סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2020 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
כתבה
 
מאת: מערכת הבמה מוש והשוטים בפסטיבל הרוחני "מפגשים"
 

 
 


אשר פיש, המנהל המוזיקלי של האופרה הישראלית, ינצח על ההפקה הראשונה של האופרה הישראלית של "ווצק", מאת אלבן ברג, אחת האופרות החשובות ביותר שנכתבו במאה ה-20.

את ההפקה, המשותפת לאופרה הישראלית ולפסטיבל ויסבאדן היוקרתי בגרמניה, מביים מנפרד ביילהרץ, מחשובי במאי האופרה והתיאטרון בגרמניה ומנהל פסטיבל ויסבאדן.

בהפקה משתתף צוות זמרים בינלאומי הכולל, בין השאר, את אנדרס שרייבנר, קרלו הרטמן, הלן ברנרדי, אילאנה לפאליינן, מייקל הווארד ומייקל מאיירס וכן סולנים ישראלים וביניהם ולדימיר בראון, פליקס ליבשיץ וסבטלנה סנדלר. כמו כן כוללת ההפקה את התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון, את זמרי פילהרמוניה – המקהלה הישראלית החדשה וילדים ממקהלת מורן בית יצחק.

הצגה ראשונה ב-16 בפברואר. האופרה תבוצע בגרמנית, עם כיתוביות בעברית ובאנגלית.

פיסת חיים על הבמה

במידה רבה דומה סיפור האופרה "ווצק" לסיפור האופרה "פליאצ`י". בשני המקרים מדובר בסיפור אמיתי שהתרחש במציאות ומטרתן של האופרות לקשר את העולם האופראי עם זה האמיתי. בשתי האופרות מדובר על בעל קנאי הרוצח את אשתו בגלל בגידה, ובשתי האופרות המלחינים, שכתבו גם את הליברית, ניסו להתנתק ממסורת האופרה הרומנטית ולהביא לבמה פיסת חיים אמיתית.

ההבדל המרכזי בין שתי האופרות נובע מהתיאור המוזיקלי. לאונקוולו נשאר עדיין צמוד למסורת הכתיבה האופראית האיטלקית ולעומתו ברג יוצר שפה מוזיקלית חדשה.

האופרה של אלבן ברג, כתובה בשלוש מערכות ובהן 15 תמונות המבוצעות כולן ברצף דרמטי-מוזיקלי ללא הפסקה, במשך 100 דקות. במרכז העלילה עומד ווצק, החייל המעט נאיבי, שאינו מוצא לעצמו מקום בעולם ונבגד על ידי כל הסובבים אותו: מארי בת זוגו ואם בנו, הרופא המנצל אותו לניסויים מדעיים תמורתם הוא משלם לו סכום זעום, הקצין, חבריו החיילים ובמיוחד החייל המתופף המפתה את מארי.

השתלשלות האירועים מתנהלת באזור מגוריו של ווצק ובקסרקטין הצבאי בו מתגוררים החיילים. בסופה של האופרה ווצק דוקר באכזריות את מארי ולאחר מכן טובע בנהר. בסצינת הסיום של האופרה משחק בנו הצעיר של ווצק בשקט כאשר הילדים האחרים מתגרים בו וצועקים לעברו: "הי ילד, אמא שלך מתה!".

באופרה "ווצק" התזמורת גדולה מן הרגיל בבית האופרה וכוללת קרוב ל-100 נגנים ובתוכם תזמורת כלי נשיפה צבאית וסוללת כלי הקשה רבים. בשתי סצינות משלב המלחין מוזיקה חיה על הבמה: בסצינה אחת שישה נגנים (שני כינורות, קלרנית, גיטרה, טרומבון, בס ואקורדיאון) ובתמונה אחרת – בבר שבו מבלים החיילים – מופיעה על הבמה פסנתרנית המנגנת על פסנתר בארים בעל צליל ייחודי, שברג מגדירו במדויק בפרטיטורה.

המחזה שהיווה בסיס לאופרה

מחזהו של גאורג ביכנר (יליד 1813) מספר את סיפורו של החייל יוהאן כריסטיאן ווצק, שנולד ב-1780 בלייפציג: ווצק מתייתם מהוריו בהיותו בן 12 והוא נע ונד ברחבי גרמניה מבלי שהוא מצליח למצוא לעצמו עבודה קבועה. על כן הוא מחליט להתגייס לצבא. הוא נשוי לויינברג, שילדה לו ילד, אך בוגדת בו עם חבריו החיילים והוא מחליט להתגרש ממנה.

הוא חוזר לנוע בדרכי גרמניה, מתחיל פרשיית אהבים עם אלמנה מבוגרת ממנו בשם ווסט, וגם היא בוגדת בו ובזה לו בשל עוניו. ווצק אחוז קנאה, ובקנאתו מכה את בת זוגו פעמים רבות. ב-21 ביוני 1821 קובע עמה ווצק פגישה, אך היא מעדיפה לבלות עם חייל אחר, כשהם נפגשים סוף סוף הוא מלווה אותה לביתה ועל מפתן דלתה הוא דוקר אותה שבע פעמים. כשהוא נעצר בידי השוטרים הוא אומר להם: "בשם האל, אני מקווה שהיא מתה. זה הגיע לה!".

חודשיים מאוחר יותר מתבקש התובע הרפואי לאבחן את מצבו הנפשי של ווצק. הרופא המחוזי טוען, לאחר חקירה מקיפה, כי ווצק אחראי לחלוטין למעשיו וכשלוש שנים לאחר הרצח, הוצא ווצק להורג בתלייה, בכיכר העיר לייפציג, לעיני קהל רב. בית המשפט קבע כי מטרת ההוצאה להורג היא להוות דוגמה לרבים: "מי יתן והכל יחזרו מההוצאה להורג עם החלטה ברורה להיות אנשים טובים יותר, כך שהמצב הכללי במדינה ישתפר".

גאורג ביכנר כתב מחזה על פי סיפור זה אך לא הספיק להוציאו לאור, כמו גם את שאר יצירותיו, כי הוא מת ממחלת הטיפוס בגיל 23. רק בשנת 1850 הוציא אחיו לאור את כל כתביו, למעט "ווצק", כי טען שהמחזה אינו מהודק מספיק וכי יש בו תמונות טריוויאליות וגסות למדי. רק בשנת 1879 ערך קרל אמיל פרנצוס את הטיוטות של המחזה "ווצק" והוציא אותו לאור. הוא נתן למחזה את השם "ווצק" כיוון שלא קרא נכון את כתב היד של ביכנר והוסיף להוראות הבימוי את המשפט שווצק טובע בים, בסיום המחזה.

צוות זמרים בינלאומי

בהפקה יופיע צוות זמרים בינלאומי הכולל שני זמרי בריטון גרמנים בתפקיד הראשי, שזו להם הופעת הבכורה בישראל: אנדראס שייבנר וקרלו הרטמן. בתפקיד מארי, הבוגדת בווצק, מופיעות לסירוגין זמרת הסופרן הבלגית הלן ברנרדי שלה קריירה ענפה כיום בבתי האופרה החשובים בעולם, וזמרת הסופרן הפינית אילאנה לפאליינן, המגיעה לראשונה לישראל. זמר הבריטון ולדימיר בראון, המופיע בימים אלה כטוניו ב"פליאצ`י" באופרה הישראלית, ישיר בתפקיד הרופא של ווצק.

באופרה חמישה תפקידים לזמרי טנור: בתפקיד החייל המתופף, מאהבה של מארי, מופיע מייקל מאיירס האמריקני (שהופיע בתפקיד הנסיך ב"רוסלקה" באופרה הישראלית), בתפקיד מפקדו של ווצק מופיע מייקל הווארד האוסטרלי, בתפקיד אנדראס, חברו הטוב של ווצק מופיע אלאסידר אליוט האנגלי, בתפקיד השוטה מופיע פליקס ליבשיץ ובתפקיד אחד מבני הלוויה מופיע בוריס ירופייב. עוד משתתפים בהפקה: סבטלנה סנדלר, סורין סמיליאן והילדים יפתח דגני וגיא אפשטיין המופיעים לסירוגין בתפקיד בנם של ווצק ומארי.

אשר פיש

אשר פיש, המנהל המוזיקלי של האופרה הישראלית, שינצח על "ווצק", זכה באחרונה להצלחה גדולה כאשר ניצח על מחזור "טבעת הניבלונג" של וגנר באדלאייד שבאוסטרליה. פיש, מבוקש כיום ברחבי העולם לנצח על אופרות של וגנר, והוא הגיע לאוסטרליה לאחר שניצח על "לוהנגרין" באופרה של סיאטל בקיץ האחרון, גם שם בהצלחה גדולה.

בעתיד הקרוב ינצח פיש על הפקות אופרה בברלין ("נורמה"), בלייפציג ("אביר הוורד"), בדרזדן (""ווצק", ו"טריסטן ואיזולדה"), במטרופוליטן אופרה בניו יורק ("מאדאם בטרפליי"), באופרה של שיקגו ("העטלף"), בסיאטל ("אביר הוורד" ו"ההולנדי המעופף") וכן על קונצרטים של הזתמורות הבאות: התזמורת הסימפונית של דאלאס, התזמורת הלאומית של בלגיה, תזמורת הגוונדהאוז בלייפציג, תזמורת סט. לוק בניו יורק, התזמורת של מונטריאול, התזמורת הממלכתית של דרזדן, התזמורת הסימפונית של סט. לואיס, התזמורת הסימפונית של סיאטל ועוד.

אירועים נוספים

מופע "לקראת בכורה" לאופרה "ווצק" יתקיים ב-12 בפברואר (שבת) ובו יספרו אשר פיש ומנרפד ביילהרץ על הייחודיות של האופרה "ווצק" במכלול היצירה האופראית, על התזמור המיוחד של היצירה, על הדרישות הקוליות הספיציפיות של אופרה זו ועל אופרה כתיאטרון. במפגש ישתתפו גם זמרים מצוות ההפקה וינחה אותו מיכאל אייזנשטדט.

בנוסף וכדי לאפשר לקהל הצופים מבט קרוב יותר להפקה מיוחדת זו החליטה האופרה הישראלית לקיים, לראשונה, הרצאת מבוא מדי ערב, שעה לפני תחילת ההצגה. ההרצאות יתקיימו באולם בית האופרה ויינתנו לסירוגין על ידי אשר פיש, מיכאל אייזנשטדט או מוזיקאים אחרים מצוות ההפקה. ההרצאות ניתנות חינם לרוכשי הכרטיסים להצגות בכל ערב נתון.

האופרה הישראלית ממשיכה גם בסיורים מיוחדים מאחורי הקלעים לקהל המגיע להופעה. סיורים אלו מאפשרים הצצה של הרגע האחרון בתכונה המיוחדת של המשתתפים בהפקה רגע לפני עליית המסך. הסיורים המיוחדים לפני מופעי "ווצק" יתקיימו בתאריכים: 21, 22 ו-24 בפברואר ב-19:00.


06/02/2005   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע