סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: הילה אהרון בריק המוזיאון לתרבות הפלשתים: מומלץ
 

 
 
סבא, סבתא, אמא ודעתן בן חמש וחצי יצאו גדושי חוויות ים תיכוניות מביקור במוזיאון האשדודי


השבועיים האחרונים של חופשת הקיץ הם הזדמנות מצוינת להתוודע למוזיאון לתרבות הפלשתים באשדוד. מוזיאון לא גדול אבל מעוצב להפליא, שניכר שהושקעה בו לא מעט מחשבה. המוזיאון מציע בימים אלה פעילויות מרתקות לכל המשפחה.  

תחת הכותרת "חבילה ים תיכונית" מציע המוזיאון עד ה-27 באוגוסט 2015 מבחר של סדנאות ופעילויות לכל המשפחה, ביניהן סדנת בישול ים תיכוני, סדנת עיטור צלחות, סדנת כלי הקשה מרחבי הים התיכון, סדנת תיאטרון-אימפרוביזציה, הצגת תיאטרון מבית אורנה פורת ועוד.  

המוזיאון חבוי בלב שכונה ד' באשדוד. המבנה קיים כבר 15 שנה אבל לפני שנתיים עבר שיפוץ ושדרוג, תכניו ועיצובו עדכניים ואטרקטיביים. זהו המוזיאון היחיד בעולם המספר את סיפורה של תרבות הפלשתים בתצוגת הקבע ובמקביל הוא מארח תערוכות מתחלפות ובו הוא מביא לביטוי את הקהילות השונות והרב תרבותיות המאפיינות את העיר אשדוד (על שני ההבטים הללו של המוזיאון ארחיב בהמשך).

בישול ים תיכוני ומסיבת חתונה פרועה

הגענו ארבעה: סבא וסבתא, אמא ודעתן אחד בן חמש וחצי. הצוות מאיר הפנים של המוזיאון מקדם את פנינו בכניסה ומחלק אותנו לקבוצות. לכל קבוצה מתלווים נער או נערה בני 14, מד"צים מהמתנ"ס הסמוך למוזיאון (שבו מתרחשות בו חלק מהפעילויות) והם מובילים אותנו מסדנה לסדנה. המדריכים הצעירים אחראים גם על פעילויות החוץ במתחם המדושא והמוצל למחצה של המוזיאון.

אנחנו פותחים את היום בסדנת בישול ים תיכוני עם השפית איריס לוי, לומדים על מאפייני הבישול הים תיכוני ומכינים בצוותא תבשיל מג'דרה וסלט טבולה. הילדים לוקחים חלק פעיל בהכנה, ואפילו הדעתן, שכלל אינו חובב בישול, מסכים לערבב את התבשיל ולהפריד עלי כוסברה מהגבעולים. סבא וסבתא מככבים בקיצוץ בצל ובטיפים מהמטבח של סבתא.

בין הפעילויות יש מרווח נשימה של כחצי שעה שמאפשר להסתובב באופן חופשי במוזיאון, להשתתף בפעילויות החוץ (קיר גרפיטי בג'יבריש, משחקי ארץ-עיר, סולמות וחבלים או משחק ים-יבשה מלהיב על פני הים התיכון והארצות המקיפות אותו). אפשר גם לטעום משהו קר (קרטיבים וברד ב-2 ₪ בלבד).

בסדנת התיאטרון מקדם את פנינו חתן צרפתי שכלתו ברחה, שמביים בעזרת המשתתפים מסיבת חתונה ומגייס כלה חדשה ושחקנים מן הקהל. האימפרוביזציה הפרועה שמתארגנת מול עינינו משלבת שחקנים (מחוננים להפתיע) מן הקהל, המלוהקים כקרובי משפחה מכל ארצות המזרח התיכון. התהליך והתוצאה מצליחים להשכיב מצחוק, ואין לי נטייה להגזמה, כעשרים איש, בגילאי 70-4 לערך. לאחר החופה המדמיעה מציג השחקן ירון לוי-סבג את עצמו ("אתה בכלל לא צרפתי!") וכולנו מודים לו בחום. באותו ערב, רגעים ספורים לפני שהלך לישון, שיחזר לי הדעתן את ההצגה המאולתרת, אחד לאחד.  

המוזיאון-לתרבות-הפלשתים---ים-יבשה.gif
י- תיכון- יבשה, המוזיאון לתרבות הפלישתים (צילום: הילה אהרון בריק)

מוזיאון-הפלשתים-יחצ1.jpg
סדנת בישול יפ תיכוני, המוזיאון לתרבות הפלשתים (צילום: יח"צ)

מחורר מצות מגיאורגיה, מסחק'ה מתימן

בין לבין סבתא ואני מתלוות ליעל ויזל, אוצרת התערוכה "סירי מולדת – זיכרונות ממטבחה של סבתא" בקומה התחתונה של המוזיאון. התערוכה מציגה כלים, סירים ומתכונים, חלקם בני 100 או 200 שנה, שליקטה ויזל מתושבי קהילות שונות באשדוד.

בין המוצגים השונים: מערוך מחורר מצות מגיאורגיה, מסחק'ה – כלי כתישה מאבן להכנת סחוג (במקור: סחוק) שהובא מתימן, נגנב באונייה לפלשתינה והושב לבעליו הודות לתושייתם, כלי לקפה (בונה) מאתיופיה, מסננת תה עם מגן דוד מהונגריה, ששכנה הצילה מבית יהודי שנבזז במלחמת העולם השנייה והשיבה לבני המשפחה ששרדו לאחר המלחמה, סמובר בן המאה ה-19 מרוסיה, כלי לשתיית מאטה מארגנטינה ועוד ועוד. כל כלי והסיפור הייחודי שלו, והסיפורים מרגשים ומגוללים גם  את סיפוריהן של הקהילות השונות.

התערוכה כוללת גם עבודת וידאו, ערוכה ומצולמת להפליא, שבה נציגים מקהילות באשדוד על מאכלים אופייניים וזיכרונות מבית סבתא וגם עבודות עכשוויות שנערכו במחווה לנושא התערוכה, ביניהן תצוגת כלים מעוצבים בהשראת כלים עתיקים שהודפסו במדפסת תלת ממד.

ההגשה של התערוכה שובת לב ואסתטית. מלווה בהסברים במסבירון נייד ומעניקה ריגוש רב דורי – לסבתא ולסבא שזיהו כלים מבית הוריהם, לי שנחשפתי לסיפורים מהעבר הקרוב, וגם לדעתן שיצא במקביל למשימה בלשית – לאתר תקריבי כלים בתערוכה מתוך כרטיסיות מצולמות.

המוזיאון-לתרבות-הפלשתים---סירי-מולדת-–-זיכרונות-ממטבחה-של-סבתא.gif
המוזיאון לתרבות הפלישתים, סירי מולדת - זכרונות ממטבחה של סבתא, בצילום: צעירות לומדות לבשל בהכשרה, גרמניה 1934 (צילום: הרברט זוננפלד, בית התפוצות, ארכיון הצילומים, ת"א אוסף זוננפלד)

סימולציית "תמות נפשי עם פלשתים"

בחלקו האחרון של הביקור ניצלנו את העובדה שרוב האורחים צופים בהצגה המומלצת "הנעליים של אדון סימון", וסיירנו כמעט לבדנו בתערוכת הקבע על תרבות הפלשתים.

עבור הדעתן, ארכאולוג חובב - זה היה שיא הביקור. התערוכה כוללת ממצאים ארכיאולוגיים של התרבות החומרית הייחודית של הפלשתים, עם של יורדי ים, תושבי חבל פלשת, הערים אשדוד, אשקלון, גת, עזה ועקרון, שנציגיו המפורסמים הם גוליית הענק ודלילה הפתיינית.

חלק מהמוצגים גם אינטראקטיביים, שניים מהם מהווים אטרקציות של ממש. האחד הוא סימולציה של הפלת עמודי המקדש הפלשתי כשהילדים תופסים את מקומו של שמשון הגיבור. השני - סימולטור שולחני ענק שבאמצעותו הילדים מרכיבים משברי ממצאים שלושה מן המוצגים המוזיאון.

מוזיאון-הפלשתים-יחצ2.jpg
מוזיאון לתרבות הפלשתים (צילום: יח"צ)

המוזיאון-לתרבות-הפלשתים---.gif  
המוזיאון לתרבות הפלשתים, סימולציית שמשון במקדש הפלישתי (צילום: הילה אהרון בריק)

ניתן לבקש בדלפק גם מסבירון נייד (ללא תוספת תשלום), שהלהיב מאוד את הארכיאולוג הצעיר. אפשר לרכוש גם חוברת פעילות מוצלחת, שמעשירה את הביקור ומשמשת גם כמזכרת נאה (15 ₪)

הגענו לפעילות ב-09:00 בבוקר ויצאנו מהמוזיאון אחרי 13:00, מלאים וגדושים חוויות. פעילות נפלאה לסוף הקיץ לשלושה דורות. מומלץ בחום.פעילות הקיץ, "חגיגה ים תיכונית" במוזיאון לתרבות הפלשתים באשדוד תתקיים בתאריכים 27-16 באוגוסט 2015, בין השעות 13:00-09:00. עלות כניסה:  10 ₪ לתושב אשדוד ליום פעילות, 30 ₪ לאורחים. כל משתתף יזכה ל"סיבוב מסביב לים התיכון" ב-3 פעילויות שונות מהמגוון. לרכישת כרטיסים: המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן, טלפון 08-6224799
אתר המוזיאון


למועדי מופעים >

18/08/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע