סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון אגדת שלג, הגרסה האקולוגית
 

 
 
אם נמשיך לשאוב עוד ועוד מהטבע, בלי לתת לו להתחדש ולהשלים את המחזוריות שלו ולקבל את האנרגיה הדרושה כך שכשהשמש תבוא יוכל להתחיל סוף סוף מחזור חדש, אם אנחנו כל הזמן נרצה רק לדרוש ולקבל, נגיע בסופו של דבר לקיפאון טוטלי. וזה מה שאיש השלג מגלה, בגדול."
לאון מורוז ביים בתיאטרון מלנקי הצגת ילדים על הקיפאון האורב לאנושות אם תמשיך להפר את סדרי הטבע. שיחה


"אגדת שלג", הצגת הילדים החדשה מבית היוצר של תיאטרון מלנקי, מבוססת על סיפור רומני ותיק שעבר עיבוד וספג לתוכו רעיונות המייצגים את האתגרים העומדים בפני העולם כיום.

ההתייחסות הבימתית הייחודית של אנשי מלנקי לחומרים התיאטרליים ניכרת גם ב"אגדת שלג", ש-35 איש בלבד יכולים לנכוח בכל מופע שלה, וליהנות מחוויה שונה מזו המוכרת לצופי הצגות הילדים.

את ההצגה ביים ועיבוד לאון מורוז, בשיתוף פעולה יצירתי עם אשתו, קסניה מורוז, האחראית על עיצוב הבמה והבובות. השניים גם משתתפים בהצגה, כשלצדם אופיר דואן.
 
לא רק לילדים

"ההצגה מבוססת על האגדה הרומנית הישנה 'השמש ואנשי השלג'", מספר מורוז. "בסיפור המקורי אנשי שלג הולכים לחפש את השמש כדי להגיד לה שלא תבוא, כי אם היא תבוא הם יימסו וייעלמו. לתוך זה הוספנו הרבה פילוסופיה, ואצלנו העלילה היא על איש שלג קטן שהולך לחפש את השמש בשביל להגיד לה שלא תבוא, ובדרך הוא פוגש הרבה מאד דמויות של חיות היער הקסום שבו הוא מסתובב, ובעזרתן הוא מגלה שהדברים הם לא כל כך פשוטים. שאם הוא יגיד לשמש שלא תבוא, אז גם כל שאר החיים בעולם ייפגעו מזה ורק הוא יישאר חי.

"אני חסיד גדול של הצגות ילדים שהן לא רק לילדים", מוסיף מורוז, "והיה לנו מאד חשוב לדבר על הנושא הזה של הסדר המסוים שיש בטבע, ואם אנחנו נחליט לצאת נגד הסדר הזה – כמו שהאנושות עושה היום הרבה מאד – אנחנו רק נחמיר את המצב.

"אם נמשיך לשאוב עוד ועוד מהטבע, בלי לתת לטבע להתחדש ולהשלים את המחזוריות שלו ולקבל את האנרגיה הדרושה כך שכשהשמש תבוא יוכל להתחיל סוף סוף מחזור חדש, אם אנחנו כל הזמן נרצה רק לדרוש ולקבל, נגיע בסופו של דבר לקיפאון טוטלי. וזה מה שאיש השלג מגלה, בגדול."אגדת שלג (צילום: אנה לינדן ואלישע גולובב)

וכך אתם מספיגים לתוך ההצגה גם את הרעיונות ההוליסטיים והאקולוגיים שמעסיקים את העולם היום

"כן, אני מאד בעד. המטרה שלנו הייתה לעשות הצגה שהיא מאד פסטלית מבחינת הגוון שלה, וזה היה הניסוי והתעייה שלנו. עשינו מין ניסוי כזה שבו שילבנו בין ליצנות תיאטרלית לתיאטרון חפצים ובובות, וניסינו ליצור עולם שיזכיר מאד, מבחינת האווירה שלו, את החורף, ושיהיה בו משהו עדין. כמו שאתה לוקח פיסה של שלג והיא נמסה לך על היד, זה משהו מאד עדין, ורצינו להגיע לתמהיל הזה."

שמאד לא מאפיין את הארץ, לא מבחינת השלג ולא מבחינת העדינות. אתם מביאים בעצם לבמה חזון של עולם אחר

"נכון. פעם היו סרטים מצוירים כמו 'בולי איש השלג', נגיד, או סדרות כמו 'רחוב סומסום', דברים שהיו עדינים באופן יחסי. לא מכות, והכל מתפוצץ וכולם רצים, שזה מה שאנחנו מאכילים בו ילדים מגיל מסוים היום, בכל המתפוצצים והרצים האלה. כמובן שיש את ערוץ 'הופ' שנותן משהו עדין, יחסית, אבל ברגע שהם גדלים ועוברים את גיל חמש או שש זה נהיה הכל מתפוצץ ולתפוס. אפילו פוקימונים, שהייתה תקופה ממש רצינית כזו של לתפוס פוקימונים, כשהמטרה היא לתפוס כמה שיותר מהם. חלאס, חבר'ה, תנו להם להתהלך חופשי, בואו ניהנה מהם...

"אם אנחנו עוברים לקנה מידה יותר בוגר, כולנו מכירים את זה שאנחנו שואבים מהאדמה כל הזמן ולא נותנים לה להתחדש, אנחנו שורפים מאגרים של מיליוני שנים בתוך פחות ממאה שנה, זה פשוט מדהים אותי בכל פעם מחדש." 
לאון מורוז (צילום: נתי הורטיג)"מלנקי נתנו לנו יד חופשית"

 
אתה עובד עם תיאטרון מלנקי כבר שנה וחצי, מה הייחוד שלו מבחינתך?

"בעיניי זה תיאטרון מדהים. מהכיוון שלי, כיוצר, העבודה עם מלנקי כל כך מדהימה כי הם מאפשרים לך ניסוי, מאפשרים לך ליצור בלי להגביל אותך לחשוב רק על מכירה ועל 'צריך למכור ולמכור'. הם מאפשרים גם להתנסות בחומרים חדשים. אנחנו מקווים שההצגה הזו תתקבל מאד יפה אבל זה ניסוי. אנחנו לא יודעים. כי כמו שאמרתי לפני כן, אנשים בארץ רגילים למשהו קצת יותר צעקני. מהצד של הקהל, מלנקי זה תיאטרון שמאפשר לקהל לקבל משהו באמת אחר."

איפה באה לידי ביטוי האחרות הזו?

"מלנקי מנסים ומתנסים. זה אומר שהקהל שבא לראות את ההצגות של מלנקי לא תמיד יודע למה לצפות ולא בהכרח תמיד מקבל במה שהקהל יושב מולה וצופה בהצגה, אלא קונספטים חדשים. זה משהו שאני מגדיר כתיאטרון באמת יוצר.

"ב'אגדת שלג' קיבלנו ממש יד חופשית ביצירה שלנו, קיבלנו תמיכה שאני יכול לקרוא לה 'נפשית'. זאת אומרת, אנחנו מאד נזהרנו ומאד רצינו לנסות, וכשבאנו למיכאל טפליצקי (המנהל האמנותי של מלנקי – ט.ג.) הוא אמר לנו, 'חבר'ה, תנסו, תלכו עם זה' וזה היה מדהים בעינינו.

"ב'אגדת שלג' אנחנו מנסים ליצור הצגה אווירתית שקורית מסביב לכל הקהל. הייחוד שלה זה שנכנסים רק 35 אנשים לתוך האולם, והם נכנסים לתוך מתחם סגור שסובב אותם, וכל ההצגה קורית מסביבם. גם בקולות של ההצגה חיפשנו את הקולות הטבעיים. אנחנו משתדלים להשתמש כמה שפחות במוזיקה מוקלטת ולעשות כמה שיותר קולות שבאמת מגיעים ממקורות טבעיים. אם זה ליצור קול של צעדים על שלג, שזה חיפוש מדהים בעיניי, או ליצור את הקול שאתו עולה השמש, הקול שאתו היא יורדת. אז זה באמת מדהים. אני חושב שמי שיבוא להצגה באמת יקבל חוויה ייחודית." 
אגדת שלג (צילום: אנה לינדן ואלישע גולובב)אשתך ואתה עוברים פה חוויה משפחתית של עבודה משותפת.

"אשתי היא המעצבת של ההצגה ומעצבת הבובות, וגם משתתפת בה ומשחקת את איש השלג. היא באה לארץ לפני שנתיים מרוסיה, וכשהיא רק הגיעה לפה היא סיפרה לי על הסיפור הזה, שהיא קראה לפני הרבה מאד זמן.

"עכשיו, לקראת השנה האזרחית החדשה, יש מין מסורת כזו אצל דוברי רוסית ובכלל אצל יוצאי ברה"מ לשעבר, שמגיע סבא קור, שזה הסנטה קלאוס הרוסי, ומביא מתנות לילדים. זה מאד מאד קשור לשלג ולהתחדשות, ובהקשר הזה פשוט נזכרנו בסיפור, ובאנו למיכאל טפליצקי עם הרעיון הזה והוא אמר לנו, 'יאללה, חבר'ה, קדימה'." 
 אגדת שלג (צילום: אנה לינדן ואלישע גולובב)


לרכישת כרטיסים


 


למועדי מופעים >

21/12/2016   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע