סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2022 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ביקורת
 
מאת: טל גורדון רגעים יפהפיים בתערוכה במוז"א
 

 
 
קולות של 'וואו' נפלטים מהפיות שלנו מהמפגש הראשון עם הצילומים, שחלקם מציבים את המציאות הלא קלה מול עינינו, אבל כולם מביאים רגעים יפהפיים של בעלי החיים העולמיים, ותפיסה צילומית נהדרת של אותם רגעים."
טל גורדון לקחה את הבת והאחיינית לתערוכה "טבע עולמי טבע מקומי" וגילתה אלטרנטיבה לבילוי בחג


איך לעזאזל מעסיקים את הילדים?

אתגר לא קטן עומד בפני מוזיאון ארץ ישראל הוותיק, המזכיר יותר בגישתו את המוזיאונים של פעם שבהם הצופה היה פאסיבי - היום, כשהוא מוקף במוזיאונים רבים ומגוונים המזמינים את הקהל לחוויה אינטראקטיבית. לכן טוב שבחודש החגים הקרוב מגבה המוזיאון את החוויה הרגילה שלו, שבה תפקידנו הוא רק להתבונן, ומציע לצד התערוכות שלל פעילויות לכל המשפחה - נכס חשוב בימים אלה של "עשינו הכל כבר בחופש, אלוהים, איך לעזאזל ממשיכים להעסיק את הילדים עכשיו?".

בסוכות הקרוב תוכלו ליהנות מפעילות מודרכת וממשימות הנלוות לביקור בתערוכת צילומי הטבע "טבע עולמי, טבע מקומי", מסדנת יצירה במרחב הפתוח, ממתחם אוכל וסוכה גדולה ברחבת המוזיאון, ממופעים בפלנטריום וממופעי חוצות הכלולים במחיר הכניסה למוזיאון.
פיקניק קווין, תמונת יחסי ציבור
"הרגע עשיתי את אליס מאושרת", אומרת הגדולה, לי, למראה בת דודתה בת השבע שזורחת מול מכונית הדואר האדומה והישנה בכניסה לבית הדואר במוזיאון ארץ ישראל, שם מוצגת בימים אלה התערוכה "טבע עולמי, טבע מקומי".

הכניסה לתערוכת צילומי הטבע מעבירה אותנו דרך נושא הדואר שמגניב את ילדות העידן הווירטואלי. "למה 'לכל מקום פרט לקריית חיים?'" שואלת הגדולה בתימהון מול תיבת הדואר – פריט פחות מוכר כשלעצמו – המוצגת בכניסה, והקטנה מבקשת ממני לצלם את מכונת הדפסת הבולים העתיקה ולשלוח בווטסאפ לאמא. האמת, מגניב לגלות שזה עושה להן את זה. 
 


טבע עולמי, חיבוק דב, צילום: Ashleeigh Scullyמתיקות לצד אכזריות

ההתחלה הייתה מבטיחה פחות. הכותרת "טבע עולמי/טבע מקומי" זרקה אותן, כנראה, לחוויה של שיעור בבית הספר, והפיקה מהן את התגובה המאוכזבת, "משעמם"... אבל קולות של  "וואו" נפלטים מהפיות שלנו מהמפגש הראשון עם הצילומים, שחלקם מציבים את המציאות הלא קלה מול עינינו, אבל כולם מביאים רגעים יפהפיים של בעלי החיים העולמיים, ותפיסה צילומית נהדרת של אותם רגעים.

התערוכה מוצגת אחת לשנתיים וזו הפעם השלישית בה היא עולה במוזיאון ארץ ישראל. בדומה לתערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית", גם כאן מדובר בשתי תערוכות, באחת צילומי בעלי החיים מהארץ, שאין מה לעשות, הם פחות פוטוגניים, נדירים ומגוונים מאלה שיש לעולם הגדול להציע, וכוללת גם כמה מהחרקים המסתובבים לנו מתחת לרגליים, ובקומה התחתונה תערוכת הטבע העולמית המגיעה אלינו היישר ממוזיאון הטבע בלונדון, ובה צילומים של בעלי חיים מכל העולם.קרנף, צילום: ברנט סטירטון


חשוב לציין כי חלק מהצילומים לא בהכרח קלים לצפייה לגילאים הרכים. "תגידי ללולי בלב את הדברים הלא כזה טובים", מבקשת ממני בשקט בת השבע. מטרת התערוכה היא לעודד שמירה על הסביבה והטבע, ולעסוק בנושאים כמו שימור מינים נכחדים, ולצד צילומים מתוקים ומכמירי לב של דובים מתחבקים ומשחקים, של סוסון ים שט על קיסם ושל שועלה מתחפרת בשלג – כולם, כאמור, מרהיבים ביופיים, ומקסימים גם בסיפור שהם מביאים סביב כל צילום ("תמנון שהתנהג כמו ילד נרגש בחנות ממתקים") – תמצאו גם צילומים שמציגים את תוצאות אכזריותם של בני האדם, ציידים פוגעניים שרוצחים, למשל, שני מיליון ציפורים מוגנות כדי שאלה ישמשו לתבשיל קפריסאי מסורתי, או של יצירי הטבע עצמם שהם, מה לעשות, חלק משרשרת המזון, מה שמפיק, לפעמים, מראות לא קלים לילדים. כך מצאנו את עצמנו מרחיקות את בת השבע מצילום של גור שרגלו נכרתה, או של חרק שאוכל את ראשו של חרק אחר. מזהירה מראש.


 
פיקניק במוז"א, צילום: דור קדמי


בתערוכה לוקחים חלק צלמי טבע עיליים, המתחרים על המקומות הראשונים בתחרות צילומי הטבע, ולצדם גם תחרות של צלמים צעירים, ילדים ובני נוער עד גיל 17, והיא נחלקת לנושאים שונים שכולם סובבים את עולם הטבע, מדיוקנאות ועד בודדוּת.

בחלק הישראלי של התערוכה תמצאו כמה וכמה צילומים מרהיבים וחזקים, כמו "קונפליקט בין אדם לטבע", צילום יפהפה של אירית אברמוביץ' המביאה כרישים בתחנת הכוח חדרה, או "נופים ושטחים פתוחים" של דניאל וינטר, הצילום שזכה במקום הראשון בתחרות. והאמת שדווקא הצילומים הישראלים שהם לפעמים פחות מרשימים ויזואלית בהתחשב, כאמור, בנופים ובבעלי החיים הפחות נדירים שלנו, נוגעים יותר, כשרואים צילומים המביאים את סכנות ההכחדה של צבי הנגב, או אזורי אסון בחופי ים המלח, שכולם רלוונטיים כל כך לכאן ועכשיו שלנו. 
 טבע עולמי, צילום: אמיר אברמוביץ'


מהסנדל ועד המפה 
 
תערוכות נוספות במוזיאון הן תערוכת הסנדלים המבוססת על ספרה של פרופ' תמר אלאור, שמטרתה להבין האם קיים סנדל מקומי שהתפתח מימי התנ"ך ועד ימינו אנו, למרות שלאור המוצגים מדובר בעיקר בתערוכה שמביאה את התפתחות הסנדל מסנדלי "נמרוד" ועד סנדלי "טבע נאות", שיווקית עד כדי כך שאחת הבנות שאלה אם אפשר לקנות את הנעליים כי היא מצאה זוג שממש אהבה...

 


תערוכת סנדלים, מקור: אתר מוזיאון ארץ ישראל


בביתן הזכוכית מוצגת התערוכה "לחיי העם הזה" ובה אוסף נוסטלגי של כלי זכוכית משנות החמישים ועד שהפסיקו לייצר מזכרות שעליהן הטביעו כל מיני אירועים משמעותיים ומושגים בהתפתחות המדינה.

למבוגרים מציע המוזיאון את תערוכת המפה, אוסף גדול מאד של אמנות ישראלית שיצרו גדולי האמנים המקומיים ובה הפרשנות האישית של אמנים אלה למפת ארץ ישראל וההתייחסות לגבולות ולמלחמות על טריטוריה באזור שבו אנחנו חיים.

תערוכת המפה, לקרוא בין הקווים, מקור: אתר מוזיאון ארץ ישראל


ולמרות שלרוב אני משתדלת לנקוט בגישה של "אם אין לי משהו טוב להגיד עדיף שאני אסתום", אני חורגת הפעם ממנהגי כדי לחסוך ממבקרים אחרים את הביקור במסעדה שבמוזיאון, "אנינה", שלפחות ביום שבו הגענו אנחנו סבלה ממזגן דפוק, אוכל סביר ומטה, שירות לא מענג, ומחירים מופרכים לעומת התמורה. עדיף להביא סנדוויץ'. 


התערוכות, הסיורים והפעילויות במוזיאון ארץ ישראל יתקיימו בימי שבת ובחול המועד סוכות בין התאריכים  27-25 בספטמבר 2018 מ-10:30. להזמנת כרטיסים באתר המוזיאון או בטל': 03-6415244
 


למועדי מופעים >

12/09/2018   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע