סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה טקס זוכי פרסי אקו"ם 2021
 

 
 
טקס הפרסים שהפך לאירוע המרכזי בתעשיית המוזיקה הישראלית יתקיים ב-24 באוגוסט בסינמה סיטי גלילות. בין הזוכים: עדן חסון, חנן בן ארי, נגה ארז, יסמין מועלם, שם טוב האבי ועוד. פרסים על מפעלי חיים יוענקו בטקס השנה למירית שם אור ואתי אנקרי, גרי אקשטיין יקבל פרס מיוחד


טקס הפרסים חוזר

לאחר הפסקה ממושכת בת למעלה משנה וחצי בשל מגיפת הקורונה, בה עולם התרבות כמעט וקרס לגמרי, החליטה אקו"ם - האגודה השומרת על זכויות היוצרים בישראל, לשוב ולקיים את טקס הפרסים המסורתי ומכריזה על הזוכים בתחום הזמר העברי להם תעניק פרסים על מפעלי חיים, הישגי השנה, ופרסים מיוחדים נוספים בטקס שיתקיים ב 24 באוגוסט 2021, בסינמה סיטי גלילות בהנחיית יאיר ניצני. זוהי השנה ה-64 לטקס הפרסים שהפך לאירוע המרכזי בעולם היצירה הישראלית.

הבחירה בזוכים נעשתה על ידי חבר שופטים מקצועי, המורכב מיוצרים ואישים מובילים בתעשיית המוזיקה הישראלית. חברי ועדת השיפוט השנה הם יזהר אשדות, דורון מדלי, דני רובס, ליבנת בן חמו ונועם חורב.
 
פרסים על מפעלי חיים יוענקו השנה ליוצרות מירית שם אור ואתי אנקרי, גרי אקשטיין יקבל פרס מיוחד מטעם אקו"ם

אסף נחום – מנכ"ל אקו"ם: "אחרי כמעט שנתיים בהן תעשיית המוזיקה כמעט חדלה מלהתקיים, אני שמח לראות את ההתאוששות, ושמח עוד יותר על הזכות שניתנה לנו, לעודד, לקדם ולתמוך ביוצרות וביוצרים שלנו ולהעניק פרסים על הישגיהם. תודה לוועדת הפרס על הבחירות המצוינות וברכות חמות לזוכות והזוכים".  
 
רשימת הזוכים המלאה ונימוקי השופטים:
 
פרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים ליוצרת והמחברת מירית שם אור 
"בעולם הישן היה נהוג לחלק את כותבי הטקסטים לכותבי 'שירה' ולכותבי 'פזמונים'. המשוררים הסתכלו מלמעלה על כותבי השירים, ובין כותבי הפזמונים - משוררי הרוק התייחסו בעליונות על כותבי שירי הפופ. כמה מגוחך זה נראה בימינו אלה. מהמקום בו אנו נמצאים היום, בפרספקטיבה של זמן ושל מקום, אפשר להביט בהתפעלות ובהערכה עצומה על כותבות וכותבים ברוכי כשרון שכאלה. אחת הבולטות ופורצות הדרך ביניהם הייתה מירית שם אור. מירית ידעה לספר סיפורים מופלאים ולתאר רגשות אנושיים מורכבים במילים שנוצקו למנגינות פופ. קשה שלא להתפעל מול יכולת ביטוי, עושר לשוני ותבונה פונטית בהמנוני פופ אלמותיים כמו: 'מרי לו', 'אהבה בסוף הקיץ', 'אלף נשיקות', 'בין האצבעות', 'לגור איתו', 'הלב', 'שוב הגשם', 'דם חם', 'מעלה מעלה' והרשימה ארוכה מלהכיל את כולם. במילים ישירות ומחודדות היו השירים שכתבה פס קול של תקופה שלמה, קולו של דור שחיפש במוזיקה ביטוי לשמחה, לאהבה, לנעורים ולסערות הגוף. במידה רבה הייתה מירית שם אור חיל החלוץ שהבקיע דרך עבור כותבות וכותבים רבים היום, שמרגישים שזה מרגש ונוגע לא פחות להגיד את כולך באינטליגנציה בהירה וישירה של פופ. על תרומתה לעושרה, לכוחה ולחיוניותה של התרבות הישראלית בכלל ולמוזיקה בפרט, מוענק למירית שם אור פרס אקו"ם על מפעל חיים". 
גובה הפרס 35,000 ₪
 
פרס ע"ש נעמי שמר על מפעל חיים ליוצרת והמלחינה- אתי אנקרי
"מאז ומתמיד הייתה אתי אנקרי ציפור נדירה בנוף המוזיקלי הישראלי. כבר בתחילת דרכה ניכרו האומץ והתעוזה שלה לצאת מן המוכר והידוע ולסלול שבילים חדשים באדמת טרשים. אלבום הבכורה שלה מתחילת שנות ה-90 כלל כמות בלתי נתפסת במונחים מקומיים של טקסטים הקוראים לשחרור האישה מכבלי הסדר הישן: רואה לך בעיניים, לוליטה, לך תתרגל איתה ועוד. כולם הפכו ללהיטי ענק שכבשו מצעדים וזיכו את אנקרי בתואר 'זמרת השנה' תוך עיסוק בחומרי נפץ: היא התייחסה לניצול ולהטרדות שחוות צעירות בעולם הבידור שנשלט בידי גברים, הצביעה על הסכנה להיעלם ולאבד עצמאות בתוך מערכות יחסים וסירבה לכבות את הבערה המשתוללת בה ולהתיישר לפי המוסכמות החברתיות. את כל אלה עשתה בישירות ובמבט חודר, לא 'מתנחמדת' ולא מתנצלת. כל כולה נוכחות בלתי מתפשרת. בהמשך הביאה אנקרי קולות מן המזרח היישר ללב המיינסטרים הישראלי בשירים כמו 'אשבו' ו'טול עומרי', שרה על האנשים הפשוטים שנקלעו לעוני בשיר המחאה 'מיליונים' וכמובן הייתה מהנשים הראשונות ששילבו בהצלחה את מקורות היהדות בתוך המוזיקה הפופולארית - מהאלבום משירי רבי יהודה הלוי ועד האלבום התוניסאי שבו היא חידשה את שירת הקודש של נשות תוניס וגאלה מתהום השכחה שירים וניגונים עתיקים בני מאות שנים שעברו מדור לדור, מאם לבת. כל פעילותה המוזיקלית לאורך השנים מלאה עומק ורוח, השאיפה להביא קול של אמת היא לה מצפן פנימי. אנקרי היא מודל לחיקוי והשראה עצומה עבור נשים בכלל ויוצרות בפרט, הצלחתה נטעה אומץ בליבן להעז ולצאת מן המקום המצומצם שייעדה להן החברה אל עבר עשייה משמעותית ותיקון עולם. הנערה מלוד הפכה לאבן דרך במוזיקה הישראלית. קול זעקתה הצלול עדיין מאיר לכולנו את הדרך ומסמן לאן ללכת".   
גובה הפרס 35,000 ₪ 


אתי אנקרי, צילום: אסנת רום

פרס ע"ש יוסי בנאי על הישג השנה למחבר חנן בן ארי

"לפעמים זה נדמה כאילן חנן בן ארי היה כאן מאז ומתמיד. עד כדי כך היצירה שלו נטמעה בפסקול היומיומי, והפכה להיות מראה צלולה ומדויקת לישראליות שלנו. המילים של חנן הן לעיתים רכות ומנחמות. לעיתים מושחזות וקוראות תיגר. הן מקראיות ויומיומיות. אוניברסליות ואישיות, אבל אף פעם לא עושות הנחות, ותמיד מוצאות את דרכן אל הבטן הרכה של המאזין, ומספרות לו משהו על עצמו. בתבונתו וברגישותו, הצליח חנן לברוא שפה חדשה, ייחודית רק לו. גם כשהוא מתעסק בנושאים שכתבו עליהם לא פעם, הוא תמיד מצליח לדלג מעל מלכודות הבנאליות, ובמלאכת מחשבת, לעטוף רעיונות קיימים במלבוש שכמותו עוד לא ראינו. בעיקר – המילים שלו רצות למרחקים ארוכים, לא נשענות על טרנדים או על אופנות חולפות. המילים של חנן כאן כדי להישאר". 
גובה הפרס 15,000 ₪ 
 


חנן בן ארי, צילום: אורטל לביא נקיי

פרס ע"ש סשה ארגוב על הישג השנה למלחין לעדן חסון

"'שמישהו יעצור אותי' היה שיר הבכורה של עדן חסון ואף זכה בפרס אקום לשיר השנה ב 2018. השיר הזה היה שריקת הפתיחה של אצן מרתון, רכבת דוהרת, ספינה מוזיקלית מרגשת ושמישהו ינסה לעצור אותו. בשלוש שנות קריירה בלבד, עדן חסון הוא הקול, הלב והמנגינות של הדור הצעיר בישראל. הוא כותב, מלחין ומעבד, שובר מוסכמות ישנות של תעשייה, מוציא שיר אחרי שיר אחרי שיר, מגיע להישגים מדהימים בזירה הדיגיטלית ובעיקר מנהל קשר ישיר עם הקהל. הקהל מכור אליו, מחכה לכל שיר באהבה ורוצה עוד ועוד. הנה מתחיל עוד שיר של עדן חסון, מה יהיה הפעם התו המיוחד והלא צפוי אליו ייקח אותנו? איזה הוק מוזיקלי ישתלט על חיינו בחודשים הקרובים? בעידן כמעט בלתי אפשרי שבו 'כל אחד רוצה להיות זמר', עדן חסון מצליח להתבלט, להוביל ולהיות האומן הצעיר המשמעותי ביותר בישראל".
גובה הפרס 15,000 ₪ 
 

עדן חסון, צילום: שי פרנקו

פרס ע"ש עוזי חיטמן על הישג השנה לאלבום "עלייתו ונפילתו של שם טוב האבי"

תמיר בר, רביד פלוטניק וישי סוויסה
"בעידן הסטרימינג כאמצעי ההפצה העיקרי של המוזיקה, נהוג להספיד את האלבום ולהדגיש את השיר הבודד, הסינגל. זה נכון אולי כדרך הפצה של מוזיקה, אבל האלבום כמנוע וכפרויקט יצירתי עדיין קריטי ליצירה משמעותית ועמוקה יותר שמאפשר שיר אחד. הרוק הישראלי הוליד אלבומי קונספט חשובים. אלבומים כמו 'אפר ואבק' של יהודה פוליקר ו'רדיו בלה בלה' של החברים של נטאשה סיפרו סיפורים מורכבים במילים ובצלילים והרחיבו את הגבולות של המוזיקה הפופולרית הישראלית. עכשיו מגיע תורו של ההיפ הופ, אחד הז׳אנרים המצליחים במוזיקה הישראלית של שני העשורים האחרונים. 'עלייתו ונפילתו של שם טוב האבי' הוא אופרת היפ הופ, סרט מוזיקלי שמכיל ארבעה שירים מצוינים שנוצרו על ידי תמיר בר, ישי סוויסה ורביד פלוטניק ומקבץ את מיטב הכישרונות של סצנת ההיפ הופ הישראלית. הפסקול של הסרט עומד לחלוטין בזכות עצמו כEP / אלבום ומוכיח שההיפ הופ הישראלי נמצא היום בחזית החדשנות של המוזיקה הפופולרית בארץ ומציג כישרונות גדולים בכתיבה, הלחנה, ביצוע, עיבוד, הפקה ועיצוב סאונד". 
גובה הפרס 15,000 ₪ שמתחלק בין היוצרים
 

מימין: רביד פלוטניק, צילום: ישראל קרויזר, תמיר בר, צילום: ירדן ביידר וישי סוויסה, צילום: ארתור לנדה


פרס ע"ש משה וילנסקי לשיר השנה – "מסיבה"
מילים לחן וביצוע: יסמין מועלם ואייל דוידי
"אמנים חדשים רבים, צעירים יותר וצעירים פחות, עושים את ה'הבקעה' שלהם בשנה ספציפית, מזנקים בדרך החמקמקה והמפותלת מהצלילים והמילים שבינך לבין עצמך אל האוזן הציבורית והשיח של כולם. יסמין מועלם נמנית על קבוצה מצומצמת עוד יותר של אמנים יוצרים שפריצתם מגדירה מחדש ז'אנר. השיר 'מסיבה' שחרך כל אוזן במדינה בשנה האחרונה משלב בתוכו כל כך הרבה חומרים נפלאים. חוכמה טקסטואלית ממזרית, לחן מידבק, הפקה מושלמת עם ביט נהדר וכריזמה אין סופית. אין פלא שהשיר הזה אחרי ששכך האבק מעל שאר השירים ומעל אימת הקורונה - נשאר כמו מגדל זוהר. שירים רבים משמשים ראי לזמנם ולדורם. לדעת צוות השופטים השנה השיר ״מסיבה״ שולח זרועות ארוכות עוד יותר, אל קומות גבוהות יותר של פנתיאון המוזיקה הישראלית. בעינינו, בין כל השירים היפים והראויים שזהרו השנה - 'מסיבה' הוא היהלום הראוי מכולם".
גובה הפרס 15,000 ₪ שמתחלק בין היוצרים
 


יסמין מועלם, צילום: רותם לבל ואייל דוידי, צילום: טל צ'צ'יק

פרס ע"ש יאיר רוזנבלום להישג השנה למעבד – ג'וני גולדשטיין

"יש פרסים שלא צריך להסביר ולא צריך לנמק. מספיק להסתכל על רשימת ההישגים. באותה השנה ג'וני יצר והפיק להיטי פופ אדירים של הדור הצעיר של ישראל- מרגי, סטפן ואלה-לי. מעבר ליצירה, ג'וני מעצב סאונד הפופ שמתעקש לעמוד בסטנדרטים הכי גבוהים שאפשר. פתאום להיטים ישראליים נשמעים בדיוק כמו להיט אמריקאי, שבדי או קוריאני ובעולם החדש, שבנוי על אלגוריתם שמקפיץ אותך משיר אחד לשיר אחר מאותה המשפחה - זהו הישג משמעותי ביותר ליוצר ישראלי. אבל דווקא היותו יוצר ישראלי, לא מפריעה לו להיות יוצר בינלאומי מבלי שהוא נדרש להעתיק את מגוריו למיאמי או לוס אנג'לס. ג'וני גולדשטיין הפך השנה למפיק הצמוד של וויל איי.אם והפיק להיטים בינלאומיים עם הבלאק אייד פיז, שאקירה, מאלומה, ניקי ג'אם, ג'ון לג'נד, סיה ודיוויד גואטה ועוד כל כך הרבה בדרך. הוא התחיל את הקריירה שלו כג'וני הקטן וגדל להיות ג'וני הענק. יונתן גולדשטיין הוא מקור השראה ליוצרים ומפיקים מוזיקליים ישראלים, הוא מוכיח שאפשר לפרוץ את גבולות ישראל ולהגיע לגדולים ביותר אם אתה פשוט מעולה במה שאתה עושה. וג'וני הכי מעולה במה שהוא עושה ועל כך כל ההערכה והאהבה שלנו".
גובה הפרס 15,000 ₪
 
פרס ע"ש ענבל פרלמוטר לתגלית השנה – נגה ארז
"הכישרון הגדול של נגה ארז נמצא אתנו כבר זמן לא מועט. במשך כמה שנים השירים הסוחפים היפים החכמים ומלאי המשמעות שלה היו חלק מסצנה מלהיבה שהייתה בשולי הרחוב הראשי של המוזיקה הישראלית. השנה האחרונה הייתה שנת פריצה ונסיקה לכותבת יוצרת מבצעת המוכשרת הזאת, ולא רק בישראל אלא בעולם כולו. השיר Views סלל את הדרך להופעות בינלאומיות מצליחות על הבמות הגדולות והנחשבות בעולם, ובתוכניות הטלוויזיה הפופולריות בעולם. הנחישות של נגה ארז ושותפה ליצירה אורי רוסו, והמקוריות שהביאו בעירוב מקורי של סגנונות וקצבים הפך את נגה ארז, למרות שאיננה חדשה בעולם המוזיקה - לתגלית השנה. הוועדה רוצה לציין את תמיכתה והוקרתה  בכל פעילות של אמנים ויוצרים ישראלים בכל רחבי העולם. נגה ארז ואחרים מהווים שגרירים נפלאים של עולם היצירה הישראלי". 
גובה הפרס 15,000 ₪
 
 
פרסים מיוחדים מטעם דירקטוריון אקו"ם:

מדי שנה מעניק הדירקטוריון פרסים מיוחדים מטעמו על תרומה מיוחדת ליצירה הישראלית וקידומה. השנה יוענקו במעמד הטקס שני פרסים:
 
פרס הוקרה מטעם דירקטוריון אקו"ם ל"קרן נכט"
על תרומתה הרבה לקידום המוזיקה והיוצרים בישראל
"עו"ד ענבר נכט, מייסדת ויו"ר הקרן הפילנתרופית של משפחת נכט, הפכה בשנה החולפת לאחד מעמודי התווך של תעשיית המוזיקה הישראלית. כאשר כל הבמות הוחשכו ואלפי משפחות מתעשיית המוזיקה הישראלית נותרו ללא כל הכנסה, קרן נכט יזמה שורה של פרויקטים שבמסגרתם הועברו מענקים כספיים של מיליוני ש"ח לאלפי מוזיקאים ולאנשי הצוותים הטכניים. אחד הפרויקטים הבולטים של הקרן: אלבום 'צו השעה', בהשתתפות למעלה מ-80 אמנים וכאלף מוזיקאים שחברו יחד כדי להוציא 66 עיבודים חדשים של קלאסיקות ישראליות ידועות. שלושת אלבומי 'צו השעה' זכו לעשרות מיליוני האזנות ולשבחי הביקורת, והעניקו קרן-אור וחבל הצלה לתעשיית המוזיקה שעמדה בפני סכנת קריסה. עו"ד נכט, אף הובילה פעילות ציבורית לקידום 'רפורמת המוזיקה הישראלית' כדי לשפר את ההגנה המשפטית על זכויות היוצרים של אמנים בישראל ואת הביטחון הכלכלי שמדינת ישראל מעניקה למוזיקה הישראלית". 
 


ענבר נכט, צילום: אייל נבו

פרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם ליוצר, המלחין והמוזיקאי
גרי אקשטיין
על תרומתו הרבה ליצירה והתרבות הישראלית
"גרי הוא מחלוצי היוצרים - בכל תחומי פעילותו בתעשיית המוזיקה הישראלית. מוזיקאי ענק שסיפק לא מעט להיטים שהפכו לקלאסיקות, בהן 'רוח סתיו', 'אני הולך לבית שאן', 'קפטן ג'ק', 'היום זה היום', 'בוגי איתי הלילה' והדואט עם שלמה ארצי 'פתאום כשלא באת'. הוא היה שותף בהפקה ונגינה עם מיטב היוצרים והאמנים בארץ ביניהם- אריק איינשטיין ז"ל, יגאל בשן ז"ל, יהודית רביץ, מירי אלוני, דני ליטני, צביקה פיק ועוד. גרי הביא ביצירה, בנגינה ובמכלול הופעתו, ניחוח אמריקאי במבטא ובצליל והיה להשראה ליוצרים ואמנים רבים".
גובה הפרס 20,000 ₪ 
 
פרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם ליורם רותם
על פועלו לקידום ושימור הזמר העברי ויוצריו
"רותם - עורך המוזיקה הראשי של גלי צה"ל, למעלה מ- 40 שנה עורך את התכנית היומית והפופולרית 'ארבע אחרי הצהריים' אותה ייסד ב- 1980 ביחד עם דלית עופר. בתכנית מושמעים מיטב השירים מהקלאסיקה הישראלית. בנוסף לתכנית זו ערך רותם בגלי צה"ל עשרות תכניות וסדרות הקשורות למוזיקה הישראלית ביניהן 'בוא שיר עברי'. רותם ערך עשרות אלבומים ואוספים למיטב היוצרים בארץ, מרצה, עורך ומנחה ופועל רבות לקידום הזמר העברי. 
גובה הפרס 10,000 ₪ 
 
פרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם לדלית עופר
על פועלה לקידום ושימור הזמר העברי ויוצריו
"עופר- עבדה 38 שנים בגלי צה"ל, ייסדה את התכנית 'ארבע אחר הצהריים' יחד עם יורם רותם. ערכה בין השאר את התוכנית 'גל עברי ירוק', את הסדרה 'מילים ומנגינות', מצעדי פזמונים שבועיים ושנתיים ועוד. ניהלה את מחלקת המוזיקה של גלי צה"ל. ניהלה את גלגל"צ שם פעלה רבות להגדלת אחוזי השמעת מוזיקה ישראלית. כיום עורכת ברדיו ללא הפסקה בין היתר של התכנית 'שבת עברית'".  
גובה הפרס 10,000 ₪

 

 

במעמד הטקס יצוינו השירים המושמעים ביותר לשנת 2020:
 
פרס אקו"ם און אייר ליצירה הישראלית המושמעת ביותר "אם תרצי"
מילים לחן וביצוע חנן בן ארי/  עיבוד: תומר בירן
 
פרס אקו"ם און אייר ליצירה הלועזית המושמעת ביותר:
BLINDING LIGHTS בביצוע THE WEEKEND למו"ל המייצג בארץ "דליה פאבלישינג בע"מ"

 

 

 

טקס חלוקת פרסי אקו"ם יתקיים ב-24 באוגוסט 2021 בשעה 20:00 בסינמה סיטי גלילות20/07/2021   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע