סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
פסטיבלים
לוח האירועים 2021 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ כמו ילד בקרקס
 

 
 
בגלל שהסיפורים דחוסים וקצרים היא דרשה עבודה מאוד מדויקת. אין אקספוזיציה וצריך מצד אחד להיות מאוד תמציתי, ומצד שני עם תשומת לב מלאה לפרטים, אז ישבנו ופירקנו את המחזות לפרטים הכי קטנים, ניתחנו כל דבר, וזה הוציא משהו מאוד מאתגר מהדמויות. יש משפטים שעברנו עליהם מאות פעמים, ועדיין היה לה מה להוסיף ולמצוא עוד הקשר. אני קורא לעבודה איתה 'גאולה דרך הפרטים' - תענוג לא פשוט אבל בשביל זה עושים אמנות"
השחקן דודו בן זאב מגשים חלום ומצטרף ללהקת החאן הירושלמי ועוד בהצגה על פי צ'כוב. שיחה


בעשרים שנותיו על בימות התיאטרון הרפרטוארי הספיק השחקן דודו בן זאב (49) להופיע לא פחות מתשע שנים בתיאטרון הבימה, שש בקאמרי וחמש בבית לסין. בימים אלה הוא יוצא לדרך חדשה בתיאטרון החאן הירושלמי בהצגה "2 קצרים וחתול", ו"מרגיש כמו ילד בקרקס, לא רוצה שזה ייגמר".

ההצגה, בבימויה של ג'יטה מונטה, מבוססת על שלושה מחזות קצרים, משעשעים וצובטי לב מאת אנטון צ'כוב - אותם כינה המחזאי האלמותי "מהתלות" – "הצעת נישואים", "הדב" ו"באביב".

"הסיפורים הם בעצם סיפורי אהבה שמדברים על הדרכים המוזרות שבהן היא מתממשת," מספר בן זאב. "מה שמיוחד בהם, והסיבה שג'יטה בחרה דווקא אותם, הוא שהאנשים שם מתנהגים כמו חיות, והחיות כמו בני אדם".

החייתיות שמתחת לגינוני הטקס

איך ההרגשה לעבוד על צ'כוב?

"מדהימה. בחמש השנים האחרונות עבדתי בבית לסין והתרגלתי להופיע במחזות מודרניים, בעיקר ישראליים, מאוד ענייניים ונגישים. ופתאום פה יש חומר כל כך אחר, עולם שלם ושל תחושות ורגשות אוניברסליים. צ'כוב כתב לפני מאה שנים ויותר על מערכות יחסים ועדיין נשאר לגמרי קוהרנטי ורלוונטי לחיים שלנו. העבודה על המחזות שלו היא תענוג צרוף".

שני-קצרים-וחתול-זראר-אלון-3anakit.jpg
2 קצרים וחתול (צילום: ז'ראר אלון)


אתה חושב שהגישה שלו חסרה היום בתיאטרון הרפרטוארי?

"יש היום בתיאטרון הישראלי נטייה לייצר דרמות, או לגעת בקונפליקטים שמוכרים לקהל שלנו כמו דתיים וחילוניים וכולי. פה הקונפליקט קורה דרך רוח האדם, דרך תפיסת העולם שלו. אני חושב שיש היום נטייה בתיאטרון לפחד מצ'כוב. אומרים שהוא אווירתי מדיי ולא תקשורתי אבל זה פשוט לא נכון. לדעתי הוא מעניק טעם של פעם יחד עם חיבור לכאן ועכשיו".

שלושת המחזות מצליחים להתחבר ליצירה קוהרנטית אחת?

"כן, זו הגדולה בבחירות שג'יטה עשתה. היא הוציאה את צ'כוב מהקונטקסט הרגיל שלו, וחיברה בין שני דיאלוגים ומונולוג שלכאורה אין ביניהם קשר ברור. ב'הצעת נישואים' יש שכן שבא להציע נישואים וכמעט מת בגלל ויכוח עם כלתו לעתיד, ב'הדב', שבו אני משתתף, מגיע גבר-דב לגבות חוב מאלמנה מסוגרת ומתאהב בה, ו'באביב' הוא מונולוג של חתול מאוהב. אלה סיפורים שונים אבל כולם עוסקים באהבה, באכזבה, ובחייתיות היצרית שמסתתרת מתחת לגינוני הטקס של בני האדם. אגב, המחזות הקצרים של צ'כוב זכו ברוסיה להצלחה בלתי רגילה".

ג'יטה מונטה קנתה לעצמה שם של במאית טוטלית. איך העבודה איתה?

"תובענית, מאתגרת ומלאה השראה. יצא לי כבר לשחק לצדה בהפקה 'הילד חולם' שעלתה בהבימה ב-92', ובקאמרי ב'אמא קוראז'' ואני יודע כמה היא דורשת מעצמה. בעשר בבוקר היא הייתה עומדת על הבמה ונמצאת שם במאה אחוז, ואותו דבר היא דורשת מאיתנו – מחויבות ומסירות טוטלית לעבודה, בלי וויתורים.

"בגלל שהסיפורים דחוסים וקצרים היא דרשה עבודה מאוד מדויקת. אין אקספוזיציה וצריך מצד אחד להיות מאוד תמציתי, ומצד שני עם תשומת לב מלאה לפרטים, אז ישבנו ופירקנו את המחזות לפרטים הכי קטנים, ניתחנו כל דבר, וזה הוציא משהו מאוד מאתגר מהדמויות. יש משפטים שעברנו עליהם מאות פעמים, ועדיין היה לה מה להוסיף ולמצוא עוד הקשר. אני קורא לעבודה איתה 'גאולה דרך הפרטים' - תענוג לא פשוט אבל בשביל זה עושים אמנות".

שני-קצרים-וחתול-זראר-אלון-2anakit.jpg
                                        שני קצרים וחתול (צילום: ז'ראר אלון)


שני חלומות: לשחק באנגליה או בחאן הירושלמי

בין כל הפרויקטים הבימתיים, הקולנועיים והטלוויזיוניים בהם השתתף בן זאב, גולת הכותרת, כהגדרתו, הוא הצגת היחיד שכתב ובה הוא משחק -  "דיסאינטגרציה". ההצגה, בבימוי שלום שמואלוב, היא פרויקט משפחתי של בן זאב ובת זוגו האמנית זיו פלג בן זאב. ההצגה זכתה בפרס המבצע בפרינג' – קיפוד הזהב 2007 ותעלה בסוף מאי בתיאטרון תמונע.

""דיסאינטגרציה" רצה שש וחצי שנים והיא חלק מפרויקט שלם שכולל גם תערוכה של אשתי וספר שכתבנו יחד",  מספר בן זאב. "הפרויקט הזה קרוב מאוד ללבי, כי הוא בא לחגוג את ההורות שלנו לאיתי, בננו האוטיסט, בצורה מאוד מסוימת.

"למרות שמדובר בחיים האישיים שלנו, הם לא הופכים לריאליטי או לחומר דוקומנטרי, אלא נשארים בתחומי האמנות. אני לא רוצה להיתלות באילנות גבוהים, אבל לדעתי זה מה שעומד גם בבסיס הכתיבה של צ'כוב. לכן אני כל כך שמח על ההזדמנות להשתתף ב'2 קצרים וחתול' בחאן".

שני-קצרים-וחתול-זראר-אלון-anakit.jpg
                                        דודו בן זאב (צילום: ז'ראר אלון)


נשמע שאתה מאושר שם.

"כילד היו לי שני חלומות: לשחק באנגליה או בחאן הירושלמי. הייתי מסתכל על ההפקות שלהם ואומר 'כזה אני רוצה'. יש משהו ברוח של המקום שלא דומה לאף תיאטרון אחר שעבדתי בו, כולל תיאטרוני פרינג'. עם כל הניסיון שצברתי, אני יכול עכשיו להבין באיזו הזדמנות זכיתי בחאן.

"קודם כל מדובר בלהקה, ומבחינתי, בתור בוגר הסטודיו של ניסן נתיב, זו התגשמות של פנטזיה. אנחנו מקבלים שיעורי תנועה והעשרות למיניהן ומשקיעים מכל הלב. אין גם מו"מים על תפקידים ראשיים ודברים בסגנון הזה. הפקדתי את ההחלטות האמנותיות בידי המנהל האמנותי מיקי גורביץ' ואני סומך עליו וזורם איתו, ורק מקווה שזה יימשך".

בשבוע הבא אתם עולים לבמה. אתה מצפה לתגובות חיוביות מהקהל?

"ההצגה הראשונה עולה ב-4 במאי ואנחנו מאוד מתרגשים. חוץ מהעבודה הנפלאה של ג'יטה והקאסט צריך להזכיר גם את התרגום המצוין של רועי חן, העיצוב של פולינה אדמוב והמוזיקה של יבגני לויטאס. כולם עשו עבודה נהדרת ונתנו את כל הנשמה, ואני מאמין שהקהל ירגיש את הקסם".

 

"2 קצרים וחתול" תעלה החל משבת, 4 במאי 2013 ב-21:00 בתיאטרון החאן ירושלים.  


למועדי מופעים >

25/04/2013   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע