סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
פסטיבלים
לוח האירועים 2021 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ אשכנזים במאדים; תנוחות עם רובוטים
 

 
 
אחת החוברות המוזרות יותר היתה 'אשכנזים במאדים', ארבעה גברים בחליפות ערב מגלים מרבצים של גפילטע בכוכבים רחוקים. בשירון 'הלם העתיד' הופיע השיר 'בשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור חוצנים נודדים, חייזרים בחופשה ישחקו תופסת בין הארץ לבין מאדים'... העתיד נראה מלהיב ומבטיח"

במסגרת "לילה פוטוריסטי במוזיאון ת"א" ירצה זאב אנגלמאיר על תפיסת העתיד הביזארית של הפיפטיזמוזיאון תל אביב לאמנות יקיים הערב לילה של אירועים המוקדשים רובם ככולם לפוטוריזם, למכונה ולטכנולוגיה המודרנית השולטים היום ללא מצרים בחיינו.

מהשעה 20:00 ועד השעות הקטנות של הלילה גלריות המוזיאון יהיו פתוחות ובמקביל יתקיימו הרצאות, סרטים, מופעים מוזיקליים, דוכני אוכל ופעילויות נוספות.

אחת ההרצאות המסקרנות שיתקיימו בערב היא הרצאתו של האמן וצייר הקומיקס זאב אנגלמאיר "העתיד מלהיב", שתעסוק בתפיסה ויזואלית של העתיד כפי שבאה לידי ביטוי בספרים ופרסומים שהופיעו בארץ בשנות ה-40 וה-50, ובעבודותיו של אנגלמאיר עצמו.

אנגלמאיר (53) הוא דמות ייחודית בעולם האמנות בארץ, ונחשב על ידי רבים ל"ילד הרע של האיור הישראלי".‏ הוא יצר ספרים מאוירים, פרויקטים באנימציה וחוברות עצמאיות, ועבודותיו מתאפיינות בהומור פרוע, סגנון איורי חריף ושימוש במאגר הוויזואלי הישראלי.

"צינורות החללית לא נועדו לאוננות"

ספר על ההרצאה שלך, איך רואים את העתיד בשנות הארבעים והחמישים על פי האוספים שלך? 

"'העבר מכאיב - העתיד מלהיב', ככה קוראים להרצאה שאתן מחר במוזיאון. חיפשתי בספרים מאוירים, אלבומי קלפים, פרסומות ועיתונים שהופיעו בארץ, איך התייחסו לעתיד בשנות החמישים ומצאתי רובוטים בדרך לחדר האוכל בקיבוץ וחייזרים משחקים מטקות בחוף תל אביב. העתיד הוא כבר לא מה שהיה פעם. אז עדיין התלהבו ממכונות שיחליפו אותנו.

"בספר 'עקרת הבית בדור המחר' מדען מרכיב עקרת בית מחלקי חילוף, בספר הבישול 'מטבחנו בעתיד' היו מרשמים לקציצות סלק בסגנון מאדים מוגשות על צלחות מעופפות. בחוברת החדשנית 'סקס בשנות אלפיים' היה מדור של תנוחות עם רובוטים".

מה היו הדברים הכי מוזרים שנתקלת בהם?

"אחת החוברות המוזרות יותר היתה 'אשכנזים במאדים', ארבעה גברים בחליפות ערב מגלים מרבצים של גפילטע בכוכבים רחוקים. בשירון 'הלם העתיד' הופיע השיר 'בשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור חוצנים נודדים, חייזרים בחופשה ישחקו תופסת בין הארץ לבין מאדים'. אפילו במסטיק בזוקה היו פתקים עם עתידות 'לפני גיל עשרים ואחת תגיע לירח'. העתיד נראה מלהיב ומבטיח".


לילה-פוטוריסטי-1-יחצ.gif
לילה פוטוריסטי במוזיאון תל אביב ,מתוך הרצאתו של זאב אנגלמאיר (תמונת יח"צ)
לילה-פוטוריסטי-3-יחצ.gif
לילה פוטוריסטי במוזיאון תל אביב ,מתוך הרצאתו של זאב אנגלמאיר (תמונת יח"צ)


למה התעסקו באובססיביות כזאת בעתיד?

"אולי כי ההווה היה מחורבן והעבר עוד יותר. אולי כי בשנות הצנע של תחילת המדינה רצו לחשוב שבעתיד הכל יראה אחרת, נוכל להגיע בחצי שעה מנהלל לחלל, יהיו לנו כלבים רובוטים שלא ילכלכו את המדרכות וינבחו רק כשנרצה.

"בחוברות 'סקס בשנת אלפיים' ניסו לנחש איך ישתנו התנוחות המיניות בעתיד, איך יהיה סקס עם רובוטים, האם תהיה עדיין אהבה והאם רובוטים יעריכו את חשיבותו של המזמוז. פרק שלם מוקדש לסקס בתנאים של חוסר משקל בחלל".

תוכל לצטט מאחד הספרים האלה?

"כן, הנה ציטוט מפרק 27, החיים המיניים של אנשי החלל: 'טיסות החלל הארוכות והשהות משך ימים רבים בבדידות במעבורת החלל יובילו את אנשי העתיד לסיפוק מיני עצמי מוגבר. הדבר יהיה שכיח אצל האסטרונאוטים העתידיים, הגברים והנשים.

"סיפוק מיני עצמי אצל האסטרונאוטית מתבטא בכך שהיא תגרה באיזה חפץ, צינורית החמצן, שנורקל הקסדה וכדומה, קודם כל את החמדן (קליטוריס). את השפות הגדולות והקטנות, וכן את המבוא לנרתיק וכדומה (ר' ציור 13,עמ' 25, אברי המין של אשת העתיד).

"יש נשות חלל הנוהגות לאונן את ייצרן באמצעות חיכוך ברקטות, מטאוריטים חמים, ואפילו בצינורות החמצן שבחללית. פעילות זו עלולה להיות מסוכנת, שכן צינורות חירום אלו לא נועדו למטרת האוננות ופירוקם מדופן החללית הינה מסוכנת וחסרת אחריות. האוננות משפיעה לרע על מערכת העצבים (עצבנות, נדודי שינה) וכן על חיי המין הנורמליים של דרי החלל'".


זאב-אנגלמאיר-צילום-יעל-אלקלעי.gif
זאב אנגלמאיר (צילום: יעל אלקלעי)החן והנאיביות של לפני עידן הפוליטקלי קורקט

 איך ההרצאה שלך מתקשרת ללילה הפוטוריסטי במוזיאון? 

"הפוטוריסטים כתבו מניפסטים ושירי הלל לטכנולוגיה ולחיים המודרניים. הם התעסקו בהשפעת התיעוש על החיים, וזה בדיוק מה שהספרים שאראה בהרצאה ניסו לעשות. יש בהם נאיביות וחן בעידן שלפני הפוליטיקלי קורקט.

"יש משהו דומה בתקופה שבה צץ הפוטוריזם באיטליה, שבה מצד אחד איטליה פיגרה אחרי ארצות אחרות באירופה ומצד שני היתה בה מהפכה טכנולוגית, למשל בתעשיית המכוניות האיטלקית. בקטלוג של חברת 'תדיראן' מופיעה השאלה 'היחליפו המכונות המשוכללות את עובדי חברת תדיראן? ומה יעשו פועלי המפעל בשנים שיבואו?'

"מרינטי והחברים שלו, הפוטוריסטים האיטלקים, התלהבו מהמהירות, ממכוניות שואגות וממלחמות. הם פיארו את האידאות שלמענן מתים, ואז התנדבו לשרת בצבא והתחילו בעצמם למות. רחל כתבה שיר שתוהה 'היש לפוטוריזם מגע אל שעורה?' הספרים והפרסומים שהגיעו כמה שנים אחר כך עונים לה ברעש של מכונות ופסי יצור ורובוטים מתכתיים".

עוד משהו?

"כן. חלקם של הדמויים, התמונות הפרסומות ועטיפות הספרים שאראה בהרצאה דמיוניות ופיקטיביות לגמרי. ממש כמו העתיד שדמיינו לעצמנו כאן".לילה-פוטוריסטי-4 יחצ.gif
לילה פוטוריסטי במוזיאון תל אביב ,מתוך הרצאתו של זאב אנגלמאיר (תמונת יח"צ)לילה-פוטוריסטי-5-יחצ.gif

לילה פוטוריסטי במוזיאון תל אביב ,מתוך הרצאתו של זאב אנגלמאיר (תמונת יח"צ)"המחר כבר כאן" יתקיים ביום חמישי ה- 8 באוקטובר 2015  מהשעה 20:00 ועד השעות הקטנות של הלילה בחללי מוזיאון תל אביב לאמנות. הרצאתו של זאב אנגלמאיר תתקיים ב-21:45.  מחיר כניסה במכירה מוקדמת: 60 ₪. מחיר בקופות בערב האירוע: 70 ₪. במהלך האירוע כל גלריות המוזיאון יהיו פתוחות.  לרכישת כרטיסים בטל': 03-6077020,
  ובאתר המוזיאון.  


למועדי מופעים >

08/10/2015   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע