סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "הזייפנים" ועוד
 

 
 
"הזייפנים" זוכה האוסקר, סרט אמריקאי ראשון לוונג קאר וונג עם נורה ג`ונס וג`וד לאו ועוד


"הזייפנים" (אוסטריה-גרמניה 2007)
 
דרמה. סרטו של סטפן רוזוויצקי, שזכה בפרס אוסקר הסרט הזר. הסרט מבוסס על ספרו האוטוביוגרפי של איש הדפוס וניצול השואה אדולף ברגר (מגולם בסרט על ידי אוגוסט דיהל), "סדנת השטן". בשנים האחרונות של מלחמת העולם השנייה, שפר מזלה של קבוצת אסירים יהודיים, אנשי מקצוע מיומנים בתחומי הדפוס, הליטוגרפיה, הטיפוגרפיה, הציור וכו`. הם הוחזקו על ידי הנאצים במחנה הריכוז סקסנהאוזן, אך זכו בשני הביתנים בהם חיו ועבדו בתנאים משופרים לעין ערוך מאשר שאר חבריהם במחנה. עמד לרשותם שולחן פינג פונג, הם הורשו להציג מופעי קברט והושמעו באוזניהם בעת עבודתם אופרטות, כמוזיקת רקע. כל זאת כדי שיסייעו לנאצים לממש את "מבצע ברנהרד" – פרויקט מתוחכם שמטרתו לזייף את שטרות השטרלינג והדולר, כדי להציף ולהפיל את שווקי כלכלות בנות הברית שלחמו בהם, ולהשתמש בכסף לצרכיהם.
 
חברי הקבוצה, שהאיש הבולט ביניהם הוא סלומון סורוויץ (קרל מרקוביץ)- זייפן כסף ואמנות ידוע לשמצה בזמנו, שיתפו פעולה בתחילה עם הנאצים וזייפו מסמכים רשמיים שונים, דרכונים ולבסוף לירות שטרלינג (במקום הודפסה כמות של יותר מ-130 מיליון לירות שטרלינג, במה שנחשב למבצע זיוף הכספים הגדול בכל הזמנים). הם היו חייבים לבצע את מלאכתם נאמנה, כדי לשרוד, אבל ידעו שכאשר יסיימו לנצל את כישוריהם דינם ייחרץ, ובינם לבין עצמם התגלעו בתוך כדי הפעילות חילוקי דעות באשר להכרח לסייע למכונת המלחמה הגרמנית הדורסנית. כאשר נדרשו לזייף את הדולר, עשו האסירים לעשות כל שביכולתם, באמתלות טכניות שונות, כדי לדחות את מועד הצגת הדולר המזויף המושלם למפקד המחנה, כדי לנסות לחבל במבצע. אלא שהמפקד ואנשיו החלו לחשוד שמדובר בתרגיל השהייה. עם דייוויד סטיירסו, מרטין ברמבך, אוגוסט זימר. 98 דקות.
 
יצירה אותנטית מרשימה ובעלת עוצמה רגשית. כתיבה מצוינת וביצוע מבריק. 
 
"לילות בלוברי" (ארה"ב 2008) 
 
דרמה. סרטו האמריקאי הראשון של וונג קאר וואי ("2046", "מצב רוח לאהבה").  אליזבת (נורה ג`ונס), בחורה צעירה ויפה, מגלה שהחבר שלה בוגד בה ומתראה עם בחורה מסתורית בבית הקפה של ג`רמי (ג`וד לאו), שליד ביתה שבניו-יורק. היא מחליטה לעזוב אותו ומשאירה אצל ג`רמי את מפתחות דירת האקס (מסתבר שיש לו צנצנת מלאה עם מפתחות כאלה). מתפתחות ביניהם שיחות שבהן גם הוא מגלה לה שמאחוריו פרשה רומנטית לא סגורה. כדי לרפא את לבה השבור יוצאת אליזבת למסע ברחבי אמריקה. היא משתקעת  בממפיס ומתחילה לעבוד שם כמלצרית במועדון-קזינו, על מנת לחסוך כסף לרכישת המכונית לטיול הגדול שהיא מתכננת. במקום היא  מתוודעת לכמה אנשים שחוו גם הם אהבה נכזבת למשל שוטר מקומי (דייוויד סטראת`רן) שננטש על ידי אשתו (רייצ`ל ווייז) . כן היא מתוודעת למהמרת כפייתית נואשת (נטלי פורטמן), שמבקשת להשלים עם אביה המת. בין השתיים מתפתחת מערכת יחסים מיוחדת, ולבסוף הן ייצאו יחדיו לטיול, כל אחת במכוניתה. רייצ`ל תקבל פרספקטיבה חדשה על חייה ותבין איפה באמת נמצאת האהבה שלה. 95 דקות.
 
סרט מסע-אווירה מהורהר, מסוגנן ומרגש. הוא אמנם פחות טוב מסרטיו הקודמים של וונג קאר וואי, במיוחד בצד הסיפורי, אך עדיין זה סרט מעוצב ויוצא דופן, בעיקר בצד הוויזואלי. 

"נוזהת אל פואד" (ישראל 2007)
 
דרמה. סרטו של ג`אד נאמן ("מסע אלונקות", "מגש הכסף"). סיפוריהן של שתי נשים משתלבים זה בזה- תמרה (אפרת גוש) היא שחקנית מצליחה בטלנובלה, שהתסריטאית והבמאית שלה היא אודליה (יעל הדר). שתיהן נשים מצליחות בעיסוקיהן ומצוידות בבני זוג אוהבים ותומכים,  אלא שהן נקלעות לפתע למשברים קשים בחייהן.
אודליה מנהלת מערכת יחסים מורכבת ומסוכסכת עם אביה, עזרא (מוחמד בכרי), סופר מוערך יליד בגדד, על רקע זיכרון התאבדותה של אמה בילדותה. היא נכנסת להריון וחלים בו סיבוכים בלתי צפויים. גם תמרה נכנסת להריון אך מחליטה לוותר על הוולד, כדי שהקריירה שלה לא תיפגע. השתיים נפגשות באותה מחלקה בבית החולים, שם מתברר לתמרה בבדיקה שגרתית שהיא לוקה בסרטן הדם. אמה (מירב גרובר) מטפלת בה  במסירות רבה, אבל על תמרה נמאסים טיפולי הכימותרפיה הקשים והיא מאשפזת את עצמה בהוספיס לחולים סופניים. שם היא פוגשת בצייר החולה קהירי (גם את התפקיד הזה מגלם בכרי) ונמשכת אליו. גם הוא מוקסם ממנה, מצייר אותה ומספר לה סיפורי אלף לילה ולילה (בכרי מגלם גם כמה דמויות מן הסיפורים הללו). אודליה, שאיבדה את ולדה, שוקעת בדיכאון ומתמכרת לזיכרון התאבדות אמה. היא שולחת את אמה של תמרה להוספיס, על מנת להשפיע עליה לחזור לטיפולים בבית החולים, אך זו בוחרת להיצמד לקהירי ולסיפורי אלף לילה ולילה. עם עודד לאופולד, עמוס תמם, פירה קנטור, אירינה ג`מאל, דינה בליי, לובנה סלמה. 90 דקות.
 
סרט שמנסה לדלג בין המציאות למימד הסוריאליסטי-הזייתי, אך נותר מבולבל ולא ממוקד. נקודת האור: משחקה המצוין של אפרת גוש. 
  
"10,000" (ארה"ב- ניו זילנד 2008)
 
אקשן. הרפתקה פרה-היסטורית שביים רונלד אמריך ("היום השלישי", "היום שאחרי מחר"). לשבט הרים נידח מגיעה אבולט (קמילה בל), צעירה יפהפייה בעלת עיניים כחולות, המאומצת על ידי נביאת השבט הזקנה שמסמנת אותה כאישה שתשנה את גורל הילידים. הצעיר ד`לה (סטיבן סטרייט), הנחשב לאאוטסיידר בגלל שאביו נטש את השבט ונתפס כפחדן, מתאהב בה. אבל הוא חייב להוכיח גם לעצמו וגם לאחרים את אומץ לבו, כדי לזכות בה. כאשר מתנפלת על השבט של חבורת תוקפים רכובים על סוסים, הם חוטפים אותה, וד`לה מחליט לצאת בעקבותיהם כדי לשחרר אותה. חבורת ציידים מצטרפת אליו למסע מעבר להרים, למקומות פראיים שקודם לכן הם מעולם לא היו בהם. ד`לה וחבורתו נמצאים במאבק הישרדות מתמיד, כנגד טורפים פרה-הסטוריים ובני שבטים שונים ומשונים אותם הם פוגשים בדרכם. במסעו בעקבות אבולט, מצליח ד`לה בסופו של דבר לרכז סביבו צבא המגיע לאימפריה של ציביליזציה מתקדמת, שבונה פירמידות ענק. ד`לה נקלע לצומת דרכים שבה תפקידו אינו רק להציל את אבולט, אלא להשפיע על גורל האנושות כולה. 109 דקות.
 
סרט הרפתקאות-פעולה סתמי ותמוה. חסר כל היגיון ובסיס היסטורי.12/03/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע