סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2022 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: הילה אהרון בריק על הגות ואמנות במקדש החילוני
 

 
 
יוסי אורן מספר על שלוש סדרות של הרצאות המשלבות אמנות והגות במוזיאון תל-אביב


דיון מעמיק

מוזיאון תל-אביב פותח גם השנה שלוש סדרות של הרצאות של מיטב המרצים, המשלבות הגות ואמנות בעריכת יוסי אורן ובהנחייתו.
 
השנה, בעקבות  פתיחת הבניין החדש של המוזיאון עוברת הסדרה לאולם חדש בן 450 מקומות בתקווה לתת מענה לביקוש שנוצר לסדרות מדי שנה. "זו עבודה מאתגרת אבל בסיכומו של דבר מאוד מרתקת לנסות ולבנות כל שנה משהו חדש לקהל" אומר אורן, המגיע מתחום הקולנוע "הקמתי את סינמטק חיפה, פסטיבל חיפה מנכ"ל המכון הישראלי לקולנוע ואני מנהל אמנותי של קרן רבינוביץ". אורן מגדיר את עצמו "תלמיד מתמיד". "אני עוסק לכל אורך השנים בהמון נושאים ומפה באה האהבה הגדולה לפילוסופיה ולאמנות" הוא מסביר.
 
"כיוון שאנחנו ממשיכים את הסדרות משנה לשנה, מוסיף אורן, "מי שמצטרף צריך לתפוס את הקצב שלנו ולהיכנס לצורת הדיון – דיון מאוד מעמיק, לא עממי. לכן יש לנו קהל מסוים שהולך אתנו בנאמנות הרבה שנים".
 
החידות הגדולות של היקום
 
הסדרה הוותיקה מבין השלוש עוסקת בפילוסופיה, אמנות ובקולנוע ומתקיימת זו העונה השמינית. הסדרה כוללת תשעה מפגשים (הרצאה וסרט) בימי שישי ה-09:30.
 
הסדרה נקראת השנה "תמונות עולם". ולדברי אורן היא עוסקת "בניסיון ובצורך שלנו לפצח את החידות הגדולות של היקום וליצור תורות או תיאוריות שמסבירות את מה שקורה מסביב. המדע עושה את זה בדרכו -  אנחנו בטוחים שאנחנו יכולים לקלוט את העולם על ידי ההבנה מדעית. הדת עושה את זה בצורה אחרת לחלוטין ועולם האמנות מנסה גם הוא לעשות את זה ולענות על השאלה מה יפה, מה נכון מה אמיתי ביצירת אמנות. גם הפילוסופיה עושה את זה  - קאנט על הכרה ועל יופי וקרל מרקס מנסה לארגן תפיסה של אדם וחברה שתסביר את מערכת היחסים האלה".


תמונות עולם (תמונת יח"צ)

שלושה מפגשים בסדרה עוסקים בתחומים ספציפיים של אמנות.  פרופ' יוסי יזרעאלי ידבר על התיאטרון, ד"ר אורית וולף תדבר על שני קצוות במוזיקה – באך והביטלס וד"ר אסף פינקוס ידבר על הנושא באדריכלות שירת הניבלונגים בקתדרלת קלן.  הנושא של אחד המפגשים – מסע אמנותי לריפוי - מתחבר באופן יוצא דופן לתערוכה של אנסלם קיפר המוצגת במוזיאון ולכן בסוף המפגש יתקיים גם סיור בתערוכה.
 
ברשימת המרצים גם  פרופ' שלמה בידרמן, ד"ר דיויד גרייבס, פרופ' משה צוקרמן, ד"ר יואב בן דב וד"ר דורית ברחנא לורנד. בין הסרטים שיוקרנו: "ממנטו", "השיחה", " רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים", "האזרח קיין", "פארגו" עוד. 
  
על סמלים ודימויים בתרבות היהודית ובתרבות המערב

סדרה נוספת הנקראת "תנ"ך ואמנות בכפיפה אחת" כולל שמונה מפגשים בימי שישי (13:15-10:30), כשבכל מפגש יש שתי הרצאות.

"כשאנחנו מדברים על תנ"ך ואמנות בכפיפה אחת אנחנו לא מדברים על סיפור או עלילה תנ"כית וכיצד הוא בא לידי ביטוי באמנות אלא על דו שיח בין התרבות היהודית לבין האמנות של תרבות המערב" מבהיר אורן.  

"בסדרה אנחנו בודקים את אותם נושאים כיצד הם נדונים בסיפור שמתקיים בתנ"ך בתרבות היהודית ואת אותו נושא מרכזי בתרבות המערב. בשנים הקודמות עסקנו בטקסטים הנקיים של התחומים האלה והשנה אנחנו עוסקים בסמלים ובדימויים שמופיעים גם בתרבות היהודית וגם בתרבות המערב.  למשל המוטיב של ירידה לצורך עלייה, המופיע בסיפור סולם יעקב או בסיפור על אליהו שעולה בסערה השמימה ומול זה- שיחה על הקטקומבות, הקשורות להלכה לעולם שלמטה אך מופיעים בהן סמלים של לידה ומוות.
 
"או סיפור יוסף וסיפור דניאל – שנשלחו לגלות ועלו לגדולה במצרים ובבל וההקבלה לזה בתחום המוזיקה – לידתה של מנהיגות לאומית בין נהרות בבל לתעלת סואץ ב"נבוקו" וב"אאידה" של ורדי. וכך הלאה - בכל אחד מהמפגשים יהיו כיוונים מרתקים כאלה. זה מפגש תובעני לקהל אינטליגנטי, שכולל שתי הרצאות -  כל הרצאה בת שעה והפסקה ביניהן. את הקישור בין שתי ההרצאות עושה הקהל בעצמו".
 
מרצי הסדרה: שניאור עינם, נפתלי גליקסברג, ד"ר אסף פינקוס, אברום בורג, משה צוקרמן, יוסי שיפמן, ספי הנדלר, מלילה הלנר-אשד, דב אלבוים, גיא טל, חיים באר.
 
המוזיאון כמקדש חילוני
 
הסדרה השלישית נפתחה במיוחד לרגל פתיחת הבניין החדש של מוזיאון תל אביב והיא עוסקת במוזיאון כמקדש חילוני. זה  מושג שהתחיל להתהוות אחרי המהפכה הצרפתית-  מקדשים דתיים או מקדשים מלוכניים הפכו למקדשים פתוחים לקהל, ביניהם ספריות, שהוקדשו קודם לכן רק לכנסייה, מוזיאונים שפתחו את האוספים שלהם לקהל הרחב, אוניברסיטאות וכיוצ"ב.  בשנים מאוחרות עם עליית הקפיטליזם הכלבו גם הוא הפך למקדש חילוני.
 
גם המבנה וגם התוכן של המקדשים החילוניים מנסים לשדר לקהל משהו כמו מקדש – מבנים גדולים, מכובדים, אווירה של חשיבות, הבחירה של מה שתלוי על הקירות – ולכן הם מבקשים או דורשים מהקהל התייחסות מעניינת - אם כי הקהל בהחלט יכול לבעוט בזה (בניגוד למקדשים הדתיים).


"קסמו של המקדש החילוני" (צילום: עמית גירון)

בסדרה אנחנו עוסקים בצדדים שונים של המוזיאון. אני לא חשוב שעד היום, אולי חוץ מבחוגים לאוצרות באוניברסיטה, אפשר היה לקבל היקף כזה של התבוננות על הנושא. אנחנו לא עוסקים במוצג אנחנו עוסקים בתיבה, בקופסה, במעטפת.
 
מתחילים מהרצאה של דורון לוריא על הולדת המוזיאונים מחדרי הפלאות, אחר כך פרופ' מיכה לוי  שואל מי הגברת ומי האדרת על אדריכלות המוזיאונים שמנסה לגנוב את ההצגה - כשהמוזיאון כל כך מדהים שבאים לראות את המבנה ולא את המוצג בו. ד"ר דיויד גרייבס עוסק בסלון המקובלים והדחויים בפריז של סוף המאה ה-19 כשהאימפרסיוניזם  נדחה על ידי המבקרים ומה שקורה אז קורה גם היום - תא ממסדי מול אוונגרד.
 
גדעון עופרת יעסוק בסצנה מתוך  מלחמת המוזיאונים תל אביב מול ירושלים. גילית איבגי תדבר על אוצרות עכשווית – פעם האוצרות הייתה פשוטה, כרונולוגית והיום האוצר הופך למשהו מורכב יותר ומנסה  לשדר לצופה אמירות מנוגדות.
 
רותי דירקטור תדבר על מוזיאון המומה והדרך שפרץ למוזיאון אמנות מודרנית. ובמפגש נוסף עם גילית איבגי מארמון הבדולח ועד הבינאלה יעסוק בניסיון להוציא את התערוכות מהמוזיאון לחללים אחרים כמו קניונים (להביא את האמנות אל הקהל). אחד המפגשים יוקדש לסיור מודרך בבניין החדש ובתערוכות המוזיאון. 
  
  
  
מחיר מנוי לסדרה "תמונות עולם" (מפגש ראשון: 4 בנובמבר 2011):  590-500 ₪. מחיר מנוי ל"תנ"ך ואמנות בכפיפה אחת" (מפגש ראשון: 11 בנובמבר) – 520-440 ₪. מחיר מנוי ל"המוזיאון החילוני" (מפגש ראשון: ה-15 בנובמבר):  450-380 ₪. לפרטים נוספים ולהרשמה בטל': 03-6077070.01/11/2011   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע