סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
כתבה
 
מאת: הילה אהרון בריק מה זה מופע מחול טוב לילדים?
 

 
 
"ההבנה המילולית היא הבנה מסוימת מאוד. כדי לפתוח בפני הילדים אפשרויות נוספות של קליטה והבנה – צריך לחשוף אותם לתנועה, מוזיקה ואמנות פלסטית. כל השפות האלו מתקיימות באופן מלא ומובהק במופע מחול" (נעה דר)

נעה דר, נימה יעקובי, עירד מצליח ודביר רוזן, משתתפי פרויקט "עפים" של הפיס עונים על השאלה


לרגל עליית "עפים", פרויקט מופעי המחול המקוריים לילדים של מפעל הפיס ביקשנו ארבעה מהכוריאוגרפים המשתתפים במיזם לספר לנו על העבודות החדשות העולות בבכורה ולענות על השאלה מהו מחול טוב לילדים.

נעה דר על "עננוצה"

ספרי בכמה מילים על העבודה
 
"'עננוצה' נוצרה ממשחקי דמיון שבאמצעותם מתאפשרים שינויי מהות וצורה ודרכם נפתחות אפשרויות לחוות את המוכר באופן חדש ולהפוך את הזר לקרוב. השינויים יכולים להתרחש בחטף או כתהליך, בתכנון מדוקדק או בפתאומיות קסומה.
 
"כמו בסיבוב קליידוסקופ ובהשתנות של צורות עננים, כך העולם ב'עננוצה' לובש ופושט צורות וצבעים ונע מהמוכר אל הדמיוני ובחזרה.'עננוצה' מורכבת מאפיזודות קצרות, שבהן העלילה, הדמויות וסביבת ההתרחשות משתנות באופן תדיר. כל תמונה נובעת מזו שקדמה לה ונשפכת אל הבאה אחריה. יחד הן מצטברות למהלך רחב וסוחף, עשיר בהומור ויופי.
 
"יחד איתי, יצרו את 'עננוצה' שלוש רקדניות נפלאות – מעין חורש, סתיו מרין ואור אבישי, את המוזיקה המקורית כתב דניאל סלומון ואת הטקסט שמחבר את העולם המציאותי לעולם הפלאי שנוצר על הבמה – כתבה שירה גפן. תפאורה ותלבושות מיוחדות מאוד יצרה פולינה אדמוב. המופע מתאים לילדים בני 6-5 ומעלה.  
   
קשה יותר ליצור מחול לילדים?
 
"כיף ליצור לילדים! היצירה עבורם מאפשרת להיכנס למרחב ראשוני שבו הכל יכול להתפתח, להתגלות ולהשתנות.  ההומור, המשחקיות והדמיון -  נוכחים באופן מרכזי ומביאים איתם קלות ודינמיות מענגת ומשמחת.
 
"'עננוצה' היא היצירה השלישית שלי לילדים אחרי 'משחקי ילדים' מ-2002 שנוצר בהשראת ציורו של פיטר ברויגל,  ו'החלום הוא צייר גדול' מ 2004 עם שיריה של לאה גולדברג לילדים. לעומתם -  ב'עננוצה' רציתי לצור עולם עצמאי וייחודי עם שפה וחוקים משלו. אני מקווה שהצלחתי".   
 
מה צריך מופע מחול טוב לילדים?
 
"חשובה לדעתי קודם כל ההבנה המקדימה שילד הוא חכם, רגיש ופתוח ובגלל תכונות אלו –הוא יכול לקלוט וליהנות ממחול שמדבר אליו דרך החושים והדמיון.
 
"יש מחשבה רווחת שילדים יכולים ליהנות רק מסיפור ליניארי, אחרת 'הם לא יבינו'...לכן הפתרון שמצאו תיאטרונים רבים לילדים הוא להביא לבמה, באמצעות שחקנים, סיפור מוכר, ולקשט אותו בריקודים שמאיירים אותו, ולקרוא לכל העניין הזה - 'מופע מחול'. 
 
דגי-זהב-אייל-לנדסמן.jpg
"דגי זהב" (צילום: אייל לנדסמן)

"אין לי התנגדות לתיאטרון וכמובן לא למחול בתיאטרון, אבל הפספוס הגדול במופעים מסוג זה הוא שהילדים מפסידים בהם את מה שהיו יכולים להיחשף אליו במופע בו התנועה היא השפה העיקרית: את פיתוח היכולת לקלוט דרך החושים, הרגש והדמיון.
 
"ההבנה המילולית היא הבנה מסוימת מאוד. כדי לפתוח בפני הילדים אפשרויות נוספות של קליטה והבנה – צריך לחשוף אותם לתנועה, מוזיקה ואמנות פלסטית. כל השפות האלו מתקיימות באופן מלא ומובהק במופע מחול".
 
ספרי על תרומת הפיס
 
"היוזמה של הפיס דחפה אותי לחזור וליצור לילדים. מעבר לעניין האישי, בעיני היוזמה חשובה מאין כמוה מכיוון שיש צורך ממשי במופעי מחול אמיתיים לילדים. אמיתיים במובן שהם לא תיאטרון או סיפור עם קצת מחול לקישוט, אלא שפתם המרכזית היא הגוף והתנועה.
 
"התנועה והגוף הם גורמים מרכזיים בחוויה היומיומית של הילדים, לכן, אם לא מפריעים להם, המחול מתקבל אצלם בטבעיות ודרכו הם נחשפים ליכולות ולאפשרויות של הגוף לביטוי ולהבעה". 
   
נימה יעקובי (קבוצת במה) על "מסובב המכנסיים" 
 
ספרי בכמה מילים על העבודה
 
"ילד אחד קם בבוקר ולבש את המכנסיים שלו קצת מסובבים - כלומר הריצ'רץ' זז הצדה והכיס עבר לפנים. כולם אמרו שזה לא מקובל, שונה, חריג... ההורים המודאגים מיד לקחו אותו לרופא שקבע שהילד סובל מ-'סבבת המכנסיים'....
 
"בעבודההזו, השלישית של  'קבוצת במה', אנחנו מעמיקים את החיבור היצירתי שבין תנועה, מוזיקה וטקסט ומביאים אותו למקום מופשט יותר אך עם זאת מאוד מציאותי. המופע מיועד לגילאי 5- 11 ולכל המשפחה". 
   
האם זה מופע מחול ראשון שלכם לילדים? 
   
"קבוצת במה שלי ושל ישראל ברייט מתמקדת ביצירת מופעי מחול לילדים ולכל המשפחה משנת 2006. במסגרת הקבוצה יצרנו שני מופעים – 'הריקוד של סינדרלה' שעלה בפסטיבל חיפה ופסטיבל 'צלילי ילדות' בחולון ו'מסע קופסא' (פסטיבל צלילי ילדות בחולון, פרס ראשון בתחרות בינלאומית למופעי ילדים ברומניה). 'מסובב המכנסיים' הוא המופע השלישי שלנו". 
 
מסובב-המכנסיים-אייל-לנדסמן.jpg
"מסובב המכנסיים" (צילום: אייל לנדסמן)


מה  צריך מופע מחול טוב לילדים?

 
"קשה לי לענות על זה. אני חושבת שיש הרבה דרכים ליצור מופעי מחול טובים לילדים. נקודת המוצא שלנו למשל, היא עיסוק בחומרים מעולמם של הילדים בימינו. במופע הזה יצאנו מתוך החוויה של אבחונים וטיפולים שהם מנת חלקם של ילדים בתקופתנו.

"ב'מסובב המכנסיים' אנחנו יוצרים עולם ומלואו מחפץ מוכר לכל ילד וילדה - מכנסיים. זה לא יאומן מה אפשר ליצור מחפץ כל כך יום יומי וטריוויאלי כמו מכנסיים. ילדים מתחברים לזה כי זה כל כך פשוט מצד אחד וכל כך מסקרן ומפתיע מצד שני".

ספרי על תרומת הפיס לפרויקט
 
"הם באמת נתנו לנו את האפשרות לעוף. זאת תמיכה יוצאת דופן משום שהיא לא רק ברמה הכספית אלא גם בהפקה, בהפצה ובשיווק של המופעים. תודה גדולה למפעל הפיס שבחר בנו לפרויקט הזה". 
  
דביר רוזן על "חיי רחוב ישראלי"
 
ספר בכמה מילים על העבודה
 
"המופע 'חיי רחוב ישראלי' משלב כמה אומניות רחוב: 14 אמני במה מהמובילים כיום בתחומים: ברייקדאנס, היפ הופ, פארקור, ריקודי רחוב וגרפיטי על הבמה עם אמצעי הקרנה חדשניים, תאורה מרהיבה, פס קול מוזיקלי רב ערוצי ועוד. זהו מופע תנועה אקסטרימי שמעלה שאלות על החברה סביבנו בישראל 2012. דרך סיפורן של  דמויות שונות בהוויה הישראלית: ההומלס, אנשי העסקים ועוד עולות שאלות על הפמיניזם, המאבק החברתי ועוד".

האם קשה יותר ליצור מחול לילדים ?
 
"אצלנו באופן טבעי התנועה מדברת מאוד לקהל צעיר, היות והיפ הופ וברייקדאנס נתפסים כמשהו מגניב ועכשווי. העניין הוא לתת לתנועה נפח וממד אחר- מוסרי, ערכי, תאטרלי ועל ידי כך להגיע אל הצעירים למקום אינטלקטואלי ולא רק ויזואלי ייחודי. מניסיון עבר ביצירות לקהלים צעירים, הייחודיות והמשיכה שלהם לתנועת הרחוב עוזרת מאוד בלקבל את תשומת לבם המלאה לאורך כל המופע". 
  
עפים-ענק-לנדסמן-2.jpg
(צילום: אייל לנדסמן)

מה לדעתך צריך מופע מחול טוב לילדים?

 
"סיפור מעניין ונגיש, שגם ילד בן 3 וגם אדם  בן 80 יוכלו להבין אותו ולהתחבר אליו".
 
ספר על תרומת הפיס לפרויקט
 
"תרומת מפעל הפיס גרמה להנעת התהליך ביצירת החלום שלי זה כעשור- מופע תנועה אורבני בימתי בסטנדרטים בינלאומיים. התמיכה של מפעל הפיס היתה משמעותית מאוד -  100 אלף ₪, בנוסף לסכום זה השקעתי עוד 350 אלף ₪ על מנת להוציא לפועל את המופע של חיי". 
   
עירד מצליח על "מעשה בקוץ" 
 
ספר בכמה מילים על העבודה
 
"זה מופע מחול המיועד לכל המשפחה, שגם מבוגרים יכולים להבין... נער ככל הנערים ממשפחה ככל המשפחות מוצא את עצמו במרכז העניינים בו בזמן כשהוא בסך הכל חיפש לעצמו חברים. תככים די רגילים מובילים לעתים לטעויות די גדולות, ואת המחיר כולם משלמים. 

קשה יותר ליצור מחול לילדים ?

"עבורי זו עבודת ילדים ראשונה, אך אני מוקף בקאסט של כשישה רקדנים, שותף מלווה ודרמטורג שהוא במאי בעל ניסיון רב בתחום הצגות ילדים וחינוך לתיאטרון, שולי כהן, בלוויתם ושל נטע כהן התאורנית, מעצבת התלבושות, כך שעבדתי כשמלפני מאחורי ומצדדי מומחים מנוסים בחינוך וכל שנותר לי הוא לעצבן אותם, להתגרות בהם, למתוח את סבלנותם ולהוציא אותם מדעתם וכך קיוויתי שאני על המסלול".
 
מה לדעתך צריך מופע מחול טוב לילדים?

"אמנות הבמה (ובפרט אמנות המחול) היא מנגנון מורכב שהתפקיד שלו בעולם החינוך והתרבות עומד למבחן בכל תקופה היסטורית. עצם העמדת מופע על הבמה שקול לעלייה לפודיום הנואמים ונשאלת השאלה מה בפיך או במחול - מה בגופך? כולנו, בהגיענו אל האולם כקהל, מבקשים לצאת למרחב מחשבה וחוויה שיאפשר מפגש מחודש ומחוזק עם העולם שבחוץ.

"בעבודת ילדים זה לא שונה אלא מועצם, רוכשי הכרטיסים לרוב הם ההורים או מערכות חינוך שונות אך קהל היעד, הילדים והנוער דורשים ומציבים רף אחר לגמרי. נשאלת השאלה למי קל יותר לצאת למסע לעולם ללא כתוביות שבו הראש לדמיון". 

ספר על תרומת הפיס לפרויקט
 
"למפעל הפיס אני מרכין ראש ושב ואומר תודה. אני רקדן ויוצר עצמאי זה שנים מספר, ומהצעד הראשון ידעתי שהמסע המקצועי מורכב והתחרות קשה. רבים הטוענים שלאומנות אין גבולות אך לצערנו יש כמה, אני מאמין גדול בעבודה בתהליך בהכנה ובמכלול. אך לכל יש מחיר לרקדן, לגופו, לבריאותו, לעתידו. 
 
עפים-ענק-לנדסמן-1.jpg
(צילום: אייל לנדסמן)

"תמיכה תקציבית מאז ומתמיד היא בבסיס כל מהלך התפתחותי בכל זמן ובכל מקום. חברה המבקשת להשתכלל ולהתפתח זקוקה להשקעה כלכלית גם במעגלים שהרווח הכלכלי אינו המניע המיידי שלהם. מפעל הפיס לא ביקש מאיתנו סחורה אלא איפשר לנו לנסות ולהרחיב את ההיצע בעבור קהל שמבקש לעצמו חוויה מאתגרת ושונה.  בתקווה שהצלחנו, זו תהיה הוכחה שבחברה האנושית מעגלים ומנגנונים מפתיעים כמו כספי הימורים, של מבקשי גורל חדש מושקעים ביוצרים חדשים המבקשים לעצמם ולקהלם שינוי. זו היתה הרפתקה".  
  

ארבעת המופעים וכן המופע "דגי זהב" של קבוצת המחול ענבל פינטו ואבשלום פולק יעלו ביום ראשון ה-5 באוגוסט 2012 במשכן לאמנויות הבמה באר שבע (במהלך היום) ובימים שלישי ורביעי, 8-7 באוגוסט (במהלך היום) במרכז דוהל בשכונת התקווה בתל-אביב.  כרטיס: 20 ש"ח. לרכישת כרטיסים בבאר שבע בטל': 08-6266400 שלוחה 1, ובמרכז דוהל: 03-6395333. 02/08/2012   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע