סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: צבי גורן נבוקו – אורות רבים למרגלות מצדה
 

 
 
מיליוני שקלים, ציוד משוכלל, ארגון מופתי ואלפי עובדים, זמרים ושחקנים במבצע אופראי ייחודי


מצע מרשים לכוחות האמנותיים
 
מזה כמה שנים, אחרי שהפקות אופרה בקיסריה נותרו בחזקת זיכרון נעים ופינו מקומן לכוכבי הזמר הישראלי, אמרה חנה מוניץ, מנכ"ל האופרה הישראלית, כי יום אחד היא תגשים את חלומה ליצור מופע אופראי שנתי למרגלות מצדה. אפשר לתאר מה חשבו בלבם שומעיה. אבל מוניץ כיתתה רגליה, נפגשה עם כל מי שחשבה לנכון, ואט אט הצליחה לבנות את המערך הגדול שיגשים את חלומה, כאירוע הגדול של חגיגות 25 שנה לאופרה.
 
שני השותפים המבצעיים העיקריים שלה בדרך אל ההפקה הראשונה, זו של "נבוקו" מאת ורדי, בניצוחו של דניאל אורן, שהוא השותף המוזיקלי והעיקרי להצלחת המבצע, הם המועצה האזורית תמר שנענתה בהתלהבות לאתגר, סילקה אבני נגף ביורוקרטיים, ובנק דיסקונט, שהזכיר ימים רחוקים ורכש מראש ובשלושה מיליון שקל שני מופעים עבור לקוחותיו, ואף הוסיף וארגן להם אירוח מופתי חסר תקדים.
 
אליהם, בהשראתם, במימונם, ובעיקר בהתלהבותם, חברו גורמים רבים שיקצר המצע לפרטם אבל הם ראויים לכל המחמאות. מבחינות רבות מבחן התוצאה מתחיל במערכת ההסעות של מאות אוטובוסים, שמצליחים לחצות את פקקי התנועה והקילומטרים הרבים ולהביא בניחותא ובזמן את אלפי הצופים – 6,500 בכל אחת משש ההופעות שנקבעו – כולל קונצרט עם הזמרת הנפלאה ג'סי נורמן.
 
וכאשר כבר מגיעים למקום, אי אפשר שלא להתפעל מהסדרי הגישה, מהשירותים הרבים, הסדר והנוחות, ואפילו העיצוב של גיורא פורטר ורונן פלד-חדד ל"לובי" הארכיאולוגי הענק שבו שוהים המקדימים להגיע, וליהנות מחוויית הנוף לפני שקיעת החמה. הכשרת השטח ל"בית אופרה טבעי" הוא הישג גדול, ששיאו, כמובן, ב"אולם" – הבמה  הגדולה, ברוחב 64 מטר ובעומק 35 מטר – כמעט פי שלושה מזו של משכן האופרה בתל-אביב – ושבעה יציעי ישיבה עבור 6,500  הצופים.

נבוקו-ענק1.jpg 
מתוך "נבוקו". צילום: יוסי צבקר
 
עוד לפני שמתחילה ההופעה אפשר לראות את מגדלי התאורה הענקיים, משני צידי הבמה ומאחור, שעליהם תלויים עשרות טונות של יותר מ-1,000 פנסים, שלא לדבר על ציוד התאורה המרוחק יותר שהאיר את צוק המצדה (אם כי במהלך המופע קצת פחות מדי, לדעת רבים בקהל).
 
אבל רק משהחלה ההופעה אפשר היה להבין מה משמעותם של אלה לעיצוב המורכב שהכין אבי יונה בואנו (במבי), שידע להעניק גוונים ואפקטים של תאורה מדהימה שהוא רשאי להגדיר אותה כמבצע חייו, עד הנה. ורק משהחלה ההופעה אפשר היה להבין את משמעותה של מערכת הסאונד האלקטרו אקוסטית המיוחדת שהובאה מאנגליה, ועוצבה על ידי בריאן גרנט, וגברה בדרך כלל על רחשי 40 הגנרטורים שגויסו כדי להבטיח שהכל יואר, יישמע ויפעל ללא תקלה.
 
ומבלי להתעלם מרחש מקרי זה או אחר, מפספוס קטן פה ושם -  אפשר בהחלט לומר כי חצי שנה של הכנות, ועבודתם של מאות רבות של אנשי מקצוע לסוגיהם, בבניית הבמה, בהנחת הכבלים, ובעוד הרבה פרטים קטנים גלויים או נסתרים, יצרה מצע נוח, יעיל ומרשים לכוחות האמנותיים הרבים שחברו לביצוע מרהיב עין ואוזן של "נבוקו".

נבוקו-ענק-3.jpg 
מתוך "נבוקו". צילום: יוסי צבקר
 
סוסים וגמלים, אש ותמרות עשן
 
שלא כהרגלי, לא אכנס הפעם לפרטי ביקורת על הביצוע של יצירתו ה"לאומית" כל כך של ורדי, זו שבאיטליה מושרת בפי כל כמיטב האופרות המוכרות יותר שלו, ושיאה הוא כמובן קטע המקהלה Va, pensiero, ואצלנו "על נהרות בבל", של געגועים למולדת ולחירות, קטע שהוא כמעט ההמנון השני של איטליה. העדר הביקורת נובע בעיקרו מהעובדה שבתנאי ההפקה המיוחדים האלה המבחן הוא במכלול ההיקפי, המחייב שהבימוי של יוסף רוכליץ והתפאורה של ניצן רפאלי יהיו מותאמים לתנאים ולגודל העצום של הקהל, יותר מכפי שהיו עושים על בימת אופרה רגילה.
 
הרבה פעלולי במה מפתיעים – ולאו דווקא תריסר הסוסים ושני הגמלים – העשירו את המופע, בעיקר באש ותמרות עשן, וכמובן התלבושות של אלברטו ספיאצי, שהלביש מאות משתתפים בפאר והדר ארגמני לאנשי בבל, ובגוני שחור-אפור לבני יהודה בירושלים, בגלות, ובהמשך עד שנבוקו (נבוכדנצר) משחרר אותם משביו ומחזיר אותם לציון.
 
ובמרכז, גלוי כמעט לכל גובה קומתו התמירה - דניאל אורן, שניצח-עיצב בגופו, זרועותיו, ואפילו בקולו, את השֶפעה המוזיקלית של ורדי, החל בצלילי הפתיחה של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שמערכת הסאונד דאגה לכך שכל כלי בה וכל זמר וזמרת ומקהלת האופרה יישמעו צלולים, ואת מה ששרו ליוו כתוביות התרגום של ישראל אובל' שהוקרנו בחמישה צגים אלקטרוניים לנוחות הקהל' מכל צד ובכל מרחק.

נבוקו-ענק-4.jpg 
מתוך "נבוקו". צילום: יוסי צבקר

את העלילה, המורכבת מדרמות של אמונות דתיות, תככים פוליטיים, קנאה ואהבה, הגיש צוות של סולני אופרה בינלאומיים וישראלים, שנקראו לתת את מיטב זמרתם בחום המעיק, שמשב רוח קליל הקל קצת עליו בחלקה השני של האופרה.
 
הסולנים בהופעה הראשונה של האופרה שנכחתי בה כללו את זמר הבס הגיאורגי פאטה בורצ'ולדזה בתפקיד הכהן הגדול זכריה, דוד צ'יקוני הצעיר בתפקיד נבוקו, בייסה דשניאס ממונגוליה בתפקיד אביגיל, מצביאה ומורדת, איופמיה טופאנו בתפקיד פננה, הבת המתגיירת כדי לחלוק את גורלו של אהובה היהודי ישמעאל, בגילומו של נארנו אנטינורי, קרלו סטריולי בתפקיד הכהן הגדול ופליקס ליבשיץ כעבדאללה, הקצין הנאמן לנבוקו.

נבוקו-ענק2.jpg 
מתחם האופרה במצדה. צילום: יוסי צבקר
 
כמוני, וכמו הרבים שכבר צפו בהתגשמות חלומה של חנה מוניץ, מנהלת האופרה הישראלית, ושל שותפיה הרבים, גם 26 אלף הצופים שיגיעו לארבעת המופעים הבאים (לבושים בבגד קיצי קל, נעלי הליכה נוחות ומצוידים בבקבוקי מים) ייהנו מחוויה מורכבת שיש בה אמנות לרוב וראווה ראויה לשמה, ובעיקר הבטחה שההגשמה הזו תימשך גם בשנים הבאות.  

רכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

01/06/2010   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (10 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
10. שמונת המופלאים של נבוקו
חנה , תל אביב (08/06/2010)
9. למאירה זומר (8)
מרגריט דה ולואה , (06/06/2010)
8. היה מדהים
מאירה זומר , חולון (06/06/2010)
7. ציפינו ליותר
אסתר , (05/06/2010)
6. עדיף בבלומפילד
יהודה כסיף , אור יהודה (05/06/2010)
5. גם אני.....
אלין , תל אביב (03/06/2010)
4. ביקורת
אלדד , (03/06/2010)
3. היה מושלם!
רונית , קריות (03/06/2010)
2. לא נפלנו מהכסא
צופה שראה ושמע , (03/06/2010)
1. "לא אכנס הפעם לפרטי ביקורת"
זניו גבגב , (02/06/2010)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע