סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון פיסת תמימות מהמגירה של סבתא
 

 
 
האלבום הקלאסי לילדים "טיול לארץ התווים" זוכה עתה לגרסה בימתית. שיחה עם המלחין גידי קורן


סדר במושגים, בגבהים, בתווים
 
שלמה ארצי, מיואש מזיופיהם של הילדים ברחוב, לוקח את כולם לטיול לארץ התווים, ומעביר לילדים מושגי בסיס מעולם המוזיקה והתווים, באלבום שהלחין עם גידי קורן, מקים להקת האחים והאחיות. שלושים ושש שנים לאחר שיצא האלבום המקורי, מעלה תיאטרון חני את ההצגה "טיול לארץ התווים" בפסטיבל "צלילי ילדות" בחולון ומחזיר את התמימות לעולמם ההרבה פחות קל של ילדי המילניום.
 
"שלמה ואני מצאנו במגרה סיפור שכתבה סבתא שלי, בגרמניה, לאמא שלי ולאחיה, דוד שלי, עם ציורים גותיים קטנים מקסימים שהיא ציירה", מספר קורן זמן קצר לפני שהוא עוזב אותנו וחוזר למקום מושבו בטורונטו, "סיפור שהיא כתבה על הדרך להביא ילדים שמזייפים למוזיקה ולעשות להם קצת סדר במושגים, בגבהים, בתווים. באותם ימים גם לשלמה הייתה בת צעירה, שירי, וגם לי הייתה בת בגיל דומה, לי, ושנינו התלהבנו מהרעיון וגם מהציורים המקסימים, ועיבדנו קצת את הסיפור, אני תרגמתי את השירים, הלחנו אותם ביחד, הקלטנו את התקליט ועשינו גם ספיישל לטלוויזיה בימים של ערוץ אחד עם השחור לבן".
 
בין משתתפי האלבום, שיצא לפני כשנה בהוצאה מחודשת, תמצאו גם את להקתו של קורן, האחים והאחיות, עבורה הלחין להיטים רבים, ביניהם "כמו בלדה" ("אם זר קוצים כואב"), "שני אלונים", שירי משוררים רבים נוספים, ושירי ילדים כמו "צ`יק צ`יק הרכבת" ו"שובי דובי".
 
"הייתי אז סטודנט לרפואה", מספר קורן, "והקמתי להקה שתשיר בעיקר שירי משוררים. אני בעצם האבא המוזיקלי שלהם. הקמתי את הלהקה, כתבתי את רוב הלהיטים שלהם, גם לילדים וגם למבוגרים, ועם חידוש הלהקה לפני כשלוש שנים חזרתי וכתבתי חומרים חדשים, לצד עיבודים שעשינו לחומרים הישנים".
 
את חלק משירי ילדים שהלחין קורן מכירים היום גם ילדי טורונטו, באנגלית, מהצגת ילדים שרצה כבר שש עשרה שנים בבית החולים לילדים של טורונטו שבו מכהן קורן כפרופסור לרפואת ילדים."מדובר בבית החולים הגדול ביותר בעולם לילדים", מספר קורן. "תמיד היה לי ברור שאעסוק בשני התחומים, ולא ויתרתי לא על זה ולא על זה. בטורונטו יש לי תיאטרון לילדים שעושה הצגה מוזיקלית שכתבתי בשם `זנבות`, שרצה כבר מעל לשמונה מאות הצגות. זו הצגה שעוסקת בלהיות שונה ולקבל את עצמך כמו שאתה. האמת שהשירים הם שירים ישראלים, שירי ילדים שלי שתרגמתי לאנגלית, כמו `שובי דובי` ו`צ`יק צ`יק הרכבת`, שהילדים הקנדים שרים באנגלית". 
   
לאחרונה יצא גם הספר "טיול לארץ התווים", בגרסה מיוחדת הקרובה מאוד לאותה גרסת סבתא מקורית. "הכתב הגותי בגרמנית הפך לעברית, והציורים הם הציורים המקסימים של הסבתא", מספר קורן. "זו לא הוצאה מקובלת של בית דפוס, הכל מצויר ביד. אבל גולת הכותרת היא ההצגה, שהבכורה שלה תיערך בפסטיבל חולון בסוכות. תיאטרון חני הוא תיאטרון שרץ בבתי ספר ולכן הסכמתי לתת להם את זה, כי מאוד מצא חן בעיניי שאנשים יעשו שוב את המוזיקה של ארצי ושלי ויתחברו שוב למוזיקה טובה".
 
איזה שינוי עברה ההצגה בדרך מאז להיום?
 
"בהצגה עשו את הסיפור קצת יותר מודרני, בשפה שיבין ילד של היום. הרעיון הוא איך מגיעים לארץ קסומה, ארץ התווים, ושמים סדר במושגים של הצלילים. המוזיקה בהצגה היא המוזיקה המקורית חוץ משיר אחד שנשמע להם קצת מיושן ושינינו". 
  
ילד בעולם גבה גלים
 
מה בעצם השתנה בילדות של היום לעומת זו של אז?  ואני שואלת אותך, אפילו יותר כרופא ילדים מאשר כיוצר
 
"הדבר הכי מדהים שהשתנה הוא שאין היום ילדות כמעט. בגיל שמונה ילד כבר נחשף למה שנחשפים ילדים בני שש עשרה. לדעתי לקחו להם פיסה של תמימות,  ולי אישית זה מאוד חבל. היום לכתוב לילד מעל גיל שמונה זה כבר הארי פוטר, סדרות טלוויזיה. זה לא בהכרח רע אבל זה שונה מאוד.
 
"קרו גם הרבה דברים מאוד לא סימפטיים בעולם הילדים. גם בישראל וגם בצפון אמריקה, אם אתה לא שייך למשפחה מסורתית, הסיכוי של ילד לגמור תיכון עם שני הוריו לידו הוא פחות מחמישים אחוז. לילד לדעתי יש היום חיים הרבה יותר מכוסחים ממה שהיו לפני שלושים שנה. כשהתחלתי עם רפואת הילדים לא שמעתי על ילד שמתאבד בגיל שמונה, והיום כן. מה יותר הוכחה למצוקה של היום?"
 
מה יכול לגרום לילד בן שמונה להתאבד?
 
"כי הוא רואה מסביבו גיהנום, כי הכל סביבו גבה גלים עד רוגש ולא נותנים לו את הביטחון הבסיסי הראשוני. לכן יש כל כך הרבה מחלות נפש, כל כך הרבה משפחות הרוסות, לדעתי ילדים היום לא נמצאים במקום טוב, למרות שיש להם את כל המכשירים והשטויות, הם ילדים שחסרים את האהבה שהייתה פעם יותר בשפע".
 
איך זה בישראל לעומת שאר העולם?
 
"ישראל מגוונת כי יש פה קהילה חרדית וקהילה ערבית שהן יותר מסורתיות, אבל היהודי המודרני, הסטטיסטיקות שלו לא הרבה יותר טובות. לזכות ישראל נאמר שהילד מקבל פה מקום הרבה יותר מרכזי במשפחה מאשר הילד הגוי בחו"ל, המשפחה היהודית הישראלית הרבה יותר חזקה, ומה שאתה רואה שם זה התפרקות הרבה יותר גדולה, אבל לצערנו ישראל הולכת בכיוון של אמריקה בצורה מאוד חזקה".
 
המקום הקטן של הסיפור הטוב

 
ואיך בתוך עולם כל כך קיצוני מתקבלת הצגה ששייכת לעולם התמימות, כמו "טיול לארץ התווים"?
 
"אני מבין שהיו כמה הצגות הרצה, הנכדות שלי הלכו לראות, ואני שומע שזו הייתה הצלחה כבירה. אני חושב שהתיאטרון של חני הצליחו – ואני מבין שזו המומחיות שלהם – להשכיח את הפסטיגל ואת כל הדברים הבומבסטיים, ולחזור לילד מהמקום הקטן של הסיפור הטוב. זה דבר מאוד יפה בעיניי וזה גם מה שאני עושה בתיאטרון בבית החולים. אני חושב שהילדים רוצים את מה שהיה פעם, חסר להם משהו שהיה לפני עשרים ושלושים שנה, אבל המבוגרים מוכרים להם דברים אחרים".
 
אתה רואה את שלמה ארצי עושה גם היום אלבום ילדים, או שגם זה משהו שהשתנה עם השנים ושייך לעולם אחר?
 
"שלמה היה ועדיין חבר קרוב שלי. כתבתי איתו שירים רבים, הלחנו ביחד שירים כמו `פתאום קם אדם בבוקר`, `אמא קטנה`, אפילו את `הבלדה לברוך ג`מילי` הלחנו ביחד, עשיתי איתו כעשרה שירים ואת תקליט הילדים הזה, הוא איש מאוד איכותי עם רגישות גדולה מאוד לילדים, ואין לי ספק בכלל שהוא פתוח לנושא ושהוא יגיע שוב לעשייה לילדים".

 

ההצגה "טיול לארץ התווים" תעלה בשבת, 18 באוקטובר ב-12:00 בתיאטרון חולון במסגרת פסטיבל "צלילי ילדות".


למועדי מופעים >

15/10/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. חבל שאין עוד הופעות של ההצגה הזאת.
ג , מרכז (17/10/2008)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע