סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
פסטיבלים
לוח האירועים 2021 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ "גם בארץ אפשר להגיע למצוינות"
 

 
 
מאחר שאין לנו תקציבים להזמין רקדנים-כוכבים מחו"ל, המדיניות שלנו היא לתת במה לרקדנים מקצועיים צעירים בישראל להופיע בהפקות רציניות. חשוב לנו להוכיח שלמרות בעיית התקצוב, גם בארץ אפשר להגיע לתוצאות מרשימות בתחום הקלאסי והניאו-קלאסי."
מרינה נאמן על בלט ירושלים ב"תל-אביב דאנס", על בכורות חדשות ורקדנים צעירים ומוכשרים


במסגרת פסטיבל תל אביב דאנס יעלה בבכורה עולמית מופע גאלה של להקת בלט ירושלים הכולל תכנית מגוונת ומרתקת של פנינים נבחרות מרפרטואר הבלט הקלאסי והניאו-קלאסי.

בלט ירושלים הוקמה ב-2008 על ידי נדיה טימופייבה ומרינה נאמן על בסיס בית הספר לבלט ירושלים שייסדה ב-2004 נינה טימופייבה ז"ל, אמה של נדיה, ה"פרימה בלרינה" בלהקת הבלט של תיאטרון  בולשוי.
כיום נדיה היא המנהלת האמנותית של הלהקה, והיא נאבקת לשמר את שורשיה הקלאסיים, בשילוב יצירות ניאו-קלאסיות ועכשוויות  מקוריות. בשנים האחרונות העלתה הלהקה כמה מופעי בכורה בתחום הניאו-קלאסי והעכשווי בפסטיבלים במרכז סוזן דלל.
 
"שיתפנו רקדנים צעירים במופע"
 
"השנה יש לנו תכנית מעניינת במיוחד", מספרת מרינה נאמן, מנכ"לית בלט ירושלים. "בכל שנה אנחנו מעלים יצירות מקוריות וחדשות. הפעם החלטנו לחזור לבלט הקלאסי, ולהציג לפני שוחרי המחול בארץ את העשייה שלנו ואת הרמה הבין-לאומית של בית הספר ושל הלהקה."

השנה שילבתם במופע רקדנים צעירים במיוחד.

"הייתה לנו בעיה. שלושה מרקדני הלהקה הוזמנו לפסטיבל בין-לאומי בזלצבורג על ידי הכוריאוגרף והבמאי ג'ורג'יו מדיאה שביים הפקות רבות באירופה, והיה רקדן בין השאר אצל מוריס בז'אר, מרס קנינגהם ורודולףנורייב. בשנה שעברה הוא העביר אצלנו סדנת כוריאוגרפים, והשנה הזמין כמה מן הרקדנים שלנו. זה כבוד גדול, אבל עמדנו לפני בעיה, ופתרנו אותה על ידי שיתוף רקדנים צעירים ומוכשרים, בוגרי בית הספר שלנו, שזכו בתחרויות בין-לאומיות באירופה. מעתה הם כבר רקדני הלהקה לכל דבר."

יש בתכנית כמה יצירות לא פשוטות. איך הם מתמודדים עם זה?

"זו תכנית רצינית מאוד, ואכן לא פשוטה, אבל הרקדנים הצעירים ברמה גבוהה כל כך, שהחלטנו לנסות  ולשלב אותם בתכנית, לצד רקדני הלהקה המנוסים. כך פתרנו את הקושי שבהיעדר הרקדנים הוותיקים, וגם נתנו הזדמנות לצעירים. הם תלמידים של נדיה טימופייבה כבר מגיל 7-6, אבל אין ספק שזה יהיה מבחן חשוב בשבילם, ואני מקווה שגם פריצת דרך לבמה הישראלית."

קטע מפה דה דה מתוך הבלט "להבת פריס" (צילום: רבקה קובלסקי)


"בלט ירושלים" קטע מיצירה "מרוץ החיים" כוריאוגרפיה של נדיה טימופייבה.  (צילום: סרגיי דמיאנצ'וק)

וירטואוזי וקשה לביצוע
 
אז מה בתפריט?

" את המערכה הראשונה אנחנו פותחים ב 'פה דה קטר' של ליאוניד יעקובסון, על-פי האריה 'קסטה דיווה' מתוך האופרה 'נורמה' של וינצ'נצו בליני. יאקובסון היה כוריאוגרף רוסי-יהודי מרתק וחשוב, שעשה מהפכה בבלט הקלאסי בתקופה הסובייטית. זו יצירה יוצאת מן הכלל וקשה מאוד לביצוע, ששומרת על היופי של הבלט הקלאסי. יבצעו אותה הרקדניות הצעירות עם מריה סלקטור, ולכולן זו תהיה הופעה ראשונה ביצירה הזו." 

היצירה הבאה היא ריקוד של ניקיה  מתוך "לה ביידר" של מריוס פטיפה למוזיקה של לודביד מינקוס . תבצע אותה הרקדנית והכוריאוגרפית יסמין אבישר , תלמידה של נינה טימופייבה, המתגוררת ופועלת בווינה, ובשנה שעברה הציגה אצלנו את יצירתה המקורית "ציפור קדמונית ".

בהמשך המערכה - 'פה דה דה' מתוך הבלט 'לה סילפיד' של אוגוסט בורנונביל על-פי מוזיקה של הרמן לבנסקולד , בהשתתפות פני לובין ואבי לרנר, גם הם מקבוצת הרקדנים הצעירים של הלהקה. הבכורה של היצירה הזאת, ב-1823, מציינת את תחילתה של התקופה הרומנטית בבלט הקלאסי

היצירה הבאה - 'חיזיון של ורד', יצירה מרשימה מאוד של מיכאל פוקין , למוזיקה של קרל מריה ובר . אני כמעט 25 שנים בארץ ואני לא זוכרת שאי פעם ראיתי את היצירה הזאת על במה ישראלית. זו תהיה חשיפה ראשונה לשוחרי המחול בארץ. יבצעו אותה הרקדנים  מוריאל דבי ומריה סלקטור , המובילה בימים אלה את להקת אלי לזר בנס ציונה.

"יחתום את המערכה הראשונה  ה'פה דה דה' הווירטואוזי והקשה לביצוע מתוך "להבת פריז", בלט ידוע ומפורסם ברחבי העולם מרפרטואר הבולשוי, מאת וסילי וינונן, למוזיקה של בוריס אספייב . בביצוע של  אבי לרנר וענאל זטייקין, מן הרקדנים הצעירים של "בלט ירושלים".


קטע מתוך הבלט "לה סילפיד" (צילום: רבקה קובלסקי)


נדיה-טימפוביה.jpg 
                            נדיה טימופייבה - מנהלת אמנותית של להקת "בלט ירושלים" וביה"ס לבלט ירושלים (תמונת יח"צ)


בכורות ליצירות מקוריות מירושלים
 
ובמערכה השנייה?

"המערכה השנייה ממשיכה את הדרך שלנו, ומלבד יצירה אחת, מציגה כולה יצירות מקוריות שנכתבו בירושלים, במיוחד לבלט ירושלים.

" "נפתח את המערכה  בגרסה מחודשת ומרתקת ליצירתה של נדיה טימופייבה - 'מירוץ החיים'. היצירה הועלתה ב-2011 בירושלים. המוזיקה היא עיבוד ג'אז לטוקטה ופוגה ברה מינור של באך, בשילוב קטעים קלאסיים. גם עיצוב התלבושות הוא פרי עבודתה של נדיה טימופייבה

"אחר כך תעלה היצירה 'גלוריה' מאת היוצר אסף בן שטרית, גם הוא תלמיד של נינה טימופייבה, שמתגורר בארה"ב, והציג אצלנו יצירה גם בשנה שעברה. זו יצירה מרשימה שאסף יבצע עם הרקדנית הצעירה פני לובין.

"אחריו נציג בביצוע בכורה יצירה מעניינת במיוחד, 'הפגישה האחרונה', גם היא מאת המנהלת האמנותית שלנו נדיה  טימופייבה.  היצירה מבוססת על הפגישה האחרונה שהתקיימה בין אונייגין לטטיאנה ב'יבגני אונייגין' רומן בחרוזים  של פושקין, פגישה שבה מתברר שאהבתם לא תוכל להתממש. נדיה יצרה אותה בחודש ימים, על פי מוזיקה מרגשת ודרמטית של שופן, ויבצעו אותה הרקדנים לולה אירגו ואלכסנדר שבצוב.

"היצירה הבאה במערכה הזאת היא יצירתו של הכוריאוגרף האמריקאי  ברט רפאל, 'סרנדה של ניו יורק'. רפאל הוא המנהל האמנותי של להקת בלט קונטיקט, ובלט ירושלים קיבל במחיר סמלי את הזכויות להציג את היצירה בארץ. יבצעו אותה אסף בן שטרית ומריה סלקטור.

ולקינוח?

בסיום מופע הגאלה היצירה 'ניצוד' מאת סטפן דלטרה, כוריאוגרף מוכשר ורקדן מעולה, בעל להקת מחול בגרמניה. הוא הוזמן לסדנה בירושלים והשאיר לנו יצירה חדשה, אנרגטית ודינמית מאוד, שיבצעו הרקדנים הצעירים של הלהקה. 

למה בעצם לא הזמנתם גם רקדנים בעלי שם מחו"ל להשתתף בגאלה?

"אין לנו תקציבים להזמין רקדנים בעלי שם מחו"ל ושנית המדיניות שלנו היא לתת במה לרקדנים מקצועיים צעירים בישראל בהפקות רציניות. חשוב לנו להוכיח, שלמרות התקצוב הזעום, גם בארץ אפשר להגיע לתוצאות מרשימות בתחום הבלט הקלאסי והניאו-קלאסי."בלט ירושלים, ערב גאלה
(צילום: רבקה קובלסקי)בלט ירושלים, יום רביעי, 14 בספטמבר 2016 בשעה 20:30, תיאטרון ירושלים. להזמנת כרטיסים: 02-5605755


למועדי מופעים >

04/08/2016   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. Bravo, Number 1
Mary Sharon , Tel-Aviv (08/08/2016) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע