סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
הצגות לילדים, מופעים לילדים
לוח האירועים 2022 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון קול ההתחלות: מוטי ביקובסקי
 

 
 
אלבום סולו ראשון לגיטריסט מוטי ביקובסקי מוריד את האמנות מהשמים לאדמה


מפרט טכני:
 
כמו האלבום שלו שנושא את שמו, גם השיחה עם מוטי ביקובסקי מגלה איש צנוע שזר להליכות ה"תעשייה" והשיווק המתלווה אליה, שרק רוצה לנגן ולשיר את השירים שלו בשקט, לתת לגיטרות מקום נרחב ולספק למאזיניו פסקול של נסיעה שמפוחית לא זרה לה, כדי שאלה יוכלו ליהנות מהשירים, בלי לעשות מעצמו יותר מדי עניין.
 
בין שותפיו לאלבום תוכלו למצוא גם את פיטר רוט שניגן בס ברוב שירי האלבום, ואת רועי שקד המתופף, חבריו ל"כנופייה החולונית", שסיפקה למוזיקה הישראלית שמות כמו דודי לוי, אמיר צורף, אלי לולאי, אורן ברזילי ורבים נוספים שאיישו רבות מלהקות סוף שנות השמונים ותחילת התשעים.
 
"היו אז הרבה להקות והרבה תנועות נוער בחולון, וכל החבר`ה מכל התנועות היו מתערבבים", מספר ביקובסקי. "היינו עושים למשל הופעות בקן של השומר הצעיר, או באולמות `מופת` שיכולנו להופיע בהם. נוער שוליים התחילו שם עוד בשם הקודם שלהם, Juvenile Delinquency, ורוקפור. קשה לי להגיד אם יש סאונד מאפיין לכל החבר`ה האלה אבל נראה לי שאפשר למצוא איזה מכנה משותף ביני לבין רוקפור לבין צורף או דודי. אני לא סגור על זה. זה משפחה כזה. עם צורף אני תמיד בקשר, דודי לוי בן דוד שלי בכלל, עם ברוך ואלי אני תמיד בקשר. אנחנו גם לא צריכים להיות בקשר בשביל שנהיה מחוברים. גם אם לא ראיתי את ברוך שנתיים, אתמול למשל באתי לקחת ממנו פדל שהייתי צריך".
 
את שמו של ביקובסקי שמעתם לאורך השנים לצד שמות כמו ערן צור, ירמי קפלן, תערובת אסקוט, שרון חזיז, דנה ברגר ורבים נוספים, ביניהם עמיר לב שאומר עליו, "הרוח של מוטי בנגינה ובעיבודים היא רוח מיוחדת שלא קשורה לכלום ולא מושפעת מכלום", או אביתר בנאי שמספר, "מוטי ביקובסקי, הגיטריסט הכי טוב שאני מכיר וכותב שירים יקר ונפלא, הדיסק של להקת מים ליווה אותי תקופה ארוכה".
 
הדיסק עליו מדבר בנאי הוא אלבום ראשון משיריו של ביקובסקי שהוקלט עם להקת העבר שלו "מים", אבל לא יצא בסופו של דבר, כשהלהקה התפרקה. "המעבר מנגן ליוצר ששר את השירים שלו קרה בעצם בכל התקופה של `מים`", מספר ביקובסקי. "תקופה של קרוב לעשר שנים. זה לא משהו שעושים בשנייה. כל התקופה הזאת ניגנתי עם אנשים, אבל גם כתבתי והופעתי והקלטתי, ועשיתי הכל לבד, בלי איזה מישהו ששם אותך במקום שאתה נמצא בו. עכשיו זה קורה, זה בחוץ, ואי אפשר למרוח את זה יותר".
 
הרכב ההופעות של ביקובסקי כולל את עמוס פרידמן בבס, אודי קראוס בתופים, וביקובסקי עצמו בגיטרות.   
 
ציטוט נבחר:

"למרות שלבשת סוודר כחול/ אני ראיתי אותך בשמלה לבנה/ למרות שהחלפנו בקושי מילה/ ראיתי את עצמי פוגש את ההורים שלך/ מהרגע הראשון איזה שם יפה יש לך/ מהרגע הראשון"("למרות שלבשת", מילים ולחן: מוטי ביקובסקי)
 
השאלון:
 
מתי התחלת עם המוזיקה ומה עשית עד עכשיו? 
 
נראה לי שהתחלתי עם המוזיקה כשנולדתי. אני מנגן גיטרה מגיל אפס, היו לי להקות כאלה של התיכון, בתקופת הצבא התחלתי לנגן מקצועי, בהתחלה עם דני בסן, יותר מאוחר, את יודעת, תל אביב. התחלתי לנגן פה שם עם זה ועם זה, עם הרבה זה וזה... אחר כך הקמתי את להקת `מים` עם המתופף מוטי מזרחי. היינו די שנינו עם בסיסטים שבאו והתחלפו תקופה של כמה שנים. אחרי כמה שנים הגיעו גידי רז ושגיא צורף, היינו עוד איזה ארבע שנים ביחד, הקלטנו אלבום והתפרקנו. למה? לא יודע למה, ככה זה, להקות תמיד מתפרקות.
 
מה הרגע הזה שבו הבנת שמעוד בחור שכותב שירים אתה הופך את זה למקצוע ולדרך החיים שלך?   
 
אף פעם לא היה לי חלום כזה של להיות זמר ולכתוב שירים. אני חושב שככל שהתחלתי לעבוד ברצינות עם אנשים, התחלתי קצת להתעסק במילים ולכתוב, ואז הבנתי שלא מספיק לי להיות רק גיטריסט ושיש לי עוד מלא דברים שבא לי וכיף לי לעשות.  בדיוק היום היה לי איזה ריאיון ברדיו ודיברנו על זה שלהיות גיטריסט זה קצת לילדים. זה משהו פרוע כזה שאין לו אחריות, הוא בא להופעה, שותה אלכוהול, נותן בדיסטורשן והולך הביתה. לא אכפת לו סדר שירים, לא אכפת לו היה טוב או לא היה טוב, הוא לא צריך לקחת את הפרונט על הבמה, מוריד את הראש למטה ועושה בלגן. אז זה קצת לילדים, את יודעת. זה מביא גם הרבה מוזיקה והרבה אש ודברים כיפיים, אבל להיות גיטריסט בגיל חמישים, ולא שאין כאלה, אבל זה משהו אחר כבר.
 
איך הגעת בפועל לאלבום הראשון?  
 
בעצם זה לא האלבום הראשון. הראשון היה של `מים`, עם שירים שכתבתי, ובסוף הוא איכשהו נתקע ולא יצא. אז התהליך כבר היה מוכר לי וצ`יק צ`ק עשיתי עוד אחד. כלכלית עשיתי הכל לבד והקלטתי את רובו בבית.
 
איך אתה מגדיר את המוזיקה שלך? 
 
קשה לי להגדיר. זו מוזיקת גיטרות, שירים. אני חושב שהמוזיקה שלי לא באה מבחוץ אלא מבפנים, אבל בטוח שפה ושם אני מושפע ממשהו וזה עובר את הפילטר שלי, אבל זה לא שתשמעי ותגידי, "כן, זה אופנתי מאוד" וזה. אני חושב שאני לא משהו אופנתי.
 
מה הדבר שאתה הכי אוהב באלבום שלך?
 
אני אוהב רגעים בו. יש כל מיני רגעים שהכל מתחבר כזה. אני אוהב סאונדים ממנו.
 
אתה יכול להגיד שמי ששומע את האלבום מכיר אותך?
 
אמר לי איזה מישהו שראיין אותי שהוא לא הצליח להבין מהאלבום משהו עליי. לדעתי כן אפשר להבין, אבל אני לא בטוח שצריך. אני פה זה לא העניין. זה לא בידור שבא לך לרחרח מי זה האיש שכתב, מה הוא אוכל, עם מי הוא שוכב. לא בשביל זה עושים מוזיקה, אלא בשביל לעשות לאנשים כיף, לעשות נעים. שאנשים ישמעו את המוזיקה, לא שיתעניינו בי. וגם בשביל להוציא מעצמך דברים.
 
מה הטריגר שלך לכתיבת שיר?
 
אני יכול להגיד מה נותן לי השראה. השראה באה מדבר יפה בדרך כלל. יש איזה משפט באלבום בשיר "הכל מתחיל מהתחלה" שאומר "היופי הוא סימן". את רואה משהו יפה, וזה סימנים. סימנים זה מעלינו. זה משהו שבא להראות לך או להגיד לך משהו מעבר לעצמך, וכשאת רואה איזה סימן פתאום בא לך להנציח אותו. כשאת מצליחה לראות יופי, בעיניי זה סימן, כי לא תמיד אנחנו מצליחים לראות את היופי בדברים יפים או לא יפים.
 
אם היית חייב לבחור בין מילים, מנגינות, שירה ונגינה, על מה לא היית יכול לוותר? 
 
שאלה קשה. שאלה רעה הייתי אומר. לא הייתי מוותר על כלום.
 
דבר מוזר/ מצחיק/ מפתיע/ מעניין שקרה לי בדרך לאלבום   
 
בואי נגיד שאני בא מאוד מהרוח, `מים` לקח הרבה שנים שלא הייתה לי אדמה. הייתי מבסוט מהרוח ולא ידעתי מספיק לנחות או לרצות להוציא את זה והייתי די לבד, בלי מישהו שיוציא את זה ממני, ובתקופה של האלבום התחתנתי, אשתי בהיריון וכאלה, ויש באלבום שני שירי חתונה, "חתונה", ו"למרות שלבשת", אז חלק מהאלבום הוא לרדת לאדמה, לנחות. גם להוריד אותי לאדמה וגם להוריד את האמנות מהשמיים לאדמה.
 
ואם דיברנו קודם על סימנים, אז יש משהו שקרה אמנם די מזמן, בהתחלה של "מים", כשהלכתי ברחוב והחלטתי להקליט בבית כדי לא להיות חלק מהמערכת הכלכלית הזאת, וכדי להישאר נקי מזה, ועברתי ליד עגלה כזאת צהובה של זבל בניין, ומעל כל הדברים בעגלה היה ספר. הושטתי את היד לראות מה זה, וזה היה ספר באנגלית, "טיפים חשובים להקלטה ביתית". אתה הולך להקליט בבית לבד ופתאום ספר כזה. לגמרי סימן...
 
מה אתה אוהב במוזיקה הישראלית? 
 
אני אוהב מוזיקה שאפשר להקשיב ולהבין שהבנאדם שאני מקבל אותו פה עשה איזה תהליך והשקיע בזה.  יש הרבה מזה  במוזיקה ישראלית.
 
ומה אתה לא אוהב במוזיקה ישראלית? 
 
אני לא אוהב כשהופכים אמנות לבידור. אני אוהב לשמוע מוזיקה ולקלוט שיש איזה משקל מתחת.
 
מה ההופעה האחרונה שראית? 
 
אתמול ראיתי את רע מוכיח בהופעה לבד עם גיטרה באוזן בר. הייתה לי שם הופעת השקה חגיגית, והוא הופיע אחריי ונשארתי לראות ומאוד נהניתי. הוא עושה על הגיטרה כל מיני צלילים, בלי שירים, ואני ישבתי אחרי ההופעה שלי אז לא ממש באתי לראות, ואני יושב ושומע כל מיני רעשי רקע כאלה, ופתאום אני תופס את האוזן ואני אומר, בואנה, מה הוא עושה שם? הוא מכניס ללופים כל מיני דברים ומוריד את הגיטרה לטונים שהיא בכלל לא אמורה להיות בהם, ויוצר כל מיני שכבות, וזה מאוד מאוד מעניין.
 
מה התקליט הראשון שקנית בחיים? 
 
קשה לי להגיד כי בגיל חמש כבר שמעתי ג`נסיס ודברים כאלה כי לאחים שלי היו ערמות של תקליטים, אז קשה לי להפריד בין מה אני קניתי למה שהיה בבית.
 
מה הדיסק האחרון שקנית? 
 
דיוויד סילביאן ישן.
 
ואיזה אלבום תיקח איתך לאי בודד שהתקנון שלו אוסר על הכנסת אייפודים? 
 
בטהובן.
 
מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר, ובאיזו שעה זה קורה? 
 
שותה קפה, בעשר.
 
ממה אתה מתפרנס? 
 
רק ממוזיקה- נגינה, הפקה, כל מיני.
 
מה החלום הכי גדול? 
 
וואו, לקנות מטוס פרטי ולנסוע לכל העולם להופעות.
 
 
מה היית עושה אם לא היית מוזיקאי? 
 
אולי הייתי מנתח.
 
עבודות עבר ביזאריות? 
 
חוץ ממלצר פה ושם כמעט ואין לי עבודות עבר, זה לא בשבילי, אני מגיל אפס עם המיתרים.
 
מה רצית להיות כשהיית קטן?   
 
לא רציתי להיות, פשוט הייתי. הייתי עם הגיטרה מגיל אפס.

מה הדבר הכי חשוב שקרה לך בחיים?
 

קשה להגיד. כרגע נראה לי שזה שהתחתנתי. 
  
  
 
מוטי ביקובסקי יופיע ביום שלישי, 23 ביוני 2009 ב-22:00 בקפה ביאליק בתל-אביב ב- 15 ביוני יעלה ההרכב כמופע פותח לפני המופע של אביתר בנאי ב"מעבדה" בירושלים וב- 3 ביולי  יופיעו באותו מקום בערב משל עצמם, שבו יתארח רפי פרסקי. 


למועדי מופעים >

27/05/2009   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע