סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2022 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון שירי יום ושירי לילה לפעוטות
 

 
 
מירב משולם לוי יצרה אלבום המלווה את תחנות היום יום בחיי הפעוט והוריו


שיר לאמבטיה, שיר להתלבשות, שיר להחלפת חיתול

מאז הייתה בתי בת שנה הלכנו יחד לחוג מוזיקה לפעוטות בהדרכת מירב משולם לוי שהצליחה למוסס את כל הסקפטיות שלי מול עצם הרעיון של "חוגי מוזיקה" לגילאים כל כך רכים. שלוש שנים בילינו במפגשי המוזיקה של משולם, כך שמבחינתנו אלבום הילדים הכפול שהוציאה בימים אלה – "יד קטנה" – הוא הצעד המתבקש הבא.

"יד קטנה" מורכב מאלבום יום ואלבום לילה המביאים תחנות שונות ורגעים קטנים במהלך היום יום של הפעוט והוריו, הכתובים, מופקים ומוגשים בצביונה העדין, האוהב והמרגיע כל כך של משולם לוי.

"כשילדתי, לפני שבע וחצי שנים, לא רציתי להשמיע לילד דברים חזקים וקצביים ונורא רציתי שיהיה מין אלבום רך ונעים ועוטף שאפשר לגדול איתו בשקט וברוגע. מתוך החוויה הזאת התחלתי לכתוב את השירים, תוך כדי פעילויות שעשיתי עם הילדים שלי בבית", מספרת משולם לוי, 42, אמא לשקד בן השבע וחצי וליהלי בן הארבע. "רציתי שירים שיתנו תמונה מלאה של הוויה משפחתית יומיומית, ויהיו מאוד רכים מבחינה מוזיקלית, כי הרגשתי, וכך אני גם שומעת מהרבה אימהות בחוגים שלי, שאין מספיק אלבומי ילדים רכים ונעימים מבחינה מוזיקלית.

"כשעמדנו להוציא את האלבום לאור ראינו שלאט לאט הצטברו המון שירים שחיבקו את ההווי היומיומי המשפחתי ובן הזוג שלי הציע שנעשה מזה דיסק ליום ודיסק ללילה והרעיון התקבל בשמחה בחוגי הילדים והאימהות שלי. בדיסק היום יש שירי בוקר, שירי התלבשות, טיול, רכיבה על סוסים, אוכל, החלפת חיתול, כל מיני דברים משחקיים יותר עם תנועה קדימה מבחינה קצבית, ובדיסק הלילה השירים מרגיעים יותר, שירי אמבטיה, מגבת, שיר כניסה לממלכת החלומות, שירים עם תנועה מרגיעה כמו של שיט בסירה, שירי ליטוף, ערש, שירים יותר רגועים וחיבוקיים כאלה".

"תוך כדי עבודה בחוגים התחלתי ללמד קורס של שירי יום יום כאלה שכתבתי לילדים שלי, שירים שכללו עבודה יומיומית והווי ביתי עם תינוקות. בחוגים האלה התחילו אימהות לבקש ולהזמין ממני, למה שלא תכתבי איזשהו שיר לאמבטיה, שיר להתלבשות, שיר להחלפת חיתול, כל מיני דברים שאנחנו צריכים ביום יום ושנחמד שיהיה להם ליווי מוזיקלי, וראיתי שהדברים האלה, ביחד עם השירים שאני כתבתי, מביאים לתגובות מאוד מאוד טובות.

"התחלתי לראות תוך כדי העבודה גם עם הילדים שלי וגם עם האימהות האחרות שלימדתי אותן את השירים שזה מאוד מאוד עובד. כשאנחנו עושים את הפעילות בבית תוך כדי שיר קבוע זה כמו שפת סימנים מוזיקלית עם התינוק. הוא עדיין לא מבין את המילים, אבל ברגע שהוא שומע את הצלילים המוכרים לתפיסה שלו הם כבר מתקשרים אצלו עם הפעילות שהוא הולך לעשות".

 

"חזרה לטבע שלי"

 

לעולם הילדים עברה משולם לוי מעולם המוזיקה הקלאסית והאופרה, לאחר שסיימה את לימודיה באקדמיה למוזיקה ובחוג לתורת הספרות באוניברסיטה, שרה בקונצרטים ברחבי הארץ, הקליטה ל"קול המוזיקה" ושרה במקהלת האופרה.

"כשנולד הילד הראשון שלי התכנסתי יותר הביתה", היא מספרת, "ואחר כך החלטתי שאני רוצה ליצור את המוזיקה שלי והרגשתי התקרבות בחזרה למוזיקה שאיתה התחלתי לפני האקדמיה, כשהייתי זמרת עם גיטרה ששרה שירה ישראלית. אחרי שנולד שקד והתחלתי לשיר לו בבית חזרתי כנראה לטבע שלי והתעורר בי צורך לכתוב ולשיר שירה טבעית פשוטה, ואז גם התחלתי לעבוד בגני ילדים, בחוגי ילדים בדיאדה ובמקומות נוספים.

"חיברתי כל מיני דקלומים שאני באמת מלמדת היום בקורס שאני קוראת לו 'חיבוק מוזיקלי', אנחנו לומדים גם את השירים שנמצאים באלבום, אליהם נוספו שירים של כיף, ליווי, עיסוי, ופשוט חיבוק ואהבה שבין הורים לילדים. עולם שלם של שירים שחובק את ההווי הביתי של הורים וילדים שבתוכם גם שירי הפעילות היומיומית הזאת".

את השילוב שבין ספרות למוזיקה לא הזניחה גם במעבר לעולם הילדים, ומאז שנת 2003 יצרה את סדרת "סיפורי היער הירוק" שכוללת את הספרים "סוד האגם המלוח", "האריה והשאגה" ו"עכברון המציל", אותם איירה יעלי זיו שאחראית גם על איורי חוברת האלבום. בימים אלה כותבת משולם לוי ספר נוסף לילדים וספר למבוגרים.

הדיסק שלך בולט מאוד על רקע השממה היחסית בעולם אלבומי הילדים. למה לדעתם יוצאים כל כך מעט אלבומי ילדים בשנים האחרונות? הדיוידי רצח את עולם האלבומים?

"קודם כל להוציא אלבום זו השקעה עצומה, במיוחד אם זה אלבום עם הדרישה לרמה גבוהה ולאיכות כמו זו שהצבתי לעצמי כשעשיתי את הדיסק הזה. רציתי שזה יהיה דיסק שנעים ומעניין ומענג גם להורים וגם לילדים.

"לא רציתי הפקה זולה עם סינתייזר אלא אלבום שיש בו רביעיית מיתרים, פסנתר כנף, אבוב, חליל צד, גיטרה, תופים, הרכב מאוד איכותי ומכובד. לקחתי מעבד נפלא בשם דניאל רן שעשה שם עיבודים מאוד מיוחדים ומושקעים ויפים שלקחו את השירים למקומות שאפילו לא ציפיתי להם בהתחלה ויצא אלבום שגם לגדולים וגם לקטנים נעים לשמוע אותו.

"גם מבחינה מוזיקלית יש פה המון סגנונות. האלבום חושף את הילדים לרבדים רבדים של סגנונות שונים, מהמוזיקה הקלאסית, מג'אז, ממוזיקה ישראלית. לקח לי ארבע שנים לעשות את האלבום הזה ולא רק בגלל העשייה אלא גם בגלל ההשקעה הכספית המאוד גדולה שזה הצריך כשעובדים עם אולפנים ועם נגנים חיים. אז קודם כל זו מכשלה מאוד רצינית שהרבה אנשים לא עומדים בה. רק אם זה חלום שאתה חייב להגשים ונושא אותו איתך המון שנים אתה עושה שמיניות באוויר ומוציא".

אלבומי הילדים שאני זוכרת מילדותי כללו שירים כמו "הבובה זהבה", "פזמון ליקינתון", "מה עושות האיילות", שהתאימו ומתאימים למבוגרים וילדים כאחד. גם אצלך התוכן המילולי בכל זאת מיישר קו עם המגמה של השנים האחרונות שממדרת לחלוטין את שירי הפעוטות ומשאירה אותם בעולם הפעוטות בלבד.

"האמת שאני חושבת שהאידיאל הוא עדיין של שירים שגם מבוגרים וגם ילדים יוכלו ליהנות מהם, אבל בגלל שהאלבום הזה נכתב מתוך החוויה של אימהות והורות לילדים מאוד רכים ומתוך התחושה של המלאות של המקום הזה, הוא באמת מדבר יותר להורים ולילדים קטנים יותר. אבל אני רואה גם אימהות שמגלות לי בסוד שהן בעצמן נרדמות עם הדיסק גם כשהילדים לא לידן, ויש לי איזו תקווה שהשירים האלה שאני באמת חושבת שהם ברמה גבוהה, יכולים להעיר גם את הילד שבתוך כל אחד מאיתנו.

"גם מבחינתי כיוצרת זו יציאה לעולם מתוך החיתולים בגיל הרך. לאט לאט אני לומדת ללכת וכותבת לילדים יותר גדולים ככל שהילדים שלי גדלים, ואני מניחה שהאלבום הבא יהיה כבר לילדים גדולים יותר. בינתיים יש את החלום לעשות את המופע 'יד קטנה' ואולי להוביל את הדיסק גם לדיוידי כי היום באמת רוב הדברים שמגיעים לתפוצה גדולה הם דברים שאפשר גם לראות. לשמחתי אני רואה שאנשים בכל זאת קונים עדיין את הדיסק כי לגיל הזה של הילדים הקטנים עדיין משמיעים בבית לא מעט דיסקים".

בימים אלה שוקדת משולם לוי על הפצת האלבום בחנויות ברחבי הארץ, ובינתיים ניתן לרכוש אותו ישירות ממנה באמצעות מייל או טלפון המפורסמים בתחתית הכתבה, וכן בחנויות הרשת דיאדה.

"יד קטנה", לרכישת האלבום: meiravstory@gmail.com, 052-4824894 13/06/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע