סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2022 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
כתבה
 
מאת: הילה אהרון בריק ניסויים במעבדה – תוצאות ראשונות
 

 
 


לא רחוק מתיאטרון החאן הירושלמי פועל לו כבר כמה חודשים, בחלל יפהפה וייחודי, המרכז החדש לאמנויות הבמה בירושלים "המעבדה". בנובמבר, ישיק המרכז בבכורה את שלוש הצגות התיאטרון הראשונות בהפקתו – "גוויותי ורבותי" - יצירתה של איילת רון, "מעשה רב פנים" - יצירותו של ברוך ברנר, ו"מחזה חלום" מאת אוגוסט סטרינדברג, בבימויה של יעל קרמסקי.

שלוש ההצגות יועלו במקום תשע פעמים ויחשפו לפני הקהל וקניינים פוטנציאלים בתקווה שיירכשו להופעות נוספות ברחבי הארץ. העלאת ההצגות תהיה שיאו של תהליך עבודה שנמשך ארבעה חודשים שבו קיבלו שלושת היוצרים חלל, תקציבים וליווי אמנותי. היצירות הן שפני הניסיון הראשונים שמשגר הפרויקט ששם לו כמטרה לשמש "מעבדת תיאטרון לחומרים שלא הוצגו, שלא נוסו ושלא עברו דרך בית היוצר של התיאטרון הממסדי", כדבריו של עודד קוטלר, המנהל האמנותי של "המעבדה".

קוטלר מספר שמייד כשהושק הפרויקט הוא התקבל בהתלהבות על ידי יוצרים רבים "קיבלנו המוני פניות. יש רעב לבמה ולסוג העבודה הזה. לליווי צמוד של דרמטורגים ושלי כמעין חונך לעבודות החל מהרעיון וכלה בחיפוש דרכי ביטוי". "ההצגות מועלות במקום מספר פעמים מוגבל" הוא מסביר, " כי אנחנו עוסקים קודם כל בתהליך, ומביאים את ההצגות לחשיפה בתקווה שמכל הפעילות הזאת תצמח איזו תגלית, ועם זאת - אין לנו זכויות על ההצגות שנוצרו כאן".

"מסגרות התיאטרון הקיימות רצות אחרי הקופה" ממשיך קוטלר לשטוח את חזונו, "אני מאמין ש`המעבדה` היא לא לעצמה בלבד. אם יהיו לנו אורך רוח וסבלנות היא אמורה להעשיר טיפין טיפין את התיאטרון הממוסד, שעייף מחיפושים. נדרשת פינה שמקדישה את עצמה לגילוי כשרונות חדשים, להבאת בשורה לתיאטרון, לחידוש. התיאטרון הממוסד קונה את האוונגרד של אתמול והופך אותו למיינסטרים של מחר".

מעבדת תרבות


מאחורי היוזמה להקמת "המעבדה" עומדת JVP קהילה – עמותה ללא מטרות רווח שנוצרה על ידי קרן הון הסיכון JVP שבראשה עומד אראל מרגלית. מרגלית תרם מכספו האישי למימון הפרויקט מתוך כוונה להשתמש באמנות כמנוף ליצור שינוי בעיר - כמרכז מצוינות בתחום אמנויות הבמה בירושלים.

היצירות נבחרו על ידי ועדה אמנותית שחברים בה דודי מעיין, יהודה מורלי, עתי ציטרון, רותי טון, חנה רובינשטיין ועודד קוטלר. "אנחנו פתוחים גם לחומרים חדשים וגם לחומרים קלאסיים, בתנאי שהגישה היא חדשה ומקורית הן בבחירת החומר והן בקונספט של היוצר המרכזי" אומר קוטלר, "הקבוצות אינן דווקא של אנשים צעירים – יש מקום גם לוותיקי בתיאטרון שאין להם אפשרות להגשים חלום בבית היוצר שלהם, וגם ליוצרים מתחומים משיקים – מחול, תיאטרון בובות, מוזיקה, ספרות ושירה".

תקציב "המעבדה" השנה היה 200,000 דולר ומתוכו הושקעו 400,000 ש"ח בשיפוץ הבניין עצמו. האנגר ישן שופץ להפליא ונבנו בו אולם מרכזי (זירת במה בשטח 150 מ`, המוקפת בקהל משלושה צדדים), אולם חזרות קטן, וחדרי שחקנים. שאר הכסף הושקע בהתארגנות ובהפקות המקור. כל אחת משלוש ההפקות זכתה ב- 150,000 ש"ח ובכלל זה מלגות לשחקנים (רכיב חובה בתקציב – כ- 3000 ש"ח לחודש) תפאורה, תאורה וכד`. בנוסף לתקציב ניתן ליוצרים החלל, הליווי המקצועי והסעות לירושלים. בשנה הבאה יעמוד תקציב התיאטרון על כ- 3 מיליון ש"ח שיתחלקו בין 5 הפקות חדשות.

בעתיד מתכננת JVP לנסות ולחפש דרכי לשיתוף פעולה יצירתי בין יוצרי תיאטרון לבין מצטיינים בתחום הטכנולוגי.
תוכניות נוספות לעתיד – התארגנות משותפת עם מוסדות פרינג` קטנים כמו צוותא ובית ציוני אמריקה בתל-אביב, העלאת מופעי מחול ומופעים מתחומים אחרים בחלל התיאטרון..

התוצרת

"אם זה לא יגיע לקהל, זה לא טוב. חייבים להגיע לנוסחה חדשה שתשפיע על הקהל כמו גלולה על הנפש", אומרת יעל קרמסקי, הבמאית של "מחזה חלום". ואכן - יצירות "המעבדה" יצטרכו לעבור את מבחן הקהל כדי להמשיך לשרוד מעבר לחודשי החסד ב"מעבדה". מהתרשמות ראשונית וחלקית מן ההצגות – יש בהחלט מקום לאופטימיות.

"גוויותי ורבותי" - איילת רון

הכל התחיל בנשיקה מושלמת בליל הסילווסטר של המילניום. גבר מסתורי נישק את איילת רון (יוצרת "היידי בת זונה")במסיבה בניו יורק וכשפקחה את עיניה חיפשה מסביב את האביר על הסוס הלבן אך לא הצליחה לאתר אותו בין גברברי המסיבה. מכאן התגלגל הרעיון ליצירה העוסקת במרדף האובססיבי הנשי אחרי מודלים מושלמים, כשכל העת ברקע מהדהד הפחד מההחמצה והפחד שהמציאות תכווץ את החלומות. רון מביאה אל הבמה תכנים נשיים עכשווים ושוזרת אותם לקולאז` מרשים של דימויים תיאטרליים מקוריים ועשירים.

"מעשה רב פנים" – ברוך ברנר

נקודת המוצא ליצירתו של ברוך ברנר (ישו ב"השטן ממוסקבה", במאי "התרנגול" ועוד) היא סיפור של ר` נחמן מברסלב "מעשה במלך ענו" - סיפור מסע של אדם השואף לגעת באמת ומסתבך בדרכו בעולם חסר צדק. "חיפשתי מדיום לסיפורים של ר` נחמן כשהייתי שחקן ", אומר ברנר, שבנוסף להיותו שחקן ובמאי הוא גם רב "לא הבנתי את הסיפור וניסיתי להתעמק בו במקומות שבהם לימדתי תיאטרון ויהדות - מתוך זה נוצרה ההצגה". על הבמה 8 שחקנים ו-8 כסאות – תפאורה מינימליסטית במסורת ה"התיאטרון העני" של קרוטובסקי (שברנר הוא תלמידו). באמצעים המינימליים האלה מצליחים ברנר ושחקניו לייצר אמירה חברתית בעלת תוקף דרמטי.

"מחזה חלום" – יעל קרמסקי

מחזהו של סטרינדברג הוא יצירה מורכבת ומסועפת, שכמעט לא ניתן להעלות על במה. יעל קרמסקי נמשכה אל הקושי של המחזה, אל המורכבות שלו ואל המבנה המפורק מבחינת זמן, חלל ומקום . "המחזה הוא כמו מעבדה או מיקרוסקופ שבו מגדילים את החיה האנושית ורואים את המאפיינים שלה, והכל דרך עיניה של בת האלים הלא אנושית היורדת לכדור הארץ". השלב הראשון לעבודה היה תרגומו החדש של המחזה משוודית בידי גד קינר. לא פשוט להעלות מחזה שמכיל 37 דמויות ו- 15 לוקיישנים. "השחקנים שנבחרו נדרשו לוירטואוזיות כדי לשאת כל גבם 6-7 דמויות וגם התפאורה הציבה אתגרים בלתי אפשריים", מספרת קרמסקי. "בהעברת התפאורה משלב המקט לבמה הגענו לסף ייאוש - והחלטנו למחוק את כל מה שנעשה ולחשוב מחדש".

ההעזה של קרמסקי ללכת עד סוף עם אתגרי המחזה מעוררת הערצה. "מסגרת העבודה של `המעבדה` אפשרה לנו בכלל לצאת למסע הזה, היא אומרת, "זה מסע מסוכן - כל אחד לקח על עצמו להתנסות במשהו שהוא לא התנסה בו אף פעם. מחקר של שפה בימתית, של מוזיקה, תלבושות תאורה. זה יכול לקרות רק תחת קורת גג מסוג זה".

לתאריכי ההצגות ולפרטים נוספיםהילה אהרון בריק


21/10/2003   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (6 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
6. מחזה חלום
תלמידי בי"ס לאמנויות אשקלון , (18/11/2003)
5. מעשה רב פנים
יהודה , (16/11/2003)
4. הצגה מצויינת
תמר , (15/11/2003)
3.
, (12/11/2003)
2.
אל , (25/10/2003)
1. סופסוף נותנים הזדמנות לתיאטרון פרינג'
רועי , (24/10/2003)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע