סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
ביקורת
 
מאת: מרב יודילוביץ' חופשת אקסטרים במדעטק
 

 
 
בשלושה חללי תצוגה יוכלו הילדים לדמיין עולם ומלואו של מפגעים – סופת חול במצוקי דרגות שדורשת מבצע חילוץ בסנפלינג, או סימולציה של חילוץ אווירי במסוק שאותו יטיסו בעצמם. ויש גם בריכת כדורים טובענית שדורשת פילוס דרך אל סירת ההצלה, זחילה מתוך הריסות בניין, הליכה על קורה מעל מים סוערים וכמובן חדר עשן שמדמה שריפה. ובינינו, מי לא אוהב את סמי הכבאי?"
המדעטק מארח לראשונה בישראל את התערוכה הבינלאומית לחילוץ והצלה עם שלל אטרקציות לכל הגילאים. יום של כיף בחיפה


גיבורים ליום אחד
 
חלמתם על חופשת אקסטרים, אבל נאלצתם להישאר בבית עם הילדים ואתם מחפשים אטרקציות, אם אפשר ממוזגות, שיעזרו לכם לעבור את היום? ובכן, רכבת לחיפה ואתם מסודרים.

מוזיאון המדעטק מארח לראשונה בישראל את התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה. אז נכון, במדינה שבה חילוץ והצלה הם ספורט לאומי יומיומי, אתם אומרים לעצמכם, אולי פשוט נפתח טלוויזיה, אבל היי, רציתם יום של פעילות אקטיבית ואיכותית עם הילדים, לא? אז קבלו. המזגן בפנים.

אז איך שולפים את הקטנים מצג המחשב או ממרקע הטלוויזיה? פשוט, מציעים להם להיות גיבורים ליום אחד. אצלנו זה עבד. בערך. הנסיעה לחיפה ברכבת ישראל בחודשי הקיץ מאתגרת לא פחות ממה שיבוא בהמשך, אבל תמורת כמה שקלים נוספים וגם אתם תיסעו כמו מלכים בקרון שמור ושקט ותוכלו לדמיין – בין בנימינה לעתלית למשל – שאתם בקרוס קאנטרי איפשהו על חוף הים האטלנטי.

בתחנת מרכז הכרמל תיאלצו להיפרד מהחלום האטלנטי ולהתמזג מחדש עם המזרח התיכון המיוזע שבחוץ. מרחק של כמה דקות נסיעה משם והגעתם אל היעד – "מדעטק", המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל, או אם תרצו לונה פארק אתגרי לראש, שמספק עניין ומעורר סקרנות בילדים מגיל שלוש ועד בכלל.

מעבר למבנה היפהפה שבו פועל המוזיאון – בניין היסטורי ששימש את הטכניון של חיפה משנות ה-20 של המאה הקודמת ובגלגולים שונים עד לשנות ה-80 – מדובר במתחם שלא מפסיק להפתיע וטומן בכל פינה חוויה אחרת. 


 
התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה (מקור: אתר המדעטק)

עולם ומלואו של מפגעים
 
התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה, שתמשך עד אחרי החגים, משתלבת בתכנית התערוכות המתחלפות במדעטק והיא מציגה רצוף לאורך כל שעות הפעילות של המוזיאון. בשלושה חללי תצוגה יוכלו הילדים לדמיין עולם ומלואו של מפגעים – כך נניח, סופת חול במצוקי דרגות שדורשת מבצע חילוץ מפואר בסנפלינג, או סימולציה של חילוץ אווירי במסוק שאותו יטיסו בעצמם. ויש גם בריכת כדורים טובענית שדורשת פילוס דרך רציני אל סירת ההצלה, זחילה מתוך הריסות בניין, הליכה על קורה מעל מים סוערים וכמובן חדר עשן שמדמה שריפה ובינינו, מי לא אוהב את סמי הכבאי?

זו תערוכה מצומצמת בהיקפה, אבל יש בה כל מה שצריך כדי להריץ את המינימי'ז שלכם בין החדרים. למעשה המילה "תערוכה" מפחיתה ומצמצמת את עוצמת החוויה, כיוון שמדובר קודם כל במפגש אינטראקטיבי של המבקרים בה עם חוויות שקשורות בסכנה פוטנציאלית. הרעיון המרכזי הוא לאפשר לילדים להתנסות, או להפוך לגיבור לרגע באינספור תסריטי אימה שמתרחשים באוויר, בים וביבשה מדי יום בעולם הכה בלתי צפוי שבו אנחנו חיים.

 
התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה (צילום: מרב יודילוביץ')


נדמה לי שהחוויה יכולה להפוך למשמעותית במיוחד לבאים בקבוצה, מה שמאפשר למשתתפים לייצר מעין משחק חילופי תפקידים בין מצילים וניצולים. לצד החוויה הפיזית תוכלו אתם והילדים לקבץ עצות שימושיות לזמנים משבריים, כמו למשל קשרי חבלים רלוונטיים שבטוח שכחתם מאז ימות הצופים או מידע חיוני על אופן הפעלת הציוד הנדרש להצלה.

במידה שהחבר'ה נתקפים בגעגוע בלתי נשלט למסך, הם יוכלו להפוך לזמן קצר לשדרים מאזורי אסון. עמדות ארעיות של תחנות רדיו וטלוויזיה שממוקמות בתערוכה, מאפשרות לילדים לדמות שידור חי ולדווח על האירועים המסעירים מהשטח כשהם לבושים במדי כבאים או בבגדי הצלה זוהרים. 


התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה (מקור: אתר המדעטק)


תפקוד במצבי לחץ
 
למרות שזו אינה תערוכה שמיועדת לקטנטנים – לא בכדי נדרש מהבאים בשערי בריכת הכדורים להיות בגובה של לפחות 100 ס"מ – הפרטי שלי, בן השלוש, מצא בה עניין, אבל אין ספק שילדים מגיל 11-5 יכולים לצאת ממנה, לצד הפעילות והחוויה, עשירים גם בידע טכני וכללי.

המסר הכללי של התערוכה: הטכנולוגיה והמדע, על החידושים והשיפורים שבהם, מרחיבים את האפשרויות העומדות בפנינו להצלת חיי אדם במהירות גדולה מבעבר ותוך סיכון קטן יותר. אם תרצו - מנגנונים נשימתיים חדישים, כמו סוגי טפטפות מתקדמים, שינו את עבודתם של מכבי האש, תדרי הרדיו הכרחיים באיתור נעדרים ומצלמות אינפרה-אדומות מאפשרים לצוותי החילוץ לאתר ולזהות נפגעים גם בחשיכה ותחת הריסות.

אבל זהו אינו המסר היחיד, התערוכה מדברת גם על עבודת צוות ופעילות מיטבית תוך מצבי קיצון ולחץ. בעידן שבו מצב קיצון נחשב מקסימום לזיפזופ בשלט הטלוויזיה תוך כדי נגיסה בסנדוויץ', או לקיצוניים פידול באופניים - נדמה שיש לתערוכה הזו פוטנציאל להרחבת הפרופורציות.

 
התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה (צילום: מרב יודילוביץ')

לצד התערוכה המרכזית, מארח המדעטק פעילויות נלוות כמו הדגמת פעולות כיבוי במטפים חדישים שטרם נכנסו לשימוש בישראל, שנערכה ברחבה החיצונית על ידי כבאי מהמרכז לבטיחות אש - חוויה מפוקפקת בהתחשב בעומס החום ובהיעדר צל, אבל הילדים נהנו ולשם כך התכנסנו. פיקוד העורף רשם נוכחות עם הדגמות חילוץ מאתרי הרס ובאולם פנימי נערכת פעמים מספר לאורך היום הרצאה בנושא חילוץ והצלה.

המדעטק, כאמור, הוא הרבה מעבר לתערוכה המתחלפת וצריך לקחת בחשבון שמדובר ביום כיף שלם ולהצטייד בהתאם. המקום אינו ערוך בכל הנוגע לאוכל והקפטריה הקטנה שבו, על שלושת השולחנות שבה, צרה מלהכיל את המוני בית ישראל שפוקדים את המקום בתקופת החופש הגדול. מעבר לכך יש בו מכל טוב כולל לטובת הקטנטנים - מתחם מיוחד לגיל הרך עם שעשועי מדע ופעילויות, משחקים ויצירה, וחלל שלם שכולו מוקדש למים. זה מלמד, משעשע וגם רטוב אז לא לשכוח בגדים להחלפה.

מדעטק חילוץ 3.jpg 
התערוכה הבינלאומית לחילוץ ולהצלה (צילום: יח"צ)

התערוכה תתקיים במוזיאון המדעטק חיפה מה-14 ביולי 2017: א'-ה' 17:00-10:00 (מלבד יום ד'), ד' – 10:00- 19:00, ו' – 14:00-10:00, שבת -10:00 -18:00; אוגוסט: א' –ה' 19:00-10:00, ו' -10:00 – 15:00, שבת -10:00 – 19:00. מחיר כניסה: ילד עד גיל 5: חינם, מבוגר/ ילד מגיל 5: 89 ₪ לכרטיס, משפחה- 2 מבוגרים+2 ילדים: 340 ₪, מנוי שנתי משפחתי: 440 ש"ח. הנחות מיוחדות לרוכשים באתר . להזמנת כרטיסים: 8614444 – 04 או באתר המדעטק
   


למועדי מופעים >

20/08/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע