אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
עניין
לוח האירועים 2024 יוני 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
30
ביקורת
 
מאת: יוסי שיפמן רות קנר אומרת משהו. שווה להקשיב.
 

 
 
בשוק המוצף מופעי בידור, 'תגידי לי משהו' מזכיר שלאמנות יש תפקיד חיוני בהארה אחרת - מעוררת מחשבה, רגש ומודעות - של מצבים מדיניים, חברתיים, קיומיים, שמהם אמנויות הבמה נוטות לברוח."
תערוכת הדיבור "תגידי לי משהו" של קבוצת התיאטרון רות קנר בבית הגפן היא יצירה מבריקה, איכותית, ובעלת אמירה. ביקורת


האם אפשר להצהיר הצהרות פוליטיות ולשאת בקול אמירות חברתיות נוקבות ללא פוסטים צעקניים ומבלי להזדקק לדוברים פוליטיים העושים שימוש מכוון בלשון בוטה? האם אפשר להעביר כאב ותחושת קיפוח ללא מצלמת טלוויזיה שרואה במקומי? שופטת במקומי? מחליטה במקומי?

מתברר שכן, ועוד איך. את השיעור החשוב הזה מעניקים "המופיעים" (כך הם מוגדרים בתכניה) רונן בבלוקי, שירלי גל, עדי מאירוביץ', איבאא מונדיר, בשיר נהרא וסיואר עואד ב"תגידי לי משהו", מופע של קבוצת תיאטרון רות קנר שתויג כ"תערוכת דיבור" בגלריית בית הגפן בחיפה.
 
מילים, מילים, ואת משמעותן
 
ההתרשמות הראשונה היא הקובעת, וזו מרשימה בהחלט. במשך יותר משעה הפקדתי את עצמי מרצון להובלתם של המופיעים בין הגלריות השונות של בית הגפן - גלריות בנויות במרחב חיצוני מוגן מפני השמש ביריעות לבנות גדולות. פתחתי וסגרתי כיסא מוזיאון תלת רגלי מן הסוג המעצבן, שהמושב בו נתפר לדקי גזרה ובעיקר לדקי ירכיים.

לא עיינתי בדפי הנייר שחולקו לצופים אך תלשתי חמש רצועות נייר באורכים שונים ממתקן שנתלה על הקיר ועליו 35 מסמרים, עליהם נתלו הרצועות. על כל פיסת נייר נכתב טקסט - צד אחד בערבית ושני בעברית. אחד מהם נשא את המשפט: "כשאני גורם למילה לעבוד בשבילי כל כך קשה, אמר המפטי דמפטי, אני תמיד משלם לה שעות נוספות", מתוך "אליס בארץ הפלאות" של לואיס קרול.

על רצועת נייר אחרת שתלשתי נכתב: "כשם ששמונה תווים מפיקים אינספור מנגינות, כך 24 אותיות מפיקות אינספור מילים, והללו מציינות דברים, והציונים מפיקים אינספור דמיונות, או מושגים, והדמיונות או המושגים האלה מולידים נשמה יתרה (...) המשיחה עם זולתה", מתוך "על הדיבור" של הפילוסופית האנגליה מרגרט קוואנדיש.


תגידי לי משהו, קבוצת רות קנר, צילום: אורלי פרל ניר

מצויד בפתקים תפסתי מקום בגב הגלריה הראשונה כשאחת המופיעות פונה אלי, אל כולנו, בערבית שוטפת וקולחת. אחר כך עברה לעברית וללא מילים מיותרות בקשה שנתלה את הכיסאות המקופלים במתקן שיועד מן הסתם לטובת צופי מוזיאון בית הגפן בכל ימות השנה. היא סייעה בתלייה תוך שהיא מונה את מספר הכיסאות בערבית. כשניסיתי להצטרף בקריאת הספרות בערבית יחד איתה, היא חייכה, כאילו אמרה: "הנה עוד ישראלי שמנסה להראות שהוא יודע ערבית". אין לדעת אם אכן לכך התכוונה. הפרשנות באחריותי.  

מכאן ואילך שוטטתי מגלריה אחת לאחרת כשמולי אנסמבל השחקנים בקטעים סולניים ומקהלתיים, בטקסטים רציניים, משעשעים או ניטרליים שכולם נוצרו מליקוט שעשו המופיעים ברחובות חיפה, בעיקר בוואדי ניסנס יחד עם ובהדרכת רות קנר.  
 

תגידי לי משהו, קבוצת רות קנר, צילום: אורלי פרל ניר


המנגנונים הפלאיים של הדיבור
 
האם מדובר בהצגה? ככל הנראה לא. בדברי ההסבר המודפסים אליהם נפניתי מאוחר יותר מוגדר האירוע, כאמור, כ"תערוכת דיבור". הסבר מפורט יותר מסביר שמדובר בתערוכה המציגה פעולות דיבור חדשות. התערוכה מבקשת להקשיב למנגנונים הפלאיים של הדיבור האנושי – האופנים המפתיעים בהם בני אדם פועלים עם מילים – מצהירים, מחמיאים, מתקיפים, מאיימים, מפתים, חושפים, מטייחים, בוראים ומפרקים עולמות באמצעות מילים.  
"תגידי לי משהו" כולל תשעה מופעים בגלריות הבית, שבחלקם מוצגים לפני כל הצופים, ובחלקם לפני קבוצות קטנות המסודרות במעגלים. הצופים מתבקשים לשוטט בין הגלריות ולהיעצר על פי הוראות המופיעים הניתנות בעברית או בערבית. קחו למשל את הדיאלוג הבא:

A- סליחה? B- כן!
A-מה מפריע לך כאן? B-
A-מה מפריע לך כאן? B-מפריע?
Aכן  B-כאן?
Aכן B-מה מפריע כאן? כלום הכל מדהים... מדדדהים... מדדדדהים... פשוט מדדדהים. תודה.
Aתודה. Bתודה לך. תסגרי את הדלת בבקשה. 
 

תגידי לי משהו, קבוצת רות קנר, צילום: אורלי פרל ניר

אי אפשר שלא לצחוק לדיאלוג ה"מדדדהים" הזה, ומייד לחוש במעט אי נוחות בדיאלוג שעניינו הציונות:
אישה פונה לרוכב על קטנוע בשאלה:"איך מגיעים לציונות?". תוך חיקוי של צליל הטוסטוס מצטלבות ההנחיות: "תעלי מפה... במדרגות האלה... תלכי טיפה שמאלה...יש לך ירידה למטה ויש לך המשך ישר... כשאת פונה תלכי ישר- שם יש לך עוד מדרגות עד שאת מגיעה לציונות. זה קל מאוד. פשוט".

מי שנולד בחיפה ומכיר פרקים בתולדותיה יודע ש"הציונות" שבה מדובר היא "שדרות הציונות", שדרה העולה מחיפה תחתית, ואדי ניסנס פינת אלנבי, בואכה צומת הכרמל הצרפתי. איך קיבלה השדרה את שמה? בין השנים 1948-1975 נקרא הרחוב "שדרות האו"ם", אך לאחר החלטת האו"ם שקבעה שהציונות היא גזענות שינתה עיריית חיפה את שם הרחוב ל"שדרות הציונות". ויש עוד היבט פחות מוכר: עד 1948 היה שמו של הרחוב "אל ג'אבל" (ההר), ותושביו הערבים של הרחוב רצו להשיב את השם המקורי. בינתיים זה לא קרה, והדיון אינו מוזכר ב"תגידי לי משהו".    
 

תגידי לי משהו, קבוצת רות קנר, צילום: אורלי פרל ניר

כשהאמנות חושפת את האמת
  
בחירת המילים היתה מן הסתם השלב החשוב ביותר ביצירת המופע. מאחר שהשחקנים כולם היו שותפים ביצירה, ניכר כי הם חשים תחושת בעלות על עצם הצגת הטקסט.
 
אישית חשתי כאילו אני צופה באורטוריה מדוברת שיש בה קטעי סולו, דואטים ואפילו כוראל מקהלתי שלם, המתוזמרים יחד ליצירה שלמה. את ההנמקה האמנותית מספקת התכניה בבלוק טקסט רציף עם רווח קבוע בין האותיות וללא הפרדה בין מילים: "צ ע ד נ ו ב ר ח ו ב ו ת צ ד ד י י ם צ ו ת ת נ ו ל ע ו ב ר י ם ו ש ב י ם..."      
       
מעבר לרעיון המבריק ולביצוע האיכותי, המופע מפנה זרקור לתפקידה של האמנות באמירה או בחשיפת האמת. בשוק המוצף מופעי בידור - לרבות מופעי תיאטרון שתכליתם המוצהרת או הסמויה היא לספק פרקי זמן קצובים של אתנחתא מתלאות היומיום ועל פי רוב שוקעים אל תהום הנשייה מייד לאחר שהסתיימה הצפייה בהם -  צף "תגידי לי משהו" ומזכיר שלאמנות יש תפקיד חיוני בהארה אחרת, מעוררת מחשבה, רגש ומודעות, של מצבים מדיניים, חברתיים, קיומיים, שמהם אמנויות הבמה נוטות על פי רוב לברוח.    


למועדי מופעים >

21/06/2021   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. מתגעגעים אליכם בירושלים
ישראלה לוי , jerusalem (23/06/2021)
1. אירוע נדיר
מנשה בן מאיר , זכרון יעקב (23/06/2021)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע