סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
ריאיון
 
מאת: הילה אהרון בריק 5 המלצות של סלווה נקארה
 

 
 
לרגל עליית המסך על ההפקה האחרונה של אופירה הניג ואנסמבל הרצליה "איש ואשה אחת" מארח המדור את שחקנית האנסמבל


השחקנית סלווה נקארה השתתפה בשנים האחרונות בלא מעט מהצגות באנסמבל תיאטרון הרצליה. בימים אלה היא משתתפת ב"המשרתות" על פי ז'אן ז'אנה ובהפקה האחרונה של האנסמבל במתכונתו זו  (לאור פיטוריה של אופירה הניג) – "איש ואישה אחת".
 
ברזומה של נקארה, ילידת חיפה, בין תפקידים רבים בתיאטרון חיפה ובתיאטרון אלמידאן מצויות  גם הצגות בתיאטרון הלאומי הבימה ("פרגודים") וגם בתיאטרון הלאומי הפלסטיני ("רוחות", ו"הסערה"). כמו כן זכור תפקידה כאום אמג'ד מהסדרה "עבודה ערבית". 
 
"איש ואישה אחת" היא ההצגה האחרונה העולה בבימויה של אופירה הניג בהרצליה (בשיתוף תיאטרון חיפה), והיא מפגישה סיפורי עם ממקורות שונים על גברים, על נשים ועל היחסים ביניהם. רוב הסיפורים בהצגה, מעידה נקארה, הם סיפורים מצחיקים המבוססים על סיטואציות מופרכות אבל "הסיפור שלי הוא הסיפור הקשה מכולם" היא אומרת – "סיפורה של  אישה שנאסר עליה לבכות".
 
והנה חמש ההמלצות של סלווה נקארה:  

1. ספר
 
הספר האחרון שקראתי הוא "היא אני והסתיו..." של סלמאן נטור. הוא מתורגם עכשיו גם לעברית. רומן משעשע, ספר קל.  בתקופה של חזרות אני לא נכנסת עמוק לתוך ספרים קשים אלא קוראת בדרך כלל ספרות קלה, נעימה וזה ספר מאוד קל ונעים כתוב בשפה בדיאלוגים כמעט תיאטרליים לגמרי ונע בין מציאות שמאוד קרובה לחיים שלנו, שנות השלושים והארבעים, הדור של הסבתות שלנו, לבין המון מיתוסים, אגדות. שילוב בין שני עולמות, שהוא חלק מהמהות של האדם הערבי, ועושה מהרומן משהו נטורליסטי ריאליסטי מעניין. יש  המון כותבים ומשוררים בארץ שכותבים בערבית ומוציאים ספרים על חשבונם כי יש בעיה של הוצאות לאור (דווקא בשטחים יש הוצאות לאור ופה לא). הספר הזה יצא בהוצאה חדשה שהוציאה כבר כמה ספרים בשם "דאר ראיה".

סלמאן-נטור-01.jpg
סלמאן נטור (צילום: נאיף נטור)


2. סרט

זה הסרט האחרון שראיתי והוא מדהים, באמת מדהים. זה  סרט קוריאני בשם Mother  של במאי בשם בונג ג'ון הו. הוא הוצג בפסטיבל הסרטים האחרון בחיפה ולא הספקתי לראות אותו שם אז קניתי אותו באחת מהנסיעות שלי. מה שמדהים שם זה הצילומים של צלם ענק. נדיר לראות סרטים מצולמים עם כזו רגישות ועם המון המון פיוט בתנועת המצלמה, פשוט מרתק. הסיפור הוא ההיפך מהפיוט של הצילום ומהאיטיות של תנועת המצלמה  -  סיפור של אמא שאובססיבית לילד היחיד שלה. הילד תמיד מסתבך והיא תמיד מוציאה אותו מהמצבים האלה אבל היא כמו חיה בתחושות שלה, אובססיבית. סיפור קטן אבל משוחק מאוד יפה ומצולם מאוד יפה. במאי מאוד נחשב היום, ביים כמה סרטים מאוד יפים. 

   

3. אלבום

אני מאוד אוהבת מוזיקה. הייתי רוצה להמליץ על טריו ג'ובראן, שלושה אחים ילידי נצרת, שלושתם נגני עוד מדהימים שחיים היום בצרפת ועושים מוזיקה. לפעמים מצטרפים אליהם עוד נגנים במיוחד בכלי הקשה אבל בבסיס אלה שלושה עודים. לדיסק הרביעי שלהם קוראים "אספאר". והדיסק הקודם שלהם "מג'אז"

(מטאפורה) היה הצלחה ענקית כי שלושת האחים הם המוזיקאים הכמעט יחידים שמחמוד דרוויש היה מופיע אתם. הם כתבו הרבה מוזיקה בליווי לשירה של דרוויש ובתיאום אתו.  הוא טיפח אותם ואהב אותם ונתן להם במה ובצדק, הם באמת מצוינים. "מג'אז" היה מאוד מחובר לשירה של דרוויש ואחריו הם הוציאו את "אספאר". מוזיקאים מצוינים, צעירים, עם אנרגיה מוזיקה מאוד, נעימה לאוזן, מאוד מעניינת ועשירה והם מצליחים בצרפת.

   

4. מופע במה

"יוליסס על בקבוקים" מאת גלעד עברון בתיאטרון חיפה. הצגה מאוד מומלצת. שנים לא ראיתי הצגה מושלמת כזו. היא סוחבת אותך, אתה לא יכול להישאר אדיש. זו חוויה תיאטרלית אמיתית. הבימוי של  אופירה הניג מאוד מינימליסטי אבל מאוד עשיר, כמו קריסטל. שווה להתאמץ לראות. אין עוד תיאטרון כזה בארץ. תיאטרון עם מהות, עם תוכן.

יוליסס-ענק-2-זראר-אלון.jpg
"יוליסס על בקבוקים", צלום: ז'ראר אלון

5. אתר אינטרנט

אני כמעט ולא נכנסת לאינטרנט, אבל אני לא קוראת עיתונים ולא רואה טלוויזיה אז האינטרנט  בשבילי זה המקור לדעת מה קורה מסביבי. האתר היחיד שאני נכנסת אליו כמעט כל יום זה הארץ. כדי שאני לא ארגיש בורה במה קורה סביבי. אני כן עושה חיפושים. כל תקופת החזרות בשבילי היא תקופה של חיפוש, תמיד עולות לי שאלות ואני עושה גוגל מחפשת ומוציאה. זה מדהים הכלי הזה אבל אני לא מאלה שיושבים שעות מול המחשב.

בכמה מילים על איש, אישה אחת

ספרי על התפקיד שלך בהצגה

כל שחקן בהצגה מספר סיפור אחר, וכל הסיפורים הם סיפורי עם שהתגלגלו ממקום למקום במשך אלפי שנים, והתפתחו בדמיון של האנשים ותוך כדי הסיפור  בעל פה.  הסיפור שאני מספרת הוא סיפור מרוקאי על אשה שכדי שתתחתן ביקשו ממנה להישבע שהיא לא בוכה אף פעם.  משם זה מתחיל ואז קורים לה אסונות בחיים והיא נשברת ובוכה ומקבלת על זה עונש. התביעה הזו, הבקשה הזו, הדמיון שיצר את התמונה הזו לחפש אישה שלא בוכה, כמה מבנה חברתי יש בתוך זה, איזו דרישה בלתי אנושית ולא נתפסת זו. מי היה מעלה בדמיונו לחפש אישה שלא בוכה אם לא בסיפורי עם. משם מתחיל הסיפור ונוצרת הסיטואציה הקשה הזו".   

איש-ואישה-וילהלם-טראמפ.jpg
"איש ואישה אחת" (צילום:  וילהלם טראמפ)

זו ההצגה האחרונה שמעלה האנסמבל במתכונתו זו ואני  חייבת לחרוג מהפורמט של המדור כדי לשאול על התחושות שלכם בימים אלה

"אנחנו כל יום נפרדים קצת מהמקום. זה מאוד עצוב וזה מאוד כואב. זה מצב לא פשוט. האמנות שלנו לא נראית להם ופיטרו את אופירה בעקבות היצירות שלה.  ואנחנו בדיוק מעלים יצירה ועובדים ועובדים ומנותקים מכל מה שקורה בהיררכיה של המשרדים אבל זה מחלחל, זה חודר וזה מאוד עצוב. אבל אנחנו נמשיך ונעשה את העבודה הזו האחרונה.

"אנחנו קבוצת שחקנים שאופירה בנתה עם אנרגיה מדהימה וכמעט לא מוצאים את זה היום בתיאטראות. לקחו החלטה אומללה ביותר. זה  סוף עידן התיאטרון המיוחד הזה, שמאוד התחברתי אליו בשנים האחרונות ובשמחה רבה. זו הייתה חממה לכל השחקנים - מהנה, יצירתית, אמנותית. מה זה נהנינו למרות שעבדנו במינימום. אני שם ארבע שנים מאז שקם. כשהיו פה עוד רק בלוקים. זה התיאטרון היחיד בארץ שמקבל ביקורת מצוינות ואין לו קהל. אבל נתגלגל הלאה ונעשה נראה. אנחנו נוסעים עם ההצגה לשוויץ, ואחרי הנסיעה, ננוח, נחשוב. נתחיל לחפש עבודה".


ההצגה הקרובה של "איש ואשה אחת" תעלה ביום ראשון, 10 ביולי 2011 בשעה 21:00 באולם אנסמבל הרצליה. לכרטיסים: 09-9552921. הצגות נוספות יעלו במהלך החודש ובספטמבר תועלה ההצגה בפסטיבלים בינלאומיים בשוויץ ובליכטנשטיין.


למועדי מופעים >

07/07/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. הצגה איש ואישה אחת - בושה וחרפה!
דודי , (12/11/2011) (לת)
1. קנאה
קולגה , (10/07/2011)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע