סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2022 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ריאיון
 
מאת: הילה אהרון בריק פארק קרסו: פארק עם אג'נדה מדעית
 

 
 
יש לנו תערוכה שמיועדת לילדים צעירים בגילאי 8-0, וזו ממש תערוכה של מדע, לא ג'ימבורי. אין בה הסברים והכוונה היא שהילדים ייגעו יתנסו ויגיעו לתובנה... גם שמעון פרס נשיא המדינה לשעבר ביקר פה. אנחנו מקבלים משובים יומיומיים ממבקרים שהפארק גרם להם לראות את המדע באור אחר, יותר מסקרן"
פארק קרסו למדע בבאר שבע הפך לאחת האטרקציות המרכזיות של בירת הנגב. שיחה עם המנכ"ל, מאיר בקשי


בשנה האחרונה נוסף לבאר שבע המתחדשת מוקד משיכה אטרקטיבי לבילוי משפחתי ומעשיר לכל המשפחה – פארק קרסו למדע.
 
הפארק פתח את שעריו ביולי אשתקד והוא כיום פארק המדע הגדול במדינת ישראל. יש בו 11 תערוכות קבועות ברמה בינלאומית ומאז הפתיחה ביקרו בו למעלה מ- 135 אלף מבקרים, מחציתם מאזור תל אביב וצפונה, מספר מנכ"ל הפארק מאיר בקשי.
 
"זה פארק שהאג'נדה שלו היא להגביר את המוטיבציה ללמידת מדעים בקרב ילדים, מגיל צעיר. הפארק פתוח שבעה ימים בשבוע. במהלך השבוע אנחנו מארחים תלמידים במסגרת תכנית פורמלית של מערכת החינוך ובמקביל פתוחים לקהל הרחב. המטרה היא לשים את המדעים על השולחן, לעודד ילדים ללמוד ולהתפתח בכיוון".

שימושי הגרעין בתעשייה ובחקלאות
 
מה הייחוד של פארק המדע בהשוואה לאחרים בארץ?
 
"מוזיאונים אחרים בארץ הם מצוינים אבל שלנו חדשני ומיוחד מביא בשורה לעיר באר שבע שמתפתחת מהר בשנים האחרונות והפארק הוא אחד העוגנים הגדולים שיש פה. התערוכות הקבועות בפארק הן בין הטובות שיש היום".
 
ספר על התערוכות
 
"תערוכת הגרעין מביאה את סיפורה של אנרגיית הגרעין, שמפורסמת אמנם בגלל אירן אבל כאן מסבירים על שימושי הגרעין בתעשייה ובחקלאות. תערוכת הגנת הצמח מספרת את סיפורו של המזון שנמצא לנו על השולחן – המלחמה במזיקים, הדברה, איך מפיקים יבול משטח נתון. באמצעות משחק מחשב כל ילד מקבל שדה חקלאי ומתמודד עם אתגרים כמו איך לעבד אותו, וכמה אנשים הוא יכול להאכיל באמצעות היבול.
 
"'עולמו של צ'יפ' היא תערוכה מאתגרת שעוסקת במהפכת המידע מהעיתון ועד לטאבלט ומעלה שאלות כמו מי מהיר יותר האדם או המחשב ואיך מייצרים שבבים. יש גם תערוכת תקשורת העוסקת במהפכת התקשורת ובאמצעות רכבים במסלול סלולרי ממחישה את התובנה מה זה שדה סלולרי.
 
"'צופן החיים' עוסקת בניסויים גנטיים. כל מבקר מקבל תא שמדמה את התא האישי בגוף ואתו הוא עורך ניסויים בתחום הגנטיקה והביולוגיה.
 
"בנוסף בחצר הפארק מפוזרים 12 מיצגים מדעיים גדולים כולם פעילים, כולם אינטראקטיביים, חלקם מופעלים בעבודת צוות  על ידי המשפחה או הכיתה. זה מתחבר לנושא חשוב אחר  - רוב הגילויים המדעיים הם פרי עבודה של צוות וגם זה דבר שאנחנו מנסים להעביר לדור הצעיר.
 
"כל מוצגי הפארק מוצגים בשלוש שפות – עברית, אנגלית וערבית, כולם נגישים גם לנכים, גם לעיוורים – המילה האחרונה בתחומים האלה. בחנוכה גם בית הקפה שלנו יהיה פתוח".פארק-קרסו-למדע-יחצ.jpg
פארק קראסו למדע (תמונת יח"צ)

מה עוד קורה אצלכם בחנוכה?

 
"בחנוכה אנחנו מתכננים, בנוסף לתערוכות הקבועות בפארק, גם מעבדות, מופעים  וסדנאות יצירה לכבוד החג. יהיה מופע שמבוסס על הסיפור 'עוץ לי גוץ לי' שכולל קסמים בנושא אור וזהב ומופע קסמים מיוחד לחנוכה של אורות בחושך. יהיו גם סדנאות במתחם ארכיאולוגיה- הילדים יחפשו כדים בחול ויבנו כדים וסדנת יצירה של חנוכייה אקטיבית עם נרות צבעוניים שנוצרים ממלחים שונים".
חנוכה-בפארק-קרסו-למדע2.jpg
חנוכה 2014 בפארק קרסו למדע (תמונת יח"צ)


גם שמעון פרס ביקר
 
מה טווח הגילאים האופטימלי לביקור בפארק? 

"91-0. מצד אחד יש לנו תערוכה שמיועדת לילדים צעירים בגילאי 8-0, וזו ממש תערוכה של מדע, לא ג'ימבורי. אין בה הסברים והכוונה היא שהילדים ייגעו יתנסו ויגיעו לתובנה. מצד אחר אני מציין את גיל 91 כי שמעון פרס נשיא המדינה לשעבר ביקר פה. אנחנו מקבלים משובים יומיומיים ממבקרים שהפארק גרם להם לראות את המדע באור אחר, יותר מסקרן.
 
"יש לנו למעלה מ-500 מנויים. משפחות עם חמש נפשות חוזרות שוב ושוב במהלך השנה. אבל במיוחד ילדים בגילאי 14-8 יוצאים מפה עם האג'נדה של הפארק: לשאול שאלות בענייני במדע,  להיות סקרנים, לחפש באינטרנט".
 
אלו פעילויות מתקיימות אצלכם בשוטף לבתי ספר?
 
"תלמידי כיתות ד' עד ט', שהם בדיוק בגיל שבו אפשר להשפיע וליצור מוטיבציה אצלם לאורך שנים, מגיעים לפה מדי שנה לפחות ליום אחד, ובכל יום כזה הם נחשפים לתכנים חדשים לגמרי. בכיתה ט' הם רגע לפני החטיבה העליונה, לפני שבוחרים תגבור במקצועות מדעיים, ואנחנו מקווים באמצעות הביקורים למנוע מצב של ילדים שיגידו בדיעבד חבל שלא השקעתי במדעים.
 
מי מדריך אותם בפארק?
 
"את התכנית לבתי הספר מעבירים מיטב המורים, בעלי תואר ראשון ושני בהשכלה מדעית והיא פועלת בכל אזור הנגב כולל המגזר הבדואי, המגזר חרדי, הממלכתי דתי -  50 אלף תלמידים מהדרום.
 
"ההדרכה לקהל הרחב בפארק נעשית על ידי מדריכים, סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון משנה ב' ומעלה בתחום המדעים. גם כאן יש כוונה שהילדים יראו מולם בחור או בחורה צעירים שהם בעצמם מודל למישהו שבחר בתחום המדעים ועבר איזו דרך בתחומים כמו הנדסה, תקשורת, מחשבים, ביולוגיה". 

   

"נולדתי 500 מטר מהפארק"
  
 אתם חלק מתנופה שעוברת על באר שבע
 
"כיליד העיר באר שבע אני גאה מאוד לספר על העיר שעברה עם רוביק דנילוביץ' מהפכה אדירה בשנים האחרונות בכל הכיוונים – חינוך, תרבות, פנאי ותעסוקה ודיור. מי שמכיר את המקום הזה ורואה מה קרה ומה קורה נדהם מהשינוי הנהדר שיש פה.
 
"באר שבע מובילה את הנושא של מצוינות בחינוך. לפני שלושה שבועות כל מנהלי בתי ספר מחוזיים בישראל הגיעו לעיר כדי לראות את המודל של באר שבע. בנוסף מגיע לפה הייטק - חברות גדולות התמקמו במרכז ההייטק החדש בבאר שבע בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון וגם הצבא יורד דרומה, למשל קריית הדרכה של בית הספר חיל המודיעין.
 
"גם התיאטרון פורח ובית ספר למשחק ותיאטרון הפרינג' וגם הנראות של העיר  השתנתה - בפיתוח ובגנים. אנחנו חלק מהסיפור הזה של תיירות הפנאי וממוקמים בעיר העתיקה שעוברת בעצמה פיתוח מואץ. בסמוך יש אתרי תיירות כמו באר אברהם, תחנת הרכבת ומוזיאון הנגב". 
  
איך אתה הגעת לפארק?
 
"אני יליד באר שבע, וגדלתי פה, נולדתי 500 מטר מהפארק, היה פה פעם בית חולים הדסה, עוד לפני שהקימו את סורוקה. המשפחה שלי עלתה מעירק, אנחנו 11 אחים ואני בן הזקונים. מהר מאוד הגעתי לחיל אוויר, כבר כנער במכללה לחיל האוויר בחיפה בתחילת שנות השבעים ושירתי קרוב ל-40 שנה.
 
"השתחררתי לפני עשר שנים בדרגת סגן אלוף. הייתי בצוות הקמה של טייסת קרב חיל אוויר והייתי מפקד המכללה הטכנולוגית של באר שבע במשך 17 שנה, מחציתן על מדים ומחציתן כאזרח. בנינו את המכללה החדשה של חיל האוויר שהיא מוסד חינוכי הכי מתקדם ומאובזר, בשיתוף פעולה של קרן רשי. הבוגרים משתלבים בחיל אוויר, בתעשייה ואחרי לימודים בתואר ראשון ובתואר שני.  
 
"שם הכרתי את קרן רשי שיזמה את הפרויקט של פארק קרסו. זו קרן של משפחה יהודית מצרפת. לפני שש שנים הלך לעולמו גוסטב יצחק לוון והשאיר למעלה ממיליארד דולר מהונו האישי לקידום מוביליות חברתית וחבר'ה צעירים, בעיקר בפריפריה של מדינת ישראל ובעיקר בדרום. ביחד עם עיריית באר שבע ועם משרד החינוך השקיעו פה לא מעט כסף. היום אני מתגורר בלהבים, וכל החיים שלי פה". 
  
  
   
שעות פתיחה:  ימי א'- ה' 17:00-09:00, שבת 17:00-09:00.
פעילויות חנוכה יתקיימו בתאריכים 24-16 בדצמבר 2014. כל הפעילויות כלולות במחיר הכרטיס. מחירים: כרטיס משפחתי (4 נפשות): 192 ₪, תושבי ב"ש: 156 ₪. ילד (18-5): 54 ₪, ילד תושב ב"ש: 45 ש"ח. גמלאי, חייל, סטודנט, בעל מוגבלות: 36 ₪, מבוגר: 60 ₪, תושב באר שבע: 48 ₪. טלפון: 08-6252600. בימי שלישי מחיר כרטיס: 30 שקלים בלבד. ההרצאה – ללא עלות. לפרטים ולרכישת כרטיסים בטל': 08-6252600.04/12/2014   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע