logo tel aviv
תרבות ראשי עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
  כל מופעי החודש  
2022 אוגוסט
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה הבמאי אטום אגויאן באופרה הישראלית
 

 
 
במאי הקולנוע הנודע יביים את "כך עושות כולן" מאת מוצרט בניצוחו של דניאל כהן  ובהשתתפות תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים


בסוף חודש מאי תעלה האופרה הישראלית את "כך עושות כולן" - האופרה  השלישית בטרילוגיה המפוארת של מוצרט וכותב הליברית לורנצו דה פונטה (קדמו לה "נישואי פיגרו" ו"דון ג'ובני"), העוסקות במאבקים המתמידים בין המינים ובין המעמדות.

את ההפקה החדשה הזו יביים הבמאי הקנדי-ארמני הידוע אטום אגויאן  - מיוצרי הקולנוע הבולטים והמוערכים ביותר כיום.

"הכל יכול לקרות"

במרכז העלילה שני חברים גוּלייֶלמוֹ ופֶרַנדוֹ, העומדים להינשא לחברותיהן  האחיות, פיורדיליג'י ודורבלה, ומאותגרים על ידי ידידם דון אלפונסו הטוען שהנשים אינן נאמנות. הגברים הצעירים אינם מאמינים שחברותיהן תבגודנה בהם ומתערבים עם דון אלפונסו שהן תעמודנה במבחן הנאמנות.

הם מודיעים לארוסותיהן על גיוס פתע לצבא ושבים לבמה מחופשים לחיילים אלבנים כאשר כל אחד מהם מחזר אחרי ארוסת ידידו. לאחר הפצרות רבות של דון אלפונסו והמשרתת דספינה נענות האחיות לחיזורי המחזרים החדשים, ובכך מוכיח דון אלפונסו את טענתו ש"כך עושות כולן". האופרה מסתיימת באנדרלמוסיה גדולה שבעקבותיה סימני שאלה לא פתורים.

מוצרט חיבר ל"כך עושות כולן" מוזיקה רגישה. הדרמה המתפתחת באמצעות המוזיקה השמימית בודקת בצורה שאינה מחמיאה לגברים או לנשים את מהות הזוגיות ואת טיב מערכות היחסים בין המינים. מערכת היחסים בין שני זוגות האוהבים ושני מפעיליהם אפשרה למוצרט ליצור מניפה מוזיקלית גאונית ומרתקת הכוללת קטעי אנסמבל, אריות מופלאות ושני פרקי פינאלה גדולים.


כך עושות כולן באדיבות האופרה הישראלית

הבמאי אטום אגויאן בחר להתייחס לכותרת המשנה שנתנו לאופרה מוצרט ודה פונטה: "בית ספר לאוהבים". הוא ממקם את העלילה בבית ספר כאשר ארבעת הנאהבים הם תלמידי תיכון בגיל העשרה והכל מתנהל כעין משחק בכיתה. "הדבר מוסיף אמינות לעלילה שלעתים נראית מופרכת," הוא אומר. דון אלפונסו המבוגר הוא המנהל המנווט את השיעורים וחברי המקהלה הם תלמידי הכיתה. אגויאן מוביל את גיבוריו הצעירים בפיתולים האקרובטיים של העלילה כפי שמצופה מגחמות של מערכות יחסים בין בני נוער. לדבריו האופרה מדברת על השינוי האנושי ברגשות: הכל יכול לקרות במערכת יחסים בין אוהבים. לתפיסתו של אגויאן במשחקי החיזור בין הזוגות הנשים מודעות היטב למעללי הגברים, והן בוחרות להצטרף למשחק כיריבות שוות ערך שמבינות היטב מה הם כללי המשחק גם אם הן לא מגלות זאת בפומבי.

העיצוב המרהיב של האופרה מחבר בין סביבת בית הספר לבין ביטויים חזותיים המבטאים את הקונפליקט האנושי שבבסיסה של כל מערכת יחסים זוגית כגון: פרפרי ענק צבעוניים המסמלים את הרצון לחופש; דיוקן עצמי של פרידה קאלו שבו היא מעבירה עירויי דם מלב אל לב - בינה ובין דיוקן שלה המתכוון דווקא למאהבת שלטובתה ננטשה על ידי בעלה דייגו ריברה.אטום אגויאן, במאי  

נולד בשנת 1960 לזוג הארמני-מצרי ג'וזף ושושן יגויאן בקהיר. ב-1962 היגרו הוריו לוויקטוריה, קנדה, ושינו את שם משפחתם לאגויאן. את דרכו המקצועית החל ביצירת סרטים קצרים עצמאיים אותם צילם בעצמו במהלך שנות השמונים ביים מספר פרקים בסדרות הטלוויזיה "אלפרד היצ'קוק מגיש", "אזור הדמדומים" ו-"יום שישי ה-13". הפריצה הבינלאומית שלו באה ב-1994 עם צאת סרטו  "אקזוטיקה", שזיכה אותו בפרס המבקרים בפסטיבל קאן. סרטו השני "המתיקות שאחרי" היה מועמד לשני פרסי אוסקר, וזכה אף הוא בפרס המבקרים של פסטיבל קאן וכן בפרס ג'יני פרס הקולנוע החשוב ביותר בקנדה. בין סרטיו הבולטים הנוספים:  "המסע של פליסיה","אקזוטיקה", "כשהאמת משקרת", "Adoration" וכן הסרט "אררט" שעורר תהודה רבה ומתייחס לרצח העם הארמני . בארצו קיבל אגויאן את אות מסדר קנדה-אות הכבוד הגבוה ביותר הניתן בקנדה ובמאי 2008 הוענק לו בתל אביב פרס דן דוד, על תרומתו להשתקפות העבר ביצירות ההווה.

בשנים האחרונות מביים אגויאן בנוסף לסרטי קולנוע גם אופרות. בין היתר ביים את  "סלומה" בבית האופרה של טורונטו (2013)  את "ינופה" באופרה של ויקטוריה בקנדה ( 2017) ועוד. במקביל להעלאת "כך עושות כולן" בבימויו יערוך סינמטק תל אביב מחווה מיוחדת לסרטיו של אגויאן, במסגרת שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין האופרה הישראלית לסינמטק תל אביב.דניאל כהן, מנצח

על ההפקה ינצח מאסטרו דניאל כהן, המנהל המוזיקלי של בית האופרה בדרמשטט, גרמניה. כהן חוזר אל במת האופרה הישראלית לאחר שזכה להצלחה רבה בהפקות עליהן ניצח בעבר באופרה הישראלית, כולל ההפקה החדשה של "חלום ליל קיץ" בעונה שעברה. ב"כך עושות כולן" ינצח דניאל כהן על תזמורת הקאמרטה הישראלית, שלאחר מספר שיתופי פעולה מוצלחים עם האופרה הישראלית, משתתפת לראשונה בהפקת אופרה מלאה בבית האופרה.

×?× ×?אל-×?×?ן-צ×?ל×?ם-מ×?ר×?-שמ×?ר.jpg
דניאל כהן, צילום: מירי שמיר

סולני ההפקה


בהפקה משתתפים שבעה סולנים ישראליים מבוגרי סטודיו האופרה שלה, שרובם נהנים ממוניטין בינלאומי ומופיעים בכל רחבי העולם והתקבצו יחדיו לטובת העלאת "כך עושות כולן" של האופרה הישראלית. לצידם יופיעו גם סולנים בינלאומיים מובילים. את תפקיד פיורדיליג'י יבצעו לסירוגין נועה דנון ויעל לויטה. את תפקיד דורבלה יבצעו נעמה גולדמן וענת צ'רני. הילה בג'יו ודניאלה סקורקה יבצעו את תפקיד דספינה. בתפקידי הגברים יופיעו הטנורים הבריטים מרק מילהופר ואלאסדיר קנט בתפקיד פרנדו, הבריטון האיטלקי רנאטו דולצ'יני והבריטון הישראלי עודד רייך בתפקיד גוליילמו. את תפקיד דון אלפונסו יבצעו יונוץ פאסקו וגבריאל ריביס
  
         
31 במאי 2019 13:00, 1 ביוני 21:00, 3, 5, 6 ביוני 20:00, 7 ביוני 13:00, 11 ביוני 20:00, 12 ביוני 18:00, 14 ביוני 13:00, 15 ביוני 21:00 במשכן האופרה הישראלית בתל אביב. מחירי כרטיס: 195- 445 ₪. שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאה מיוחדת לקראת האופרה באורך של כחצי שעה באולם. הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב. להזמנת כרטיסים: 03-692777

רכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

06/05/2019   :תאריך יצירה