סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח קולנוע ביתי - חדש על המדפים
 

 
 
"חידון בחרוזים", "מות הזמיר", "עד קצה העולם", "פרנהייט 451" ועוד המלצות DVD


"מות הזמיר"
שיווק והפצה: "הד ארצי"
 
סרטו הקלאסי של רוברט מאליגן מ-1962, על פי ספרה זוכה פרס הפוליצר של לי הרפר. גרגורי פק מגלם עורך דין דרומי שמגן על טום רובינסון (ברוק פיטרס), צעיר שחור הנאשם באונס אישה לבנה נבערת בעיירה קטנה באלבמה שבדרום ארה"ב, בשנות ה-30, תקופת השפל הכלכלי הגדול בארה"ב (התפקיד זיכה אותו באוסקר). כאשר אישה לבנה מעלילה על גבר שחור כי אנס אותה, ברור לכול מה עומדת להיות תוצאת המשפט. למרות שכולם גם יודעים שהאיש המואשם זכאי לחלוטין אף פרקליט לא מוכן לקבל עליו את תיק ההגנה ורק אתיקוס פינץ` (פק) נרתם למשימה. הוא יצטרך לשלם על כך מחיר אישי גבוה, כאשר מתברר לו שמרבית חבריו הטובים נוטשים אותו בגלל המהלך הזה. לעומת זאת, הוא יזכה באהדתם וברחשי הכבוד מצידם אליו של שני ילדיו היתומים מאם, ג`ם (פיליפ אלפורד) וסקאוט (מארי בדהם), שהסיפור מובא מבעד לזווית הראייה שלה. הסרט מופץ במסגרת הוצאתם בהדפסות חדשות של הסרטים הקלאסיים של יוניברסל. עם ג`ון מגנה, פרנק אוברטון, רוזמרי מרפי.
 
מסרטי שנות ה-60 המשובחים בקולנוע האמריקני. חובה למי שלא צפה, ומי שכן יחזור אליו באהבה.
 
 
"חידון בחרוזים"
שיווק והפצה: "הד ארצי".
 
עוד קלאסיקת יוניברסל מ-1963, בעותק חדש. סרטו של סטנלי דונן. רג`י למברט (אודרי הפבורן) מעוניינת להתגרש מבעלה צ`רלס, אבל לפני שזה קורה חייה מתהפכים. היא שבה לפריז מחופשת סקי בשוויץ  ומגלה שבעלה נרצח. אלא שלפני כן הוא הספיק למשוך במזומנים את כל חסכונותיהם המשותפים, והכסף נעלם כלא היה. סוכן סי.איי.אי מודיע לה שבעלה המנוח הוא אחד מחמישה אנשים שחשודים בגניבת מטבעות זהב בשווי 250 אלף דולר, בתקופת מלחמת העולם השנייה. מייד לאחר מכן האישה  מגלה שהיא נרדפת על ידי כמה אנשים, בהם גבר נאה בשם פיטר ג`ושוע (קרי גרנט), המנסה לאתר את הממון שבעלה העלים. מתברר שהוא אחד מחמישה אנשים, שותפיו לפשע של צ`רלס, שבהם הוא בגד ונטל  הכול לעצמו. גם שאר החברים למזימה מתחקים אחר עקבות רג`י מאותה סיבה- הם בטוחים שהיא יודעת היכן הטמין בעלה המנוח את הממון. לאחר שמתחילות להיערם גופות בסביבתה של רג`י, היא מבינה שהיא חייבת לפענח את הפרשה, שרק הולכת ומסתבכת. עם וולטר מתיאו, ג`יימס קובורן.
 
תענוג לצפות היום בסרטים מסוג זה, שיש בהם הרבה פאן, שנינות ונוסטלגיה. מומלץ מאוד.
 
 
"פרנהייט 451"
שיווק והפצה: "הד ארצי"
 
קלאסיקת יוניברסל נוספת, מיצירותיו ההגותיות החשובות של פרנסואה טריפו, מ-1966 שהיא עיבוד קולנועי לספרו בז`אנר המדע בדיוני של ריי ברדבורי מ-1951. גאי מונטג (אוסקר וורנר) הוא כבאי החי בחברה מבודדת בה הספרים אסורים לקריאה על ידי השלטונות, מפחד שיגרמו לאנשים לפתח מחשבה עצמאית. תפקידם של הכבאים, בהם גאי, לשרוף את כול הספרים שעדיין קיימים ואשר על הימצאם מדווחים מודיעים שונים (פרנהייט 451, היא הטמפרטורה שבה דפים עולים באש). אשתו של מונטג, לינדה (ג`ולי כריסטי), נמנית עם הציבור הרחב הנבער, השואב את כל המידע שלו ממסכי טלוויזיה ענקיים, שוטפי מוח. כשמונטג פוגש בקלריס (כריסטי, בתפקיד כפול) היא מאתגרת אותו לקרוא ספר, ולאחר שהוא גונב יצירה ספרותית וקורא אותה בהסתר מראשיתה ועד סופה, עיניו נפקחות והוא מגלה עולם עשיר לא נודע, שעד כה היה חסום בפניו. הוא מחליט לשנות באופן קיצוני את אורח חייו ובורח מהקהילה הנשלטת שלו עם קלריס ל"עיר הספרים". עם סיריל קיוזאק, אנטון דיפרינג.       
  
אמנם יצירות "האח הגדול" למיניהן כבר נשמעות שחוקות וחבוטות, אבל זוהי אחת המרשימות שבהן.
 
 
"המחברת" 
שיווק והפצה: "לב סרטים ובתי קולנוע"
 
משפחת היוצרים האיראנית לבית מחמלבאף כבר הוכיחה את עצמה כספקית בלתי נדלית של יצירות קולנוע מרתקות. הפעם זהו תורה של חנה מחמלבאף להביא את סיפורה של באחטאי (אבאס אליחיומה), ילדה מקסימה בת שש, המתגוררת עם אמה במערה בהר באפגניסטן, מתחת לשרידי פסלי הבודהה העתיקים שאנשי הטליבאן ניתצו. בחטאי, המתקנאת בבן השכנים הלומד בבית ספר ומפגין בפניה את הידע שלו בקריאה, פותחת במבצע להשגת מחברת כדי שתוכל ללכת אף היא ללמוד. באמצעות סחר חליפין שבו היא מתגברת על מכשולים ומפגינה תושייה, מצליחה הילדה להשיג את המחברת המיוחלת, ובמקום עיפרון היא נוטלת עמה ככלי כתיבה את האודם של אמה. אלא שגם כאן תלאותיה לא מסתיימות. אנשי חינוך נבערים מקשים עליה לממש את חלומה, ואחר כך שובה אותה קבוצת ילדים ומכניסה אותה למשחק האלים שלהם, אותו ראו אצל המבוגרים, כשברפרטואר שלהם שוטרי צניעות שסוקלים באבנים אישה שחטאה, יחידת ארטילריה שמרסקת פסל בודהא וחיילים אמריקנים שצדים טרוריסטים בגבעות.
 
אחד הסרטים היותר מינימליסטיים אך מדויקים ונוגעים ללב, שנעשו בשנה שעברה.

"עד קצה העולם"
שיווק והפצה: "אן אם.סי יונייטד"
 
לא ברור מדוע סרטו זה של שון פן כבמאי, לא הוקרן באופן מסחרי בארץ, אלא הסתפק בהרמת מסך בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים ומשם עבר להפצה בדי.וי.די. הסרט נעשה בהשראת סיפורו האמיתי של כריסטופר מקנדלס (אמיל הירש), צעיר מבית טוב שמסיים את לימודיו בקולג` בהצטיינות, אבל אז מחליט לעזוב הכול: את המשך הלימודים, את הוריו המתעמתים זה עם זו ללא הרף ואף את אחותו האוהבת. הוא עולה על מכונית הדאטסן הישנה שלו ויוא למסע בלתי מתוכנן, לאן שתוביל אותו הדרך. לאחר ששיטפון משבית את מכוניתו הוא ממשיך בדרכו ברגל, בטרמפים, בהתגנבות לרכבות, כאילו היה בן דור הביט. לאחר שהוא מאבד את תעודת הזהות שלו מחליט הצעיר לקרוא לעצמו אלכסנדר סופרטראמפ ולהמשיך לחיות מחוץ לחוקי המשחק של המדינה הקפיטליסטית והחברה הבורגנית. מסעותיו הוא פוגש לא מעט אנשים, חלק בחרו כמוהו באורח חיים אלטרנטיבי. בסופו של דבר הוא מגשים חלום ומגיע לאלסקה, כדי לחיות בטבע. עם ווילאם הארט, מרשה גיי הארדן, קתרין קינר.
 
יצירה נהדרת שמתכתבת עם הנטורליזם, הפשטות והתחושה שהחופש האישי האמיתי טמון בלב הטבע.
 
"שבילי תהילה"             
שיווק והפצה: "אן.אם.סי יונייטד"
 
הוצאה מחודשת של סרטו של סטנלי קיובריק, המבוססת על הנובלה של המפרי קוב. צרפת 1916, מלחמת העולם הראשונה. גנרל ברולאר (אדולף מנז`ו), מפקד החזית המערבית של הגייסות הצרפתיים, משכנע את גנרל מירו (ג`ורג` מקריידי), תאב המלחמה והקידום ובעל שיגעון גדלות, להסתער ולכבוש בכל מחיר מוצב גרמני מבוצר המכונה "גבעת הנמלים", ולהביא לו ניצחון. מי שאמור לבצע את התקיפה הוא גדוד 701 שבראשו עומד קולונל דקס (קירק דאגלס). אלא שמדובר במשימת התאבדות, ודקס, שיודע שחייליו גם מותשים מקרב קודם, מנסה לשכנע את גנרל מירו לוותר על הרעיון. אלא שזה מסרב והגדוד מנסה לעלות על הגבעה, להוציא שלושה חיילים, שמסרבים לצאת מהשוחות. ההסתערות נכשלת כצפוי, וכישלון המשימה גורר האשמת שלושה חיילים על ידי הגנרלים במרד ובפחדנות. השלושה נאסרים ודקס, עורך דין בחיים האזרחיים, מגן על אנשיו במשפט הנערך להם. הוא מבין שאם לא יצליח להוכיח את אחריותם של מפקדיו לכישלון, השלושה יועמדו מול כיתת יורים. עם ראלף מיקר, וויין מוריס.     
 
יצירת מופת חד-פעמית. מגדולי סרטיו של קיובריק ומהסרטים האנטי-מלחמתיים היותר טובים שנוצרו.
 
"מיס פטיגרו"
 
שיווק והפצה: "לב סרטים ובתי קולנוע"
 
סרטו של הבמאי יליד הודו בהארט נלורי מהשנה, העוסק באומנת בודדה, ענייה, חסרת חברים ומזל בלונדון 1939, שמוצאת עצמה לפתע במרכז העניינים בברנז`ה הלונדונית הנוצצת. מיס פטיגרו (פרנסס מקדורמנד) מגיעה בדרך רמייה לעבודה בביתה של דליסייה (איימי אדמס), מעין שחקנית וזמרת ממוצא אמריקני, אישה יפה ומושכת שבעצם מתמרנת ומנווטת את דרכה בחיים באמצעות כניסה ויציאה ממיטות מחזרים בעלי השפעה. היא מכניסה את מיס פטיגרו מייד לעניינים, כלומר נעזרת בה לצורך תמרון אקרובטי בין שלושה גברים, שלכל אחד מהם יש משהו אחר להציע לה. הופעה במחזה לונדוני נחשב, הופעה כזמרת במועדון או הפלגה לארה"ב. תוך כדי בדיקת הכדאיות והיעילות ביחס לכל אחד ממאהביה, מכניסה דליסייה את מיס פטיגרו לעובי הקורה של מסיבות היוקרה והאירועים החשובים בלב לבה של לונדון הנהנתנית-בוהמית-מגונדרת, רגע לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. מיס פטיגרו תגלה שאופייה החזק ושנינותה יסייעו אף לה להפוך לפחות ליום אחד למסמר המסיבה, ולשדרג את עצמה.
 
קומדיה רומנטית כייפית ומענגת, שמותירה את הצופה עם תחושה של אושר ללא גבול. 23/09/2008   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע