אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
ריאיון
 
מאת: הילה אהרון בריק אש פלמנקו פנימית
 

 
 
אינני שופטת אבל לאורך השנים הסתבר שהבחירות שלי היו נכונות בחלוף זמן. מעבר לטכניקה ולכוריאוגרפיה מה שחשוב זו מוזיקליות, נוכחות בימתית ו- המשהו הזה שקשה להגיד מעין 'אש פלמנקו' פנימית, שאי אפשר ללמוד.....או שיש או שאין"
אווה אגמון, מפיקת פסטיבל "ימי הפלמנקו", מספרת על אירועי הפסטיבל ועל הנצחת בתה הרקדנית עדי


דה חואן ודיוויד ברוזה
 
גם השנה ייערך פסטיבל "ימי הפלמנקו"  במרכז סוזן דלל בתל אביב. זו כבר שנתו ה-19 של הפסטיבל הוותיק והשנה יחזור ויתארח בו דויד ברוזה שחובר במופע חדש, "אותם השמים", לכמה מאמני הפלמנקו הגדולים בספרד: הרקדן חואן דה-חואן, נגן הגיטרה נינו חוסלה ונגן כלי הקשה והקאחון אל-פירניה.  

מלבד המופע המרכזי יתקיימו בפסטיבל גם "הרמת מסך" ללהקות פלמנקו צעירות מכל הארץ, יוצגו מופעי פלמנקו לילדים וכן תיערך התחרות הדו-שנתית המסורתית של קרן עדי.

אווה אגמון היא הכוח המניע מאחורי הפסטיבל, היוזמת והמנהלת האמנותית של הפסטיבל מיומו הראשון במסגרת "קרן עדי".

דויד ברוזה מתארח השנה בפסטיבל, החיבור הזה כמעט מתבקש, ספרי על הקשר עם ברוזה ועל הקשר שנוצר בין ברוזה לאמנים מספרד

"זו אינה הפעם הראשונה שדויד ברוזה מופיע בימי הפלמנקו. הוא הקליט אצלנו את הקליפ היפהפה עם מאריה פאחס לשיר 'בוכה אל הקירות' –  Y Llloro  בספרדית, הופיע עם CHONI  ורפאל קמפאיו כאשר להקה ספרדית ביטלה ברגע האחרון  מפחד הפיגועים אז, והשלים מופע בצורה נפלאה.

"אנחנו בקשר שנים רבות והחיבור של דויד לתרבות ספרד עמוק – הוא מוכר שם מופיע וכותב מוזיקה, כך שהוא מכיר את טובי אמני הפלמנקו. עם ניניו חוסלה הקליט גם דיסק-  Parking Completo.

לצורך החזרות נסע ברוזה לספרד מה שהצריך היערכות בינלאומית להפקה  "זה לא פשוט אבל בהחלט מאתגר" אומרת אגמון ומוסיפה "אני אישית הייתי מאוד שמחה להציץ לחזרות הללו- זה תהליך של יצירה בהתהוותה".

היה קשה לשכנע את האורחים להגיע ארצה ? הם שמעו על הפלמנקו הישראלי קודם לכן?

"האמנים הספרדים מכירים את דויד ובכלל- בעולם הפלמנקו בספרד מכירים את 'קרן עדי' ופסטיבל 'ימי הפלמנקו' ורבים מהטובים שבהם פונים אלינו על מנת להופיע אצלנו, כמה מהמופעים האחרונים נולדו מפניות כאלה".

ימי-הפלמנקו-יחצ.jpg
"אותם השמים" - המופע המרכזי

בשנה בעברה אפיינת את הפסטיבל כחדשני יותר מקודמיו, זו מגמה שממשיכה גם בפסטיבל הנוכחי?

"ככל שפסטיבל מוצלח יותר והקהל נלהב יותר- אני דואגת יותר לפסטיבל הבא- זה אתגר רציני כי בשנים האחרונות היו אמנים ממש נפלאים מכל סוגי הפלמנקו.

"אני משתדלת לגוון מן הפלמנקו הצועני הטהור- פארוקיטו למשל, עד לרוסיו מולינה בשנה שעברה, שנחשבת לכוהנת הגדולה של הפלמנקו המודרני למרות גילה הצעיר. הבכורה השנה מביאה חידוש של דיאלוג בין הישראלי לספרדי, מופע חדשני בהחלט אבל בהמשך יהיו שוב מופעים מכל קשת הפלמנקו – באיכות הטובה ביותר שיש".

המופע "בוקר פלמנקו ישראלי" נותן ביטוי לפעילויות של סטודיואים לפלמנקו מכל הארץ תוכלי להרחבי על כך?

"הפלמנקו פורח בישראל בצורה מופלאה – ובכל הארץ ממש, מאילת לירושלים מבאר שבע ועפולה וכמובן במרכז. כבר כמה שנים שאנו עורכים אודישן בחינה לסטודיואים שהלהקות הצעירות שלהם מעוניינות להופיע בבוקר פלמנקו ישראלי – כיוון שיש כל כך הרבה, וכל להקה יכולה להופיע רק פעם בשנתיים.

"יש רקדניות צעירות מאוד כמעט בכל הסטודיואים, כיף לראות איך הן מופיעות על במה מקצועית עם תאורה וקהל גדול  המורות משקיעות עבודה רבה לאחר שנבחרו ותענוג לראות מופע כזה מושקע ומשמח- זה דור העתיד".

בוקר-פלמנקו-ישראלי-יחצ.jpg
בוקר פלמנקו ישראלי, צילום: יח"צ

מגוון גדול של מקצבים ומצבי רוח

בשנים שאת מנהלת את קרן עדי והפסטיבל  למדת אני מניחה דברים חדשים על אמנות הפלמנקו. מה פחות יודעים על האמנות הזו?

"19 שנים בתחום הפלמנקו אכן הביאו אותי להכרות עמוקה בתחום. בין הדברים שאולי פחות ידועים היא העובדה שלפלמנקו שורשים יהודיים כמו ביצירה Petenera  (יצירת פלמנקו המספרת על יהודייה שדחתה את מחזריה הגויים ומבוססת על  מנגינת הפיוט היהודי 'צור משלו'- ה. א. ב.).

"חשוב גם לציין שהפלמנקו אינו ריקוד אחד – כמו סלסה או טנגוס – אלא מגוון גדול של מקצבים ומצבי רוח בריקודים שונים שכולם בנויים על דיאלוג בין המוזיקאים לרקדנים. ראוי לציין שמאז הקמתה של קרן עדי יש מוזיקאי פלמנקו המופיעים הרבה גם בשירה וגם בגיטרה ובקאחון, בזכות תרומתה של הקרן, שעזרה לרבים מהם להשתלם בסביליה".

את אמנם לא שופטת בתחרות אבל בוודאי גיבשת דעה מה היא לדעתך רקדנית פלמנקו טובה

"אינני שופטת אבל לאורך השנים הסתבר שהבחירות שלי היו נכונות בחלוף זמן. מעבר לטכניקה ולכוריאוגרפיה מה שחשוב זו מוזיקליות, נוכחות בימתית ו- המשהו הזה שקשה להגיד מעין 'אש פלמנקו' פנימית, שאי אפשר ללמוד.....או שיש או שאין".

בשנה הבאה ימלאו 20 לפסטיבל ימי הפלמנקו, יש כבר תכניות לפסטיבל הבא?

"בשנה הבאה שנת 20! יש הרבה חלומות לעשות משהו גדול מספרד (שיהיה תלוי בתמיכה מיוחדת אם נקבל ממינהל תרבות ),  גם חיבור בין כל הזוכות שלנו וכו', קודם נסיים את הפסטיבל הקרוב".

   

זיכרון מלא שמחה
 
אגמון היא אמה של עדי אגמון, שנפטרה בטרם עת בגיל 23 בלבד. עדי  היתה רקדנית צעירה ומוכשרת  ולפני מותה ביקשה לאפשר לרקדניות פלמנקו צעירות להגשים חלום שלא זכתה להגשים:  להשתלם בפלמנקו בספרד.

משפחתה של עדי הקימה את "קרן עדי"  לזכרה, והקרן הפועלת להעמיק את העשייה התרבותית בתחום הפלמנקו בארץ, כשפעילות השיא של הקרן היא הפסטיבל השנתי והתחרות הדו-שנתית.

עסקת בפלמנקו גם לפני הקמת קרן עדי?

"לא עסקתי בפלמנקו או ארגון אירועים. תמיד אהבתי וראיתי מחול, פלמנקו היה מעט מאוד בארץ רק בסרטים כמו 'אני אוהב אותך כרמן'. כאשר עדי, שרקדה מגיל שלוש, צמחה לגובה 1.78 הצעתי לה פלמנקו – היא התאהבה מייד ומאז אני כבר מחוברת".

מה עדי היתה חושבת על הפסטיבל?

"עדי בוודאי לא תיארה לעצמה שמבקשתה 'תנו לרקדנית צעירה וכישרונית מלגה להשתלם בספרד'...יצמח פסטיבל וכל הפעילויות. אני משוכנעת שהיא הייתה מאוד אוהבת את מה שאנחנו עושים וגם את העובדה שזוכרים אותה במשהו מלא שמחה ובתחום שהיא כה אהבה"
 
 
המופע המרכזי עם דויד ברוזה ואמני צמרת מהפלמנקו הספרדי יתקיים ביום חמישי, 14 במרץ 2013, ב-21:30, ביום שישי, 15 במרץ ב-22:00. במרכז סוזן דלל . כרטיס: 170/195 שקל.

ביום שבת, 16 במרץ 2013, ב-20:30,יתקיים שלב הגמר של התחרות ואחריו המופע המרכזי המלא "אותם שמים". כרטיס: 200/220 שקל.

המופע "בוקר פלמנקו ישראלי", הרמת מסך ללהקות צעירות, יתקיים ביום שבת, 16 במרץ 2013, ב-12:30, במרכז סוזן דלל. כרטיס: 80/90 שקל.

המופע "חווית הפלמנקו" לקטנטנים יתקיים ביום שבת, 16 במרץ 2013, ב-17:00, במרכז סוזן דלל, אולם ירושלמי. כרטיס: 70 שקל.

לפרטים ולהזמנת כרטיסים לכל אירועי הפסטיבל: 03-5105656. מענה ממוחשב: 03-6370822.11/03/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע