סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2019 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
כתבה
 
מאת: לילך גביש עובדים בשביל מריה קונג
 

 
 
טליה לנדא, ממקימי להקת המחול החדשה של יוצאי בת שבע, על החיפוש אחר שפה אישית


השראה ממשחקי מחשב
 
לפני כשנה החליטו אנדרסון בראז (ברזיל), טליה לנדא, יערה מוזס (ישראל) ולאו רוס (צרפת), כולם יוצאי להקת בת שבע, להקים להקת מחול חדשה, מריה קונג שמה. היום הלהקה זוכה לתגובות נלהבות ומתחילה לצבור קהל, שבא לצפות בארבעת הרקדנים שיצאו לדרך עצמאית, בחיפוש אחר שפה אישית.
 
"אנחנו ארבעה יוצרים, כל אחד ממקום אחר", אומרת טליה לנדא, "זה משמח ונותן תחושה שבקבוצה יש שילוב של שפות, מנטאליות וערכים. אנחנו לומדים הרבה אחד מהשני. כולנו אוהבים לעבוד קשה ואנחנו חברים, והשילוב הזה חשוב. זה יוצר שפה מעניינת כשיש שתי בחורות ושני בחורים. זה קצת צירוף מקרים, אבל אני לא יודעת אם אני מאמינה בצירופי מקרים. אנחנו רוקדים למריה קונג, היא החזון והרוח, ואנחנו עובדים בשבילה. אולי היא רצתה שזה יהיה אנחנו".
 
עבודת הבכורה של הקבוצה, FLING, היא סיפור דמיוני, העוסק בשאלות קיומיות, ביצרים הראשוניים המניעים את האדם, ובתקוותו לשלמות. במופע שלוש דמויות - פדרקו, גומיאז ואנג`ליקה, המייצגות אלמנטים רגשיים, והעלילה כמכלול עוסקת בדינמיקה ובמאבקים בין האלמנטים הללו, תוך חקירת התזמון והפיזיות.
 
העבודה מציגה תנועה שבורה ודינמית, ושפת המחול הייחודית של כל אחד מהיוצרים מקבלת את ביטוייה. "לכל אחד יש את האיכויות שלו ורצינו למצוא דרך לשכלל אותן ולהפוך את היכולת למוחשית, להרגיש אותה ולהעמיק אותה. מהרגע הראשון שנכנסנו לסטודיו עניין אותנו ליצור `פליקר מושן` (flicker motion). ברגע שהצופה בקהל ממצמץ, הוא יראה את הרקדן במקום אחר, כמו ברצף של תמונות. בעיצוב התנועה הייתה הרבה השראה ממשחקי מחשב. הרעיון מבוסס על זה שרקדן יכול להגיב רגעית ומאפשר לו להרכיב ולהגיב על התנועה והתזמון של הרקדן האחר".
 
"דרושים הרבה עבודה וריכוז כדי ליצור תנועה כזו ובאותו זמן אנחנו עסוקים בליצור רצף. מאוד חשוב לנו לא להכאיב לעצמנו והתנועות נבנו כך שכל רקדן יוכל למצוא את התנועה בגוף שלו. רצף של תנועות שמביאות אחת לשנייה. סיבתיות פיזית קשובה".

פלינג-מאחור-ענקית.jpg
 "פלינג", צילום: גדי דגון

המטרה היא החוויה
 
היצירה נפתחת בנגינת כינור שבורה ומקוטעת, כיאה ליצירה מודרנית, כשהנגנית עומדת על הבמה עם גבה לקהל בשמלה מהודרת, דקדנטית משהו. לאחר מכן, במהלך ההופעה משולבים ביצירה עבודות סאונד ווידאו, שמעשירות את המופע ואת התחושות העולות ממנו.
 
 "מאוד מעניין אותנו תזמון בחלל של זמן תגובה, מוזיקה ופיזיות. היה לנו מאוד חשוב שתהיה סיבתיות לחלל. בדומה לתיאטרון, התייחסנו לתנועות כמו למילים ולמשפטים. גם אם לא רצינו להביע רעיון אחד, יש לכל דבר כוונות ברורות.  FLINGזו התוצאה של כל הדברים האלה".
 
על תהליך העבודה היא מספרת כי היו בו "סיעור מוחות, התבוננות, מציאת בעיה, לאחריה מציאת פתרון ושוב. זה היה גם בתהליך האישי, גם בקבוצתי וגם עם האמנים האחרים שעבדנו איתם, מיקי אבני בעיצוב התלבושות, פליס רוס בעיצוב התאורה, אורי בן שבת בווידאו וטל בן ארי במוזיקה. לא רצינו להדביק דברים, אלא שהכימיה תאסוף את כל האלמנטים ותהפוך את העבודה למשהו אחד ואחיד. מהרגע שדיברנו על ערב רצינו שהחוויה של הצופה והחוויה שלנו כיוצרים תתרחש ביחד. חוויה חיה, בלייב".
 
"בתחילת דרכנו היה חשוב לנו להבין את הבסיס, ליצור תקשורת פיזיות ולבנות משהו שאפשר ללמוד ממנו. נתנו לזה זמן והקפנו את עצמנו בצוות אמנים אדיר, וביחד עם זוהר (אשל-עכו) המנכ"לית, שהורידה את העומס האדמיניסטרטיבי, כל אחד נתן יד, והיינו מפוקסים על האמנות. מה שאנחנו מביאים זה מה שיש לנו, כשלכל אחד יש את הזכות להניע דברים לכיוון המטרה".
 
ומה המטרה?
 
"המטרה היא החוויה. ממש ככה. גם לרקדן וגם לצופה יש נקודות לעבור בהן ואנחנו משתדלים לקחת את הקהל איתנו לרגעים ולתחושות, בזמן שאנחנו חווים ורוצים לשתף. בגלל שזה מחקר של חוויה, אני מזמינה את הקהל לבוא לראות מתוך החיים והיום יום שלהם, בלי לדבר הרבה על היצירה. שיבואו מבחוץ וישאבו פנימה לחוויה חושית".
 
"אנחנו שתי מריות ושני קונגים", היא אומרת על בחירת שם הלהקה מריה קונג, "לאו דווקא לפי המגדר. חשבנו על שם אינטימי, שיש בו חזון אחד ושהוא אישי. כך שאתה לא מרגיש שאתה צריך להתמודד עם קבוצה, אלא עם מישהו, שיהיה חיבור אינטימי עם אנשים".
 
על שם העבודה היא אומרת  אהבנו את הסאונד של המילה FLING וכשגילינו את המשמעויות שלה חשבנו שזו קארמה. המשמעויות הן השלכה, יידוי והתפרצות, משהו שהוא זמני וכמובן המשמעות הנפוצה של `חפוז`. הרגשנו שזה בא כניגוד או כהשלמה לערב שלנו. יש השלכה והתפרצויות של אנרגיה ומעבר לזה שמערכות היחסים הן דרמטיות או לא, יש משהו יותר עמוק ביחסים בין הדמויות".

מריה-קונג-2-חזית-ענקית.jpg   "פלינג", צילום: גדי דגון

"בבת שבע מפרגנים טילים"
 
על ההחלטה להקים להקה עצמאית, במימונו של אביה, איש ההייטק בני לנדא היא אומרת: "בהתחלה זה נראה הזוי. כולנו רקדנים בבת שבע והרעיון עלה והתחלנו לחשוב עליו שוב ושוב. רצינו שהעזיבה תהיה טבעית ועם המשכיות. רצינו לדעת מה המטרות שלנו ומה סוג הדיאלוג שאנחנו מנהלים בינינו. דיברנו הרבה על הפנטזיות שלנו והיינו מכוונים לעשייה. יש אצלנו משמעת מאוד גבוהה. קיבלנו את המשמעת והכלים מבת שבע, שדוחפים כל העת למחקר, מחקר, מחקר. בלהקה הם זורעים ודוחפים אותך להתפתחות אישית. מהרגע שהודענו על העזיבה ועד היום, הם מפרגנים טילים".

חברי הלהקה מקפידים על עבודה קשה. "יש מי שאחראי על ניהול לוח הזמנים, יש אימונים ואנחנו עובדים כל יום - רוקדים וחושבים, ועובדים עם האמנים האחרים. זה 24 שעות של דדיקיישן. עובדים קשה. גילינו את זה עכשיו. זה אתגר לעבוד בקבוצה. סוגים שונים של אופי, שבסופו של דבר יוצרים שלם. כולנו רוקדים בשביל הנשמה של מריה קונג. היא מדברת ואנחנו משתדלים להקשיב למה שהיא אומרת שצריך להיות".


ההופעות הקרובות של מריה קונג יתקיימו בתאריכים  9, 10, 12, 14, 15 בנובמבר 2009באולם אנסמבל עתים ברחוב נחמני בתל-אביב. כל ההופעות בשעה 21:00.


למועדי מופעים >

02/11/2009   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. לכו לראות!!!
מרים החשמונאית , (05/11/2009)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע