סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: צבי גורן החדר האחורי - חשוך וכואב
 

 
 
המיוחד, המפתיע והמטריד במחזה החדש של עדנה מזי״א העולה בהפקה משותפת ראשונה של בית ליסין והקאמרי הוא בשתיקות הנאמרות או הנשברות בו. החל מסטנד-אפ הפתיחה המוביל אל אחת הקומדיות הישראליות המשפחתיות הטובות ביותר, ועד הסטנד-אפ האחרון שמבקש לייבש את הדמעות שנקוו בחלק השני בטרגדיה שהיא, כמו במקרים רבים, החדר האחורי של הקומדיה. ההצגה מעניקה חוויה כפולה, בהתאמה מלאה למחזה, של הנאה גדולה, בצחוק רב, ושל דרמה כואבת מצמיתה. לא כדאי להחמיץ."
מחזה קומי על משפחה אחת חושף דרמה טרגית שהתגלגלה לפתחן של נפשות תועות


מסטנד-אפ יציל רק כאב

המיוחד, המפתיע והמטריד במחזה החדש של עדנה מזי״א העולה בהפקה משותפת ראשונה של בית ליסין והקאמרי הוא בשתיקות הנאמרות או הנשברות בו. החל מסטנד-אפ הפתיחה המוביל אל אחת הקומדיות הישראליות המשפחתיות הטובות ביותר, ועד הסטנד-אפ האחרון שמבקש לייבש את הדמעות שנקוו בחלק השני בטרגדיה שהיא, כמו במקרים רבים, החדר האחורי של הקומדיה.

תיאור העלילה התמציתי בתכנייה העשירה שערכה רבקה משולח אומר כי לפנינו סיפורו של סטנדאפיסט צעיר, החושף בהופעותיו תמונות מחיי משפחה, בעל ייחוס פוניבז׳י מרשים, שיש בה אב ״נרפה״, אם ״אקסצנטרית, חסרת גבולות״, דוד ״עריץ ונערץ״ ובעיקר את ״הלהט המשיחי בו שלושתם מתייחסים לקדושת המשפחה.״ 

השלושה האלה, כל אחד בדרכו ותושייתו, מתוך נסיונו או אמונתו, מושך בבן-יחיד שלהם הנקרע בין האב המאמין כי הוא גיבור פלמ״ח אך מוכנע שוב ושוב מול דעתו הקובעת של הדוד הרווק שמסתופף בדירתם כל השנים. ביניהם האישה-האחות שנטלה על עצמה את הדאגה והאחריות לחיי הדוד כאשר אמם נפטרה. חומרים מצוינים לבנות מהם מופע סטנד-אפ קומי, ובאותה הזדמנות לצחוק גם על חשבון הפסיכולוג. מזי״א מיטיבה לעשות זאת בעזרת הסטנדאפיסטית תום יער

כמחזאית מנוסה, מזי״א יודעת איך לדחות את מציאתו המפתיעה של מפתח מתאים למנעול הסוגר על תיבת הפנדורה שהיא בונה בחשאי, בלי שנבחין בכך, בחלק הראשון של המחזה עד שיאו בתמונת בר-מצווה שמצחיקה כמוה לא ראיתם. המפתח הגואל הזה הוא בת-דודה שאיכשהו הצליחה לצאת מהתופת של הקומדיה המשפחתית, חוזרת אליה מובסת מחוויית נישואיה, ומדליקה את האור בחדר האחורי.


החדר-האחורי-011.jpg
החדר האחורי (צילום: ז'ראר אלון)

החיים בהצגה מעוצבת

כל מה שכתבתי עד כה, ממש כחלקו הראשון של המחזה, מסתיר יותר משהוא חושף מהטעם הפשוט שזה בסופו של דבר המהלך הדרמטורגי של המחזה, וההצגה שמזי״א ביימה במיומנות ותבונה שצברה בשנים הרבות של נוכחותה בתיאטרון הישראלי. היא אוחזת בפרשיות היסטוריות כמו היו מצבים  פרטיים עכשוויים, ולהפך - המשפחתי הוא לאומי, גם אם לא תמיד זה נראה ונשמע כך. ולפחות במחזה הזה הסיפור נלקח מהחיים הכי פרטיים שאפשר לתאר. 

אתם, כמוני, יודעים זאת מחייכם שלכם, גם אם בשתיקתנו. וגם עם התשואות הנרגשות בסיום ההצגה מהשורה שבה נכחתי, מאחר שהחמצתי את הבכורה החגיגית והרשמית. כי כפי שכבר רמזתי, מזי״א גם הוציאה תחת ידיה הצגה מצוינת, הנהנית מתרומות העיצוב השקטות, כאילו לא להסיט את תשומת הלב מהנאמר והמתרחש. 

אורנה סמורגונסקי עיצבה את הצבע של ההצגה עם  התלבושות והבמה שחציה השמאלי הוא דגם מובהק של ״בית אצולה״ עתיר ריהוט ותמונות. החצי  האחר ריק, כמעט כמו מערה שחורה שמתוכה תבקע הזעקה הכואבת, זו שהסטנד-אפ המתרחש לפני המסך מנסה להשתיקה בבדיחות, וזו שהתאורה של זיו וולושין תחפש בתוכה את הנסתר. ערן צור נתן את הפעימות והרחש.

החדר-האחורי-12.jpg
החדר האחורי (צילום: ז'ראר אלון)

אנסמבל שחובר לו יחדיו

וכל מה שמזי"א כתבה וביימה ויצרה לא היה עומד במבחן בלעדי אנסמבל השחקנים שהעמידו לרשותה הקאמרי ובית ליסין כלהקה שחוברה לה יחדיו, מוצקה ובלתי נחלקת. ידידיה ויטל הוא אלי, הפותח את ההצגה בראשון מסדרת הסטנד-אפים המעבירים את העלילה במנהרת הזמן החולף. ביניהם הוא מגלם ילד בן 11 שקנה חוברת פורנו, ילד בר-מצווה שמתחיל לסמן מרד, ובהמשך גבר צעיר שמחליט להסתלק מהמקום ובני המשפחה שלקחו ממנו את גופו וכמעט גם את נשמתו. 

ויטל חי את ההמצבים והביטויים הקומיים של התפקיד בנינוחות מקסימה, אך הוא גם פותח תוך כדי כך אשנבים זעירים שבעדם ניתן להבחין ברטט חשוד, שמתמונה לתמונה מתחזק ומרחיב את הסדקים והגוף הנגזל נחשף מבעד לעיניו. המבע המתגבש בהן מספר הרבה מעבר למילים מבינות. הכפילות הזאת של משחקו היא הישג נפלא, וכדאי לקרוא את המאמר שכתב לתוכניה, כדי להבין איך התגלגל לידיו המפתח למשחקו.

כך הדבר גם ביחס למאמר האישי הנדיר בתוכניה שכתב דודו ניב המגלם בעוצמה את דמות הדוד, זה שהכל נהיה בדברו, והוא גם יודע להתלטף וללטף ולאהבהב את אחותו ואת הבן-יקיר שלה. מלידתו, אלי הוא בעצם הבן ״שלו״ - לא מבחינה ביולוגית, חלילה - אבל גרוע מזה. משחקו הנפלא של ניב גדוש הומור שבוקע ממנו גם ברגעים רציניים, עד שהוא נאלץ להיחשף בחדר האחורי שלו. לא תשכחו את הרגע הזה, ואת היציאה מהבמה אחריו. 

החדר-האחורי-13.jpg
החדר האחורי (צילום: ז'ראר אלון)

חגורות ונשיכות

האנטי-תזה האבהית, שאיננה חפה מאשמה - אם של חגורה הנשלפת בזעם או בעיוורון הטבעי של אשליית כוח - היא זו שמגלם מוני מושונוב בתפקיד האב. הוא אוהב את הבן ואת האישה והוא סובל את נוכחותו של הדוד במרקם מדויק של הומור-תיעוב-מרי. וגם הוא שיוצר דמות שאפשר לחבב ולהזדהות אתה במצוקה מגיע לשיא המרגש של משחקו כשהוא חבול ומעוצמת המכה עיניו נפקחות לראות את מה שחש בקיומו.

שלושת הגברים האלה הם בעיקרם קרבנותיה של מרים, אם, אישה ובעיקר אחות שאהבתה לבנה, לבעלה ולאחיה גם יחד היא כצבתות סרטן או עקיצות עקרב. סנדרה שדה מגלמת את הדמות הזאת בכל מה שנראה אוהב ואימהי, אך גם במידה של אלימות - סטירת לחי ונשיכה - שמתכסה בחזות מקסימה ומפתה. ובעיקר, שדה מפליאה בעיצוב הסירוב המתעצם להיכנע לחרב הפיפיות המתהפכת בקרבה, ואת הלב הנשבר שלה.

אחרונה באנסמבל המצוין הזה היא הילה פלדמן בתפקיד בת הדודה, דפי. מזי״א לא היטיבה כל כך עם התפקיד הזה, אך פלדמן מילאה את החסר בנחרצות נעורים, בתמונות הראשונות, ובנוכחות בוגרת בתמונת השיבה הביתה ואחריה במהלכי הפתיחה של החדר האחורי. 

בסיכומה הצגת ״החדר האחורי״ מעניקה חוויה כפולה, בהתאמה מלאה למחזה, של הנאה גדולה, בצחוק רב, ושל דרמה כואבת מצמיתה. לא כדאי להחמיץ.

למועדי מופעים >

12/01/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע