סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2022 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון כיד המלך
 

 
 
אנשי גרוב והיפ הופ בחפלת מחווה לזוהר ארגוב. פלד ("פלד ואורטגה") ויהודה קיסר מספרים  על היוזמה


"אני מזיל ריר מהקול של זוהר"
 
"כיד המלך – חפלה משו שיגעון" הוא ערב הצדעה מיוחד ללהיטיו של זוהר ארגוב, שזוכה מצד אחד לשם שמתכתב עם חוקי הז`אנר עליו היה אמון המלך, אך מציג, מצד שני, שמות משתתפים כמו תומר יוסף ובנו הנדלר ("בלקן ביט בוקס"), חיים צינוביץ`, נועה פארן, להקת בום פם, לוס כפרוס, אקסום, כהן @ מושון, ושני יוזמי הערב:  פלד (פלד ואורטגה) וניר גבר ("גבר בנד").
 
לכל אלה מצטרפים שניים מענקי תקופתו של ארגוב שיבואו גם הם לעשות כבוד: הגיטריסט יהודה קיסר שניגן עם ארגוב ועם להקת "צלילי העוד", והזמר רמי דנוך, אף הוא מ"צלילי העוד".  את הערב תלווה נבחרת של אנשי  גרוב מקומיים, חברי הרכבים כמו "פאנסט", "התפוחים", "כולומה", "איקוקו" ו"גבר בנד".
 
הראפר פלד, אחד מיוזמי ומפיקי הערב, שופך אור על החיבור בין אנשי הגרוב וההיפ הופ המקומי, לבין המוזיקה המזרחית הוותיקה."אנשים לא עושים את הקישור הזה אף פעם. יש אנשים שנתפסים להיפ הופ בצורה חד משמעית ולא מבינים שגם ההיפ הופ שגדל בחו"ל, הנשמה שלו היא ג`יימס בראון. אז אני מסתכל על זה ואומר, זוהר מבחינתי הוא סוג של נשמה משלי. אני שומע אותו ומזיל ריר מהקול הזה.
 
"ניסינו באמת למצוא אנשים שאת יכולה בקלות לזהות את הקשר בין הסגנונות. ניר גבר עושה מין רוק דילני כזה, מעורבב ביוונית ובג`אז וכל מיני כאלה, ובמופע הקאברים שלו הוא מבצע שלושה שירים של זוהר. אקסום, שזה הרכב היפ הופ שבמוזיקה שלהם שומעים את ההשפעה של המוזיקה המזרחית, של ג`קי מקייטן, של זוהר ארגוב, יש להם גם שיר שהם סימפלו בו את `עת דודים` של זוהר, ובכל הופעה שלהם הם עפים על מזרחית. ההוקים שלהם, הפזמונים שלהם, זה בנשמה שלהם. שני חבר`ה מנתניה שזה החיים שלהם. אני, שאני ראפר, פשוט אוהב את זה, גם אצל תומר יוסף אפשר למצוא את הקשר עם `בלקן ביט בוקס` שניזונים ממוזיקה ים תיכונית, צוענית. גם אצל `בום פם` יש את ההשפעות האלה".
 
למרות שיש לפעמים תחושה שאצל חלק מההרכבים מדובר במין השפעה של הפוך על הפוך
 
"אני חושב שיש איזו שהיא התחכמות תל אביבית ומשהו שהוא מעבר ללקחת את זה כמובן מאליו, אבל אני חושב שכל היוצרים שלא באמת עושים מזרחית עד הסוף ולוקחים את זה רק בתור טעימה זה אנשים שלא מסוגלים לקחת את זה בצורה כזאת קלה, אבל רוצים את הקלילות הזאת שיש במזרחית. אני רק יכול להגיד לך שברגע שהצענו להם את זה, יש להם שירים שהם מנגנים של זוהר. עם בום פם הולך להיות איזה שילוב מפתיע, אבל כבר מעצמם יש להם שלושה שירים של זוהר שהם מבצעים, וגם אצל תומר יוסף. יש את לוס כפרוס שעשו ב`עבודה עברית` גרסת כיסוי ל`נכון להיום`. כשחיפשנו את השמות, הפאזל התחבר ממש מהר בראש".
 
איך מתחבר צינוביץ לזה? דרך השרוף?
 
"אני אישית מעריץ גדול שלו, וכשהתחלנו לאסוף את השמות הוא לא קפץ על ההתחלה מבחינה מוזיקלית, אבל לגבר יש קשר עסקי וחברי איתו, והשם שלו עלה כי הוא הוציא אלבום במזרחית, `השרוף`, וישר עשינו את הטוויסט, וכשדיברנו איתו הוא כבר ידע איזה שיר הוא רוצה לשיר".
 
"זה המנונים"

 
איך בעצם עלה הרעיון לחבר את כל הקצוות האלה לכדי ערב הצדעה שכזה?
 
"הערב עצמו הוא יוזמה משותפת שלי ושל ניר גבר שהוא מוזיקאי יוצר פה מהשכונה, פלורנטין, וכל העניין הזה קשור להתרחשות של השכונה. יצא לנו הרבה לשבת בחצר של אחד החברים, לקחת גיטרה, לנגן קצת זוהר, לערבב את זה עם שירים שלנו, ולשבת ככה הרבה חבר`ה פה. הייתה תקופה שהיו פה שתי הופעות קאברים של בוב מארלי שארגנו חבר`ה פה, העיר הייתה מפוצצת בפוסטרים של מארלי, ומבחינתי, אפילו שאני עם ראסטות ואוהב את מארלי, אמרתי, וואלה, מה עם זוהר? אנחנו שרים כל כך הרבה שירים שלו, אפשר להרים ערב ונראה מה יהיה, כי זה פשוט מעיף אנשים בהופעות. הם נכנסים לאקסטזה כשהם שומעים את זה, זה המנונים. אז הרצתי דיבור עם גבר, חבר שלי, התחלנו לתכנן בראש, גבר דיבר עם שמעון ממועדון הקומפורט שבדיוק עמד בערך בנקודה שאנחנו עמדנו בה וחשב על ערב כזה, ואמרנו יאללה, הנה, סימן, בוא נריץ את זה ופשוט עשינו את זה.
 
"הלכנו לתחנה המרכזית, אספנו את כל הדיסקוגרפיה של זוהר, שזה דבר מאוד מאוד קשה כי יש הרבה הוצאות חדשות וקשה מאוד להבין את האלבומים והתקופות, אבל השלמנו בזמן הזה את כל החתיכות החסרות בפאזל, רצינו להבין כמה חומרים יש לנו, לראות אם זה יהיה שמח, כי יש הרבה בלדות ושירים שקטים ורצינו לקבל את הצורה של איך זה הולך להיראות".
 
וזה הולך להיות שמח?
 
"זה הולך להיות שמח. אפילו הורדנו כמה מהשירים שיש אנשים שיגידו, `וואלה, זה עוול`, אבל יש קבוצה של שירים שהם על ואלס, האיטיים, כל ה`אלינור`, `ים של דמעות`, אז עשינו איזה מיקס של שניים שלושה שירים, אבל אנחנו רוצים שכל ההופעה תהיה בווייב של חפלה".
 
"חפלה היא הבילוי האולטימטיבי"
 
"שמחתי שמועדון עם אווירה וז`אנר שהם ממש לא מזרחית, כמו הקומפורט והזמרים שמשתתפים, עושים משהו לזוהר ארגוב, כי זה סימן שהם מוקירים ומעריכים אותו, וזה כבר טוב", אומר יהודה קיסר. "כל הזמרים שמשתתפים הם זמרים באמת מסוג שונה, וחלקם, כמו שהבנתי, גדלו בעצמם על זוהר בתקופה שהוא פעל בה, אם זה צינוביץ ואם זה עוד כמה שבאמת הכירו אותו, וזה נחמד מאוד. הייתי בחזרות, ואיך שהם מבצעים את זה זה נהדר".
 
יש איזה סיפור מאפיין שיכול להמחיש מי היה זוהר שהכרת?
 
"זוהר היה מאוד צבעוני, מכל הכיוונים. זמר ענק, ואדם פשוט. אף פעם הוא לא הרגיש כוכב. תמיד התלבש פשוט, הלך פשוט, הלך בתוך העם, ומצד שני השתמש בסמים שגרמו לו לשקוע ולשקוע. הוא היה מגה סטאר לדעתי, וזה התוצאות של אנשים שהם בגובה הזה. היו לנו דוגמאות עם זמרים מהעולם שזה קרה להם, הנדריקס, אלביס. היה קשה מאוד לרכז את זוהר, הוא היה עושה הכל. היה קבלן בניין, היה צובע, היה מכונאי, הכל. יש זמרים שהם רק זמרים, לא יודעים להחליף שקע של מנורה, הוא לא. אצלו בנאדם יכול גם לקנות בית, באמת. הוא ידע לעשות ריצוף, לעשות את כל הדברים שלא מצפים מזמר. יכול להיות שאם הוא היה מחזיק מזה שהוא זמר ושומר דיסטנס מהקהל, אולי זה היה אחרת, אבל לא, הוא בא לתוך הקהל, וזה כנראה גם מה שגרם לו לשקוע. זמר צריך גם לברוח מהקהל לפעמים. זוהר לא. מה אני אגיד לך, קשה לפענח אותו".
 
"בינתיים זה הולך ממש טוב", מוסיף פלד על החיבור עם קיסר ודנוך. "חוץ מזה שהיו בעיות חנייה היה גיבוש חיובי בין הדור הצעיר לדור הבוגר יותר. אני חושב שזה בקטע של גישה. אני אוהב זמרים מזרחיים אבל היה חשוב לעשות את הטוויסט הזה ושזה לא יגלוש למקום המזרחי כי אנחנו לא זמרים. יש לנו יכולות ווקליות, נביא גם זמר מזרחי שיתחזק את המאוואלים הקשים, אבל זה ערב של שירים קלאסיים של זוהר שבו כל אחד יביא את הטוויסט שלו ואת הנגינה שלו. יהיו שירים שננגן לפי הספר, ויהיו שירים שנעשה יותר סקא, דאנס הול, היפ הופ, יהיו שינויים בקצב, כל אמן יביא את מה שהוא יודע לעשות".
 
מי לדעתך יהיה הקהל של הערב?
 
"אני מקווה שיהיו מלא חבר`ה צעירים, אפילו הרבה מסצנת הבילוי התל-אביבית. לפי דעתי זה הבילוי האולטימטיבי. הרבה שנים אני כבר יוצא למועדונים ולמסיבות, ואני יכול להעיד שאין על חפלה. זה פשוט לשים את הראש בצד, זה הבילוי האולטימטיבי. זה משהו שגילינו לאחרונה בהופעות שלנו כשהתחלנו להוסיף את זה. זה כיף. אני מקווה שיבואו חבר`ה צעירים, בני גילי, עשרים עד שלושים כזה, ולא פוסל אופציה שכל אחד יגיע, כל מדינת ישראל. מבחינתי חשוב שיהיו בחורות יפות..."
 
 
 
"כיד המלך – חפלה משו שיגעון" תקיים במוצאי שבת, 27 ביוני 2009 ב-22:00 במועדון הקומפורט בפלורנטין.
כרטיסים ב- www.misterticket.co.il. או בנקודות המכירה: בזיליקום – פלורנטין 2, העין השלישית, ג`קסון – ויט"ל 6, חומוס אבו דאבי – קינג ג`ורג` 81, סטודיו נעים – סלמה 46, מועדון הקומפורט 13
 

למועדי מופעים >

22/06/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע