סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2022 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה "הילד חולם" באופרה הישראלית
 

 
 
מחזהו של חנוך לוין יעלה לראשונה כאופרה למוזיקה של גיל שוחט ובבימויו של עמרי ניצן


האופרה הישראלית פותחת את עונת ה-25 שלה בבכורה עולמית – "הילד חולם" מאת חנוך לוין למוזיקה מאת גיל שוחט.
 
האופרה תועלה בבית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה בבכורה עולמית ב-18 בינואר 2010 ותבוצע על ידי סולני אופרה ישראליים בבימויו של עמרי ניצן ובניצוחו של דוד שטרן, המנהל המוזיקלי של האופרה הישראלית. על עיצוב התפאורה והתלבושות אחראי האמן החזותי הבינלאומי גוטפריד הלנוויין. עיצוב התאורה נעשה על ידי אבי יונה בואנו (במבי) והכוריאוגרף הוא גרגור זייפרט.

על המחזה 
 
"הילד חולם" הועלה בבכורה בשנת 1993, בבימויו של חנוך לוין, כהפקה משותפת של התיאטרון הלאומי "הבימה", התיאטרון העירוני חיפה ופסטיבל ישראל. חנוך לוין עצמו אמר כי הוא רואה את המחזה גם כאופרה.

במחזה, מתאר לוין מסע אלגורי של פליטים שאינם רצויים באף מקום, המחפשים מקלט לנפשם. את העלילה למחזה כתב לוין בהשראת סרטו האנגלי של סטיוארט רוזנברג "ספינת הארורים"( 1977), המתאר את פרשת האונייה "סנט לואיס" במלחמת העולם  השנייה, המוליכה מתחנה לתחנה קבוצת פליטים נרדפים המגיעים לחופיה של מדינה האוסרת עליהם את הכניסה ובכך גוזרת את גורלם לאבדון. במרכז המחזה דמותו  הסימבולית ורבת ההיבטים של הילד.

ההפקה  היא יוזמה של מנכ"ל האופרה הישראלית חנה מוניץ. לדבריה: "חנוך לוין הוא גדול המשוררים והמחזאים של תקופתנו שהצליח באמצעות שירה צרופה, מופשטות נאיבית וצינית כאחת להעלות טרגדיות ראליסטיות לרמה של טרגדיות אוניברסליות, שניתן להתחבר אליהן בכל מקום ועת.
 
"כשראיתי בפעם הראשונה את המחזה `הילד חולם` בתיאטרון `הבימה`, האופרה הישראלית הייתה עדיין בחיתוליה. לצד החיבור המיידי שהיה לי כאשר צפיתי במחזה, עם הייאוש התהומי שהוא מקרין, התחברתי באותה מיידיות גם לשירה ולפיוט שבו. המחשבה הראשונה שעלתה בי הייתה מדוע המחזה אינו אופרה. אז עוד לא ידעתי שתוכל להיות לי השפעה  בעתיד על הפיכת המחזה הנפלא והמיוחד הזה ליצירת אופרה שבה המוזיקה יכולה לסייע לו לנסוק לגבהים רמים יותר. אני מאושרת וברת מזל שניתנה לי הזכות וההזדמנות הזו לגרום ליצירה כזאת לקרום עיר וגידים על הבמה של האופרה הישראלית בעונתה ה-25". 
 
בהזמנת האופרה הישראלית ערכו המלחין גיל שוחט והבמאי עמרי ניצן את המחזה לאופרה מבלי להוסיף ולו מילה אחת שאינה של לוין. גיל שוחט הלחין את היצירה לאופרה. 
 
לדברי הבמאי עמרי ניצן ("האיטלקייה באלג`יר", "מסע אל תום האלף") זה סיפור מסע על תכלית החיים, המסע לשרוד הוא לא תכלית החיים... אין שום דבר מבטיח בארץ המובטחת ואין שום משיח שיציל אותנו. חנוך מציג בפנינו עולם לא טבעי עולם אכזר בו ילדים מתים".

הילד-החולם-ענק-1.jpg 
מקט "הילד חולם", צילום: זאב לוי

 על המוזיקה ועל העיצוב
 
המלחין הישראלי גיל שוחט מרבה לכתוב לבמה הלירית, הן לאופרה ("אלפא ואומגה" שהועלתה באופרה הישראלית) והן לבמת התיאטרון ("צור וירושלים" ו"בדנהיים").
 
על "הילד חולם" הוא אומר: "מעמוד הפרטיטורה הראשון, התרכזתי בשאלת מושג הדימוי של הילד: עצם מהות תהליך היצירה האמנותית, שתמיד מגיע מהמקום של הילד הפנימי של היוצר, קרי, מהנאיביות שלו, מהמחוז הטהור ביותר באישיותו.
 
"היחסים הטרגיים של הילד עם המציאות, הפכו באופרה שלי ליחסים הגסים שבין היצירה והעולם החיצוני. מותו של הילד, הופך באופרה לקתרזיס של התעלות, שכן זהו כוחה של היצירה האמנותית, שהיא מתעלה בסופו של דבר מעבר ל`מותה` שלה או של גיבוריה. במערכה אחרונה ב`ילד חולם`, מערכת הילדים המתים, נתקלתי לראשונה בחיי ב`התפוררות לעפר`, המתבקש  מהמבנה האמנותי של היצירה, כמו הילדים המתפוררים לעפר.
 
"מעולם לא הרגשתי איחוד צורה וחומר בתהליך הכתיבה כמו במערכה זו, וככל שהמוזיקה נסקה תחת ידיי, אני שקעתי: זוהי מערכה שבה קיים עצב קיומי עמוק המקנה למחזה תחושה של אנושיות וחמלה, כאשר התקווה הנושבת ממילותיה וצליליה היא בעצם האנושיות שבה". 
  
מעצב האופרה  גוטפריד הלנוויין, יליד אוסטריה, הוא  צלם, צייר, פסל, ואמן מיצגים. הוא זוכה פרסים שונים בהם פרס קרדינל קניג ופרס תיאודור קרנר. המטאפורה המרכזית ביצירותיו, לרבות דיוקנאותיו העצמיים, היא דמותו של הילד. לדבריו: "אני יוצר בדימויים שלי את מה שלוין כתב במלים שלו. כאשר קראתי את המחזה בפעם הראשונה פשוט נדהמתי כי הרגשתי שאני רואה בפני את העבודה שלי".

הילד-החולם-ענק-2.jpg 
מקט "הילד חולם", צילום: זאב לוי

צוות הסולנים
 
כהפקה כולה על טהרת המשתתפים הישראלים: סולני וזמרי האופרה הישראלית והשחקן רמי ברוך.
 
את תפקיד האם תבצענה לסירוגין שתי זמרות הסופרן המובילות של האופרה הישראלית, לריסה טטוייב (ב"מסע אל תום האלף", "מאדאם בטרפליי") ואירה ברטמן ("מסע אל תום האלף","יבגני אונייגין").
 
את תפקיד הילד תבצע זמרת הסופרן הילה בג`יו ("השועלה הערמומית הקטנה", "כרמן") ואת תפקיד האישה שנולדה לאהבה תבצע זמרת המצו סופרן ברכה קול ("השועלה הערמומית הקטנה", "סינדרלה").
 
תפקידי הגברים המרכזיים יתחלקו בין שני זמרים. זמר הטנור גיא מנהיים ("חליל הקסם", "אריאדנה בנקסוס") יבצע את תפקיד האב ותפקיד המושל והבריטון נח בריגר ("מאדאם בטרפליי", "לה בוהם") יבצע את תפקיד רב החובל ואת תפקיד המפקד.
 
את תפקיד הילד המת תבצע זמרת הסופרן הצעירה עינת ארונשטיין ("צחוק של עכברוש").
 
עוד משתתפים בהפקה זמר הבריטון ולדימיר בראון (הצופה המבוהל), זמרת המצו סופרן שירה רז (הנער הפיסח), זמר הבריטון סורין סמיליאן (פקיד ההגירה), זמרת הסופרן קארין שיפרין (האישה המנחמת), זמרת הסופרן ליליה גרצובה (אישה מיבבת) וכן השחקן רמי ברוך (ששיחק ומשחק בימים אלו במחזות רבים של חנוך לוין) בתפקיד שותת הדם.
 
באופרה "הילד חולם" אין מקהלה אך יש אנסמבל של תשע זמרות השרות לכל אורך היצירה בתפקידים מגוונים: רויטל רביב, סיוון גולדמן, אפרת כרמוש, אנסטסיה קלוואן, מריה קבלסקי, שרון דבורין, קארין שיפרין, קרין הוכמן ולימור אילן. 
 
ההפקה מועלית בתמיכת קרן ברכה כחלק מיוזמת הקרן לעידוד של יצירה ישראלית מקורית איכותית ובסיוע קרן ריץ`.

לרכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

03/11/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. יצירת מופת שתסחוף את העולם כולו ~
רותי , תל אביב (22/01/2010) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע