סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "מלצרית" ועוד
 

 
 
בין הסרטים שעולים השבוע - סרטה האחרון של אדריאן שלי ("אמון הדדי") ועיבוד של אורי פסטר למנדלי מוכר ספרים


"מלצרית" (ארה"ב 2007)
 
דרמה-קומדיה. סרטה של השחקנית-במאית אדריאן שלי, שנרצחה לאחר שסיימה ליצור את הסרט הזה. שלי הייתה שחקניתו הקבועה, החביבה והמועדפת, של האל הארטלי (הופיעה בין היתר בסרטיו "האמת שלא תיאמן" ו"אמון הדדי") וסרטה שואב מרוחו. ג`נה (קרי ראסל) היא מלצרית בדיינר המתמחה בכל מיני סוגים של עוגות פאי, מעשה ידיה של  ג`ינה (והסרט מתובל בתפריטי הפאי העסיסיים שלה). לצידה עובדות בדיינר בקי (שריל היינס) ודון (הבמאית, שלי), כבחורות פרובינציאליות השואפות לשדרג את חייהן האישיים והרומנטיים.
 
ג`ינה עצמה סובלת מרודנותו האקצנטרית וצרת המוחין של בעלה, ארל (ג`רמי סיסטו), ומפנטזת על נטישתו לאנחות. אלא שהיא נכנסת להריון בלתי צפוי, המונע ממנה את מימוש תוכניתה, אבל כך לפחות היא מתוודעת לד"ר פומטר (נייתן פיליון), גינקולוג נאה שמגיע לעיר מקבל אותה לטיפול. מעבר למערכת יחסי רופא-פציינטית מתפתח ביניהם רומן סוער (ולידיעתם, גם הרופא נשוי). כיצד תנהל ג`ינה את חייה לנוכח העובדה שמצאה אהבה חדשה, אמיתית אולי, אבל היא עדיין לכודה בכבלי נישואין עלובים והריון לא רצוי? עם אנדי גריפית, אדי ג`מיסון. 104 דקות.
 
הסרט בנוי כמו מעשה אגדה ביזארית ואירונית, ושלי מצליחה לייצר קסם מיוחד, אבל היצירה לא אחידה במבנה ובקונספט לכל האורך, וכאן טמונות חולשותיה.
 
"החלום של מרטין" (דנמרק 2006)
 
דרמה. סרטו של נילס ארדן אופלב. העלילה מתרחשת ב-1969, אז מתחילות לנשב בעולם רוחות של שינוי, בהשראת חזונו של ד"ר מרטין לותר קינג, שנרצח. לאידיאלים האלה נחשף פריץ (יאנוס דיסינג רתקה), נער דני בן 13, בזכות טלוויזיה חדשה שאמו רוכשת, בעוד אביו שוהה זמנית בסניטריום בגלל בעיות נפשיות. פריץ גדל בסביבה קשוחה ומחמירה שכלל לא מזכירה את העולם האידילי עליו הוא חולם, בהשראת "יש לי חלום" הנודע של קינג. הדברים מקבלים משנה תוקף כשחבריו של פריץ מפתים אותו להציץ למלתחות של הבנות ודוחפים אותו פנימה. הוא נענש על ידי המנהל ומורה בית הספר לינדום (בנט מיידינג), הקפדן, המחמיר וחסר הרחמים, שכמעם תולש את אוזנו ופוצע אותה עד זוב דם. פריץ מובס ומושפל, אך בהשראת המורה למוזיקה, החדש בבית הספר, פרדי (אנדרס ו. ברטלסן), שמטיף לתלמידיו לפתוח את הראש ולהטיל ספק בסדר הקיים, פריץ משנה את שמו למרטין ונאבק להוציא לאור את צדקתו. הוא והוריו מבקשים להדיח את המנהל המכה שהתעלל גם בתלמידים אחרים, אלא שהמשימה לא פשוטה כל כך. עם יאנס יורן ספוטג, אן-גרת ביארופ ריס. 106 דקות.
 
סרט דני קטן ומקסים. אולי אלגורי ופשטני מדי, אבל רותם את עצמו בדרך ישירה לאידיאולוגיה הנכונה. 
  
"דיסטרביה" (ארה"ב 2007)
 
מתח. סרטו של די. ג`יי קארוזו. לאחר שאביו נהרג בתאונה בעת חזרה הביתה מחופשת דייג, מפתח בנו קייל (שיאה להבוף), ששרד את התאונה, בעיות התנהגותיות קשות בבית הספר, עד כדי הכאת מורה. פסק דין של בית המשפט מרתק אותו לביתו, ומוצמד לו מכשיר אלקטרוני שלא מאפשר לו להתרחק מהבית מבלי שיתגלה. קייל המשועמם מתחיל לצפות בעזרת משקפת בשכניו לשכונה, ברחוב הפסטורלי בו הוא גר עם אמו (קארי אן מוס). שכנה צעירה אשלי (שרה רומר) שגם לה `הציץ` קייל, קוטלת אותו וחוברת אליו יחד עם חברו לכיתה, דני (אהרון יו). קייל מספר להם על חשדו, בעקבות מעקביו הרצופים, שמר טרנר (דייוויד מורס), דייר מסתורי שהשתקע ברחוב, הוא רוצח סדרתי שמזמין לביתו בחורות, והן לא נראות יוצאות משם. אבל לקייל ולחבריו אין דרך להוכיח את ההשערה. העסק מתחיל להיות מסוכן כאשר מר טרנר קולט שקייל חושד בו ופותח במהלך להסיר מדרכו את האיום. 105 דקות.
 
סרט נעורים סביר, אבל לא הרבה יותר מזה. סובל מחוסר מקוריות משווע ומתעקש לצטט מסרטי מופת מ"חלון אחורי" ועד "אמריקן ביוטי" ואפילו "שתיקת הכבשים".
   
"מלך של קבצנים" (ישראל 2007)
 
דרמה. סרטו של אורי פסטר, בהשראת "ספר הקבצנים" של מנדלי מוכר ספרים. הסרט מגולל, באמצעותו של קבצן זקן, יענקלה (מוסקו אלקלעי) הסופר, את סיפורו של פישקה (שחר סורק), שרת בית מרחץ יהודי בקהילה בגבול רוסיה-פולין בסוף המאה ה-16, אז ביצעו המקומיים והפולנים השכנים פרעות ביהודים ואלה חיו באימה ובחשש.
 
בהיותו יתום וחיגר, כלומר בעל מום, ראשי הקהילה שידכו את פישקה לבסה (רובי פורת שובל), יתומה עיוורת כביכול, בהאמינם שכך תוסר קללת הפוגרומים מהם. אלא שבסה, שכלל אינה עיוורת, לועגת לבעלה הבתול ובורחת לו ליערות, והוא יוצא בעקבותיה ומגלה קהילה יהודית החיה בטבע. אט אט רוכש פישקה ביטחון ובגבור ההתקפות על הקהילה הוא מחליט לייסד כוח יהודי לוחם, שישיב מלחמה שערה, בעוד ראשי העדה הדתיים מתנגדים למהלך, בטענה שאת מלחמות השם ינהל הוא בלבד. הוא גם מתאהב בביילה (גילי סער) ומפתח איתה רומן אסור, בעודו נשוי לבסיה. הסרט מתאר את מאבק הגייסות היהודיים כנגד הפולנים, בשיתוף פעולה עם הרוסים, אך לאחר הניצחון, פשיקה מגלה שהוא נוצל ופטרוניו הרוסיים דורשים ממנו לבגוד בחבריו הלוחמים שננטשו לנפשם ולהמיר את דתו. עם עמוס לביא, ליא קניג, גדמינס סטרופיטיס, זארה ורתינאן. 107 דקות.
 
אחד הסרטים התמוהים וההזויים שנעשו כאן. לתשומת לב הבמאי: אפילו אם אכן דיברו אז בקהילות היהודיות בשפה ארכאית-תנ"כית, בסרט זה נראה מגוחך ומופרך לחלוטין, כמו גם כל יתר הפרמטרים בו.
       
"מחסל פראי" (ארה"ב 2007)
 
אקשן. כשאיש האף.בי.איי ג`ק קרופורד (ג`ייסון סטאת`הם) מגלה ששותפו וחברו הטוב טום לון (טרי צ`ן), שאיתו עסק במרדף עיקש אחר אנשי המאפיה היפנית היאקוזה, נרצח, הוא מחליט לעשות הכול כדי לנקום. שלוש שנים לאחר הרצח, קרופורד כבר גרוש מאשתו בגלל האובססיה שלו, הוא מגלה לפתע שהרוצח השכיר, רוג (ג`ט לי), המשנה את פניו מדי פעם באמצעות ניתוחים פלסטיים, חזר לסן פרנסיסקו ומבצע מעשי פשע ורציחות עבור היאקוזה, בקרב יריביה. כדי לטשטש את עקבותיו מסכסך רוג בין היאקוזה ליריביהם הסינים, מאפיית הטריאדות, ומתברר שהוא לא מפגין נאמנות לאיש, אלא רק למטרותיו הלא ברורות בשלב זה. קרופורד מנסה להגיע לעימות איתו, אך תמיד מאבד אותו או מתקשה להפלילו. ובינתיים מפיל רוג חללים בקרב שתי המאפיות מתוצרת מזרח אסיה, והופך את שכונות סן פרנסיסקו לשדות קטל. קרופורד עושה כל מאמץ כדי להגיע לעימות ישיר איתו, פנים אל פנים, אלא שאז מצפה לו הפתעה בלתי צפויה. עם: דבון אוקי, לואיס גוזמן. 103 דקות.
 
אפילו בז`אנר הכסאחיסטי שלו, מדובר בסרט תפל ומיותר. ספק גדול אם אפילו חובבי אמנויות הלחימה ייהנו.
      
"מלאכים נופלים" (ארה"ב 2006)
 
מערבון-מלחמה. סרטו של דייוויד וון אנקן, המתרחש על רקע סיומה של מלחמה האזרחים בארה"ב והתקופה שבה המערב היה עדיין פרוע. למרות סיומה של המלחמה, קולונל מורסמן קרבר (ליאם ניסן) , המונע מדחף בלתי נשלט ותשוקת נקם עז, יוצא למשימה אחת סופית: לחסל את יריבו גידיון (פירס ברוסנן). המאבק בין השניים, המתנהל בלב לבו של טבע פרוע, כששניהם לבד, זה מול זה, מונע כאמור מזעם חסר מעצורים וצימאון דם האוחז בהם, שלא יבוא אל סיפוקו עד לאחר שאחד מהם יוכרע. בקרב הזה יבואו לידי ביטוי לא רק המיומנות הקרבית והמקצועית הנרכשת שלהם, אלא גם החוסן הנפשי, ובין השניים מתפתחת התמודדות פיזית ופסיכולוגית נואשת. עם מייקל ווינקוט, אד לאוטר, קווין ג`יי אוקונר, אנג`ליקה יוסטון, אנג`י הרמון. 115 דקות.


03/09/2007   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע