סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה חג המוזיקה הישראלית ה-16
 

 
 
שלל קונצרטים, מופעים וסרטים – כולם על טהרת היצירה הישראלית העכשווית. הכניסה חינם


למחרת ראש השנה תשע"ד יפתחו אירועי חג המוזיקה הישראלית. 16 שנים מלאו לחג ומגוון הקונצרטים והחיבורים המוזיקליים, שרקם מנהלו המוזיקלי של החג ד"ר בעז בן משה, מעידים על הלך הרוח של המוזיקה האמנותית הישראלית.

המגוון המוזיקלי, אתני, מקצבִי שמתקיים בארץ. קיבוץ הגלויות הוא גם מוזיקלי, האוזן והלב פתוחים לכל אלה ולקהל יש הזדמנות טובה לשמוע במקובץ את כל המתרחש בחיי המוזיקה בארץ. מביצועים מחודשים ליצירות מופת ועד ליצירות חדישות שנכתבו במיוחד לכבוד החג. המבצעים בחג הם מוזיקאים ישראלים מעולים שחיים בארץ או בחו"ל ומגיעים במיוחד לארץ כדי לנגן.

בועז-בן-משה-anakit.jpg
ד"ר בועז בן משה, תמונת יח"צ

מלחין השנה הוא עדן פרטוש. הויולן/מלחין יליד הונגריה עלה לארץ באמצע שנות השלושים, הקים וניהל את האקדמיה למוזיקה בתל-אביב, את בית הספר תלמה ילין  והיה המוזיקאי הראשון שזכה בפרס ישראל. דורות רבים של ויולנים מנגנים את יצירותיו.

מיצירותיו יבוצעו בכל אחד מארבעת ימי החג. הביצוע הראשון יהיה ל"יזכור" (המפורסם לויולה דווקא בביצוע הפחות מושמע) לכינור ותזמורת ביום הראשון של החג בבאר שבע על ידי הכנר ארז עופר (שחי בברלין) בליווי הסינפונייטה הישראלית באר-שבע בניצוחו של רוני פורת.

יצירותיו הקאמריות והסולניות של פרטוש יבוצעו במהלך כל ימי החג, על ידי מוזיקאים נוספים כמו הצ'לן והמורה אורי ורדי והויולנית רבקה גולני.

במלאות עשור למותו של המלחין אבל ארליך, יביים בנו הבמאי דני ארליך את האופרה "היובל" עפ"י מחזה של צ'כוב בהשתתפות אנסמבל המאה 21 וחברי "אופרה קאמרה". המחזה, שהוא מעין מערכון על כח, שחיתות ונשים.

המגוון המוזיקלי הישראלי ייחשף במלוא ייחודו באירועים שיתקיימו בתל-אביב. בצהרי היום יבצעו חברי אנסמבל מיתר יצירות מאת יוסף טל, דגנית אלקיים, עופר פלץ ועמוס אלקנה ואחר הצהריים יבוצעו יצירות לעוד, לצ'לו ולפסנתר.

באירועים בחיפה יבצע אנסמבל הבארוק הישראלי תכנית של יצירות ישראליות המבוצעות בכלים בארוקיים אופייניים: החלילית והצ'מבלו. באותו ערב יחבור המלחין והזמר שלמה גרוניך (שאחיו הכנר אילן גרוניך, היה מתלמידיו של  עדן פרטוש) לתזמורת למוזיקה ערבית של נצרת לערב רב תרבותי ומיזוג מוזיקלי של יצירותיו של גרוניך ושל מנצח התזמורת ניזאר רדואן.

החג ייחתם בירושלים בקונצרט אנרגטי של מקהלת הגוספל בניהולם המוזיקלי של איריס ועופר פורטוגלי יחד עם תזמורת הביג בנד של הוד השרון. באכסדרת אולם רבקה קראון תציג המלחינה הגר קדימה את ציוריה וכן תבוצענה יצירותיה.

קונצרט הנעילה יתקיים בניצוחו של גיא פדר ובו תבוצענה יצירות מאז פרטוש, וילנסקי והסימפוניה מס' 2 מאת יוסף ברדנשווילי, שהוא אולי אחד המוזיקאים המאפיינים את המוזיקה הישראלית העכשווית: מקורותיו רחוקים מכאן ומנגינותיו מכאן ונשמעים בהם הנופים, האנשים, הריחות והצבעים.

חלק מהקונצרטים ישודרו בשידור ישיר ב"קול המוזיקה".

מנהל אמנותי: ד"ר בעז בן-משה.מנהל כללי: יורם יונגרמן, המכון למוזיקה ישראלית. מפיקה: רוסליה חפץ הפקות וייצוג אמנים.

פירוט הקונצרטים:

באר שבע

" קולות שלובים " - קונצרט פתיחה חגיגי

הפסטיבל ייפתח עם הקונצרט "קולות שלובים", ובו יגיש המנצח והמלחין רוני פורת קונצרט המשלב את מיטב היצירה לכינור מבית-היוצר של עדן פרטוש וחנוך יעקובי מול שתי יצירות חדשות של נילי זיידל ורוני פורת לקול ותזמורת.


roni-porat-anak.jpg
רוני פורת, תמונת יח"צ

פרטוש, מלחין השנה, מיוצג בקונצרט זה ביצירתו "יזכור", לכינור ותזמורת. כמו כן תבוצע בבכורה יצירתה של נילי זיידל, "למנצח על הגיתית" לזמרת ותזמורת. עוד בקונצרט: יצירתו של חנוך יעקובי, "כינור היה לדוד" לכינור ותזמורת; "הבתולה" לסופרן ותזמורת של רוני פורת.

משתתפים: הסינפונייטה הישראלית באר-שבע, הסולנים ארז עפר, כינור, ומירב ברנע, סופרן.

הקונצרט יתקיים ביום ראשון, 8 בספטמבר 2013, ב-20:00, באולם הקונסרבטוריון באר שבע.

מירב-ברנע-anakit.jpg
מירב ברנע, תמונת יח"צ

תל אביב

" היובל "- אופרה של אבל ארליך על פי צ ' כוב

פרויקט ייחודי של חג המוזיקה הישראלית: לרגל עשור לפטירתו של המלחין אבל ארליך, מועלית האופרה "היובל" שכתב, על-פי מחזהו של צ'כוב.

"היובל" הוא מערכון קצר שבמרכזו שיפוצ'ין, מנהל הבנק המושחת. בערב חגיגות היובל הוא מנסה, יחד עם הפקיד הראשי חירין, להציג תמונה כוזבת של הצלחה בפני בעלי המניות. אלא שאשתו טטיאנה וזקנת הכפר מרצ'וטקינה מתפרצות ומשבשות את החגיגה, והופכות אותה לקומדיה של טעויות. האם יצליחו שיפוצ'ין וחירין להסתיר את סודותיהם?

ארליך, ממלחיני דור המייסדים בישראל, השאיר אחריו אופוס מרשים של יצירות לכל ההרכבים וחינך דור שלם של מוזיקאים, הפועלים בארץ עד עצם היום הזה. אביו של במאי האופרות דני ארליך.

עם זמרי אופרה קאמרה: יעל לויטה, סופרן; קרין הוכמן, מצו סופרן; ברכה קול, מצו סופרן; יאיר פולישוק, בריטון; רוני יעקובוביץ', משחק. כמו כן ישתתפו חברי אנסמבל המאה ה-21.במאי: דני ארליך. מנצח: יובל צורן.

האופרה תתקיים ביום שני, 9 בספטמבר 2013, ב-12:00 וב-18:30, במוזיאון תל אביב, אולם אסיא. 

"אלקטרו אקוסטי"- מוזיקה אלקטרונית חיה

אירוע ייחודי המשלב מוזיקה אקוסטית עם מוזיקה אלקטרונית חיה. במרכז הקונצרט ביצוע מקורי של הקונצ'רטו של יוסף טל לפסנתר וסרט מגנטי לצד העיבוד הדיגיטלי העדכני של עמוס אלקנה.

בתוכנית: יוסף טל, קונצ'רטו מס' 6 לפסנתר ופס מגנטי; יוסף טל/עמוס אלקנה, קונצ'רטו מס' 6 לפסנתר ואלקטרוניקה; עופר פלץ, Convergence לחליל אלט ואלקטרוניקה; דגנית אליקים, יצירה לחליל, פסנתר ואלקטרוניקה (בכורה).

משתתפים: אנסמבל מיתר: עמית דולברג, פסנתר; רואי אמוץ, חליל; עמוס אלקנה, אלקטרוניקה.

הקונצרט ייערך ביום שני, 9 בספטמבר 2013, ב-13:30, במוזיאון תל אביב, אולם רקנאטי.

אנסמבל-מיתר-מירב-קדישבסקי.jpg
אנסמבל מיתר, צילום: מירב קדישבסקי

"צלילים כחול-לבן"- אבל ארליך

הקרנת סרט תיעודי על המלחין זוכה פרס ישראל אבל ארליך, במלאות עשור למותו. תסריט, בימוי ועריכה: נתן ליפשיץ. תסריט וראיונות: דן אורסתיו. הפקה: שירות הסרטים הישראלי.

הסרט יוקרן ביום שני, 9 בספטמבר 2013, ב-15:00, במוזיאון תל אביב.

"שירת האדמה" עם רביעיית תלמוס, מקהלת מורן ועוד

קונצרט  חגיגי לכבוד השנה החדשה.  בחלקו הראשון תתארח מקהלת מורן, בניהולה המוזיקלי של נעמי פארן, ובניצוחה של כרמל עמית אנטופולסקי. המקהלה תבצע יצירות ממיטב שירי הזמר העברי בעיבודים ייחודיים למקהלה. במוקד התכנית יצירתו של יחזקאל בראון "כינורו של דוד", למקהלה ולפסנתר. הדס פארן אסיה תשיר את תפקיד הסופרן ביצירה זו כשהיא מלווה בשירת המקהלה ובליווי פסנתרן מקהלת מורן אולג יקירביץ'.

נעמי-פארן-מיכאל-כהן.jpg 
נעמי פארן מנצחת על מקהלת מורן, צילום: מיכאל כהן

עוד במופע זה: הרכב מיוחד במינו של עוד, צ'לו ופסנתר שיבצע יצירות שנכתבו במיוחד להרכב מאת צבי אבני, אורי ורדי ועדן פרטוש.  כן תתארח הרביעייה הקולית תלמוס (שלי ברלינסקי, נעמה נצרתי-גורדון, יעקב הלפרין ועמית דולברג), שהופיעה בחג המוזיקה אשתקד. הפעם תבצע הרביעייה מבחר עיבודים לזמר עברי. בסיום הקונצרט יופיעו כל המשתתפים יחד בעיבוד משותף.

רביעיית-תלמוס-צלם-שאול-בוסת.jpg 
רביעיית תלמוס, צילום: שאול בוסתן

הקונצרט ייערך ביום שני, 9 בספטמבר 2013, ב-16:30, במוזיאון תל אביב, אולם רקנאטי.

" פריזמה מקומית" - שלוש בכורות עכשוויות

קונצרט מגוון המציג שלוש בכורות עכשוויות של המוזיקה הישראלית: יצירות חדשות של גיל שוחט, נילי זיידל ומיכאל דמיאן, זוכה התחרות על-שם מארק קופיטמן, בשיתוף איגוד הקומפוזיטורים. כמו כן יבוצעו יצירות של מיכאל וולפה ועדן פרטוש.

בתוכנית: מיכאל דמיאן, "גן שעשועים" (בכורה); גיל שוחט, "קונצ'רטו לגיטרה" (בכורה); עדן פרטוש, "חזיונות לחליל וכלי קשת"; מיכאל וולפה, "השיבה למדבר" (פואמה סימפונית), בטי אוליברו, "אחות קטנה".

משתתפים: תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית; סולנים: ליאת כהן, גיטרה; רואי אמוץ, חליל; רונה ישראלי-קולת: סופרן; מנצח:דורון סלומון.

הקונצרט ייערך ביום שני, 9 בספטמבר 2013, ב-20:30, במוזיאון תל אביב, אולם רקנאטי.

חיפה

" בארוק ישראלי " עם אנסמבל הבארוק

קונצרט מסקרן שבמרכזו אנסמבל הבארוק הישראלי, שיבצע יצירה ישראלית הנצבעת בצבעי הבארוק של החלילית והצ'מבלו.

בתוכנית: אלכס ווסרמן, יצירה לאנסמבל בארוק (בכורה); דני עקיבא, "תחינות" לחלילית סולו; מיכאל מלצר, שירים בעיבודים רנסנסיים; קונסורט "מלצר", סולנית: יעלה אביטל, שירה.

הקונצרט יתקיים ביום שלישי, 10 בספטמבר 2013, ב-17:00, במרכז על-שם רפפורט, חיפה.

"צלילים כחול-לבן"- פרטוש ושפירא

סרטים תיעודיים על מלחינים זוכי פרס ישראל בשיתוף עם שירות הסרטים הישראלי. במהלך הערב יוקרנו שני סרטים תיעודיים על המלחינים הישראלים עדן פרטוש (מלחין השנה) ואריק שפירא.

תסריט, בימוי ועריכה: נתן ליפשיץ. תסריט וראיונות: דן אורסתיו. הפקה: שירות הסרטים הישראלי.

הסרטים יוקרנו ביום שלישי, 10 בספטמבר 2013, ב-19:00, בסינמטק חיפה.

"ערבסקות" - שלמה גרוניך והתזמורת למוזיקה ערבית

התזמורת למוזיקה ערבית מנצרת מארחת את הזמר והמלחין שלמה גרוניך.זהו ביקורה השני של התזמורת הערבית של נצרת בחג המוזיקה. מקומה של המוזיקה האמנותית הערבית בנוף המוזיקה הישראלית הוא ייחודי ומשקף יותר מכל את יצירה הרב-תרבותית המסיבית המתרחשת לנגד עינינו.

שלמה גרוניך, יוצר רב-תחומי מהשורה הראשונה, עומד במרכז הקונצרט. מנצח: ניזאר רדואן.

הקונצרט יתקיים ביום שלישי, 10 בספטמבר 2013, ב-21:00, באולם רפפורט, חיפה.


שלמה-גרוניך-anakit.jpg
שלמה גרוניך, תמונת יח"צ

ירושלים

"סווינג לנשמה " עם ה ביג-ב נד רמת השרון

תזמורת הביג - בנד של הוד השרון מארחת את איריס ועופר פורטוגלי עם מקהלת הגוספל.

בתוכנית מבחר שירים ישראליים בעיבודים אמנותיים למקהלת גוספל וביג-בנד. עם תזמורת הביג-בנד של הוד השרון, מקהלת הגוספל, איריס פורטוגלי, שירה ותופים, ועופר פורטוגלי, פסנתר.

עיבודים וניהול מוזיקלי: גורי אגמון ועופר פורטוגלי. מנצח: גורי אגמון.

המופע יתקיים ביום רביעי, 11 בספטמבר 2013, ב-17:00, בתיאטרון ירושלים, אולם רבקה קראון.

"צלילים על נייר"עם הגר קדימה

תערוכה וקונצרט של הגר קדימה. קדימה היא בין האמנים היחידים בארץ העוסקים באופן מקצועי במקביל בציור ובהלחנה קלאסית עכשווית. זהו שיתוף פעולה ראשון של הפסטיבל עם פתיחת תערוכה בתיאטרון ירושלים.

משתתפים: אתי בן-זקן, מצו סופרן; ענבר סולומון,ליאורה ויניק, חליליות; מרינה טושיץ', עוד.

הקונצרט יתקיים ביום רביעי, 11 בספטמבר 2013, ב-18:30, בתיאטרון ירושלים, אולם רבקה קראון.

"ירושלים"- קונצרט סיום חגיגי

הקונצרט החגיגי לסיום חג המוזיקה מארח את נגנית הוויולה רבקה גולני, שתבצע את אחת היצירות החשובות והאהובות של מלחין השנה, עדן פרטוש. בתווך יבוצעו יצירות שנושאן ירושלים.

בפתיחת הקונצרט ייערך טקס חגיגי להענקת פרסי ראש הממשלה לקומפוזיטורים בנוכחות אישים ממשרד התרבות והספורט.

בתוכנית: קארל וולניאנסקי, אדג'יו לירושלים; עדן פרטוש, קונצ'רטו לוויולה מס' 2; יוסף ברדנשווילי, סימפוניה מס' 2.

משתתפים: התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור; סולנית: רבקה גולני, וויולה; מנצח: גיא פדר.

הקונצרט יתקיים ביום רביעי, 11 בספטמבר 2013, ב-19:30, בתיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון.


חג המוזיקה הישראלית יתקיים בתאריכים 11-8 בספטמבר 2013 בבאר שבע, תל אביב חיפה וירושלים. הכניסה לכל האירועים ללא תשלום (כדאי להזמין מקומות מראש אך ניתן להגיע לאולמות השונים גם ביום הקונצרט). לקבוצות: רוסליה חפץ הפקות  03-6961593, חיפה:  רוסליה חפץ הפקות 03-6961593. באר-שבע: תזמורת סינפונייטה באר-שבע 08-6266422, תל-אביב: רוסליה חפץ הפקות 03-6961593, ירושלים: קופת תיאטרון ירושלים   02-5605755.31/07/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע