סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: מרב יודילוביץ' מוזיאון הילדים בחולון מחולל פלאים
 

 
 
יש כל כך הרבה דברים לומר על הפרויקט הנפלא הזה, שמדבר לילדים בגובה העיניים ובכבוד עילאי, מחבר אותם לחוויה חושית ורגשית ומאפשר להם להיות שותפים מלאים במסע. גם להורים זה שיעור לא מבוטל בכל הנוגע לאופן ניהול שיח עם הילד."
מרב יודילוביץ' לקחה את הקטנטן הפרטי למסלול "בעקבות הפרפרים" במוזיאון בחולון וחזרה מרחפת


חוויה חד פעמית

 רגע לפני שהחופש הגדול מתחיל והחום הבלתי נסבל של יולי-אוגוסט מכה בכל הכוח ושולח אותנו מהבערה שבחוץ לחיפוש קדחתני אחרי פעילויות במרחבים ממוזגים, מוזיאון הילדים בחולון מציע להורים לקטנטנים שביניכם חוויה בלתי נשכחת במתחם הכי יפה בארץ. חולון, יש לומר, היא עיר הילדים ועם כל הכבוד לבירת התרבות - תל אביב, בכל הנוגע לילדים - מגיל אפס ועד בכלל, חולון חושבת ופועלת אחרת ובקנה מידה בינלאומי.
 
ההיצע שמקפלת בתוכה העיר מרשים, אבל זו לא הכמות אלא התכנים שמרחיבים את הדעת והלב. בתוך כך, מתחם מוזיאון הילדים בחולון הוא חוויה בפני עצמה. למעשה, עוד לפני הכניסה למוזיאון אתם צועדים עם הילדים במסלול מסביר פנים שכל כולו מעיד על תפיסה תכנית וארגונית יוצאת דופן. דמויות של ינשולים – חצי ינשוף חצי חתול, שפזורים ברחבי העיר, מצויים גם כאן ובהמשך השביל ישנם מתקני נגינה גדולים וצבעוניים כמו קסילופונים ותופים, שמזמינים את הילדים להתנסות.
בעקבות הפרפרים, צילום: מרב יודילוביץ'

 
שבת בבוקר, ארזתי את הילד הפרטי שלי ונסענו למוזיאון הילדים. פעילות הבוקר לקטנטנים במוזיאון מתחילה בשעה 10:00 ויש לומר שכבר בפרט הלכאורה לא חשוב הזה, מקופלת מחשבה שבבסיסה טובת הילד. כשמדובר בפעוטות עד גיל 4, פעילות בשעות מאוחרות יותר (רבות מהצגות התיאטרון לילדים בישראל מתחילות בשעה 11:00), משבשת לפעוטות את שנת הצהריים ומקשה על הריכוז.

בחום בלתי נסבל, שמגרד מלמטה 40 מעלות צלזיוס, צעדנו מרחק לא מבוטל מהחניון אל מתחם המוזיאון כשבתכנית: "בעקבות הפרפרים". באתר האינטרנט של המוזיאון נכתב כי מדובר במסלול שמציג בפנים הילדים דרך מחזור חיי הפרפר, משפחות שונות של בעלי חיים. אלו בגדול קווי המתאר, אבל בפנים, יש לומר, צפויה לכם ולילדים חוויה חד פעמית שאין דומה לה.
 
אחרי שאספתם את הכרטיסים מהקופות, אתם מתבקשים לעבור לחלל המתנה במבנה ביניים מעוצב ונעים. "בעקבות הפרפרים" מיועד לקבוצות בהיקף מוגבל של עד 12 ילדים ומלווים גם יחד וגם בזה ישנה אמירה מובהקת שמתעדפת חוויה עילית וספיגה מקסימלית של תכנים על פני רווח מהכנסות פוטנציאליות גבוהות. קבוצות קטנות, איך שלא תהפכו בזה, מייצרות קשב מסוג אחר, מונעות אפשרות של פיזור והסחות דעת. ברור מאליו? נכון, רק שברוב המוחלט של פעילויות לקטנים בארץ המצב שונה לחלוטין. 
 בעקבות הפרפרים, מקור: אתר מוזיאון הילדים בחולון

חוטים דקיקים של אמון
 
הפעילות מותאמת גיל ומיועדת לילדים בני שנתיים וחצי עד 4 בלבד. לכל קבוצה מצוות מדריך. במקרה שלנו הייתה זו בחורה מקסימה בשם מאשה. בשקט בשקט היא מרכזת סביבה את הילדים ואנו צועדים לכיוון המבנה שבתוכו המסלול. אנחנו מתיישבים במעין מבואה כשעל ריבוע דשא קטן הילדים והמדריכה. המלווים מוזמנים לשבת על כסאות מאחורי הילדים – במרחק בטוח מספיק כדי להשרות ביטחון אם נחוץ אך במידה מסוימת חיצוניים לדבר, רוצה לומר - המרכז הוא הילד. 
  
מאשה מדברת בשקט. כמעט בלחש. זה מחייב האזנה וקשב ובעידן של צעקנות והגזמה, גם אם לוקח זמן להתרגל, יש בזה משהו שמשרה תחושה של כניסה לעולם אחר מזה שבחוץ. זה מתחיל בשאלות פשוטות: איך קוראים לך? עם מי באת היום? וממשיך בשאלות לכאורה תלושות – מה אתה הכי אוהב לאכול? אתה יודע מה אמא הכי אוהבת לאכול? כל זה טווה חוטים דקיקים ובלתי נראים ורוקם מערכת של אמון בינה לבינם. 
 


בעקבות הפרפרים, צילום: מרב יודילוביץ'מפה אנחנו יוצאים למסע בעקבות שני זחלים ועוקבים אחר תהליך גדילתם שבסופו הפיכתם לפרפרים. לאורך המסלול נקרים בדרכנו בעלי חיים שונים: נחש שיוצא ממחילתו ומסביר לנו פנים, צב שנושא את ביתו על הגב, אווזה וקיפוד קוצני, ארנב וינשוף. בכל מותר לגעת, על הצפרדעים והכבשים אפילו מותר לשבת. בחלל שמעוצב כמו דיר, מוזמנים הילדים לסדר קוביות חציר בחצי גורן, להתיישב עליהן ולצפות משך דקותיים במסך טלוויזיה שמשדר לידה של טלאים.
 
ויש גם פרחים בצבעים שונים וכוורות דבורים וחלות דבש בהן משקפות שכשמביטים לתוכן אפשר לראות את תהליך הכנת הדבש. הרפתקאות מהרפתקאות שונות מזמן המסלול המתפתל והיפהפה הזה שמוביל אל שקים תלויים שמדמים גלמים, שבתוכם מוזמנים הילדים לשבת ולהתנדנד וגולת הכותרת – חדר קסום שבו הופכים הילדים בעצמם לפרפרים. איך? נו, את זה תצטרכו לגלות בעצמכם.
 

   


נצרב בזיכרון
 
 
יש כל כך הרבה דברים לומר על הפרויקט הנפלא הזה, שמדבר לילדים בגובה העיניים ובכבוד עילאי, מחבר אותם לחוויה חושית ורגשית ומאפשר גם למלווה המבוגר לקחת חלק בחוויה. זוהי חוויה שבראש ובראשונה פועלת על הדמיון, מעודדת סקרנות ומאפשרת לילדים להיות שותפים מלאים ופעילים במסע. הקו העלילתי פשוט אבל מדויק ואפקטיבי, והמבנה הסיפורי בנוי נדבך על נדבך ובכך מנתב להבניית לוגיקה. בתוך כל זה מקופלים גם מיומנויות חברתיות (כמו סבלנות, סובלנות וקשב), נורמות התנהגות (כמו שמירה על חוקי המקום, הליכה אחרי המדריך) והעשרה ומאפשר לילד להביא את עצמו לידי ביטוי תוך כדי פעילות בסביבה ידידותית וקשובה.
 
צריך לומר שמסלול "בעקבות הפרפרים" הוא פרי פיתוח ישראלי שקדם למסלולים המיובאים - חשובים ומוצלחים לא פחות - כמו "דיאלוג בחשיכה" או "הזמנה לשקט" שמיועדים לגילאי תשע ומעלה. זהו Tour De Force של צוות המוזיאון שמלמד שעם רצון טוב, דמיון חופשי, ידע והבנה בנפש הילד, ועם גב כלכלי עירוני או ממשלתי שמספק רשת תומכת, אפשר לחולל פלאים. זהו שיעור לא מבוטל גם להורים בכל הנוגע לאופן ניהול שיח עם הילד וחיפוש אחר נקודת מפגש בין עולם המבוגרים לעולם הילדים.
בעקבות הפרפרים, צילום: טל קירשנבאוםשורה תחתונה? תעשו לילדיכם ולעצמכם טובה ולכו. המסלול מיועד, כאמור, לקבוצות מצומצמות, אורכו כשעה ורבע ולקהל שמגיע שלא במסגרת מוסדית – גני ילדים – פתוח בשבתות ובחופשות לימודים בלבד. היקף הפעילות מסתכם בארבעה סיורים ביום ולכן מומלץ לשריין מקום לפחות שבוע מראש. מחיר הכרטיסים לכל משתתף בסיור, ילד ומלווה, 50 שקלים אבל לחוויה הזו, שלבטח תיצרב בזיכרון, אין באמת מחיר.
בעקבות הפרפרים, צילום: מרב יודילוביץ'

הסיורים יוצאים בשבתות וחופשות לימודים בשעות הבוקר בלבד 09:30, 09:45 ו- 10:00, במוזיאון הילדים בחולון. להזמנת כרטיסים: 03-6503000 או באתר המוזיאון


למועדי מופעים >

19/06/2018   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע