סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון נסרין זה לכולם
 

 
 
נסרין זה לא רק לקהל מסוים, נסרין זה לכולם, וזה דבר שמאד מרגש אותי. זה משהו שאני יכולה להיות גאה בו. היום אני יכולה להופיע בחתונה אצל ערבים, מחר בבר מצווה, יום למחרת אצל חיילים, מחר יש לי הופעה בבית הנשיא, ואז אני גם יוצאת לחו"ל ומייצגת את המדינה שלי. זה מראה כמה שהמוזיקה פה מחברת. לא השפה, ולא תעודת הזהות שלך."
אחרי שחיממה את רדיוהד והדליקה משואה בטקס יום הזיכרון הלאומי, נסרין קדרי פותחת את פסטיבל ישראל בהילולת גרוב שלא תשכחו


החוויה הישראלית על פי נסרין 
 
אחת ההתפתחויות הגדולות שקרו במוזיקה הישראלית בשנים האחרונות היא מהפכת הגרוב, שהפכה את הישראלים מאוכלי צימעס חסרי גרוב למנענעים שבטיים, עם יצירה שיש בה אדמה שבאה מהמקורות, סאונד שבא ממפיקים מעודכנים להפליא, פעימה מזרח תיכונית מצד אחד והשפעות מערביות מהצד השני. את מופע הפתיחה של מהדורת 2017 מקדיש פסטיבל ישראל להתפתחות הזו, עם מסיבת גרוב שמורכבת מהרבדים השונים שהביחד שלהם הוא החוויה הישראלית.

על הבמה סוללת אמנים שכוללת את ליאורה יצחק, האישה שלנו בבוליווד, A-WA ו"יאמן בלוז" על האפרו-ישראליות, קותימאן, החוקר המוזיקלי המופלא והאורקסטרה המשובחת, טיפקס וכנסיית השכל שהביאו את הסאונד הדרומי למרכז הזהות המוזיקלית המקומית, ותזמורת "פירקאת אל-נור" המורכבת ממוזיקאים יהודים וערבים, שמארחת את נסרין קדרי, אחת הזמרות העסוקות ביותר בארץ, על פי הקושי לתפוס אותה לשיחה בין שלוש ההופעות השונות שעשתה רק היום.

במת פסטיבל ישראל היא שיא נוסף בעבור קדרי, שעשתה את הדרך המדהימה מבמת "אייל גולן קורא לך" ועד לבמות סיבוב ההופעות העולמי האחרון של לא אחרת מאשר להקת "רדיוהד", בה השתתפה כחלק ממופע החימום של דודו טסה והכוויתים

a-wa-צילום-רותם-לבל.jpg
A-WA (צילום: רותם לבל)

"פסטיבל ישראל זו פסגה בחיי"
 
"ההופעה בפסטיבל ישראל היא עוד פסגה בחיים שלי", אומרת קדרי. "זה דבר מאד מרגש. אחרי שעשיתי את הדלקת טקס המשואות, ועשיתי את יום הזיכרון, עכשיו להגיע לפסטיבל ישראל, זה דבר כזה גדול ומוערך."

זה מרגש גם אחרי "רדיוהד"?

"בטוח. ולהיות חלק מזה, כמובן, עם שיר שלי, במעטפת המוזיקלית של תזמורת 'פירקאת אל-נור', שזו תזמורת מאד גדולה, שבאה מהמוזיקה הקלאסית הערבית. הרבה זמרים שיתפו איתם פעולה, והם כבר שנים עם הפרויקט הזה שעושה כבוד לזמרים מאד מוכרים בעולם הערבי, כמו עבד אל וואהב, אום כלתום, עבד אל חלים חאפז, אז כמובן שמרגש אותי לעמוד בפעם הראשונה עם תזמורת כזו בשיר שלי, בערב כזה מרגש."מה תבצעי במופע?

"אני הולכת לבצע את 'בנאדיק', מתוך האלבום השני שלי, ומחרוזת בערבית. השילוב של השיר שלי עם התזמורת יהיה שילוב מאד מעניין, שעדיין לא היה לי, אבל אני קודם כל באה מהמוזיקה הזאת, שעושה התזמורת. הרבה שנים אני מופיעה עם האנדלוסית ירושלים בסיבוב הופעות בארץ ובעולם עם מחווה לאום כלתום." 
 
 

ליאורה יצחק1.jpg
ליאורה יצחק (צילום: רוסלו שמריה)


"אני הבאתי את המוזיקה האסלית"
 
קראתי לאחרונה שסיפרת על רגע שבו ראית מולך יהודי חרדי לצד ערבי בגלבייה, והרגשת שככה נראה החזון המוזיקלי שלך

"כמובן שמהרגע שזכיתי בתכנית של 'אייל גולן קורא לך' לפני חמש שנים, אני מופיעה מול קהל עצום שמשלב בין ערבים, יהודים, חרדים, אני מופיעה עם האנדלוסית. נסרין זה לא רק לקהל מסוים, נסרין זה לכולם, וזה דבר שמאד מאד מרגש אותי. זה משהו שאני יכולה להיות גאה בו. היום אני יכולה להופיע  בחתונה אצל ערבים, מחר בבר מצווה, יום למחרת אצל חיילים, מחר יש לי הופעה בבית הנשיא, ואז אני גם יוצאת לחו"ל ומייצגת את המדינה שלי. זה מראה כמה שהמוזיקה פה מחברת. לא השפה, ולא תעודת הזהות שלך."


נסרין-קדרי-צילום-רון-קדמי.jpg
נסרין קדרי (צילום: רון קדמי)

היו כבר לפנייך זמרות ערביות שניסו לעשות את הפריצה המקצועית בארץ, אבל את הבאת את זה למקום שלא היה קודם. מה לדעתך גרם לזה?

"קודם כל, אני הבאתי את המוזיקה האסלית, הבאתי את המוזיקה הכי קלאסית למעגל שלי, שילבתי איתה את הפופ העכשווי המזרחי, עשיתי את השילוב הזה בין לבין, והרבה אנשים באמת רוצים לשמוע  את הדבר האסלי. זה מה שאני נותנת להם, וזה מה שנתתי עד עכשיו. אם את שומעת את האלבום הראשון והשני שלי, אני תמיד מנסה לשלב, כי זו האמת, כי אנחנו חיים ביחד, כאדם אחד. זו האג'נדה שלי. זה המסר שאני באה איתו מהבית."


   


הדבר הזה גם זולג למוזיקה, כשבאמת העולם המוזיקלי שאת מביאה מתחבר פתאום לעולם מוזיקלי כל כך שונה, כמו זה של רדיוהד

"אני גדלתי על מוזיקה קלאסית ערבית, אום כלתום, ופתאום אני מאד פתוחה למוזיקת עולם, מאד אוהבת. אני ודודו טסה בשיתוף פעולה עם הכוויתים כבר שנה, שנתיים. אנחנו מופיעים בארץ וגם בחו"ל, עשינו מלא פסטיבלים, אתמול חזרתי מקזחסטן, לפני שבוע הייתי בירדן, אנחנו כל שבוע כמעט יוצאים ליעד אחר, עוד שבועיים יש לי את פולין ואנחנו לא שרים מילה בעברית. רק בערבית. השילוב הזה ביני לבין דודו זה שילוב מאד מעניין, זה כאילו להביא את המוזיקה הקלאסית לרוק או לפופ עכשווי של היום.

"רדיוהד לקחו אותנו אחרי שראו אותנו בפסטיבל 'זיגט' שבו הופענו ושלחו מיד את הסרטון לטום יורק, והוא נדהם מהמוזיקה הזאת ואמר שזה כבוד בשבילו שנחמם אותו. כמובן שכשקיבלנו את ההצעה הזאת לא חשבתי פעמיים. הרגשתי כמו ילדה. הייתי בעננים. את האמת, לא הכרתי את המוזיקה שלהם ספציפית, אבל עשיתי עליהם עבודת שטח וכשהגענו לשם הופענו בבמות הכי גדולות שיש, בסיאטל, בקליפורניה, במיאמי, בפסטיבלים עולמיים שהופיעו בהם ביונסה, ליידי גאגא. פתאום את רואה סביבך את האנשים האלה, את נוגעת באנשים האלה, את נוגעת במוזיקה שהיא לא מוזיקה שלך."


   


עד כמה תואמת המציאות את הקלישאה של סיבובי הופעות של להקות גדולות?

"זה דבר שאני לא חושבת שזמרים בארץ אי פעם עשו. להגיע לשם, ולהיכנס לאולם במיאמי שביונסה מופיעה בו, כל הזמרים הכי גדולים מופיעים שם, ולהיות על אותה במה שהם היו בה, זה מטורף. את באה, את עושה באלאנס, יושבת לך בחדר עם אוכל ופינוקים והכל, שלט שכתוב 'דודו טסה והכוויתים', שומר שמחכה בחוץ שלא ייכנסו ויפריעו לך, כל פינוק אפשרי שיש. את עושה באלאנס, יורדת, מתלבשת, הזמנים מתקתקים, את עולה ישירות לבמה, יש לך 30 דקות, זו ליגה אחרת לגמרי. זה עולם אחר לגמרי. והם ממש העריכו את מה שעשינו, וכל כך אהבו. גם הקהל, שלא מבין את השפה הזאת, מחא כפיים והעריך, והכל עצום ונפלא. החוויה הכי מדהימה שהייתה לי אי פעם."


נסרין-קדרי-מקור-עמוד-היו-טיוב-הרשמי.gif
נסרין קדרי (מקור: עמוד היו טיוב הרשמי של נסרין קדרי)


"הערבים בארץ גאים בי"

 
היכולת שלך לתפקד גם בחברה המוסלמית וגם ביהודית, להופיע באירועי יום הזיכרון, לחגוג בנסיעה האחרונה לחו"ל את ליל הסדר, מתקבלת בקלות, ללא שום קונפליקטים?

"זה נוצר לגמרי כמו החיים שלי. אני גם מצד אחד צמה רמדאן עם המשפחה שלי. אם זה מתקבל או לא מתקבל, אני עושה. ברוך השם, ההורים שלי תומכים בי ואוהבים אותי ומעריכים את מה שאני עושה.

הערבים שבאים אליי שולחים לי ברשת החברתית הודעות שהם כל כך גאים במה שאני עושה, והלוואי שכל אחד יהיה במקום הזה, ואני תמיד דואגת להעביר להם את המסר הזה ולשבור כל גדר וכל מחסום.

"יש קונפליקטים, אבל זה קשה בדרך שהיא חיובית. אני לא נותנת לשום דבר שיפריע לי בדרך שאני עושה. יש אנשים שכן יקבלו את זה, יש אנשים שלא יקבלו את זה, אני עושה את מה שאני יודעת לעשות. יש המון אנשים שאוהבים את מה שאני עושה. מבחינתי, בהופעות שלי, אני הכי רואה  מולי יהודים, ערבים, אתיופים, רוסים, חרדים, חילונים. זה דבר שהוא בשבילי מאד גדול, וזו תמונה שכבר התרגלתי לראות.

הקונפליקט בא מזה שנולדנו למציאות שהיא קצת קשה, אבל אנחנו מנסים לעשות את זה בצורה הכי נעימה ויפה ולהעביר את המסר דרך המוזיקה שלנו." 


 

מופע הפתיחה של פסטיבל ישראל "הילולת גרוב" יתקיים ביום חמישי, 1 ביוני, 20:30, בריכת הסולטן, ירושלים. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 18-1 ביוני 2017 ברחבי ירושלים. רכישת כרטיסים בטלפון: 2561* או באתר הפסטיבל   


למועדי מופעים >

25/05/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע