סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
252627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה הרמת מסך 2011: 10 בכורות
 

 
 
10 יוצרים יעלו עבודות בתל אביב ובירושלים בניהול אמנותי של תמר בורר, סהר עזימי ורונית זיו


אירועי "הרמת מסך" 2011  יתקיימו השנה זו הפעם ה-22 בין התאריכים 12-3 בנובמבר 2011 במרכז סוזן דלל בתל-אביב ובאודיטוריום רבקה קראון בתיאטרון ירושלים.
 
"הרמת מסך" ביוזמה ומימון של משרד התרבות והספורט, היא הבמה המרכזית להצמחת אמנים בתחום המחול - יוצרים עצמאיים ומנהלים אמנותיים.
 
במה ייחודית זו, המתקיימת כל שנה, יוסדה על ידי המחלקה למחול במשרד התרבות והספורט, בניהולה של נילי כהן, והיא זו שמפיקה, מממנת ומקצה משאבים ייעודיים במטרה לאפשר ליוצרים עצמאיים, שאינם עובדים בלהקה ממוסדת, להציג עבודות בכורה תוך שחרורם המוחלט מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע: תפעול הצגה, שיווק, פרסום, יחסי ציבור ועוד וכן לזכות ב 70% מהכנסות מכירת הכרטיסים.

בנוסף מאפשרת במת "הרמת מסך" ליוצרים עצמאיים וותיקים מתחום המחול, לבסס עצמם כמנהלים אמנותיים הן לבמה זו והן לבמות מחול אחרות. 
   
לפני שנתיים, במלאת 20 שנה ל"הרמת מסך", השתנה הפורמט של הניהול האמנותי ובחירת היוצרים המשתתפים בהרמת מסך הופקדה בידי יוצרים ותיקים וזאת על מנת להצמיח מנהלים אמנותיים לבמות המחול המגוונות.
 
על פי  תפיסת ההמשכיות של במת הרמת מסך, יכהנו גם בשנה זו כמנהלים אמנותיים, היוצרים הותיקים תמר בורר, סער עזימי ורונית זיו  אשר הובילו במה זו בשנה שעברה וזאת על מנת לאפשר להם לבסס את עבודתם כמנהלים על בסיס לקחיהם משנה קודמת.
 
כל אחד מהם התבקש לבחור ולחנוך יוצרים שעבודותיהם יועלו בבכורה בבמת "הרמת מסך" 2011- מתוך היצע של כארבעים יוצרים שהגישו את מועמדותם. בסך הכל יועלו השנה 10 עבודות  ב-3 מסכים שונים. 
 
לדברי נילי כהן סגנית מנהל מינהל תרבות ואמנויות, ומנהלת המחלקה למחול: "החלטנו להעביר את שרביט הניהול האמנותי ליוצרים שפרצו וביססו עבודתם כיוצרים ב'הרמת מסך' כחלק מתהליך טבעי של צמיחה המאפשר מעבר מסוג אחד של ביטוי אמנותי – יצירה - לסוג שני המאפשר אמירה אמנותית באמצעות בחירת היוצרים לבמה זו. הפקדתו של הניהול האמנותי, זו השנה השנייה בידי המנהלים שעשו זו בשנה שעברה תעמיק את התהליך ותאפשר להם להעניק ליוצרים הצעירים מניסיונם המצטבר, מחד ולשכלל את יכולותיהם שלהם כמנהלים אמנותיים מאידך- כל זה בליווי צמוד ותמיכה תקציבית של מדור המחול במשרד התרבות והספורט".
 
העבודות ייחשפו גם בפריפריה – הן בצפון והן בדרום הארץ בשיתוף עם עמותת הכוריאוגרפים ו"תרבות לישראל" וזאת כדי ליצור חשיפה רחבה ליוצרים הצעירים.

ניהול הבמה וההפקה נעשים זו השנה השמינית על ידי פסטיבל ישראל בראשותו של יוסי טל גן. מפיקה: מירי מנירב

ערבי "הרמת מסך":

מסך 1 - ערב בניהולה האמנותי של תמר בורר
 
בערב זה תועלינה עבודותיהן של שלוש יוצרות. איריס ארז  תעלה את "עצומים" - רישומים של העלמות, נוכחות נעדרת ועיניים שממאנות לראות;  מאיה ברינר תעלה את  "יער"- עבודת סולו בביצועה, ניסיון עיקש ובלתי אפשרי למחוק הכל ולהתחיל מהתחלה; מאיה וינברג  תעלה את  Some Fish)  swim up the river to die)   בהשראת המשפט "ועל כן תהיי שכחה זו רק זיכרון אשר טבע במעמקי עצמו של רבינדראנת טאגור.  
 

Some Fish , מאיה וינברג (צילום: תמר לם)

השלוש מציגות מחול אישי וטוטאלי העוסק במצבים פסיכו-פיזיים של האדם.

לדברי תמר בורר: "בפגישתי הראשונה עימן התרשמתי עמוקות הן מרצונן המובהק לעסוק בתכנים בעלי נופך אישי מורכב ומאתגר, והן מיכולת הביטוי התנועתית המשוכללת שלהן ליישום תכנים אלה. לאורך תהליך היצירה , גילתה כל אחת מהיוצרות נחישות ויכולת התמדה עיקשת להתעמק במחקר בו בחרה לעסוק. עם ולמרות הקשיים שנקרו בדרכן, השכילו היוצרות להשתמש בהם כקרש קפיצה למינוף עבודתן, והצליחו ללטש ולזכך אותה לכדי שלם.
 
"איריס ארז, מאיה ויינברג ומאיה ברינר הן שלוש יוצרות שמביאות ביצירתן מבט אישי וחדש על התודעה האנושית. מסען האישי הוא המסע של כולנו: אנו זוכים להכיר במה שאינו ניתן למחיקה, לזכור את השיכחה ולראות דרך העיוורון. המחול שהן מביאות לנו הוא טוטאלי, חשוף וחזק. עבורי, ערב זה הינו ערב מעורר מחשבה וממלא השראה ביופיו, רגישותו ועוצמתו. אני מלאת הערכה ליוצרות והכרת תודה על האפשרות שניתנה לי ללוות , לייעץ ולתמוך בתהליך היצירה שלהן". 
   

לרכישת כרטיסים - הרמת מסך 1


מסך 2 - ערב בניהולו האמנותי של סהר עזימי
 
ארבעה יוצרים שמחפשים בעומק התנועה, מקום בו כל תנודה מזיזה הרים. למתוח את התחושה האנושית. להזיז אותה בגוף. להפגיש אותה עם חלל. לשמוע את הקול שלה.
 
ארבעת היוצרים : רועי אסף יעלה את "6 שנים מאוחר יותר" - "מה יקרה אם נקרב כתף אל כתף וכף אל כף ונשזור אצבעות ונפרקן. מה יקרה אם תשעיני את ראשך כנגדי ואני ארקוד";  נועה צוק תעלה את Speaker;
דורון רז  תעלה את "ולנטיה"-  חוויה טוטלית וטקסית לשתי רקדניות בהשראת מלחמות שווריםוגילי נבות  תעלה את ״נתון לשינוי״ / Subject to change.- מכף רגל ועד ראש, בדרך אל הלב.

לדברי סהר עזימי: " זו השנה השנייה שיש לי הזכות ללוות יוצרים בדרך לבכורות בפלטפורמה של הרמת מסך. השנה בחרתי ללוות ארבעה יוצרים שמקורם בתנועה. התדרים התנועתיים המאוד ייחודיים של כל אחד מהם ריתקום אותי במשך כל התהליך. 


מימין: "תנועה מגונה", הילל קוגן (צילום: יניב כהן). משמאל: שש שנים מאוחר יותר, רועי אסף (צילום: אסכף)
 
"התהליכים התבטאו בסביבות התנועה ובמעבדה שחקרה את השקט שבין התנועות, את הקול של התנועה, מטענים רגשיים בתוך צורה וחיפוש בזמן שבחלל בין תנועה לתנועה. קיבלתי הזמנה לחוות את הרגעים שהעמיקו עוד ועוד לכדי תוצאות רגישות ומרגשות".   
 

לרכישת כרטיסים - הרמת מסך 2

מסך 3 - ערב בניהולה האמנותי של רונית זיו
 
בערב זה יעלו עבודות של שלושה יוצרים. הלל קוגן יעלה את "תנועה מגונה" – קוגן בודק את הדופק של המחול העכשווי ומוודא שהוא עדיין 'חי' . היוצר מתבונן בעין ביקורתית על קלישאות של סגנונות המחול העכשווי ומנסה להבין כיצד המחול איבד את הריקוד שבו - עבודה לחמישה רקדנים;  רייצ'ל ארדוס תעלה את "במילים שלה" - שלוש רקדניות בליווי נגינה של מוזיקה חיה החוגגות את  ההיבטים השונים של נשיותן - העבודה עוסקת בשאלתן על מושלמות, כוח ונשיות. אסנת קלנר תעלה את The sad little sensitive, Jesus man    - מקרבג'יו ועד קורט קוביין, מופע רוק מתפשט על הבמה וחושף אגו, גבריות ופולחן. 
 

 Speaker , נועה צוק (צילום אסכף)

לדברי רונית זיו: "כל מעשה של יצירה הוא קודם כל מעשה של חורבן" אמר פאבלו פיקסו. מעשה היצירה עבור רייצ'ל  ארדוס, אוסנת קלנר והלל קוגן,  כרוך באומץ לשאול שאלות, בהעזה לערער על הקיים וכמובן בכשרון בהרבה הרבה כשרון ליצור במחול .
 
"בבואי לבחור את היוצרים בחרתי קודם כל אמנים, שצברו ידע רב כרקדנים, כיוצרים וכמנהלי חזרות, הם עובדים כבר שנים ויצרו עם יוצרים נוספים והם בעלי פתיחות לשיתוף פעולה ועשייה משותפת. שלושת יוצרים אלו, הגיעו לנקודת בשלות, לרגע נדיר שבו מתעצבת שפתם הייחודית במחול. הם אינם מפחדים לשאול שאלות על מחול, על נשיות ועל הקשר שבין דת פולחן ורוקנ'רול, הם לא רק שואלים שאלות, הם מתריסים, ומתוך 'ההריסות',  יוצרים 'גן עדן' חדש מתוך הגיהנום שסביבנו ה'גן עדן' הזה הוא שלוש יצירות מחול, שמביאות עולמות של שלושה יוצרים ובו זמנית של כל אחד ואחד מאיתנו בארץ הזאת".

לרכישת כרטיסים - הרמת מסך 3
 
אירועי הרמת מסך יתקיימו בין התאריכים 5-3 בנובמבר 2011 במרכז סוזן דלל בתל-אביב וב-12-10 בנובמבר באולם רבקה קראון בתיאטרון ירושלים . כרטיס : 60 ₪ טל' סוזן דלל:  03-5105656. טל' תיאטרון ירושלים: 02-5605755.10/10/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע