סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2024 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "המתאבקים" ועוד
 

 
 
"המתאבקים", סרטו של שון דורקין מבוססת על סיפורם האמיתי של בני משפחת ואן אריק. "תוכנית א'" תוכנית נקמה יהודית אמיתית בנאצים ועוד


"המתאבקים" (ארה"ב 2023) ****

דרמה. סרטו של שון דורקין. העלילה מבוססת על סיפורם האמיתי של בני משפחת ואן אריק ( במקור פון אריך ) מטקסס, שעשו היסטוריה בשנות ה-80 אז שלטו באופן כמעט בלעדי ומוחלט בזירות של עולם ההיאבקות המקצועית-בידורית, שבמידה רבה גם הייתה אגרסיבית וברוטלית. הם חווים ניצחונות והפסדים, רגעים של תהילה וטרגדיות משפחתיות קשות. הבולט שבאחים היה קווין (זאק אפרון), שחי בצילו של אביו השתלטן והקשוח פריץ (הולט מקלאני), שהגיע אף הוא מהתחום ושימש לו ולאחיו קרי (ג'רמי אלן ווייט), דייוויד (האריס דיקינסון) ומייק (סטנלי סימונס) כמאמן אישי, כמנטור וכמי שדוחף אותם להיות מלכי הזירה, ויהי מה. הם חייבים ללכת בדרכו. הוא היה אלוף עולם בהיאבקות  שלוש פעמים. זאת בעוד האם דוריס (מורה טירני) תומכת בהם ובשאיפותיהם, האחים, כל אחד בתורו, מנסים לכבוש את אותה תהילה אלמותית בזירה הגדולה ביותר של ספורט ההיאבקות, שהפכה להצגת בידור גדולה, נערצת ופופולרית. 132 דקות. המתאבקיםהמתאבקים, תמונה באדיבות בתי קולנוע לבהאחים המתאבקים לבית ואן אריק היו פופולריים מאוד גם בארץ בשנות ה-80 והגיעו לכאן לעיתים קרובות להופעות, בהיכל הספורט ובארנות אחרות בהן ניתן להקים זירת היאבקות. למעשה, הם היו בזמנו חלון הראווה של עולם ההיאבקות הבידורי ודרכם השתקפה גם ההערצה הגדולה לתחום. הסרט מציג אמנם את כל בני המשפחה אבל מתמקד באופן טבעי באריק – שהיה הכוכב הזוהר שלה - אותו מגלם זאק אפרון, שכמעט לא ניתן לזהות אותו בדמות הזו. וזה נאמר לזכותו, כמובן.

אחדות הגורל של המשפחה, שחווה לא מעט טרגדיות ומיתות לא טבעיות של בניה, מקשיחה אותה וגורמת לאב ולבניו לא להישבר ולהמשיך הלאה - להרצת הבן הבא לתואר הבא. הקרבות נראים אותנטיים ומרשימים, בעלי כוריאוגרפיה של אלימות המדגישה כי גם כשמדובר בשואו להמונים, מבוים ומתוכנן, יש בו רגשות ויצרים. בסוף, מעבר למעטפת הרסלינג, ואלמנט ההישגיות המאוד בולט כאן, זהו סרט משפחתי העוסק בקשר שבין אב ובניו. האב מכוון את ילדיו לפסגת ההצלחה בתחום שממנו הוא עצמו הגיע, והעפיל לקודקוד הפירמידה.


האופן שבו הבמאי דורקין מאפיין את בני משפחת ואן אריק נותן ביטוי למנטליות ה"גרמנית" הקשוחה בבית בו נולדו וחונכו, בצד המבטא הטקסני והמניירות הדרומיות בשפת הגוף והדיבור. שחזור התקופה כאן נהדר, וממחיש את הצבעוניות והססגוניות של שנות ה-80, רגע לפני שהמדיות החדשות והרשתות החברתיות פרצו לחיינו ושינו כמעט הכל.
למרבה הצער אין בסיפור האמיתי של משפחת ואן אריק סוף טוב. פריץ מת מסרטן ב-1997 בגיל 68. חמישה מששת ילדיו מתו לפניו, שלושה מהם התאבדו. רק קווין עדיין בחיים ויגיע לארץ לבכורת הסרט, וכן לפגוש את משפחות החטופים ולתמוך בהן. כל הכבוד.                


  


"תוכנית א'" (ישראל 2021) ****

דרמה. סרטם של דורון פז, יואב פז. קו-פרודוקציה ישראלית-גרמנית. השנה היא 1945. מקס (אוגוסט דיל), ניצול שואה שמשפחתו נרצחה על ידי הנאצים, נותר לבדו בעולם. הוא אינו מסוגל להמשיך הלאה בחייו וחולם רק על דבר אחד: לנקום את מות משפחתו. הוא חוזר לבית בו גר ומנסה להתעמת עם שכניו שהלשינו על בני משפחתו ולאחר סילוקם משם על ידי הנאצים "ירשו" את המקום תחתיו. חייו משתנים כשהוא פוגש באנה (סלביה נוקס) ובחבורת "נקם" - קבוצה של כחמישים גברים ונשים ששרדו את זוועות השואה ונשבעו לנקום בנאצים ובעם הגרמני. בראשות מנהיגם הכריזמטי, אבא קובנר, הם רוקמים מבצע נקמה סודי ומורכב. הם ינסו להרעיל את מקורות המים במספר ערים בגרמניה ולגרום למותם של שישה מיליון גרמנים. מקס נשאב אל הפעילות הסודית של הקבוצה ומוצא את עצמו לוקח חלק בפעולת הנקם שעלולה לשנות את ההיסטוריה. הסרט מתאר את התארגנות הקבוצה, בה פעילים מיכאל (מיכאל אלוני), צבי (ניקולאי קינסקי), בלקין (מילטון וולש), יוחאי (יואל רוזנקיאר), אברהם (יהודה אלמגור), מנש (עוז זהבי) ועוד. בראשם עמד אבא קובנר (ישי גולן). 109 דקות.  תוכנית א'


תוכנית א', תמונה באדיבות סרטי יונייטד קינג, צילום: מוש משעלי


הסרט הזה נעשה לפני יותר משנתיים וככל הנראה יוצריו ומפיציהם מוציאים אותו היום ככל כנראה בגלל הרלוונטיות להלך הרוח הזועם והנקמני השורר בחלקים רחבים של הציבור הישראלי מאז המתקפה הברברית של ה-7 באוקטובר. מדובר בתוכנית נקמה יהודית אמיתית בנאצים, שכל כמה שהיא נשמעת אולי הזויה ומופכרת היא העידה על הזעם שהניע קבוצה של יהודים לנקום מייד אחרי השואה בגרמנים באשר הם. מאחוריה עמד אבא קובנר, אקטיביסט אימפולסיבי שלימים הפך ל"אידאולוג" של חטיבת גבעתי במלחמת העצמאות. הוא דמות משנה בסרט הפועלת מאחורי הקלעים, אבל מניעה את העלילה ומספקת לה את האנרגיות והמוטיבציה.


האחים פז, שאני אוהב את עבודותיהם ("פובידיליה" "ג'רוזלם", "הגולם"), אוהבים לעשות בסרטיהם טוויסטים למציאות, ויוצרים עבודות קולנוע המשוטטות באזורי דמדומים מרתקים. כאן הם הרכיבו מותחן מהפנט. הם מיטיבים לשרטט את אווירת הכאוס בגרמניה שלאחר מלחמת העולם השנייה, את התחושה של "איש הישר בעיניו יעשה". ועל הרקע הטעון הזה מתפתחת פעילותם של חברי קבוצת "נקם" שהיו קשורים לארגון "ההגנה" בפלסטינה-א"י. סרטם של האחים פז נראה כמו עבודה הוליוודית. הוא מופק ומושקע ברמת הצילום, הסאונד והעריכה. והוא גם בעל תסריט הדוק וקאסט משובח. שחזור התקופה המצוין שלו מצד אחד זורק אחורה, לשנות ה-40, אבל מצד שני הוא גם נראה כבעל אפיונים של מדע בדיוני. והתמהיל הזה מניב תוצאה מפתיעה ומסקרנת. ממליץ לכם לנסות את הסרט הזה. 
  


  
 
"20 אלף מינים של דבורים" (ספרד 2023) ****

דרמה. סרטה של אסטיבליז אורסולה סולגורן. העלילה של הסרט שצולם בחבל הבסקים שבצפון ספרד, עוקבת אחר חופשת הקיץ של אם ושלושת ילדיה. הן מגיעות לבית הסבתא הנמצא בכפר פסטורלי, שבו דודתו מגדלת דבורים בכוורות. הבן אייטור  (סופיה אוטרו), בן השמונה, מפגין התנהגות מוזרה. הוא מתבודד בדרך כלל, מעדיף שלא להיכנס לבריכה או לנחל הסמוך ואף מבקש שיקראו לו לוסיה. לאט לאט מבינה הדודה לורדס (אן גבאריין) ולאחר מכן גם האם אן (פטרישיה לופז ארנאיז) שהבן מתמודד עם הזהות המגדרית שלו. כל זאת על רקע סביבה שמרנית מאוד. וגם האב גורקה (מרסלו רוביו) שנעדר בגלל עניינים אחרים שהיו לו, מצטרף לחופשה ונקלע היישר לקונפליקט המציק לבנו. האם יצליחו בני המשפחה להבין את אייטור/ לוסיה, או לפחות להקל עליו ולשתף איתו פעולה? 125 דקות.20 אלף מינים של דבורים20 אלף מינים של דבורים, תמונה באדיבות קולנוע חדש

זהו סרטה הראשון של הבמאית אסטיבליז אורסולה סולגורן והיא מטפלת בו ברכות וברגישות בנושא. נראה כי באזור בו מתרחש הסרט, חבל הבסקים, התלבטות מגדרית היא לא משהו שמדברים עליו ולכן מעדיפים להדחיק או לטאטא אוץו אל מתחת לשטיח. אלא שכאן מדובר בילד בן שמונה שחושיו כבר מחודדים מאוד ובאופן טבעי, בתמימות אופיינית לילדים, ולא רק, הוא לא מבין למה הוא שונה מאחרים. למה הוא רוצה ללבוש בגדי בנות. למה הוא רוצה להיוולד מחדש ולהיות כמו כולם. וזו הסיבה שהוא גם מחפש פתרונים בכנסייה, ומבקש שיקראו לו לוסיה, על שם הקדושה המעונה לוצ'יה מסירקוזה. סולגורן מיטיבה לאפיין את הדמויות, בהן אלה שיותר בקדמת הסרט, הדודה והאם, שמבינות שמשהו עובר על אייטור. אבל בעוד שהדודה לורדס קולטת מייד במה מדובר, האם אן מנסה תחילה להדחיק ולהכחיש. אפיון המשפחה והנפשות השונות בה, כשברקע גידול הדבורים, בעל הסמליות,
שובה לב.           


  
"סיפור אהבה" (ארה"ב-אירלנד-אנגליה 2020) **


דרמה. סרטו של ג'ון פטריק שנלי. רוזמרי מאלדון (אמילי בלאנט) מתכננת כבר שנים לזכות באהבתו של שכנה אנתוני ריילי (ג'יימי דורנן). הבעיה היא שאנתוני ממש לא יודע איך לחזר אחריה והיא לא ממש עוזרת לו. שניהם מסתובבים זה סביב זה בהיסוס, חדורי תבוסתנות וחוסר ביטחון מצמית, ואף אחד מהם לא עושה את הצעד. אביו של אנתוני (כריסטופר ווקן) שרצה להעביר לבנו את החווה המשפחתית כשיתחתן,  כבר מיואש ממנו ומתכנן למכור אותה לאחיינו אדם (ג'ון האם) שבכלל חי בניו-יורק ומנסה אף הוא לחזר אחר רוזמרי. 102 דקות.

זה סרט שמשתוקק להציג בחלון הראווה שלו את המנטליות האירית, כפי שהכרנו אותה בהרבה סרטים קודמים. הלך רוח של אנשים מחוספסים מצד אחד ונבוכים ולא יודעים להחצין רגשות מאידך. אלא שהבמאי, ג'ון פטריק שנלי  הלך כאן לאיבוד בתרגום, כמו שאומרים. הבמאי, ממוצא אירי אבל יליד הברונקס, ניו-יורק, הוא גם מחזאי ותסריטאי, וחתום אמנם על "ספק" ו"ג'ו נגד הוולקנו" הסבירים אולי, אבל כאן הוא פספס בגדול. ההומור לא הומור, הקומדיה הרומנטית מדשדשת, שלא לומר צולעת, התסריט מלאכותי, שלא לומר מגוחך. והמשולש הרומנטי לכאורה, פשוט לא קורה. ואם זה לא מספיק, העיתונות באירלנד ירדה על המבטא האיום של השחקנים בסרט. אמילי בלאנט אמנם מקסימה כרגיל, אבל הפרטנרים שלה, ג'יימי דורנן (שיחזור לסרטי "50 גוונים של אפור") וג'ון האם (שיחזור לסדרה "מד מן"), ממש לא בכיוון. וכריסטופר ווקן? מה הוא עושה כאן בכלל? בקיצור, אפשר, ואף כדאי, לוותר.   


"רק לא אתה" (ארה"ב 2023)

דרמה. סרטו של ביל גלאק. בי (סידני סוויני) ובן (גלן פאוול) נראים כמו הזוג המושלם. אבל אחרי דייט ראשון מדהים, משהו קורה והמשיכה הלוהטת ביניהם מצטננת מהר מאוד והם נפרדים לפני שהצליחו לבנות ביניהם קשר. זאת עד שהם נתקלים זה בזה, או יותר נכון נדחפים זה לזרועות זה, כשהם נפגשים במקרה בחתונה באוסטרליה אליה הוזמנו כל אחד לחוד. אבל במצב שנוצר הכי טבעי נראה להם להעמיד פנים שהם בני זוג. 103 דקות. רק לא אתה  "החלילן" (ארה"ב 2023)
אימה. סרטו של ארלינגור תורודסן.  מל (שרלוט הופ), מלחינה צעירה ומחוננת, מקבלת הזדמנות של פעם בחיים כשהיא מתבקשת לסיים לכתוב את היצירה של המורה המנוח שלה. בעודה עובדת על היצירה, היא מגלה שבזמן שבו היא מנגנת הצלילים מזמנים אל חייה אירועים מפחידים מעולם אפל ומבעית . עם אוליבר סאבל, ג'וליאן סנדס. 95 דקות. החלילן  11/01/2024   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע