סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2020 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: ענת זכריה רועי אסף - מתבונן סדרתי
 

 
 
אני מחפש מפגשים מפתיעים. המפגש בין רקדנים מסוימים, בין התנועה שהם מבצעים למוזיקה יכול להיתפס כהומור ולעורר צחוק, אבל באותה מידה חיבור מפתיע של האלמנטים הכוריאוגרפיים יכול לעורר עצב, כעס, בושה, דחייה - כולם מעניינים אותי."
הכוריאוגרף המוכשר מספר לענת זכריה על העבודה Girls & Boys שיצר לאנסמבל בת שבע


עבודות (בלתי) תלויות
 
בראשית היתה girls - כוריאוגרפיה לחמש רקדניות, שבעקבותיה נוצרה גם boys לחמישה רקדנים - שתי עבודות בלתי תלויות אבל קשורות של הכוריאוגרף והרקדן רועי אסף. בימים אלה עולה Girls & Boys של אסף בביצוע אנסמבל בת שבע.
 
זו הפעם השנייה שאסף הוזמן על ידי אוהד נהרין, המנהל האמנותי של להקת בת שבע, לשמש ככוריאוגרף אורח וליצור עבודה עבור הלהקה הצעירה, אחרי שבשנת 2016 יצר עבור הלהקה הבכירה את "אדם", שקצרה תשבחות מצד המבקרים והקהל ואף נבחרה ליצירת השנה במחול מטעם עיתון "הארץ".
 
אבל ההתחלה של אסף ככוריאוגרף הייתה ב-2005, אז העלה במסגרת "גוונים במחול" את הדואט "באנו בגלל הכנפיים - נשארנו כי לא יכולנו לעוף" ביחד עם רגבה גלבוע, שאף זיכה אותו בפרס הכוריאוגרף הטוב ביותר בתחרות. 
  


GIRLS & BOYS, צילום: אסקף


מבוך אנושי סוחף
 
אסף נולד וגדל במושב שדה משה שבחבל לכיש. בגיל שש רשמה אותו אמו לחוג סטפס, ובהמשך שכנעה אותו לקחת חלק בשיעורי מחול ניסיוניים בבית הספר. כך, בגיל 16, התחיל את דרכו במסגרת מחול שהונחתה על ידי הרקדנית רגבה גלבוע ופעלה במתנ"ס שבטי ישראל בקריית גת.
 
אחרי ששירת בצנחנים, מעדיף שירות קרבי על מחול שנראה היה לו בזמנו הרפתקה חולפת, פגש אסף את הכוריאוגרף עמנואל גת שהקים בצרפת להקת מחול וביסס את שמו כאחד מיוצרים המרתקים באירופה. אסף שיתף עמו פעולה כרקדן ואסיסטנט בין השנים 2009-2003, וגת גם היה זה ששכנע אותו להפוך לכוריאוגרף בעצמו. מי שראה את הדואט של אסף וגת לצלילי "מסע חורף" מאת שוברט ב-2004 לא ישכח את המבוך האנושי הסוחף ששניהם יצרו בתוכו.
 
ב-2009 החליט אסף לחזור לארץ אחרי שהות של שנתיים עם הלהקה של גת בצרפת והחל ליצור עבודות שקצרו שבחים לפסטיבל "הרמת מסך" ולבסס את מעמדו המקצועי בתחום. ב-2010 התמנה לאמן עמית בלהקת המחול ההולנדית NND, עבורה יצר את העבודה ROCK. עוד יצר בחו"ל עבודות ללהקתו האמריקאית של בנג׳מין מילפייה, וללהקת הבלט המלכותי השבדי, כל זאת למרות שמעולם לא קיבל השכלה פורמלית במחול.
 
העיבוד המחודש ובאורך מלא של היצירה Girls & Boys לאנסמבל בת שבע מבוסס על עבודה שיצר אסף עבור תיאטרון בראונשווייג, גרמניה, בשנת 2014. 
 

   
"המגדר לא רלוונטי"
 
אני זוכרת שאמרת פעם בריאיון שאתה לא יודע לדבר על אמנות, אבל בכל זאת - על מה העבודה Girls & Boys מבחינתך?
 
"העבודות שלי הן תמיד על המפגש בין תנועה, מוזיקה, חלל, זמן ואנשים. אני לא מכוון למסר מסוים, הפרשנות היא לעולם משהו שאני משאיר לצופה."
 
יכולת להעלות שתי עבודות נפרדות בערב אחד אבל בחרת בכל זאת להלחים ולהתיך את שתי העבודות (גירלז ובויז) ליצירה אחת. למה בעצם?
 
"העיבוד של 'גירלז ובויז' לאנמסבל בת שבע הוא לא חיבור בין שתי עבודות קיימות אלא חלק מטרילוגיה ולכן זו עבודה עצמאית שעומדת בזכות עצמה. היא קיימת בגלל כוחן של מילים. אני לא בטוח שהטרילוגיה הזו הייתה קיימת לולא הייתי בוחר בשם גירלז לעבודה הראשונה, אבל מרגע ש'גירלז' נבחרה נוצר בי מתח גדול ליצור את 'בויז', ומשזו נעשתה נוצר מתח חדש נוסף ליצור את זו האחרונה, 'גירלז ובויז'." 
 


רועי אסף, צילום: הדר סתיו


יש לך שלוש בנות, אתה מרגיש שאתה מבין בנות כמו שאתה מבין בנים בגלל זה? זה השפיע על אופן החשיבה שלך את היצירה?
 
 "אם יש לך שלוש בנות זה אומר שהבנת את כולן? מי הן בנות? מה הם בנים? אנחנו אינדיבידואלים. המגדר לא רלוונטי. אני לומד כל יום כיצד לשכלל את יכולת התקשורת שלי עם היצורים האנושיים האינדיבידואליים שעמם אני חולק את חיי."
 
יש סדרה שלמה של מחוות ביצירה שלך שנותנות תחושה שאתה מתבונן סדרתי במין האנושי. על מה אתה מסתכל? מאיפה זה בא?
 
"השאלה 'על מה אתה מסתכל?' נזרקה לעברי כילד וכמבוגר לא מעט פעמים כשנתפסתי בוהה באדם מסוים. אין לי הסבר למה אני עושה את זה, אני פשוט אוהב להביט בהתנהגויות השונות אצל אנשים. אנשים מתנהגים זה תמיד חומר מרתק מבחינתי."
 
מה המשמעות של ההומור בתוך ביצירות שלך, למה חשוב לך שהוא תמיד יהיה נוכח?
 
"אני מחפש מפגשים מפתיעים. המפגש בין רקדנים מסוימים, בין התנועה שהם מבצעים וביחס למוזיקה יכול להיתפס כהומור ולעורר צחוק, אבל באותה מידה חיבור מפתיע של האלמנטים הכוריאוגרפיים יכול לעורר עצב, כעס, בושה, דחייה - כולם מעניינים אותי ואת כולם אני מזמן ליצירה." 
 


GIRLS & BOYS, צילום: אסקף


שברירותה של הקונקרטיות
 
התחלת ליצור ב-2005, כשהעלית במסגרת "גוונים במחול" את הדואט "באנו בגלל הכנפיים - נשארנו כי לא יכולנו לעוף", שזיכה אותך גם בפרס הכוריאוגרף הטוב ביותר בתחרות. מה התחדש בכוריאוגרפיה שלך מאז ומה נשאר כפי שהיה?
 
"אני חושב שהעבודות האחרונות שלי עסוקות יותר בתנועה מינימלית, מכנית, בקול כתנועה, בתנועה שמתנהגת ופחות 'רוקדת'. מה שנשאר הוא שברירותה של הקונקרטיות."
 
בעבודות האחרונות שלך אתה בוחר לתחום חלק יחסית קטן מתוך הבמה ולהשאיר את ההתרחשות בתוכו. למה?
 
"כי זה אסתטי, כי אני פוחד ממרחבים, כי אני אוהב צורות גיאומטריות, כתגובה לגבולות הרבים שקיימים בחיינו. כי אני מתנגד לחלל המרובע שמציעה הבמה, כי אני מנסה לצאת מהתבנית על ידי כניסה לאחת אחרת, וגם סתם בלי סיבה."
 
אסתטיקה היא ערך בעינייך ביצירות שלך?
 
"אסתטיקה היא ערך, נקודה." 
 


GIRLS & BOYS, צילום: אסקף

"אוהד נהרין הוא חלק מחיי"

אוהד נהרין מעורב באיזה אופן בתהליך היצירה שלך?
 
"אוהד נהרין הוא חלק מחיי, המפגשים והשיחות שאנחנו חולקים בעקיפין או במישרין נוגעים גם במחול אבל לא רק."
 
מה השתנה בעבודות שלך בעקבות השידוך עם להקת בת שבע?
 
"היצירה היא אוסף של בחירות שהרקדנים עושים והתגובה שלי לבחירותיהם. לכן כל מפגש עם קבוצת רקדנים משפיע על העבודה שלי."
 
בעבודה שלך "הגבעה" עוד רקדת. זה יקרה או שהצורך שלך לרקוד נמוג?
 
"הצורך שלי לרקוד חזק ואיתן, אבל הצורך לעלות על במה ולהופיע נמוג."
 
אתה חושב להקים להקה משל עצמך?
 
"אני מאוד רוצה שתהיה לי להקה. בשנה האחרונה חברו אלי אנשים מופלאים שבראשם רגבה גלבוע שעוזרים לי בהגשמת הרצון הזה."GIRLS & BOYS, צילום: אסקף
המופע יתקיים בין התאריכים 23-20 באפריל 2018 בשעה 21:00 במרכז סוזן דלל. מחיר כרטיס 155-135 ש"ח, בטלפון: 03-5171471 שלוחה 115 או באתר הלהקה

לרכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

08/04/2018   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע