סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2023 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
כתבה
 
מאת: יוסי שיפמן הזוכים בתחרות רובינשטיין לפסנתר
 

 
 
"מצד אחד התחרות הייתה ארוכה אבל הייתה תחושה של פסטיבל. בעיקר נהניתי מן הקהל החם והלבבי שליווה אותי ואת יתר המתחרים לאורך כל השלבים בתחרות. אני חש כבוד והתרגשות מיוחדים להיות הפסנתרן הראשון מפולין שזוכה בתחרות על שמו של ארתור רובינשטיין."
במקום הראשון זכה הפסנתרן הפולני הצעיר שימון נהרינג. יוסי שיפמן שוחח איתו קצרות לאחר הזכייה


זוכי תחרות רובינשטיין 2017
 
לאחר  15 ימים, הסתיימה אמש תחרות הפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין ה-15.

לגמר עלו שישה מתחרים, מתוכם בחרו השופטים את הזוכים: במקום הראשון (מדלית זהב ופרס כספי של 40,000 דולר) זכה שימון נהרינג מפולין.

במקום השני (מדלית כסף ופרס כספי של 20,000 דולר) זכה דניאל פטריצה צ'יובאנו מרומניה, ובמקום השלישי (מדלית ארד ופרס כספי של 10,000 דולר) זכתה שרה דנשפור מארה"ב.

עוד שלושה פסנתרנים שהגיעו לשלב הגמר זכו כל אחד בפרס כספי זהה (6,000 דולר): יבגני יונטוב מישראל, פארק גהונג מדרום קוריאה וליו סיאו-יו מקנדה.   
  
פרסים נוספים שהוענקו: פרס הביצוע הטוב ביותר של מוזיקה קאמרית (6000 דולר) הוענק ליבגני יונטוב, הפרס לפסנתרן הישראלי הטוב ביותר (3000 דולר) הוענק ליבגני יונטוב, פרס הביצוע הטוב ביותר של יצירה של שופן (3,000 דולר) הוענק לשימון נהרינג;

nehring2 קרדיט רפי דלויה.JPG
שימון נהרינג (צילום: רפי דלויה)

הזוכה בפרס "שופטי המחר", בחירת חבר השופטים הצעירים (2000 דולר) הוענק לשימון נהרינג, פרס אהוב הקהל בהיכל התרבות, תל אביב (3,000 דולר) הוענק לדניאל פטריצה צ'יובאנו, פרס למתחרה הטוב ביותר מתחת לגיל 22 הוענק לשימון נהרינג.

והשנה נבחרו גם אהובי הקהל בפריפריה: בדימונה (500 דולר) יבגני יונטוב, באור יהודה (500 דולר) לשימון נהרינג ובעמק יזרעאל (500 דולר) לשימון נהרינג.  

סטנדרטים גבוהים במיוחד
 
התחרות הבינלאומית  לפסנתר על שם ארתור רובינשטיין נוסדה בשנת 1974 ביוזמתו של יעקב (יאשה) ביסטריצקי, לאחר שרובינשטיין הסכים להעניק לתחרות את שמו. מטרתו של ביסטריצקי הייתה לאחד את שמו ומורשתו האמנותית של ארתור רובינשטיין עם חיי התרבות בישראל.

התחרות מציבה סטנדרטים גבוהים במיוחד ומעניקה במה בינלאומית לטיפוח הקריירות של פסנתרנים צעירים וכישרוניים. מארגני התחרות קיבלו את השראתם להגדרת הסטנדרטים של התחרות מגישתו האישית של רובינשטיין לאמנות המוזיקה לפסנתר.

מטרתם של חברי צוות השופטים הבינלאומי היא להמשיך את מורשתו של רובינשטיין ולבחור בפסנתרנים ברמה הגבוהה ביותר, בעלי בגרות אינטלקטואלית ויכולת ביטוי רגשית, השולטים היטב בסגנונות שונים, החל במוזיקה הפרה-קלאסית וכלה במוזיקה בת זמננו. 

nehring קרדיט רפי דלויה.JPG
דניאל פטריצה צ'יובאנו (צילום: רפי דלויה)
 
"אני הזוכה הראשון מפולין"

"הרגשתי שזה היה יותר פסטיבל של מוזיקה מאשר תחרות," אמר לי אמש שימון נהרינג, הפסנתרן בן ה-21 מפולין שזכה בפרס הראשון בתחרות רובינשטיין הבינלאומית ה-15. כאשר פניתי אליו לשוחח עמו קצרות מייד עם סיום טקס חלוקת הפרסים, התנצל נהרינג ואמר: "יש לי עוד עניין חשוב לפני שאני מדבר אתך". הוא עזב את הבמה וחזר אחרי זמן קצר ובידו תקליט ישן שבו מנגן אחד משופטי התחרות, האנגלי פיטר דונוהו, יצירות של שוסטקוביץ'. נהרינג פנה לדונוהו וביקש ממנו שיחתום לו על התקליט, והלה נענה ברצון וכתב לו הקדשה.

"מצד אחד התחרות הייתה ארוכה אבל הייתה תחושה של פסטיבל. בעיקר נהניתי מן הקהל החם והלבבי שליווה אותי ואת יתר המתחרים לאורך כל השלבים בתחרות. אני חש כבוד והתרגשות מיוחדים להיות הפסנתרן הראשון מפולין שזוכה בתחרות על שמו של ארתור רובינשטיין."  

נהרינג זכה כאמור בפרס הראשון, מדליית זהב, ועוד 40,000 דולרים. עוד זכה בפרס הביצוע הטוב ביותר ליצירה של שופן, פרס שופטי המחר (שופטי המחר הם פסנתרנים מישראל ושלושת זוכי תחרות רובינשטיין לצעירים שהתקיימה בסתיו בבייג'ין), פרס למתחרה הטוב ביותר עד גיל 22, וכן פרסים שהעניקו לו מאזינים באור יהודה ובעמק יזרעאל. סך כל הפרסים שנהרינג זכה בהם מסתכם ב-49,000 דולרים. 

בפרס השני - מדליית כסף ו 20,000 דולרים, וכן בפרס אהוב הקהל זכה המתחרה מרומניה דניאל פטריצה צ'יובאנו, בפרס השלישי - מדליית ארד ועוד 10,000 דולרים זכתה המתחרה האמריקנית שרה דנשפור.

המתחרה הישראלי יבגני יונטוב הגיע יחד עם ליו סיאו-יו מקנדה ופארק גהונג מדרום קוריאה. יונטוב זכה גם בפרס הישראלי המצטיין וכן בפרס הביצוע הטוב ביותר של יצירה קאמרית ופרס המאזינים מדימונה. 

ההאזנה בשלושה מוקדים בפריפריה - אור יהודה, דימונה ועמק יזרעאל - היא תוספת חדשה ומשמעותית לתחרות רובינשטיין, של מעורבות מוזיקאים צעירים במקומות שונים בתחרות בינלאומית כה חשובה, ברוח של "גם אנחנו במשחק המוזיקלי הגדול". 

Sara Daneshpour קרדיט מיכאל פאביה.jpg
שרה דנשפור (צילום: מיכאל פאביה)

 
"לא רק פסנתרן, גם אמן"
 
ביומיים האחרונים של התחרות ניגנו ששת הפיינליסטים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של עומר מאיר ולבר שזיכה אותם בליווי חם ועוטף, כראוי לתחרות. בקהל ישבו כמובן מחנות של תומכי הפסנתרנים השונים.

המתח הגדול לגבי הזוכים נותר בעינו עד הערב האחרון של התחרות, כשההתמודדות הייתה בין שני הפסנתרנים האירופיים מפולין ומרומניה, למרות נוכחות גדולה של פסנתרנים סינים, יפנים וקוריאנים. 

התחושה הייתה שאכן הטובים ביותר זכו. המלחין יוסף ברנדשווילי, שנמנה עם חבר השופטים, אמר לי בסיומו של הערב: "אני מקווה שבחרנו לא רק פסנתרן אלא אמן!".

שלושת הזוכים בפרסים הראשונים יופיעו כבר בימים הקרובים ברחבי הארץ, החל מקונצרט בקשת אילון, יום למחרת בבית יצחק ובהמשך ברחובות, בתל אביב, בירושלים, בדימונה, בסביון, באשדוד, באור יהודה בחיפה ובפסטיבל אבו גוש.  למעלה מימין: דניאל פטריצה צ'יובאנו (צילום: רפי דלויה), שרה דנשפור (צילום: מיכאל פאביה), שימון נהרינג (צילום: רפי דלויה). למטה מימין: ליו סיאו-יו (צילום: רפי דלויה), פארק גהונג (צילום: מיכאל פביה), יבגני יונטוב (צילום: רפי דלויה)


למועדי מופעים >

12/05/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. טעות בצילומים של המתחרים
זהבה , תל אביב (15/05/2017)
1. צ`יאובנו היה ראוי לפרס הראשון
שם , (12/05/2017)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע