סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ריאיון
 
מאת: הילה אהרון בריק מודיעין: בירת הקרקס הישראלי
 

 
 
הפסטיבל הוא פלטפורמה, אולי היחידה והמשמעותית שיש בארץ, לאנשי קרקס ולכל מי שמתעסק בז'אנר להציג עבודות וביכורי עבודות של השנה. כשהתחלנו כמעט ולא היו הפקות מקור לפסטיבל אלא תצוגה של כל מה שיש בארץ, אבל מ-2013 ועד היום אנחנו בכל שנה מביאים הפקות מקור וזו הופכת להיות פלטפורמה שבה אמנים ויוצרים מקבלים קרקע לפעולה חדשה ליצירה חדשה ולהפקה חדשה"
פסטיבל הקרקס במודיעין הפך לבית לאמני הקרקס בארץ, שיחה עם היזם והמנהל  האמנותי ג'קי בכר


זו השנה הרביעית לקיומו של פסטיבל הקרקס הבינלאומי במודיעין,  שהפך לבית לאמני קרקס ישראליים ולפלטפורמה להעלאת מופעי מקור קרקסיים.
 
לא מעט בשל הקמת הפסטיבל, הופכת אמנות הקרקס לתחום אמנותי שתופס תאוצה בשנים האחרונות, וזוכה אף לתמיכה ממסדית. מי שעומד מאחורי הקמת הפסטיבל הוא ג'קי בכר , מפיק אירועים ותיק ובעל קבלות שהפיק במשך שנים ארוכות את  פסטיבל עכו ויזם פסטיבלים רבים ביניהם פסטיבל בת ים לתיאטרון רחוב, פסטיבל רחובות לפסלים חיים ועוד ועוד.

הפלטפורמה לאמני קרקס

"חיפשתי עיר שתארח את עולם הקרקס ואת העשייה המשמעותית שמתקיימת בארץ וב-2012 קיבלתי אישור מעיריית מודיעין שהם הולכים על זה" מספר בכר. "מודיעין חיפשה פסטיבל שיזוהה אתה. זו עיר צעירה, מודרנית, שגדלה מהר, עם הרבה משפחות צעירות וזה התאים לעולם הקרקס, שאין לו גיל והוא מתאים  גם לגדולים וגם לקטנים. מאז עיריית מודיעין מחבקת את עולם הקרקס ואת הפסטיבל" הוא אומר.
                                                   
"הפסטיבל הוא פלטפורמה,  אולי היחידה והמשמעותית שיש בארץ, לאנשי קרקס ולכל מי שמתעסק בז'אנר להציג עבודות וביכורי עבודות של השנה. כשהתחלנו כמעט ולא היו הפקות מקור לפסטיבל אלא תצוגה של כל מה שיש בארץ, אבל  מ-2013 ועד היום אנחנו בכל שנה מביאים הפקות מקור וזו הופכת להיות פלטפורמה שבה אמנים ויוצרים מקבלים קרקע לפעולה חדשה ליצירה חדשה  ולהפקה חדשה.
 
"הפסטיבל הפך בעצם בית לעולם הקרקס שאמנים ויוצרים יכולים לדעת שאם הם יעברו את הקול קורא יש להם בית להפקות המקור שלהם. זו בעצם הפרזנטציה הכי גדולה בארץ של עולם הקרקס הישראלי לקהל הרחב".
TRIPLETTE--קרקס-מודיעין.jpg
TRIPLETTE, (צרפת), צילום: יח"צ

 
מה יש בפסטיבל השנה?
 
"יש שני חלקים מרכזיים לפסטיבל. החלק הראשון מתרחש בשעות הבוקר ואחר הצהריים והוא כולל הפקות מיוחדות לפסטיבל שעולות בחללים סגורים, במכירת כרטיסים. החלק השני הוא פסטיבל חוץ -  אירועי חוצות שמיועדים לעשרות אלפי אנשים בכניסה חופשית ומתרחשים בערב.  בכוונה בנינו את זה כך שאין מצב שיש הצגות בפנים בתשלום כשיש מופעי חוצות בחוץ.
 
"אנחנו משתדלים להעלות כמה שיותר הפקות מקוריות לפסטיבל ובכל מקרה עד היום לא העלינו מופע שחזר על עצמו  בשני פסטיבלים. כל המופעים הם פעם ראשונה בפסטיבל. משנה לשנה מגדילים את הנוכחות של חו"ל . השנה יש 4-3 הפקות מחו"ל וגם קו-פרודוקציה ישראלית בלגית גרמנית באחד המופעים – קרקס לייב". 
   
מה בעצם מצב אמנות הקרקס בישראל היום?
 
"הבעבוע התחיל עוד לפני שהפסטיבל נולד בשנים 2010-2008, ואז נוצרה קהילה שהתייחסה לעצמה יותר ברצינות. הפסטיבל ב-2012 נתן לה פוש מאוד גדול,  ממש רואים תנועה של דברים שקורים בארץ וזה נפלא. תהליך דומה קרה לתיאטרון רחוב שהתחיל לפעול בארץ בשנות השמונים. בתחילת שנות התשעים קמו עשר קבוצות ואז הקמתי את פסטיבל בת ים ואז היה בוסט מטורף וקמו מלא קבוצות ואמנים ונהייתה קהילה. זה אותו תהליך.
 
"העשייה של אנשי הקרקס מאוד רצינית -  בהתעמקות ובחיפוש ובלימוד. הם  נוסעים בכל העולם, משתתפים בסדנאות,  מביאים אמנים מחו"ל לסדנאות מקצועיות בארץ,  יש תעשייה די גדולה של פרויקטים שמתרחשים בארץ ובפסטיבלים זרים.
 
"גם הממסד התחיל לטפל בזה. מנהל התרבות התחיל לתמוך בקבוצות וגם מפעל הפיס התחיל להקצות תקציב שנתי להפקות קרקס שמוגשות כפרויקטים מיוחדים.  זה תהליך שלאט לאט צמח מהשטח והממסד מקבל אותו ודוחף הלאה וככה נוצר הווי". קרקס-מודיעין-קבורקה-זוהר-רון.jpg
        קבורקה, צילום: זוהר רון

קופצים מחוץ לפנים
 
יש הבדל משמעותי בין מופע קרקס באולם לקרקס חוצות?
 
"יש מופעים שממש לא מתאימים לחוץ. כשיש צורך בדיוק ובתשומת לב של הקהל, כשאתה רוצה להעביר סיפור יותר לעומק וכו' אז העבודה נעשית בתוך אולם. מופעי הרחוב הם ברמה מאוד גבוהה אבל הסגנון קצת שונה - הם יותר קלילים, קליטים בנויים משיאים מהירים כדי לתפוס את תשומת הלב של קהל בחוצות. זו שפה אחרת". 
   
את הצמד נועה ואורי וייס ראיתי במופעי חוצות במקומות שונים במופע "קרקס נו פרובלם". בפסטיבל הם בהופעה באולם
 
"הם זוג שהתחיל ב'מופע של קפטן זוקיני' והם הופיעו הרבה בחוץ, גם בארץ וגם בעולם. יש להם יכולות מדהימות של תקשור עם הקהל מתיאטרון הרחוב.  את המופע החדש שלהם, 'קבורקה', הם בנו לתוך אולם. זו עבודה מאוד סיפורית, שיש בה  מערכת יחסים, אלה דברים שדורשים חווית תיאטרון אחרת. והיא תרוץ גם בארץ ובעולם באולמות.
 
"הרבה מאוד מאמני הקרקס 'קופצים' מחוץ לפנים ויש להם דיאלוג קבוע בין דברים שקורים בתוך אולמות ובין אירועי חוץ. ארבעת המופעים באולמות השנה הם ממש הצגות, עם  התחלה, אמצע וסוף, לא פחות מחמישים דקות כל אחת ומטופלות מאוד מבחינת תאורה, סאונד וכו'".קרקס-מודיעין-הקרקס-של-משפחת-כפרי.jpg
מופע הקרקס של משפחת כפרי , צילום: יח"צ

"שום דבר אסור שיקרה בחינם"
 
ומה לגבי  מוסד הביקורת, המבקרים באים?
 
"זה לקח עשר שנים עד שהצלחתי להביא את שי בר יעקב לתיאטרון רחוב בת ים. אני מאמין שעוד שנתיים-שלוש  הביקורות יתחילו להגיע ואנחנו מצפים לה מאוד. הביקורת חשובה וקריטית גם לאמנים, גם לפסטיבל, גם  לז'אנר בכלל, היא חלק מההכרה וגם אם הביקורת תהיה קשה מאוד בהתחלה,  ברגע שהיא קיימת, היא מכירה בך. ולכן אנחנו ממש זקוקים לה. אולי היא תבוא" .
 
כמה אמנים משתתפים בפסטיבל והאם הם מתוגמלים על ההופעות?
 
"בחוצות הפסטיבל משתתפים 15 אמנים/ קבוצות בחוצות ועוד ארבעה באולמות. ביחד עולים כל ערב כ-50-35 מופעים בערב, חלקם מופיעים פעמיים / שלוש כל ערב. גם המופעים באולמות מופיעים שלושה ימים,  כל יום פעמיים.
 
"כל המופעים המקצועיים משולמים. אנחנו נותנים במה גם לאמנים צעירים וחובבים וזה תחום שאנחנו לא משלמים עליו. לגבי האמנים  המקצועיים – הם מגישים סקיצה של תכנית בימוי וכו' כולל תקציב ואז מתנהל משא ומתן על התקציב. אם הם מתקבלים הם מקבלים תקציב שהם מאשרים שמקובל עליהם ורצים קדימה. הפסטיבל לחלוטין מאמין בזה שאמן חייב לחיות, להשתכר למחייתו ושום דבר אסור שיקרה בחינם ובהתנדבות".  
  
    


גקי-בכר-איתן-ריקליס.jpg
ג`קי בכר, צילום: איתן ריקליס

  
 פסטיבל הקרקס הרביעי יתקיים בין התאריכים 29 בספטמבר ל-1 באוקטובר 2015  משעה 10:00 במתחם היכל התרבות מודיעין מכבים רעות. אירועי הערב בפסטיבל בכניסה חופשית.  להזמנות כרטיסים: 08-9737333.24/09/2015   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע