סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2022 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ אכילס חריסקוס עובר כל גבול
 

 
 
אני לא אוהב את המלה פוליטי, אבל בהחלט יש כאן התייחסות למצב הלא יציב בעולם מכל הבחינות. החוויה שהיתה לי בשדה התעופה, למשל, מעידה על חוסר האמון בין אנשים ממדינות שונות. כל השאלות ששאלו אותי, מי, מה, מתי, מה הבאת – היה לי מאוד קשה לעמוד מולם, לומר להם את האמת ולדעת שהם לא מאמינים לי. הרגשתי כמו הזר המפריע במופע"
האמן האוונגרדי אכילס חריסקוס, המשתתף במופע החדש של תיאטרון קליפה, נחת בישראל. בקושי


האמן היווני אכילס חריסקוס, המשתתף במופע החדש מבית היוצר של תיאטרון קליפה, נחת בשבוע שעבר בישראל.

בכניסה לארץ נתקל חריסקוס בהתנגדות בלתי צפויה: הוא עוכב לחקירה, תויג על ידי ביקורת הגבולות כ"בעל מניעים חשודים" ושוגר אחר כבוד חזרה למולדתו.

"חשבנו שכל הפרויקט עומד להתפוצץ", מספרת עידית הרמן, המנהלת האמנותית של התיאטרון, המשתתפת במופע ואחראית על הבימוי והעיצוב. "הוא אמר להם שהוא בא לבקר, ואז התקשרו אלי ואמרתי שהוא משתתף בפרויקט חילוף תרבויות. הוא אמר שכן, הוא בא להשתתף בהופעות, אז הם החליטו שהוא בא לעבוד, ירדו לחייו ושלחו אותו חזרה".

בסופו של דבר, לאחר מאמצים כבירים והתקפת לב ממשמשת ובאה של משתתפי הפרויקט, הורשה חריסקוס לדרוך על אדמת ארץ הקודש.

"לא הרגשתי שחושדים בי"

המופע המדובר, "ללא כוחות מזוינים", הוא פרי שיתוף פעולה בין תיאטרון קליפה לקבוצת התיאטרון הפיזי מפראג נובוגה פרונטה. יוצריו ומשתתפיו, נוסף להרמן, הם דמיטרי טולפנוב מקליפה, אירינה אנדרייבה מנובוגה פרונטה, וכאמור, אכילס חריסקוס.

חריסקוס (30), יליד מקדוניה, מבקר זו הפעם השנייה בישראל לרגל מופע במסגרת קליפה. בפברואר האחרון השתתף בפסטיבל "קליפה אדומה" עם מופע שיצר יחד עם האמן אדם ריד. במופע הנוכחי הוא מגלם לוחם עריק הבא להפר את שלוותו המדומה של זוג המסתתר במקלט מאימת המלחמה האינסופית המתרחשת בחוץ.

בכל זאת הגעת
, למרות הכל?

"כן. אל תשאלי אותי מה בדיוק קרה בשדה התעופה, כי אני לא ממש מבין. בפעם הקודמת הכל היה בסדר, לא הרגשתי שחושדים בי. הפעם איכשהו התגלגלה אי-הבנה ויצא שהחזירו אותי הביתה, אבל עידית השתדלה מאוד והנה אני פה, מוכן לעבודה, חקירה והתנסות".


ללא-כוחות-מזוינים-אדם-הורסקה1.jpg
"ללא כוחות מזוינים", צילום: אדם הורסקה

איך התחלת את הדרך כאמן יוצר
?

"עברתי דרך ארוכה. התחלתי כליצן. עבדתי ברחובות ביוון ובמקומות אחרים באירופה, והרגשתי שאני רוצה להתפתח, אז הלכתי ללמוד ליצנות רפואית בפלרמו. גם שם המשכתי לעבוד ברחובות ובתחנות רכבת והסתובבתי בלי גרוש על הנשמה, עד שאשה אחת אימצה אותי, נתנה לי לעשות בייביסיטר לילדים ולכלבים שלה, וככה חסכתי כסף ללמוד בבית הספר לליצנות בטורינו. עבדתי עם קרקסים באיטליה ואחר כך המשכתי לבית הספר לאמנויות הבמה בברלין".

שם פגשת את אירינה אנדרייבה מנובוגה פרונטה
?

"כן, שם התחיל שיתוף הפעולה שלנו. עבדנו יחד יותר מחמש שנים בכל מיני פרויקטים ומקומות, עם אמנים ולהקות שונים ומשונים. באיזשהו שלב נסעתי לאמסטרדם דרך בית הספר כדי ללמוד כוריאוגרפיה קונספטואלית וחייתי על הקו פראג–אמסטרדם. בשנתיים האחרונות אני חי באתונה ועובד על פרויקטים עצמאיים".

רוטב פיקנטי בלתי נשלט

איך נולד שיתוף הפעולה שלך עם תיאטרון קליפה על "ללא כוחות מזוינים"?

"דרך אירינה. היא התקשרה אלי וסיפרה שהתחילה לעבוד עם תיאטרון קליפה על פרויקט, אחרי שבמשך הרבה זמן היו ביניהם חילוקי דעות אמנותיים. זה קרה בנובמבר 2012, בדיוק כשנורו הטילים מעזה על תל אביב. שמעתי על זה ברדיו ונורא דאגתי, אבל למרות הכל הוחלט שנעשה את הפרויקט ביחד.

"עבדנו על המופע כמה חודשים בסטודיו בפראג, וזו היתה חוויה מאוד חזקה ומעוררת השראה. עברנו יחד על הכל, מהחלק התיאורטי ועד המעשי, והתוצאה יצאה מעולה".

מה קורה במופע
?

"זה תיאטרון פיזי-חזותי, מאוד אקספרימנטלי, על זוג שמאבד בן שנפל בקרב. הם נסגרים במקלט כי הם מאמינים שבחוץ מתחוללת מלחמה, ומנסים להתמודד עם הבעיות שלהם על ידי זה שהם לא מדברים על הכאב.

"אני מגלם את הזר שמפריע להם, לוחם עריק שפולש דרך השמים ומאמין שלברוח מהמלחמה זה הדבר הכי טוב שהוא יכול לעשות. בסיטואציה שנוצרת ביניהם, הזר מראה לזוג שאי-אפשר לברוח מהמלחמה, כי המלחמה נמצאת כבר בתוכם. הוא שובר את חומות ההגנה שלהם, והכל יוצא החוצה. יש שם המון כאב, ייאוש, רצינות, הומור, חיים, והכל פורץ החוצה במין רוטב פיקנטי בלתי נשלט".


ללא-כוחות-מזוינים-אדם-הורסקה3.jpg
"ללא כוחות מזוינים", צילום: אדם הורסקה

אתה מתחבר לחומרים האלה
?

"לגמרי. מה שהזר בא להראות לזוג זה שאין טעם במלחמות חיצוניות וצריך להתמודד עם המלחמות הפנימיות, זה משהו שאני מאוד מאמין בו. המון אנשים מדברים על הכל חוץ מאשר על מה הם מרגישים, וזה יוצר חוסר הבנה ובלבול. אם אתה אוהב מישהו ולא אומר לו, איך הוא יידע את זה? אני מאמין שכשמרגישים משהו, ובייחוד כאב, במקום להיסגר צריך להיפתח. לעשות ההפך ממה שהאוטומט אומר לנו. צריך להרגיש ולעבור את זה, אחרת אתה נחסם לעצמך ולעולם".

"אנשים מתים בשביל כלום"

מעבר לרובד האנושי הפנימי, אפשר לראות כאן גם הצהרה פוליטית גלובלית.

"אני לא אוהב את המלה פוליטי, אבל בהחלט יש כאן התייחסות למצב הלא יציב בעולם מכל הבחינות – מדינית, חברתית וכלכלית. החוויה שהיתה לי בשדה התעופה, למשל, מעידה על חוסר האמון בין אנשים ממדינות שונות. כל השאלות ששאלו אותי, מי, מה, מתי, מה הבאת – היה לי מאוד קשה לעמוד מולם, לומר להם את האמת ולדעת שהם לא מאמינים לי. הרגשתי כמו הזר המפריע במופע.

"אני מסתכל על הדברים שקורים היום בעולם ומתחלחל – אנשים מתים בשביל כלום, והכל בגלל אינטרסים של אנשים עם כוח. זה מפיל ארצות שלמות, אולי אפילו את האנושות. אנשים מאבדים את כוח הרצון שלהם וחושבים ועושים מה שאומרים להם. התקשורת מהפנטת את כולם דרך הטלוויזיה, ואת המידע האמיתי, החשוב, מסתירים מהאנשים הפשוטים".

העבודה שלך סובלת מהקשיים הכלכליים שיוון עוברת כרגע?

"קשה להגיד. כאמן בסוג הזה של תיאטרון, אף פעם לא היה לי קל בשום מקום, ואני לא חושב שכרגע יוון יותר מסובכת כלכלית מהרבה מקומות אחרים. פשוט החליטו לשים אותה במרכז, אל תשאלי אותי למה. בסך הכל זה מקום די טהור, עם המון היסטוריה, ואני מאמין שהוא יתאושש בקרוב".

אתה יכול לראות את החיים שלך בלי התיאטרון
?

"בשום אופן לא. תיאטרון זה החיים. זה מקום קסום שכשנכנסים אליו הוא פותח אותך לדבר על דברים בתוכך ומחוץ לך ולעסוק בשאלות הגדולות של החיים. אפשר להגיד שאם החיים הם שאלה, התיאטרון בשבילי הוא כלי שבעזרתו אני חוקר ולומד אותה יחד עם הקהל.


ללא-כוחות-מזוינים-אדם-הורסקה2.jpg
"ללא כוחות מזוינים", צילום: אדם הורסקה

"אני אוהב את התחושה שיש לי כשאני עומד על הבמה ומתנסה בדברים ומרגיש איך הקהל מתנסה וחוקר יחד איתי. הכי חשוב מבחינתי זה לא להגיד לאנשים מה לחשוב ואיך להבין דברים. לתת להם לעבור את התהליכים בעצמם, וזה נכון גם ברמה האישית וגם הגלובלית. במשפט אחד אני יכול להגיד שהתיאטרון עוזר לי להתפתח וללמוד ונותן לי תחושה של תכלית בעולם".

אחרי החוויה המתסכלת שעברת בגבול הישראלי
, תבוא לכאן שוב?

"למה לא? אני אוהב להיות פה, ואוהב מאוד לעבוד עם האנשים. בסך הכל מה שקרה היה עוד אתגר שהחיים מציבים בפניך לפעמים, ואם אני נוטה להתעופף רוב הזמן, זה הנחית אותי חזרה למציאות. אז לשאלתך, אשמח לבוא שוב. אם ייתנו לי להיכנס, כמובן".


המופע
"ללא כוחות מזוינים" יעלה 15 פעם, ב-1–15 באוגוסט 2013, בכל יום (למעט יום ראשון), ב-20:30, ובימי שישי בשעות 13:00 ו-22:00, בתיאטרון קליפה. כרטיס: 80 שקל. הנחות לאזרחים ותיקים, סטודנטים ולמחזיקי כרטיס ישראכרט (כרטיס שני במחיר 40 שקל). לפרטים: 03-6399090.


*** לעדכונים, הנחות, מבצעים ועוד, בקרו אותנו בפייסבוק ופרגנו בלייק

למועדי מופעים >

28/07/2013   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע