סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2022 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: יוסי שיפמן דנה מרבך מוצאת עוד זווית של יופי
 

 
 
בתכנית יש גם יצירה חדשה שחיבר עבורי גילעד הוכמן. הוכמן גר כמוני בברלין, אנחנו מכירים היטב, מתרועעים יחד אבל מעולם לא עבדנו יחד וכעת כבר בעבודה הראשונה נוצר 'קליק' של עבודה שהיטיב עם שנינו. היצירה של הוכמן נקראת 'רוחות לילה' (Night Winds). שיר ללא מלים, ווקאליזה"
שיחה עם זמרת הסופרן שפועלת באירופה ותתארח בסטודיו של חגי יודן במסגרת הסדרה "הסופרנוס"


דנה מַרבַּך תתארח בסדרת הרסיטלים של חגי יודן  "הסופרניות" ביום חמישי הקרוב (21 במאי 2015). 

המופע מתקיים בסטודיו (לופט) של חגי בקומה ה-11 בבית הדרומי ברח' שוקן בתל אביב. אם ניתן לדבר על האנשה של מושג הקונטרפונקט  - המופע ומיקומו הם הקונטרפונקט בהתגלמותו - תרבות השיר האמנותי,  ה"ליד", האמנות האינטימית והשקטה ביותר שיש,  בסביבה של מוסכים, חנויות אופנועים ועסקים של תעשייה זעירה ובינונית. מיתרי קול ומיתרי פסנתר מזה והלמות פטישים, רעשי רחוב וסאון תחבורה מזה. 

עשר הפקות אופרה מקוריות בשנה

לדנה מרבך, העושה את רוב ימיה באירופה, השירה כאן ובמקום הזה היא בבחינת משאת נפש.  אנחנו משוחחים זמן קצר אחרי הנחיתה שלה בבית ואחרי כמה שעות שינה מפנקת בבית הוריה ברמת גן. "שרתי עכשיו כמה הופעות באולם 'קונצרטהאוס' בווינה ב'מלכת הפיות' של פרסל".

לא אולם גדול מדי לאופרה האינטימית הזאת?

"זה אולם גדול אבל מאוד מאוד נעים לשיר בו. משם חזרתי לברלין, שם אני מתגוררת כיום, החלפתי מזוודות והגעתי לכאן. אולי לא כל כך הרבה שעות בסך הכל, אבל כשאתה מדבר מתוך מיתרי קול רגישים של זמר, כל טיסה  וכל מעבר מקום דורש התאוששות שהיא בדרך כלל ממושכת".

מרבך נולדה כאן, למדה באקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים וכאן החלה בהופעותיה האופראיות, באקדמיה וכחברה בסטודיו של "האופרה הישראלית" ובאופרה עצמה וכאן הופיעה גם כסולנית עם תזמורות קאמריות שונות בארץ ואחר כך המשיכה את לימודיה בחו"ל.  במקביל החלה להופיע בפסטיבלים, עם הרכבים נודעים ובאולמות החשובים של אירופה בברלין, בלונדון, בברצלונה, במינכן, בהמבורג באמסטרדם  ועוד עוד. 

"במשך שנתיים הייתי חתומה על חוזה כזמרת בית האופרה בלוצרן, שוויץ. זה בית אופרה קטן בממדיו אבל מקפיד מאוד על איכויותיו, לא רק בבחירת האמנים שמופיעים בו אלא במתן זמן ממושך להכנת כל הפקה והפקה".

איך היתה העבודה שם?

"בכל שנה מועלות שם עשר הפקות וכולן הפקות של הבית. לא הפקות מיובאות. כלומר זמרי הבית והנגנים מוצאים את עצמם בעבודה מתמדת. משהו כמו 70 הופעות בשנה והוסף לכך את ימי החזרות, אז תראה שכמעט אין לך זמן לעשות משהו אחר. זה מרתק וזה מאתגר, כי שרים הכל, כל התקופות כל המלחינים. ולמרות זאת  זה מגביל אותך רק לתחום אחד ואני רציתי גם קונצרטים וגם לשיר 'ליד' וגם מוזיקת בארוק.

"היו לי מספיק סיבות שלא להיות זמרת קבועה בבית האופרה ולכן בשנה שעברה לאחר שנתיים של עבודה רצופה, החלטתי לחזור לעצמאות. יש אולי פחות הופעות אבל אפשר להחליט מתי אתה עושה מה.  אני ממשיכה לעשות אופרות, אני באה בדיוק מהפקה אחת ובלוח העבודה העתידי  יש עוד , עוד מעט אופיע ב'קסרקסס' (אחשוורוש) של הנדל. אבל יש מקום לסוגות המוזיקה האחרות". 


דנה-מרבך-שובו-של-יוליסס-למולדתו-טוני-סוטר.jpg
דנה מרבך באופרה "שובו של יוליסס למולדתו" של מונטוורדי (צילום: טוני סוּטר)

בין השקיעה לזריחה
   
התכנית שלך עם חגי יודן  היא בעיקרה "ליד"?

"בהחלט וזה מה שרציתי.  הרומן שלי עם השיר האמנותי או עם אמנות השיר החל בבית הספר למוזיקה בהמבורג. שם התקבלתי לתכנית לימודים, יחד עם הפסנתרן הישראלי דן דויטש. התכנית נועדה לפסנתרן ולזמר, למדנו ביחד  ועברנו על רשימה מכובדת ביותר של מלחינים החל ממוצרט, שוברט, מנדלסון, הוגו וולף, אלכסנדר צמלינסקי ופרנץ שרֶקֶר. השניים האחרונים  למרות שהם פעלו לפני כמאה שנים, לא מושמעים בארץ.  בתכנית הלימודים היו גם שירים אמנותיים מארצות אחרות כמו למשל צרפת".

מה מכל זה אם בכלל יהיה בתכנית ביום חמישי הקרוב?

"התכנית מאוד מגוונת, הולמת מאוד את אהבותיי. בכלל, רגע לפני שניכנס לפירוט, נדבר קצרות על הדרך שבה אני ניגשת להכנת רסיטל. עם חגי יודן הנושא שנבחר הוא אחרי השקיעה. מכאן ואילך מתחיל המחקר שלי, הרי שירי לילה או שירים שבין שקיעה לזריחה יש בשפע. אני עטה על החומרים ומחפשת מה למשל קורה בשעות שבין השקיעה לזריחה. מה קורה בשעות האלה בבית, בין אוהבים, בטבע, בכלל". 

את עושה את זה לבד?

"בעיקר אבל לא רק, גם בשיחות עם אחרים, ראשית כל עם הפסנתרן שמופיע אתי וגם עם אחרים. זו עבודה של חודשים רבים בהם בודקים ביחד ולחוד מה מתאים לי, איזה שיר מתאים לאיזה שיר, מהו הסדר בטוב ביותר וכו'. כלומר אין כאן מקום למקריות. 

"התכנית תיפתח בשירים מתוך 'מלכת הפיות' של הנרי פרסל האנגלי, אחר כך שירים של וולף, צמלינסקי, שרקר, שהזכרתי קודם בהקשר אחר. השיר 'אור הירח' למלים של פול ורלן ולמוזיקה הנפלאה של גבריאל פורה. רבים טוענים ש'אור הירח' הזה של פורה הוא השיר הצרפתי המושלם ביותר. אבל במהלך החיפושים מצאתי עוד לחן לאותו טקסט צרפתי, הפעם המלחין הוא הפולני יוזף שולץ. והמוזיקה שלו יפהפייה.

ישנו פרק בתכנית שבו הפסנתרן מנגן סולו. חגי ינגן קטע מתוך הסוויטה 'מאסק וברגמאסק' שאינו  אלא עיבוד של אותו שיר צרפתי ליצירת פסנתר. בתכנית יש גם יצירה חדשה שחיבר עבורי גילעד הוכמן. הוכמן גר כמוני בברלין, אנחנו מכירים היטב, מתרועעים יחד אבל מעולם לא עבדנו יחד  וכעת כבר בעבודה הראשונה  נוצר 'קליק' של עבודה  שהיטיב עם שנינו. היצירה של הוכמן נקראת 'רוחות לילה' (Night  Winds). שיר ללא מלים, ווקאליזה. השנה  יש לי כבר כמה שבועות אחרי הרסיטל בתל אביב רסיטל נוסף בשטוטגרט, עם פסנתרן שהיה אחד ממורי בהמבורג, בורקהארט קהרינג. גם שם יש נושא מרכז והוא "אור".

חגי-יודן-01.jpg
חגי יודן (יח"צ)

סופרניות-01.jpg
שרון רוסטורף זמיר,          אינאס מסאלחה,          הילה פליטמן,                  דניאלה לוגסי,               קלייר מגנאג'י,              דנה מרבך,            קרן הדר
(צילום: גל אלי)


בנוסף ליצירה החדשה את כוללת שיר ישראלי ברסיטל?

"ביום חמישי הקרוב יהיה שיר אני משאירה אותו כהפתעה לקהל, זה יהיה מן הסתם ההדרן. בתכנית בשטוטגרט, הפסנתרן כבר שמע אותי פעם שרה את 'ירושלים של זהב' ואהב את השיר מאוד, ייתכן שיהיה שם עוד שיר ישראלי".

   דנה-מרבך-אסף-קליגר.jpg
דנה מרבך (צילום: אסף קליגר)

תשוקה לצילום

מתי ההופעה הבאה שלך בארץ?

"בעונה הבאה אגיע לשיר עם תזמורת חיפה. הופעה שנולדה משיחה עם מנצח הבית של התזמורת רועי אופנהיים. מדובר על 'שירי המלכה מרי' של שומן (שירים שכתבה מרי מלכת הסקוטים בין היתר בכלא שבו החזיקה אותה המלכה אליזבט הראשונה, י"ש) אלו שירים אינטימיים קטנים ובחיפה מתוכנן להם עיבוד לתזמורת לא גדולה". 

ברלין שאליה חזרת לאחר לוצרן השתנתה?

"בעיקר בעובדה שיש הרבה יותר ישראלים אבל החברים שלי הם לא רק ישראלים. יש 'הַייפ'  אחר ושונה" .

בין הופעה להופעה יש זמן לעוד עיסוקים?

"התחלתי לצלם ייתכן שהקהל שיגיע ביום חמישי  יראה  בסטודיו של חגי יודן גם צילומים שלי".

 עיסוק של ממש, את מסתובבת עם מצלמה כל הזמן?

"כן, בדיוק,  יש לי כמעט תמיד מצלמה עלי. העניין שלי בצילום החל עוד בשוויץ ועד מהרה הפך לעוד תשוקה לצד המוזיקה. עיסוק שמשלים את האמנות הקולית. עוד זווית של יופי".

דנה-מרבך-חסדי-טיטוס-טניה-דורנדורף.jpg
דנה מרבך באופרה "חסדי טיטוס" של מוצרט, אופרה לוצרן (צילום: טניה דורנדורף)
 

הקונצרט יתקיים ב-21 במאי 2015 ב-20:30 (גבינות ויין מ-19:45), הסטודיו למוזיקה של חגי יודן, תל אביב. מחירי כרטיסים: קונצרט בודד - 80 ש״ח, מנוי ליחיד להמשך הסדרה - 210 ש״ח, מנוי זוגי להמשך הסדרה - 420 ש״ח. להזמנת כרטיסים: 054-4811697. 


למועדי מופעים >

18/05/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע