תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
לוח האירועים 2024 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ביקורת
 
מאת: הילה אהרון בריק הספינות והים - הרפתקה לימאים צעירים
 

 
 
לנווט סירת מפרש, לתפעל עגורן ומלגזה - תערוכת הקיץ במדעטק פותחת אופקים לילדים


הים, המלווה אותנו בנסיעה מן השפלה אל חיפה, ומציץ אלינו במפתיע מפינות רחוב בשכונת הדר הכרמל  שבה אנו מנווטים את דרכנו  למדעטק,  הוא הנושא של התערוכה הבינלאומית החדשה במוזיאון: "הספינות והים".
 
התערוכה כוללת 30 מוצגים אינטראקטיביים הממחישים היבטים שונים של הים באמצעות מתקנים המדמים הפלגה, שיט, צלילה ופעילויות שונות שנעשות בנמל-  העמסה ופריקה של מטענים ועוד.  

מפינלנד לחיפה
 
כנהוג בתערוכת מסע מסוג זה, בתחילת הביקור הנוסעים הצעירים מקבלים כרטיס ימאי שאותו הם מתבקשים להחתים בתחנות השונות.
 
בתערוכה מוזמנים הילדים וההורים לטפס על סירה מתנפחת המטלטלת בין הגלים, לנווט סירת מפרש, לתפעל עגורן המעמיס מכולות קטנות (שזכה להתלהבות הרבה יותר מצד בן הארבע וחצי) ולהפעיל סימולטור המדמה מלגזה, להשיט בשלט רחוק ספינות בדגם מוקטן של נמל חיפה ולדגום סימולטור המדמה צלילה בין שרידי אנייה טרופה ועוד.
 
בין המתקנים פזורים גם דגמים של אוניות מסוגים שונים. נהנינו להציץ אל החדרים השונים בספינת טיולים מפוארת ולבחן דגמים של ספינות ייעודיות מסוגים שונים: כגון ספינות מטען ,יאכטות ועוד. גם חליפת האמודאי שהוצגה באחת הפינות ריתקה את הילד, בשל דמיונה לחליפת אסטרונאוט ובאפשרות שהיא פתחה בפניו לעסוק בחפירות (אחת הפעילויות החביבות עליו) גם מתחת לפני הים.

תערוכה-הספינות-והים-2.jpg
"הספינות והים", צילום: יח"צ

מקור התערוכה ממוזיאון המדע "אאוריקה" שבפינלנד. זו עובדה שלא הייתי מודעת אליה במהלך הביקור בתערוכה אבל בדיעבד, למרות ההתאמה שעברה התערוכה להצגה בישראל (למשל הדגם של נמל חיפה ושידור חי אל הנמל ) קשה לומר שחווית הים המקומי, הים תיכוני, נוכחת בה במיוחד.
 
אפילו החוויה הישראלית הפשוטה והמוכרת כל כך של ללכת לים נעדרת משום מה מן ההתערוכה. עולם החי שמתחת ומעל למים מיוצג  אף הוא באופן מינימלי. 

תערוכה-הספינות-והים-1.jpg
"הספינות והים", צילום: יח"צ

ערכה מושקעת לספינת פיראטים
 
עוד מתחם פעילות קיצי במוזיאון הוא מתחם דיסני ג'וניור, שבעיקרו הוא מתחם יצירה. שם תקבלו  (תמורת 10 שקלים נוספים למחיר הכניסה) ערכה מושקעת במיוחד לבניית אחד מתוך שלושה סוגי דגמים אפשריים של ספינות (ג'ייק והפיראטים, הנסיכה סופיה ובת הים הקטנה). חומר הגלם המרכזי הוא פוליגל אבל הדגם הנבנה הוא מורכב, מרשים ומתגמל, אך נדרשת כאן לרוב עזרה מסיבית של ההורים.
 
כשמסיימים ניתן להשיט את ספינות המפרשים הקטנות בבריכות נאות שמוקמו במיוחד בשביל כך מחוץ לבניין ולהתרשם מהאופן שבו התקדמות ספינת מפרש מושפעת מכיוון הרוח ומעוצמתה.  
 
שתי התערוכות החדשות מאפשרות גם צילום חוויתי של כל המשפחה למזכרת באמצעות כרטיס ברקוד מיוחד. בצילומים אפשר לצפות בבית באמצעות הפייסבוק.

תערוכה-הספינות-והים-3.jpg
"הספינות והים", צילום: יח"צ

לא פספס אף ידית

הביקור הנוכחי נערך בשבת, והיתרון הבולט הוא שהמוזיאון מלא חיים ושוקק (בהשוואה ליום שישי בו ביקרנו בפעם שעברה) וכל המתקנים במתחם החוץ  בחצר נובל אנרג'י,  שבהם נזקקת עזרת מדריך, פעילים. החסרון הוא צפיפות מסוימת ותורים, במיוחד בכניסה, ובסמוך למתקנים היותר אטרקטיביים.   
  
כרגיל, מציע  המוזיאון בכללותו שלל תערוכות מלהיבות, לגילאים שונים וכן סרטי תלת ממד  (מגיל 6 ומעלה). בן הארבע וחצי התלהב גם בביקורו השני כאן משני מתחמים המוקדשים להמצאותיו של ליאונרדו דה וינצ'י. האחד של סכרים ומנופים בחצר נובל אנרג'י והשני ו- אולם ובו דגמים של מנגנוניים מכאניים שנבנו על פי רשומיו של ליאונרדו, שמדגימים עקרונות פיזיקליים שונים כגון המרת תנועה סיבובית לתנועה קווית. הילד עבר מתקן ומתקן, לא פספס אף ידית או כפתור ובדק את כל אפשרויות הסיבוב וההנעה של המתקנים השונים.
 
כן שהינו ארוכות גם בחדר המשחקים של פעם שבו הפעילות העיקרית היא בנייה בלגו וחלפנו ביעף דרך תערוכה על אנרגיה ירוקה הכוללת גם הדגמות של הבית הירוק (שחלקן לא פועלות למרבה הצער). במסדרונות המוזיאונים חלפנו על פני מוצגים רבים, וניסינו לתפעל אותם במידות שונות של הצלחה. 

אין שום אפשרות להכיל את כל מה שיש למקום להציע בביקור אחד, ובמיוחד לילדים בוגרים יותר כדאי לפנות חצי יום לפחות. באמצעות האתר של המוזיאון אפשר להכין  את הביקור מראש ולבחור תחומי עניין שמדברים אל לב הילד במיוחד, או פשוט לזרום מחדר לחדר, מתצוגה לתצוגה.
 

ימים ושעות פעילות של תערוכת "הספינות והים": ראשון עד רביעי 17:00-10:00, שישי 14:00-10:00, חמישי ושבת 19:00-10:00. כרטיס למוזיאון: 70 ₪ למבוגר ו- 60 ₪ לילד (עד גיל 5 כניסה חינם). מתחם דיסני יהיה פתוח לקהל הרחב בין עד ה-18 באוקטובר 2014. כניסה למתחם דיסני ג'וניור:  10 שקלים לכל מבקר במתחם (גם הורה וגם ילד), כניסה חינם עד גיל 5 מידע נוסף והזמנת  כרטיסים מראש בטל. 8614444 – 04, או באתר המדעטק.


למועדי מופעים >

11/08/2014   :תאריך יצירה