סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
פסטיבלים
לוח האירועים 2021 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ בלט גיור: ההונגרים באים
 

 
 
בלט גיור לימדה את הקהל ההונגרי שפת מחול חדשה ועכשווית. אנחנו ידועים בין גבולות המדינה ומחוץ להם וזוכים למוניטין מצוין בעולם. אני מחכה בקוצר רוח לראות איך יגיב אלינו הקהל שלכם."
לאסלו ולקי, מנהל אמנותי וכוריאוגרף להקת גיור המצליחה, מביא לישראל את פסגת המחול ההונגרי. ריאיון


בתחילת יוני נוחתת אצלנו אחת מלהקות המחול המגוונות, העכשוויות והחדשניות בהונגריה  -"בלט גיור".

הלהקה בעלת השם העולמי, המגיעה במסגרת אירועי שנת התרבות הונגריה-ישראל, תופיע בירושלים, תל אביב והרצליה, ותעלה מדי ערב שני מופעים מפסגת הרפרטואר שלה: ה"בולרו" למוזיקה של ראוול מאת הכוריאוגרף אנדרס לוקאש (Andras Lukacs), ו"פסנתר" למוזיקה של פרנץ ליסט בביצוע חי על הבמה של הפסנתרן הבינלאומי יאנוש באלאזש (Janos Balazs), מאת הכוריאוגרף לאסלו ולקי (Laszlo Veleki).
 
"הלהקה אפשרה לי לגדול"
 
ולקי (41), כוריאוגרף עטור פרסים ובעל שם בהונגריה המשמש גם כמנהלה האמנותי של להקת גיור, החל את דרכו בעולם המחול כשהיה בן עשר. הוא למד ריקודים סלוניים, ומאוחר יותר גם בלט קלאסי בבית ספר לאמנויות בעיר פס (Pecs). לבלט גיור הצטרף ב-1997.

"תמיד נמשכתי למגוון של סגנונות," הוא משחזר. "רקדתי ריקודי פולקלור מגיל צעיר, ומאוחר יותר למדתי טכניקות של בלט קלאסי, אבל הרגשתי שעדיין יש לי מה לומר. הבלט הקלאסי הוא הבסיס שמתוכו אני עובד, הוא המרחב שלי, אבל לפעמים אני מרגיש שהוא מעכב אותי. שם נכנס המחול העכשווי."

שנתיים לאחר הצטרפותו של ולקי לבלט גיור כרקדן, מינו אותו מנהלי הלהקה לסולן. 16 שנים לאחר מכן נעשה למנהלה האמנותי של הלהקה.
בלט גיור הפסנתר צילום: ורה אדר


איך עשית את המעבר הלא מובן מאליו, מרקדן למנהל אמנותי?

"אחרי שרקדתי כסולן ב'גיור', הרגשתי צורך למצוא את דרכי. לתקופת מה עזבתי את הלהקה, אבל כשהוזמנתי לחזור ב-2009 על ידי המנהל האמנותי יאנוש קיס (Janos Kiss), חזרתי ככוריאוגרף ועוזר אמנותי. קיס ברא עידן חדש ומסקרן בלהקה, של הרחבת מנעד הסגנונות ושיתופי פעולה עם אמנים מתחומים שונים, ועניין אותי להמשיך את הקו הזה, לכן כשהוצע לי ב-2015 להפוך למנהל האמנותי, הסכמתי בשמחה."

במהלך עבודתך בלהקה יצרת עשרות עבודות מחול. איך גילית את כישוריך ככוריאוגרף?

"אם אני מסתכל על הדרך שעשיתי בעיניים של היום, אני רואה שתמיד הייתי מחויב ליצירה ויצירתיות, אבל הייתי זקוק לזמן כדי לשכלל את יכולת הביטוי האמנותיות שלי. העבודה בלהקת גיור סיפקה לי את כל מה שהייתי זקוק לו כדי לפתח את עצמי. גם תכנית בלט הנוער ובית הספר לאמנויות של גיור שיזמתי וייסדתי, אפשרו לי לגדול ככוריאוגרף ולהיות הכי טוב שאני יכול." 
 


בלט גיור הפסנתר צילום: ורה אדרשחרור מסטריאוטיפים

 
בישראל אתה מעלה את יצירתך "פסנתר". למה דווקא היא?

"הגאונות המוזיקלית של ליסט ידועה בעולם כולו וניתן להעביר אותה באופן מדויק באמצעות המחול. המופע שלנו עוסק בנגינת הפסנתר בגישה כוריאוגרפית רגישה וייחודית. מכיוון שאני תמיד חותר לחדש את השפה האמנותית שלי, חלק מהחידוש הזה בא לידי ביטוי במופע, והוא עומד להיות משהו מיוחד. אני מחכה בקוצר רוח לראות איך יגיב הקהל בישראל."

הפסנתרן הבינלאומי יאנוש באלאזש מנגן חי על הבמה במופע. איך נולדה הבחירה לעבוד לצדו?

"באלאזש הוא אחד הפסנתרנים ההונגריים הקלאסיים המצליחים של תקופתנו. הוא זכה בפרסים בינלאומיים ומופיע באולמות היוקרתיים ביותר בעולם. עבדנו יחד בוורשה, היה מעניין ופורה, אז החלטנו להמשיך עם זה ב'פסנתר'."בלט גיור מימין "בולרו" צילום: sandor orosaz , "פסנתר" צילום: vera ader
העבודה השנייה שלכם במופע בישראל היא ה"בולרו" המבוססת על יצירתו של ראוול, שנכתבו לה אינספור כוריאוגרפיות. מה אתם מחדשים שם?

"במקור אנדרס לוקאש יצר את ה'בולרו' ללהקת המחול הלאומית של וינה ב-2012. הוא היה מודע לבעייתיות של היצירה, שחוברו לה כבר כוריאוגרפיות בלתי נשכחות, וכשניגש אליה החליט להגדיר אותה מחדש. היצירה מיועדת ל-20 רקדנים שרוקדים בגלימות שחורות ענקיות, בסלון נשפים מונומנטלי אפל ומנוכר.

"הגדולה בעבודה שלו היא שהוא הצליח להשתחרר מהסטריאוטיפים שנקשרו ביצירה האלמותית של ראוול. כך או כך, אני בטוח שאם המלחין הדגול הזה היה בחיים, הוא היה מאושר על ההשראה שהעניק לכל כך הרבה כוריאוגרפים." 


  


"אמנות חשובה מפוליטיקה"

 
בלט גיור, שנוסד בשנת 1979 בעיר גיור שבהונגריה על ידי קבוצת רקדנים בוגרי מכון הבלט ההונגרי, יוצר רפרטואר מגוון שדורש מהרקדנים מיומנויות רבגוניות - מבלט קלאסי למחול עכשווי, דרך תיאטרון מחול ועד הפקות ילדים.
 
הלהקה מרבה להופיע על במות בינלאומיות כמו תיאטרון ג'ויס בניו יורק, אולם המלכה אליזבת בלונדון ולה סקאלה במילאנו. בהונגריה היא להקת המחול השנייה בגודלה, ותופסת מקום מרכזי בסצנת האמנות ההונגרית. "בלט גיור לימדה את הקהל ההונגרי שפת מחול חדשה ועכשווית", מטעים ולקי. "אנחנו ידועים בתוך גבולות המדינה ומחוץ להם, מסובסדים על ידי המדינה, וזוכים למוניטין מצוין ברחבי העולם."

עיר הבית שלכם, גיור, הולכת ומתפתחת.

"כפי שהסלוגן של העיר אומר: 'העתיד נבנה בגיור'. וזה נכון – ההתפתחות המואצת של הכלכלה באזור היא בעלת פוטנציאל אדיר לתרבות, ובייחוד למחול. בזכות היתרונות הגיאוגרפיים של המיקום שלנו - באמצע הדרך בין בודפשט, וינה וברטיסלבה, צצות בפנינו המון הזדמנויות, ואנחנו מנצלים אותן."

היית פעם בישראל?

"באתי לביקור אצלכם לפני כמה שנים, והנסיעה הזאת עשתה עליי רושם עז. הייתי רקדן אז, ועכשיו אני מגיע כמנהל אמנותי. זה שונה, כי הפעם העבודה שלי קשה יותר. אחריות הרבה יותר גדולה רובצת עליי - על להקת בלט שלמה."
לאסלו ולקי, צילום: Meszaros Matyasמה עמדתך בעניין הקשרים בין הונגריה לישראל, לאור מאמצי תנועת הבי-די-אס לסכל גשרים תרבותיים ואחרים בין ישראל למדינות המערב?

"אני לא בטוח לגבי הקשרים בין אירופה לישראל, אבל הקשרים בין גיור לישראל מצוינים, את זה אני יודע כעובדה, ולראייה – אנחנו מגיעים להופיע אצלכם. אני משוכנע שמדע ותרבות נוכחים בחיינו כערך מוחלט. האמנות היא מעל לפוליטיקה, ואנחנו חייבים לשמור עליה." 
  

1 ביוני 2019, שעה 20:30 בתיאטרון ירושלים, לכרטיסים: 02-5605755, 2 ביוני, שעה 20:30 בתיאטרון גשר, לכרטיסים: *2207, 3 ביוני, שעה 20:00, היכל אמנויות הבמה הרצליה, לכרטיסים: 1-700-70-29-29. מחירי כרטיסים 199 – 249 ₪

לרכישת כרטיסים
 


למועדי מופעים >

16/05/2019   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע