סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
גשר
 
שושה
 
 
יוצרים: יבגני אריה , ילנה לסקין , יבגני אריה
מאת: יצחק בשביס-זינגר
תפעול תאורה: בן בר-שביט
בימוי: יבגני אריה
מוזיקה: אבי בנימין
תעתוק וניהול מוזיקלי: מיכאל קרמנקו
תאום אמנותי: אבי (בואנו) יונה
תחקיר ועריכה: רקפת לוי
משתתפים: אלון פרידמן , יבגניה דודינה , יחזקאל לזרוב , אלכסנדר סנדרוביץ , ולדימיר חלמסקי , שירי גדני , אפרת בן צור , לבנה פינקלשטיין , לאוניד קנייבסקי , מיכל ויינברג , רות חיילובסקי , סבטלנה דמידובה , בוריס אחנוב , עדי שליטא , מיקי לאון

הופעה ראשונה: 10 במאי 2003
 
תמונות היכן ומתי

וורשה של שנות השלושים, בצל עלייתו של היטלר לשלטון, המסעדות, הסמטאות, הכיכרות, התיאטרון, הפאר והעוני, המוסיקה והעצב... זהו הרקע ל"שושה", סיפור אהבה מסוג אחר.

סיפורו של סופר צעיר, אהרון גריידינגר, הטובע בחבורה של בוהמיינים, פילוסופים, מהפכנים וחמש נשים המסחררות את חייו."בכל הספרים שקראתי", הוא אומר לעצמו, "חושק הגיבור רק באישה אחת, והנה אני חושק בכל הגזע הנשי".
אבל עליו לבחור בין דורה הקומוניסטית, בטי השחקנית מאמריקה, צליה פטרונית האמנויות, טקלה הפולניה ושושה אהבת הילדות שלו.בחירתו של אהרון היא שתכתיב את עתידו, את חייו ואולי את מותו.

מערכה ראשונה:
תל-אביב, 1952, קיץ.
חיימל צ''נצ''ינר פוגש את אהרון גריידינגר. מלחמת העולם השנייה עברה. עברו שנים מאז פגישתם האחרונה. הם יושבים במדינת היהודים, מול הים היהודי ומנסים להחיות זכרונות. פייטלזון - ידידם הפילוסוף, דורה - חברתו הקומוניסטית של אהרון, צליה - אישתו הראשונה של חיימל... ורשה, 1938, חורף.
במועדון הסופרים פוגש אהרון הצעיר את הזוג צ''נצ''ינר, חיימל וצליה, ידידיו. לאהרון וצליה, המבוגרת ממנו, יש רומן נסתר-גלוי. אל המקום נכנסים מוריס פייטלזון וזוג אמריקאי עשיר, שהוא היה רוצה להציג לאהרון-צוציק.
בטי סלונים וסם דריימן, הוא מליונר יהודי-אמריקאי והיא שחקנית. אהרון יכתוב עבורה מחזה, על הבתולה מלודמיר שנכנס בה דיבוק. סם דריימן יפיק את המחזה בורשה ואם יצליח יגיעו גם לברודווי. בינתיים, אהרון ודורה נפגשים בביתה, לפגישתם האחרונה, היא עומדת להגשים את חלום חייה ולנסוע לרוסיה. הוא מזהיר אותה מפני הסכנות. אהרון מגיע לחדרה של בטי, במלון, והשניים מנסים לעבור על הכתוב ולקדם את עלילת המחזה... ובעצם זוכים לקדם את ניצני האהבה ביניהם.
צליה, חיימל ואהרון בקונצרט. צליה מתלוננת שאהרון לא מקדיש לה תשומת לב... היא מקנאה ביחסים החדשים
שלו עם בטי. ואכן, בטי ואהרון יוצאים לבילוי משותף בקולנוע. אבל מיד אחרי יומן החדשות ותמונות מצעדי הנאצים, מבקשת בטי לצאת, היא לא יכולה לשאת את המנוולים. בטי מציאה לאהרון לקחת אותה לשכונת ילדותו, בה לא ביקר כעשרים שנה. הוא נענה לה והם יוצאים למסע בזמן, אל סמטאות היהודים והזכרונות. לקראת סופו של הטיול הקצר, הם נעצרים מול הבית בו התגורר אהרון כשהיה ילד. שם גרות עדיין שושה, אהבת הילדות שלו ואימא שלה, באשלה.

באשלה לא השתנתה, היא ממשיכה לשבת ולתפור בדיוק כמו שעשתה כל השנים. גם שושה לא השתנתה, היא נותרה ילדה-אישה מוגבלת משהו בהתפתחותה. אבל המפגש איתן מעורר רגשות רדומים. שושה יכולה ''לעצור את הזמן''. היא יכולה להחזיר את אהרון לכל אותם רגעים, תחושות וזמנים אותם שכח, או רצה לשכוח. בטי מבינה את המתרחש ומבקשת לחזור למלון, אהרון מבטיח לשושה לחזור מחר.
בחדרו, מתעורר אהרון מחלום בו שיחק עם שושה. המשרתת הפולניה מגישה לו את ארוחת הבוקר ועוזרת לו להתרחץ. הוא חושק בה, אבל הטלפון אינו מפסיק לצלצל. אחד השחקנים המשתתפים בהצגה, צליה, במאי ההצגה... אינם נותנים לו מנוח. ואז, בטי מופיעה בחדרו. היא מייעצת לו, כאישה עם ניסיון, לא להמשיך את מערכת היחסים עם שושה, המוגבלת, יחסים כאלה נועדו לכישלון.
אהרון חוזר אל שושה ובאשלה. היא מראה לו מחברות שלו ששמרה מאז היו ילדים. בדרכה הילדותית היא מנסה לגשר על הזמן... היא לא צריכה להתאמץ, הוא עדיין אוהב אותה, בדיוק כמו אז. הוא רוצה רוצה, רוצה להיות איתה, והיא מוכנה להכל, רק שלא ישאיר אותה שוב לבד.
החזרה הגנרלית על המחזה הוכתרה ככישלון. סם ובטי אינם שבעי רצון והם מאשימים את אהרון.
מצב הרוח במועדון הסופרים אינו מעודד. צליה, חיימל ופייטלזון מנסים לעודד את אהרון, בעקבות הביקורות על המחזה שלו. הם מנסים לשכנע אותו לברוח מפולין, הגרמנים מתקרבים. הם לא יעזבו, אבל הוא צעיר ועדיין יכול. אהרון מחליט להישאר בפולין, הוא לא יעזוב בלי שושה.
בטי מטלפנת אליו, אישפזו את סם בבית החולים, היא זקוקה לו.
אהרון אינו מהסס ומצטרף אליה, כפי שבקשה. סם משוחח איתו ואומר לו שידע על יחסיהם. הוא מבקש להציל אותו מהנאצים, ומציע לו להתחתן עם בטי ולבוא איתם לאמריקה.
בסערת רגשות אהרון מסכים להצעה.
אהרון נוסע עם שושה, לראשונה בחייה, בכרכרה. הכל כמו חלום. הוא מבין שרק אותה הוא רוצה, שאינו יכול בלעדיה ומציע לה להתחתן איתו. היא מסכימה.

מערכה שנייה:
תל-אביב, 1952.
אהרון מבקר בביתו של חיימל ופוגש את אישתו השנייה, גניה. חייהם שונים מהחיים העשירים בורשה.
ורשה, 1939. עברה שנה מאז נישאו אהרון ושושה. הם חיים ביחד, אבל נדמה שעננת המצב באירופה מעיבה גם על חיי הנישואין שלהם.
אהרון ודורה נפגשים. פלנדר, חבר, חזר מהכלא הרוסי. שבור מהתנפצות החלום. ובכל זאת מאמין במהפכה...
בטי בורשה. היא מספרת על דודה שבאה לפגוש, אך בעצם ברור שבאה על מנת לשכנע את אהרון לחזור איתה. סם נפטר, המלחמה בשער, זאת הדרך היחידה להצלה. אהרון מסביר לה שישאר בורשה. כן, הוא מוכן למות ולא לעזוב את שושה. פייטלזון משוחח עם שושה ומחכה לאהרון. גם הוא מאמין שהסוף קרוב והיה שמח לו ניתן היה לעצור את הזמן.

אהרון בחדרו. בזו אחר זו יבואו הנשים בחייו וינסו להציע לו את עזרתן בהצלתו. טקלה, הפולניה שלדוד שלה יש בית רחוק מן העיר - צליה, שהפכה חדר בביתה למקום מסתור - דורה, שהתחתנה עם פלנדר, אבל יכולה להעזר בקשריה ולהבריח את אהרון מהעיר - ובטי, שאינה מוותרת... לכולן הוא יענה את אותה תשובה, הוא אינו יכול לעזוב את שושה. הוא אוהב אותה. הוא יישאר איתה ויהה הסוף אשר יהה.
על המרפסת בתל-אביב הערב יורד.מחיר עיר שם האולם שעה יום תאריך

 
תגובת גולשים (16 תגובות)  
הוסף תגובה   לכל התגובות
16. פשוט מדהים! 
אלקסיס , (13/05/2005)
15. שירי גדני באחת ההופעות הטובות ביותר שראיתי מימי!!! 
רן , (18/02/2005)
14. אני אישית... 
מירב , (02/02/2005)
13.  
לפי שנה , (26/11/2004)
12. לא אהבתי 
לימור , (04/10/2004)
11.  
, (19/05/2004)
10.  
אנינה , (05/05/2004)
9. תפסת מרובה לא תפסת 
יוסי , (04/05/2004)
8. חבל שאינכם יודעים להעריך.. 
tamara o , (26/04/2004)
7.  
, (09/04/2004)
6. אכזבה קשה 
אריה , (10/03/2004)
5. ושוב -כל הכבוד לגשר 
עדינה , (10/02/2004)
4. שושה- תיאטרון גשר 
אבי , (27/01/2004)
3. חוויה תאטרלית בלתי נשכחת 
בן , (18/12/2003)
2. הגשר עושים את זה שוב 
tasha , (13/12/2003)
1.  
, (09/12/2003)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע